Jump to content


Photo

Iz fabrike u rečnike


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
62 replies to this topic

#31 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 01 July 2007 - 12:21

QUOTE(pisac.s @ 1 Jul 2007, 03:07) <{POST_SNAPBACK}>
Pa sta? Pitanje je glasilo - Ponekad se ime neke fabrike ili proizvoda odomaci kao imenica.- Ovo su proizvodi cije se ime koristi za slicne proizvode i nema veze sa fabrikama.

Shvatio sam, kao i neki drugi, da je ovde rec o proizvodima koji su dobili ime po proizvodjacu, reci kao sto su digitron, imalin, motorola... OK, my bad, forget it...

#32 mmilovan

mmilovan
  • Members
  • 507 posts

Posted 01 July 2007 - 14:22

QUOTE(Yossarian @ 22 Jun 2007, 15:24) <{POST_SNAPBACK}>
Penkala nije izmislio naliv pero, već je usavršio postojeći model. Međutim, bio je vlasnik velike fabrike penkala u Zagrebu, koja se zvala "Penkala". Posle rata je promenila ime u "TOZ"


Slavoljub Eduard Penkala je bio slovačko/holandskog porekla i jeste izmislio penkalo. Penkalo nasuprot uobičajenom mišljenju međutim nije naliv pero već "patent olovka" (isto kao 0.5 olovka samo je koristila mine debljine 0.9). Penkala je smislio mehanizam za ovakvu olovku i usavršio tip mine za nju.

Takođe, prema članku:
http://en.wikipedia...._Eduard_Penkala
Penkala jeste izmislio ono što se danas zove naliv pero.

U Hrvatskoj, u Zagrebu je takođe postojala licencna fabrika ploča koja se zvala "Edison Bell Penkala", jer je sam Penkala učestvovao u pronalaženju varijante usavršene smese za presovanje gramofonskih ploča. Engleska firma "Edison Bell" imala je udela u ovom licencno-domaćem poduhvatu/firmi.

Ovoj fabrici on nije bio vlasnik, već je ime pridodato na pločama u znak počasti. Penkala je umro 1922. Fabrika gramofonskih ploča "Edison Bell Penkala" je počela sa radom tek 1925. ili 1926.

Edited by mmilovan, 01 July 2007 - 14:32.


#33 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 01 July 2007 - 23:14

Borosane (mada tu bas i nema mnogo vrsta).

#34 Stribor

Stribor
  • Members
  • 45 posts

Posted 02 July 2007 - 10:21

QUOTE(CTPAX @ 22 Jun 2007, 15:08) <{POST_SNAPBACK}>
Frižider.
Penkalo je prezime izumitelja penkala, tj. naliv-pera, dakle tvorca nultog proizvoda (a ne samo jednog od), pa ne znam da li je adekvatno za ovu temu.


Penkala je prezime izumitelja hemijske olovke sa kuglicom. Naliv pero ili uopste pero je mnogo starijeg datuma.

#35 Stribor

Stribor
  • Members
  • 45 posts

Posted 02 July 2007 - 10:26

QUOTE(Stribor @ 2 Jul 2007, 11:21) <{POST_SNAPBACK}>
Penkala je prezime izumitelja hemijske olovke sa kuglicom. Naliv pero ili uopste pero je mnogo starijeg datuma.


Sorry, nisam pazljivo procitao prethodne postove.

#36 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 02 July 2007 - 10:41

QUOTE(BG restorani @ 25 Jun 2007, 18:15) <{POST_SNAPBACK}>
Mileram yucky.gif

koliko znam mileram je germanizam (milchrahm)

a ako je bila u pitanju neka fora koju nisam shvatila, izvinjavam se wink.gif

#37 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 02 July 2007 - 15:07

QUOTE(mmilovan @ 1 Jul 2007, 15:22) <{POST_SNAPBACK}>
Takođe, prema članku:
http://en.wikipedia...._Eduard_Penkala
Penkala jeste izmislio ono što se danas zove naliv pero.

U Hrvatskoj, u Zagrebu je takođe postojala licencna fabrika ploča koja se zvala "Edison Bell Penkala", jer je sam Penkala učestvovao u pronalaženju varijante usavršene smese za presovanje gramofonskih ploča. Engleska firma "Edison Bell" imala je udela u ovom licencno-domaćem poduhvatu/firmi.

Ovoj fabrici on nije bio vlasnik, već je ime pridodato na pločama u znak počasti. Penkala je umro 1922. Fabrika gramofonskih ploča "Edison Bell Penkala" je počela sa radom tek 1925. ili 1926.




Čekaj, na linku koji si postavio piše:

QUOTE
Collaborating with an entrepreneur by the name of Edmund Moster, he started the Penkala-Moster Company and built a pen-and-pencil factory that was one of the biggest in the world at the time. This company, now called TOZ-Penkala, still exists today. TOZ stands for "Tvornica olovaka Zagreb," which means "Zagreb pencil factory."


