Jump to content


Photo

Osvajanje mora veštačkim kopnom


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
25 replies to this topic

#1 Lavirint Li

Lavirint Li
  • Members
  • 453 posts

Posted 22 June 2007 - 22:51

Posle Holanđana, koji su prvi izgradili veštačko kopno i tako povećali teritoriju svoje prenaseljene zemlje (Trenutno imaju čak 16 miliona, a zemlja im je skoro duplo manja od Srbije) i Japanaca, koji su takođe imali takve pokušaje, i treća država je otela jedan deo od mora i napravila od njega novo kopno.

U pitanju je jedna od naftom najbogatijih zemalja na svetu - Ujedinjeni Arapski Emirati.

Ipak, za razliku od Holanđana i Japanaca, kojima na kraj pameti nije palo da brinu o samom obliku veštačkog kopna, Emiraćani su upravo o ovome najviše razmišljali.
Tako su u persijskom zalivu stvorili veštačko ostrvo u obliku Palme (Drvo palme, ne Dragana Markovića, gradonačelnika Jagodine)

Vodovod i kanalizacija biće izgrađeni oko 2008, a prvi turisti očekuju se oko 2009.

A evo kako izgleda novo tlo emiratsko.
Ima stablo, mnogo grana, a na svakoj grani i stablu mnogo zgrada.


Umetnost?
Promašena investicija?
Iživljavanje bogatih šeika?
Preka potreba?
Krajnji kič?
Ili nešto šesto?

Edited by Lavirint Li, 22 June 2007 - 22:53.


#2 Lavirint Li

Lavirint Li
  • Members
  • 453 posts

Posted 22 June 2007 - 22:58

Na ovoj uvećanoj skici vidi se da su mala ostrva oko Palmninog ostrva u stvari arapska slova.
Bilo bi lepo kad bi neko odavde znao da ih nam prevede?



#3 Lavirint Li

Lavirint Li
  • Members
  • 453 posts

Posted 22 June 2007 - 23:03

Ja mislim da će nastanak ovog ostrva da utiče na smanjenje cena na svim drugm primorskim mestima u svetu.
Najveći buržuji gledaće da letuju na Palmi, pa će pojeftiniti i francuska, španska, havajska, bahamska, grčka, hrvatska, crnogorska i sve druge obale.

#4 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 23 June 2007 - 00:00

Domisljati seici, nema sta, prvo hotel u obliku jedra u SA, zatim teniski teren na heliodromu itd. Puno novca i puno maste cine cuda. Za 50 godina u UAE i SA ce nestati nafte, jedini pravi izvor prihoda im zato moze vec sada biti turizam. Ovo je dobar nacin da se privuku turisti i razbije konkurencija.
Mogli bi i mi ovde puno da naucimo od njih - bar sto se tice razvoja turizma. Nesto novo, drugacije, nesvakidasnje, ludo a opet prvoklasna usluga i luksuz - to je prava stvar.

#5 Lavirint Li

Lavirint Li
  • Members
  • 453 posts

Posted 23 June 2007 - 01:09

Mislim da se i hotel u obliku jedra, koji si pomenuo takođe nalazi na terotiriji Emirata, a ne Saudijske Arabije. Ne znam samo je li u Dubaiju ili Abu Dabiju.

Što se Saudi Arabije tiče, mislim da još uvek kod njih postoji samo verski turizam. Na njenoj teritoriji su i Meka i Medina.

No čudni su putevi turizma. Poljska je tokom devedesetih, dok im još nije porastao standard imala razvijen seksi turizam. Iako je poljsko more zbog hladnoće pogodno za kupanje samo 10 dana godišnje, milioni Nemaca su im dolazili samo zbog jeftinih prostitutki.
Treba samo imati ideju.

A što se samih toplih mora tiče, ni ona, ako se ovako nastavi era globalnog zagrevanja za 50 godina više neće biti na ceni. Imaće ih svi. I Danci i Šveđani i Kanađani. Kod Vankuvera je more u avgustu svega 15 - 16 C, pa i dalje svi idu na Kubu i Bahame, ali kad dođe globalno zagrevanje, eto za 50 godina kupanjca i tamo.

Edited by Lavirint Li, 23 June 2007 - 01:14.


