Jump to content


Photo
- - - - -

Budizam u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1780 replies to this topic

#61 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 03 July 2007 - 13:42

QUOTE(Diskutant @ 3 Jul 2007, 09:42) <{POST_SNAPBACK}>
mislim da je ovo prava tema da se okaci.... ovo

mislim da mesas budizam i tantru tacnije put leve ruke tongue.gif

Spoiler! --Click here to view--


#62 eleni

eleni
  • Members
  • 212 posts

Posted 04 July 2007 - 15:44

kad si budan ti si budista. smile.gif

#63 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 04 July 2007 - 16:23

QUOTE(eleni @ 4 Jul 2007, 16:44) <{POST_SNAPBACK}>
kad si budan ti si budista. smile.gif

volim ponekad da budem dogmata sa recima:
dakle,
kada su budna ti si Buda
kada nisi budna ti si budista ili sta vec smile.gif

a ionako sve to nema veze, svi smo budni samo sto jos to nismo ukacili smile.gif

#64 eleni

eleni
  • Members
  • 212 posts

Posted 04 July 2007 - 17:25

QUOTE(Pontijak @ 4 Jul 2007, 17:23) <{POST_SNAPBACK}>
volim ponekad da budem dogmata sa recima:
dakle,
kada su budna ti si Buda
kada nisi budna ti si budista ili sta vec smile.gif

a ionako sve to nema veze, svi smo budni samo sto jos to nismo ukacili smile.gif


Nisi 'dogmata sa rečima', već se igraš rečima a to nije isto.
Ako veruješ da smo budni, to jest da smo Bude, to je tvoje legitimno mišljenje, neću se mešati.
Verujem da je istina bitno drugačija od onog što tvrdiš.

#65 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 04 July 2007 - 17:36

QUOTE(eleni @ 4 Jul 2007, 18:25) <{POST_SNAPBACK}>
Nisi 'dogmata sa rečima', već se igraš rečima a to nije isto.
Ako veruješ da smo budni, to jest da smo Bude, to je tvoje legitimno mišljenje, neću se mešati.
Verujem da je istina bitno drugačija od onog što tvrdiš.

pa ja se samo igram sa recima jer, od kada se pa recima spoznavala istina smile.gif

ionako

istina je iluzija - iluzija je istina laugh.gif moze i "skolski": samsara je nirvana - nirvana je samsara rolleyes.gif

i ono da smo svi Bude, pa to je napisano daaavnooooo jos u mahayani a tek sto je pisano u chanu i zenu, da ne pominjem, madaaaa, kada se pazljivije cita theravada moze se lako videti da to i tamo stoji rolleyes.gif

uostalom, ja sam jedan od prokazenih trolera ovog foruma, nesto ozbiljnije na ovu temu napisao sam na temi o pop fasizmu nesto malopre, oko sat vremena smile.gif

#66 eleni

eleni
  • Members
  • 212 posts

Posted 04 July 2007 - 17:50

QUOTE(Pontijak @ 4 Jul 2007, 18:36) <{POST_SNAPBACK}>
pa ja se samo igram sa recima jer, od kada se pa recima spoznavala istina smile.gif

ionako

istina je iluzija - iluzija je istina laugh.gif moze i "skolski": samsara je nirvana - nirvana je samsara rolleyes.gif

i ono da smo svi Bude, pa to je napisano daaavnooooo jos u mahayani a tek sto je pisano u chanu i zenu, da ne pominjem, madaaaa, kada se pazljivije cita theravada moze se lako videti da to i tamo stoji rolleyes.gif

uostalom, ja sam jedan od prokazenih trolera ovog foruma, nesto ozbiljnije na ovu temu napisao sam na temi o pop fasizmu nesto malopre, oko sat vremena smile.gif

Možeš ti sve relativizovati, niko ti ne brani.
Mene to ne uzbuđuje previše, ne moraš me upozoravati. smile.gif
Ne treba mi nikakvo čitanje starih spisa da vidim šta se događa oko mene. I u meni. Dal smo bude il nismo. Sad se moram nasmejati.

#67 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 04 July 2007 - 18:06

QUOTE(eleni @ 4 Jul 2007, 18:50) <{POST_SNAPBACK}>
Možeš ti sve relativizovati, niko ti ne brani.
Mene to ne uzbuđuje previše, ne moraš me upozoravati. smile.gif
Ne treba mi nikakvo čitanje starih spisa da vidim šta se događa oko mene. I u meni. Dal smo bude il nismo. Sad se moram nasmejati.

naravno da treba da se nasmejes smile.gif ja sam procitao oho-ho prevoda starih spisa, budizmom se bavim blizu tri decenije smile.gif i to ne kao "sarlatan" vec mi to deo formalnog obrazovanja a i sta da se stidim, svidjalo mi se da se time bavim smile.gif i kada sam posle tomova i tomova strucnih knjiga dosao do stanja svesti da se nasmejem, e onda sam osetio da sam poceo da shvatam napisano smile.gif

#68 eleni

eleni
  • Members
  • 212 posts

Posted 04 July 2007 - 18:10

uh, treba se sad svog tog viška znanja osloboditi... smile.gif
Moja sućut.