A našao sam i ovo:

QUOTE
Sve veća potražnja tržišta povećava proizvodnju i već 1906. počinje suradnja između Edmunda Mostera i inž. Slavoljuba Penkale, koja dovodi do stvaranja poduzeća Penkala-Moster. Zajednički počinju graditi novu tvornicu u današnjoj Branimirovoj ulici, koju 1911. završavaju i stvaraju zajedničko dioničko društvo Penkala-Edmund Moster d.d.

Usporedo s tvornicom u Zagrebu drugi član obitelji Moster zajedničkim kapitalom otvara drugu tvornicu u Njemačkoj, u Berlinu Neukolnu.

Penkala olovke i nalivpera izvoze se u više od sedamdeset zemalja svijeta i tvornica od 300 radnika 1911. godine povećava taj broj na 800 radnika: može se reći da je u razdoblju od 1912. do 1926. godine to bila jedna od najvećih tvornica pisaćeg pribora u svijetu.



Izvor:

Internet sajt fabrike "TOZ-Penkala"

#38 mmilovan

mmilovan
  • Members
  • 507 posts

Posted 02 July 2007 - 15:58

Moji fakti i generalno "široko sećanje" (bez preciznijih detalja) na ovog čoveka razlikuju se pomalo od činjenica na Vikipediji.

Treba dalje proveriti, ali koliko sam na Google-u našao Penkala jeste izmislio ili usavršio do industrijske proizvodnje i jedan i drugi pribor za pisanje. To ništa ne umanjuje značaj ovog svojevrsnog "Edisona naših prostora".

Vikipedija, zanimljivo, uopšte ne pominje ploče...

Edited by mmilovan, 02 July 2007 - 16:03.


#39 mizar

mizar
  • Members
  • 250 posts

Posted 08 July 2007 - 00:36

QUOTE(Cilemile @ 30 Jun 2007, 04:44) <{POST_SNAPBACK}>
hilti (hiltica)
walkman
borolete
gedore


neki su ih zvali borosane

i jos aleva paprika, i sve drugo sto mi pada na pamet je laboratorijska oprema, npr. variac.

#40 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 08 July 2007 - 07:41

QUOTE(mizar @ 8 Jul 2007, 01:36) <{POST_SNAPBACK}>
neki su ih zvali borosane

i jos aleva paprika, i sve drugo sto mi pada na pamet je laboratorijska oprema, npr. variac.


Hej, ovo nisam znao! Sve ovo vreme sam mislio da je "aleva" neki turcizam za "mlevena" blink.gif ... Kad ono ime fabrike u Novom Kneževcu smile.gif

Inače, i ja sma čuo samo za varijantu "borosane".

#41 Nicol

Nicol
  • Members
  • 751 posts

Posted 08 July 2007 - 10:03

QUOTE(Cilemile @ 30 Jun 2007, 10:44) <{POST_SNAPBACK}>
hilti (hiltica)
walkman
borolete
gedore


QUOTE(mizar @ 8 Jul 2007, 01:36) <{POST_SNAPBACK}>
neki su ih zvali borosane



QUOTE(Yossarian @ 8 Jul 2007, 08:41) <{POST_SNAPBACK}>
Inače, i ja sma čuo samo za varijantu "borosane".


khm, boroleta i borosana dva različita modna dodatka

borosana je ženska radna cipela sa takom par centi i slobodnim prostorom na petama i prstima, najčešće se viđala kod teta u samoposluzi, čista u školi i sl.
nosila se liti na bosu nogu, a zimi na najlonku pa priko bilu, sportsku bičvu (s objašnjenjem da to čuva bubrige!)
evo je

boroleta je, pak, nešto savim drugo- litnja šlapa, obavezna oprema svakog pravog mediteranskog muškaca (nosile su ih i cure), u kojima se moglo ić u more (iako bi se usmrdile zu rekordnom roku), ali i vozit (iako se noga sklizala u njima zbog nekvalitetne tvrde gume)

jedva san je našla

#42 foot-in-mouth

foot-in-mouth
  • Members
  • 32 posts

Posted 08 July 2007 - 18:09

QUOTE(placenik @ 29 Jun 2007, 15:27) <{POST_SNAPBACK}>
...Hepo kocka (bila hrvatska, nisam je video u radnji ihahaj)...


Vojvodina, Vojvodina! A evo i sajta sa narudzbenicom wink.gif

http://www.brixolkuc.../proizvodi5.htm

#43 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 08 July 2007 - 18:17

QUOTE(bobiskabg @ 8 Jul 2007, 09:24) <{POST_SNAPBACK}>
Mislim da je ipak greska, "alev" na turskom znaci plamen, vatra..tako da je to trebalo da bude ljuta, vatrena, ili plamene boje paprika! Znaci fabrika je verovatno uzela ime po proizvodu, a ne obratno.


Aleva znači crvena.

#44 memetic

memetic
  • Members
  • 158 posts

Posted 09 July 2007 - 04:35

hamer, proizvodjac hartije za crtanje; vremenom, sama hartija rolleyes.gif

#45 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 09 July 2007 - 09:44

rifle.

i dan danas ima onih koji kupuju levisove, vranglerove, lijove, a ranije karerine i li kupeeeeeeerove - rifle. smile.gif