Jump to content

Photo

Apple iPhone

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
76 replies to this topic

#16 Zli

Zli
  • Members
  • 546 posts

Posted 01 July 2007 - 11:06

Lepo, priznajem, ali čim si prinuđen da koristiš obe ruke to više nije smartphone već pda. Džaba ti ogroman ekran ako ne možeš da hodaš/voziš i kucaš poruku u isto vreme.

Dobro, možda smisle nešto za sledeće generacije... click screen umesto touch screen-a, na primer. Ali to sigurno neće skoro.

#17 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 01 July 2007 - 12:12

Exactly, ako ne mozes isti da koristis u mraku, bez gledanja na ekran, ako treba da pogadjas gde treba prstom (il' stylus-om) pritisnuti, itd. - jednostavno nije upotrebljiv kao telefon... Vec zamisljam ogromna guzva u Knezu, i zove te prijatelj, ti pokusavas da pogodis gde je 'answer' (inace bar se nadam da u takvim situacijama ono jedno dugme ispod ekrana sluzi kao answer/break) dok si ti to nasao on odustao i poslao ti poruku, sad vec stojis u mestu, ljudi udaraju u tebe, telefon u jednoj ruci, drugom nabadas dok ne dodjes do poruka a onda vidis da ti trazi da mu posaljes broj telefona nekog vaseg zajednickog prijatelja - onda ritualno cucnes, stavis iPhone na plocnik i pokusavas obema rukama da hendlujes iPhone-ov fuzzy multitasking dok te ljudi preskacu i vicu 'vid budale'... Ko nije iskusio touchscreen na debilnom telefonu, iskreno mu savetujem i da ne pokusava, jer gornja situacija je redovna (happened to me countless of times) - postoje razlike izmedju TS PDA uredjaja i telefona, i it's better to keep them that way. SE je pokusao pre neku godinu da glavni nedostatak touchscreen-a na telefonu nadomesti preklopivom realnom tastaturom preko ekrana, no i to je bilo more pain than gain. O grebanju i ciscenju ekrana i da ne govorim...

I to je samo crippling effect istog - nedostatak drugih funkcionalnosti je posebna prica... Nista od 3G, vrlo slaba kamera (i to ne samo sto je 2mpix nego sto na trzistu ima kud-i-kamo boljih telefona sa 2mpix kamera), nema GPS-a, ocajan email kiljent, nema izmenjivih memorijskih kartica (4GB ili 8GB i to je to), ne moze se menjati baterija... Nema cak ni stvari koje i najjeftiniji telefoni danasnjice imaju - recimo MMS! I ako pretenduje da bude smartphone (sto jeste po definiciji), SDK za OS ne postoji pa nista od third party aplikacija. O tome da si zakucan ugovorom od 2 godine (i ne moze biti 'otkljucan') i da ne govorim... I sve to uz insane price tag od $500/$600 + data plan kod provajdera... Realna vrednost doticnog nije preko 300€, a za 300€ za moze uzeti kud-i-kamo bolji telefon od istog...

Nokia vec godinama proizvodi daleko, daleko funkcionalnije i feature-packed telefone za manje pare, a cak i SE ima par telefona koji brisu pod iPhone-om... O egzoticnim `japancima` i da ne govorim...

Sve u svemu, isti ce uzeti osobe kojima je vazno da kazu da imaju iPhone - svakome kome treba pored lepe sminke i funkcionalnost tesko da se iPhone moze preporuciti, narocito ne po toj ceni...

#18 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 01 July 2007 - 13:12

QUOTE(Zli @ 1 Jul 2007, 12:06) <{POST_SNAPBACK}>
Lepo, priznajem, ali čim si prinuđen da koristiš obe ruke to više nije smartphone već pda. Džaba ti ogroman ekran ako ne možeš da hodaš/voziš i kucaš poruku u isto vreme.

Samo ubice/samoubice kuckaju SMS dok voze. U mnogim zemljama je zabranjeno i kaznjivo cak i telefoniranje sa mobilnim (samo handfree - u GB kazna 40 funti, u NL minimalno 136 €). Sem ako ne hodas na rukama ne znam sta te sprecava da hodas i kuckas sa obe ruke? Ne koriste svi ljudi samo palac za pisanje poruka. I na kraju, to ipak ne znaci da na iPhone ne mozes da kuckas sa jednom rukom ako bas toliko volis sa drugom igras dzepni bilijar. Ima QWERTY tastaturu i ne morac cetiri puta da kliknes da bi otkucao slovo z.