#6 Isis

Isis
  • Members
  • 513 posts

Posted 23 June 2007 - 01:42

cini mi se da postoji jos jedna zemlja koja siri svoje kopno otimanjem od mora, a po svojoj dugorocnoj viziji i posvecenosti istoj slicna je dubaiju. radi se o singapuru, koji se razvio od zemlje koja je preplavila svet jeftinim igrackama do regionalnog finansijskog centra (naravno, zbog svoje lokacije je uvek bio i znacajna luka). sada ide korak dalje i pocinje sa ulaganjem u istrazivacki rad i nauku, gde gradi svoju regionalnu poziciju, a verujem da ce i ambicije za daljom ekspanzijom postepeno da se jave.

po toj svesti da su trenutni resursi presusivi i da se odluke u sadasnjosti moraju donositi sagledavajuci kontekst dugorocne buducnosti, singapuru je slican dubai. u skoli sam svojevremno imala priliku da gledam prezentaciju Dubai Development And Investment Authority, odnosno lika koji tamo radi i koji je, kao alumni dosao u skolu da regrutuje za njih (ukupno na 4 univerziteta u svetu). u principu znala sam i pre toga da dubai (i emirati, generalno) odskacu od ostatka bliskog istoka, ali sam bila zapanjena koliko daleko u buducnost oni planiraju i koliko su raznolike oblasti koje targetiraju kao okosnice svog buduceg razvoja- od gradjevine, preko medija do naucno-istrazivackog rada, a ne samo turizam i zabava za bogatase. zaista, za svaku pohvalu. samo primetih da su svi poslovni projekti inicirani i upravljani od strane vlade, odnosno njenih specijalizovanih agencija.

#7 rafiki

rafiki
  • Members
  • 172 posts

Posted 23 June 2007 - 17:19

QUOTE(Lavirint Li @ 23 Jun 2007, 02:09) <{POST_SNAPBACK}>
Mislim da se i hotel u obliku jedra, koji si pomenuo takođe nalazi na terotiriji Emirata, a ne Saudijske Arabije. Ne znam samo je li u Dubaiju ili Abu Dabiju.

Burj Al Arab u Dubaiju

#8 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 24 June 2007 - 18:14

QUOTE(Lavirint Li @ 22 Jun 2007, 23:58) <{POST_SNAPBACK}>
Na ovoj uvećanoj skici vidi se da su mala ostrva oko Palmninog ostrva u stvari arapska slova.
Bilo bi lepo kad bi neko odavde znao da ih nam prevede?


To je samo rana umetnicka vizija, u stvanosti (prva slika, zavrsetak "zemljanih" radova) te marine u obliku arapskih reci ne postoje. Za vise informacija o Palm Island pogledati ovde.

#9 Kudravi Gaucos

Kudravi Gaucos
  • Members
  • 270 posts

Posted 24 June 2007 - 18:59

Ko ima prilike da vidi ovaj genijalni kanal, mislim da je na exploreru isla emisija o izgradnji ovog cuda (valjda "Megastructures"). Najludje je sto pustinjski pesak nije dobar za sipanje u more, jer se pravi zivi pesak, pa su nesretni milijarderi morali dovoziti pesak sa neke udaljene lokacije. Zamislite situaciju - okruzen si gomilom peska, a ides 100 kilometara po pesak... Inace, na tom poslu su radile sve najvece masine u svojim oblastima - najveci tegljac peska, najveci broj kamiona na lokaciji, najveci kran, najvece... sve najvece i najskuplje.
A ja onda izadjem u svoje ulicice oko bulevara Revolucije i vidim kako oni bednici asvaltiraju neko sokace po 20 dana.

#10 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 24 June 2007 - 19:46

Na Megastructures je cesto bilo reci o ovom poduhvatu u Emiratima.
Samo ispravka - ove dve slike su u stvari dva razlicita ostrva - ostrvo na prvoj slici je gotovo zavrseno, a dok se gradilo, seik je odlucio da napravi jos jedno, vece od prvog i to je ovo drugo. Ostrvca oko palme u obliku arapskih slova su u stvari stihovi pesme koju je napisao taj seik!

Pored ova dva ostrva odlucili su da prave i jos jedan set ostrva, i to u obliku mape sveta! Ostrva bi bila u obliku drzava sveta, rasporedjena kao na mapi, ali sa malim razmacima za more smile.gif

Edited by Uran, 24 June 2007 - 19:46.