#69 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 04 July 2007 - 18:16

QUOTE(eleni @ 4 Jul 2007, 19:10) <{POST_SNAPBACK}>
uh, treba se sad svog tog viška znanja osloboditi... smile.gif
Moja sućut.

da bi se oslobodila moras se zarobiti

toliko o znanju smile.gif

ali da ne tupim sa teorijom i praksom budizma wink.gif

p. s. znanje je ionako iluzorno, tako da je svaki napor oslobadjanja od viska znanja iluzoran laugh.gif

oslobodice se samo laugh.gif

Edited by Pontijak, 04 July 2007 - 18:17.


#70 eleni

eleni
  • Members
  • 212 posts

Posted 04 July 2007 - 18:24

QUOTE(Pontijak @ 4 Jul 2007, 19:16) <{POST_SNAPBACK}>
da bi se oslobodila moras se zarobiti

toliko o znanju smile.gif

ali da ne tupim sa teorijom i praksom budizma wink.gif

p. s. znanje je ionako iluzorno, tako da je svaki napor oslovadjanja od viska znanja iluzoran laugh.gif


Ovo prvo shvatam šta si hteo da kažeš.
Znaš šta je iluzija zapadnog načina razmišljanja baš ta podela na teroiju i praksu. Za mene to više ne postoji. Jer, mogu nešto shvatiti samo ako mi prođe kroz glavu i kroz srce i kroz dušu. Prirodno, malo toga znam. Al znanje nije za mene iluzorno.
E sad, ako ovo možeš da skužiš uprkos svom tvom znanju.... smile.gif

#71 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 04 July 2007 - 18:52

ti jos pricas o recima? o zapadnjackom misljenju? podeli na teoriju i praksu? o znacenju pojma iluzije? o sebi i meni i kako ko shvata kako sta?

kako bi ti rekla, moja sucut smile.gif

tezak je teret toliko ozbiljno shvatati reci smile.gif

#72 eleni

eleni
  • Members
  • 212 posts

Posted 04 July 2007 - 18:55

Moram da dodam još nešto, Pontijak.
I ta podela na ozbiljno i šaljivo. Nekad u šali ima mnogo istine. To je rupa na saksiji, znam. Nekad se samo kroz šalu može i reći istina. Da se provuče kroz linearno, mehaničko 'razmišljanje' kao kroz iglene uši. Nije šala relativizovanje i prazno sprdanje s rečima. A ozbiljno, pak, ne mora biti istina, već puko teoretisanje. I iluzija.
E, ovo što sam sad napisala nisam ni sama znala do sad. Hvala ti što si me podstakao na ovakvo razmišljanje svojim ozbiljnim i šaljivim postovima. happy.gif

#73 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 04 July 2007 - 19:03

eleni, nisam se ja uopste salio ali da tako kazem nisam ni bio ozbiljan, recimo da sam bio s one strane sale i ozbiljnosti smile.gif da bih recima dao makar nagovestaj stvarnosti smile.gif

vidi ovako, to sa recima:

jednom cuvenom zen majstoru su u prostoriji za meditaciju poceli da dolaze monasi iz tog manastira, jedan pridje i majstor ga upita, da li sam ja tebe vec video ovde? monah odgovori, da majstore, jeste, dolazim svaki dan. na to mu majstor rece, evo ti onda solja caja. pridje drugi monah i majstor ga upita, da li sam ja tebe vec video ovde? monah odgovori, ne majstore, ja sam danas prvi put bio na vasoj pouci o meditaciji. na to mu majstor rece, evo ti onda solja caja.

izadjose svi monasi iz prostorije i upravnik manastira upita, majstore, zasto na svaki odgovor, dajete solju caja? majstor ga upita, upravnice, da li si jos ovde? upravnik manastira odgovori, pa naravno da jesam majstore, upravo stojim pored vas.

majstor na to rece

evo ti onda solja caja

mali edit: hvala ti na lepim recima ali znas i sama da si ti sama sebe podstakla na razmisljanje jer, moji postovi su samo iluzija.

Edited by Pontijak, 04 July 2007 - 19:07.


#74 Costanza

Costanza
  • Members
  • 350 posts

Posted 04 July 2007 - 19:05

QUOTE(dare... @ 27 Jun 2007, 21:26) <{POST_SNAPBACK}>
...

Čist zen. (Kad prestaneš da tražiš - nađeš)

#75 Nicol

Nicol
  • Members
  • 751 posts

Posted 04 July 2007 - 19:26

bome, od samoga čitanja ovog topika sam osjetila kako mi katriga počinje levitirat po sobi...