#19 Zli

Zli
  • Members
  • 546 posts

Posted 01 July 2007 - 13:51

QUOTE(Zmitjkoe @ 1 Jul 2007, 14:12) <{POST_SNAPBACK}>
Samo ubice/samoubice kuckaju SMS dok voze. U mnogim zemljama je zabranjeno i kaznjivo cak i telefoniranje sa mobilnim (samo handfree - u GB kazna 40 funti, u NL minimalno 136 €).

Da, slažem se, ko god pokuša da koristi iPhone u bilo koju svrhu dok vozi auto definitivno je samoubica. Normalni telefoni, sa druge strane, mogu da se koriste i bez gledanja u ekran.

Sem ako ne hodas na rukama ne znam sta te sprecava da hodas i kuckas sa obe ruke?

Bilo šta što mi je u tom trenutku u drugoj ruci, na primer dry.gif . O gradskom prevozu bolje da ne razmišljam...

I na kraju, to ipak ne znaci da na iPhone ne mozes da kuckas sa jednom rukom ako bas toliko volis sa drugom igras dzepni bilijar. Ima QWERTY tastaturu i ne morac cetiri puta da kliknes da bi otkucao slovo z.

Da, ima qwerty tastaturu kojoj je najveći "selling point" algoritam za ispravljanje grešaka pri kucanju. A koliko god da je dobar, verovatnoća da će se isti u skorije vreme pojaviti u varijanti za srpski je ispod 1%. I opet, možda najbitnija stvar, ne može se koristiti bez gledanja u ekran. Pa se ti slobodno sudaraj sa ljudima na ulici...

^
zakon

#20 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 01 July 2007 - 14:30

QUOTE(Zli @ 1 Jul 2007, 14:51) <{POST_SNAPBACK}>
^
zakon

< owner biggrin.gif

#21 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 01 July 2007 - 14:58

Bilo šta što mi je u tom trenutku u drugoj ruci, na primer dry.gif .

Na sve su mislili: kuckas poruku dok pišas ili isti koristis za ... samozadovoljavanje. smile.gif

O gradskom prevozu bolje da ne razmišljam...

Specijalno napravljen za GSB. biggrin.gif Inace, razgovarati telefonom u vozilu javnog saobracaja je najobicniji prostakluk. ph34r.gif

Da, ima qwerty tastaturu kojoj je najveći "selling point" algoritam za ispravljanje grešaka pri kucanju. A koliko god da je dobar, verovatnoća da će se isti u skorije vreme pojaviti u varijanti za srpski je ispod 1%.

Kad smo vec kod selling point, ima ih toliko puno da je spelling checker samo jedan mali, gotovo nebitan detalj. Takodje nije minus, bar ne za one koji govore engleskim jezikom.

I opet, možda najbitnija stvar, ne može se koristiti bez gledanja u ekran. Pa se ti slobodno sudaraj sa ljudima na ulici...

laugh.gif Fenomenalna prednost, bar će slepe obradovati. Mora da si pohadjao kurs slepog kucanja palčinom desne ruke.

Look Ma, no hands, no eyes. laugh.gif

#22 Zli

Zli
  • Members
  • 546 posts

Posted 01 July 2007 - 15:55

QUOTE(incognito @ 1 Jul 2007, 15:30) <{POST_SNAPBACK}>
< owner biggrin.gif

biggrin.gif

I, kakav je? Odnosno, koliko je brži/sporiji u odnosu na ostale Symbian telefone? Ja se još uvek mučim sa starom 6670, kojoj treba skoro minut da se pokrene. A i kad krene ne bi se baš moglo reći da leti dry.gif

QUOTE(Zmitjkoe @ 1 Jul 2007, 15:58) <{POST_SNAPBACK}>
Na sve su mislili: kuckas poruku dok pišas ili isti koristis za ... samozadovoljavanje. smile.gif
Specijalno napravljen za GSB. biggrin.gif Inace, razgovarati telefonom u vozilu javnog saobracaja je najobicniji prostakluk. ph34r.gif
Kad smo vec kod selling point, ima ih toliko puno da je spelling checker samo jedan mali, gotovo nebitan detalj. Takodje nije minus, bar ne za one koji govore engleskim jezikom.
laugh.gif Fenomenalna prednost, bar će slepe obradovati. Mora da si pohadjao kurs slepog kucanja palčinom desne ruke.