#11 Lucy Van Pelt

Lucy Van Pelt
  • Members
  • 442 posts

Posted 24 June 2007 - 20:24

QUOTE(Lavirint Li @ 22 Jun 2007, 23:51) <{POST_SNAPBACK}>
Iživljavanje bogatih šeika?
Krajnji kič?


Da i da.

QUOTE(Lavirint Li @ 22 Jun 2007, 23:58) <{POST_SNAPBACK}>
Na ovoj uvećanoj skici vidi se da su mala ostrva oko Palmninog ostrva u stvari arapska slova.
Bilo bi lepo kad bi neko odavde znao da ih nam prevede?


Prvi dvostih je neka poslovica, nešto u stilu: Uči se mudrosti samo od (pravog) mudraca, ni konjanika ne čini samo konj. Previše bukvalno, ali nemam vremena da nadomišljam. Drugi dvostih je sklepao šeik Maktub lično, počinje budalasto, ali nek ide život: "Pisem po vodi, a ko je pre mene pisao?" je prvi deo, a za drugi mi treba rečnik, javljam čim pre.


QUOTE(Lavirint Li @ 23 Jun 2007, 02:09) <{POST_SNAPBACK}>
Mislim da se i hotel u obliku jedra, koji si pomenuo takođe nalazi na terotiriji Emirata, a ne Saudijske Arabije.

Hotel u obliku jedra-krstače jeste u Emiratima. Nigde na Bliskom Istoku nema većeg krsta. Omaklo se whistling.gif innocent.gif
Iako je Burdž interesantan, meni barem arhitektonski, čini mi se da je po količini i kvalitetu iživljavanja Emirates Palace iz lanca Kempinski u susednom Abu Dabiju teško dostižan. Ali nije na veštačkom kopnu.

QUOTE
Što se Saudi Arabije tiče, mislim da još uvek kod njih postoji samo verski turizam. Na njenoj teritoriji su i Meka i Medina.

E, ima i kod njih promene. Zove se King Abdullah Economic City. Radi se. Nudi materijal za topik.


QUOTE(Zmitjkoe @ 24 Jun 2007, 19:14) <{POST_SNAPBACK}>
To je samo rana umetnicka vizija, u stvanosti (prva slika, zavrsetak "zemljanih" radova) te marine u obliku arapskih reci ne postoje. Za vise informacija o Palm Island pogledati ovde.


Ima ih tli. smile.gif Ova u stihu je Džabal Ali. Link

Edited by Lucy Van Pelt, 24 June 2007 - 20:57.


#12 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 24 June 2007 - 21:49

QUOTE(Lucy Van Pelt @ 24 Jun 2007, 21:24) <{POST_SNAPBACK}>
Iživljavanje bogatih šeika?
Krajnji kič?


Da i da.

Ne i ne, radi se o ogromnoj lovi i ovo je fantasticna investicija u vreme bez nafte. Ovde ce biti nekretina za stotine i stotine milona dolara i godisnjeg obrta od nekoliko mijaradi dolara: luksuzni apartmani, hoteli i soping centri, izlazak na svetsku turisticku mapu na najvisem nivou, raj za celebrity and rich. Very clever.

#13 pisac.s

pisac.s
  • Members
  • 58 posts

Posted 24 June 2007 - 22:52

Pametni ljudi stalno ulazu novac u nove ,neobicne ideje i one im se visestruko isplate. Ja bih rado prespavala na jednoj od "grancica palme".

#14 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 24 June 2007 - 23:57

Shvatili su ljudi na vreme da nafta nece potrajati jos dugo i krenuli da ulazu u turizam, a citao sam negde da planiraju da naprave jos desetak palmica...

#15 Lavirint Li

Lavirint Li
  • Members
  • 453 posts

Posted 25 June 2007 - 01:01

Aha, evo dodjoh i do pravih informacija.
Emiraćani će ukupno imati 4 veštačka kopnena kompleksa.
3 u obliku palmi, a četvrto u obliku planete Zemlje.
Evo kako će to iz aviona izgledati



Najviše grana imaće palma Deira.
Blago turistima, koji budu letovali na granama.
Možda će se neko, zbog konstantnog boravka na granama pomalo osećati ko neki majmun,
al' ipak... nije tako loše smile.gif

Edited by Lavirint Li, 25 June 2007 - 01:05.