Look Ma, no hands, no eyes. laugh.gif

laugh.gif Ok, ok, shvatio sam, sviđa ti se... (a i plašim se da odgovorim da me ne bi dočekala još jedna provala Apple fanboisma)

edit: mada, evo kako bi verovatno cela stvar izgledala kada bi nastavili:

Zmitjkoe: Yeah. All right... But can anybody here name a single thing that's wrong with the iPhone?!
Xerxes: The camera?
Zmitjkoe: What?
Xerxes: The camera only has 2 megapixels.
Zmitjkoe: Oh. Yeah, yeah. It's a bit crappy. Uh, that's true. Yeah.
Commando 3: And it doesn't have 3G.
Loretta: Oh, yeah, 3G, Zmitjkoe. Remember how slow it is to use EDGE.
Zmitjkoe: Yeah. All right. I'll grant you the camera and the slow internet are two things that are bad...
Matthias: And no GPS!
Zmitjkoe: Well, yeah. Obviously GPS. I mean, GPS goes without saying, doesn't it? But apart from the camera, 3G , and GPS--
Commando: Can't replace the battery.
Xerxes: The screen gets all smudgy.
Commando 2: You're stuck with at&t.
Zmitjkoe: Yeah, yeah. All right. Fair enough.
Commando 1: And you can't install external applications.
Commandos: Oh, yes. Yeah...
Francis: Yeah. Yeah, that's something we'll really miss, Zmitjkoe, not being able to use java programs. Huh.
Commando: Memory cards.
Loretta: And it's really difficult to use with only one hand, Zmitjkoe.
Francis: Yeah, it's certainly a very important thing in a phone. Let's face it. How can you jack off properly if both of your hands are busy?!
Commandos: Hehh, heh. Heh heh heh heh heh heh heh.
Zmitjkoe: But apart from the camera, the slow connection, GPS, the battery, the smudges, the carrier, the memory, the applications, and having to use it with boths hands, what is wrong with iPhone?
Xerxes: You can't get it in Europe?
Zmitjkoe: Oh, Eur-- Shut up!

Edited by Zli, 01 July 2007 - 16:31.

#23 Roki Balboa

Roki Balboa
  • Members
  • 753 posts

Posted 01 July 2007 - 18:18

laugh.gif

#24 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 01 July 2007 - 18:49

QUOTE(Zli @ 1 Jul 2007, 16:55) <{POST_SNAPBACK}>
I, kakav je? Odnosno, koliko je brži/sporiji u odnosu na ostale Symbian telefone? Ja se još uvek mučim sa starom 6670, kojoj treba skoro minut da se pokrene. A i kad krene ne bi se baš moglo reći da leti dry.gif

E za utiske ces morati da sacekas do petka trinaestog, posto sam ga tek porucio (jos kad se ostrim da ga uzmem, samo sto nisam 'teo da uzmem od ovih lokalaca dekodirane i kradene telefone za takvu cenu)... Poucen iskustvima drugih, odmah sam uzeo i rezervnu bateriju sa standalone punjacem, i to baterija od 1200mAh s tim sto verujem da je rec samo o stickeru a ne o realnom kapacitetu, i naravno 2GB karticu, tako da sam mu stvorio sve uslove da se pokaze u najboljem svetlu... Da je brzi od 66xx serije, to je definitivno, obzirom na ARM11 procesor na 334MHz, jedino sto kao svi Nokia smartphone-ovi kuburi sa RAM-om (samo 22MB), valjda Nokia izbegava da nabaca brdo RAM-a jer bi to pojelo bateriju (posto bi odraz na cenu bio smesan, nema drugog objasnjenja). Dok ne smisle kako da u malo pakovanje smeste 1600mAh bateriju, RAM ce definitivno biti najveci nedostatak N serije... Well, you can't have everything...

U svakom slucaju, trenutno mu nema konkurenta, i cekam isti k'o ozeb'o sunce jos od prosle godine. Za mal' ne uzeh N80 kad se pojavi announcement za N95, pa rekoh - sta je jos jedno pola godine cekanja za takvo cudo wink.gif

Kad mi stigne pisem utiske first-hand...

#25 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 01 July 2007 - 19:33

OK, jesam Apple fan jer vec 12 godina profesionalno koristim Macintosh kompjutere, imam u kuci dva (desktop i laptop i naravno 60 GB iPod (sto znaci da dolazeci iPhone nikada nece moci da zameni iPod). Nemoj da zaboravis da je iPhone, ovakav kakav jeste, samo prva generacija Apple telefona. Ima samo 2 MP kameru ali to je vise nego dovoljno za obicne snapshot fotke. Posto mi je fotografija hobi onda mi ne pada napamet da idem okolo i slikam telefonom vec zato koristim moju poluprofesionalnu Minoltu (dakle ni u ovom slucaju iPhone nece zamenti moju kameru).

Reci da je iPhone tesko koristiti jednom rukom i da mora da se gleda u displej je argument napaljenog klinca. Ja ne pisem SMS drzeci se za sipku u autobusu, stavise retko i koristim SMS. To je isti kao reci da je tesko plivati jednom rukom. Hvala bogu imam obe ruke i par ociju i, gues what?, koristim ih cak i kad telefoniram. Nisam telefonski nerd i ne znam prednosti 3D nad EDGE, ne merim stopericom brzine, niti cu instalirati external applications, niti koristim GPS ali znam da ce IPhone to imati vec iduce godine. I da. iPhone dolazi u Evropu krajem godine tako da je tvoja copy/paste joke izlisna.

Dakle nema problema, ti koristi tvoju Nokiu a ja cu moj iPhone. U cemu je problem?

Kad smo vec kod jokes:

Attached Files

#26 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 01 July 2007 - 20:28

Youtube Video -> Original Video

#27 henrik larsson

henrik larsson
  • Members
  • 6,231 posts

Posted 01 July 2007 - 20:32

QUOTE(Zmitjkoe @ 1 Jul 2007, 20:33) <{POST_SNAPBACK}>
...

Jedini problem je u tome što se tradicionalno zna da će neki ljudi svaki Apple proizvod dočekati na nož, sve sa izlizanom žvakom poznavaoca koji je profesionalno isprobao sve gedžete ikad izdate na svetu "... e, ali za te pare možeš da kupiš xyz koji radi abc i podržava sdf jkl".

#28 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 01 July 2007 - 21:02

iPhonemania!

#29 jms_uk_2001

jms_uk_2001
  • Members
  • 2,684 posts

Posted 02 July 2007 - 00:51

i posle kazu da je iPhone skup biggrin.gif

Attached Files

#30 Ajvoks

Ajvoks
  • Members
  • 666 posts

Posted 02 July 2007 - 09:52

QUOTE(henrik larsson @ 1 Jul 2007, 21:32) <{POST_SNAPBACK}>
Jedini problem je u tome što se tradicionalno zna da će neki ljudi svaki Apple proizvod dočekati na nož, sve sa izlizanom žvakom poznavaoca koji je profesionalno isprobao sve gedžete ikad izdate na svetu "... e, ali za te pare možeš da kupiš xyz koji radi abc i podržava sdf jkl".

Hehe, tako je bilo i sa iPodom, pa danas čak i u Srbiji deca SVE prenosne audio plejere zovu "Ajpod"... wink.gif

Ono što je mnogo važnije od tvrdnji raznih poznavalaca je činjenica da se ekipa iz Nokie, SE-a već mesecima doživljava histerične reakcije kad čuje bilo šta što ima veze sa jabukama, rečima koji počinju sa malim i, poslovima i sl...

O iPhone-u kao telefonu, kad stigne u Evropu i vidimo famozni evropski model, jer je besmisleno porediti iPhone USA sa evropskom ponudom konkurencije koja je sasvim drugačija, jer su patterni korišćenja drugačiji. Ipak, kao neko ko se zadnjih 4 godine bavi razvojem softvera i usluga za mobilnu telefoniju (i mobilne telefone): kapa dole za nepostojanje raznih "SDK-ova" (nikad mi nije bilo jasno kako tako velike firme mogu sebi da dozvole da ONO nazovu SDK) i J2ME-ova (što je OK igračka za S/M seanse, ali ne i za razvoj softvera, naročito ne za podršku takvom softveru) i okretanje ka otvorenim standardima i Web aplikacijama. Zato će verovatno iPhone programčići biti u početku manje šareni ali kudikamo više funkcionalni.