Jump to content


Photo
- - - - -

Budizam u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1780 replies to this topic

#1741 harmonija

harmonija
  • Members
  • 1,086 posts

Posted 18 December 2013 - 00:17

Srednji put vas daruje novom knjigom, uz najlepše želje za predstojeće praznike. Budite sabrani, budite srećni!  :)

Ono što misliš, to i postaješ: 365 budističkih inspiracija

 

http://www.yu-budiza...t/365istina.pdf


Edited by harmonija, 18 December 2013 - 00:18.


#1742 harmonija

harmonija
  • Members
  • 1,086 posts

Posted 03 January 2014 - 19:59

MLAD MESEC -- utorak, 31. decembar 2013.

Jedna reč

Jednu reč istine,
koja um smiruje,
bolje je čuti no hiljadu drugih
beznačajnih reči.


Dhammapada, strofa 100

Ako slušate sate i sate govora o Dhammi, to može biti korisno, ali Buda kaže da čak i jedna jedina reč može biti dovoljna. Ono što jeste bitno je da li ta reč dopire do samoga srca. Da li zvuči istinito? Jer istina je ta koja nas isceljuje, ne reči. Živeći u svetu koji je neprekidno opsednut materijalnim, često pretpostavljamo da više stvari znači i više sreće. Ali jedan mali ček ispisan na milion funti vredi daleko više nego čitav kamion pun starih novina. I jedno i drugo je papir. Pa u čemu je onda razlika? Već znamo da je nužno voditi pažnju i o kvalitetu, ne samo o kvantitetu. Ova strofa iz Dhammapade ohrabruje nas svoje razumevanje još malo produbimo.

S ljubavlju,
monah Munindo



#1743 harmonija

harmonija
  • Members
  • 1,086 posts

Posted 12 January 2014 - 10:55

841. Izbegavaj dva ekstrema

Želeo bih d aponudim nekoliko saveta kako raditi sa bolom tokom meditacije. Jedan način je da ne vidite bol kao uznemirenje ili prepreku za meditaciju. Dakle, bol postaje objekat meditacije. Kada postoji bol, pokušajte da ga istražite, ispitate i saznate što više o njemu. U svakodnevnom životu, kada naiđe bol pokušavamo što pre da ga se oslobodimo. Ali na taj način nikada ništa o njemu ne naučimo. Dakle, kad se javi bol, smatrajte to blagoslovom, jer nam to daje priliku da radimo sa bolom i razumemo ga. Kod fizičkog bola, možete istraživati jeste li u stanju da uočite i radite sa reakcijom na bol. Ponekad je upravo reakcija ta koja stvara patnju u vezi sa bolom -- ne želimo taj bol, smatramo ga smetnjom, mrzimo taj bol. Takve reakcije samo gomilaju patnju povrh već postojećeg bola.

Otkrio sam da bol nekada može imati fizički uzrok, ali nekad su bolovi i tenzije izazvani psihološkim razlozima. Ako su razlozi fizičke prirode, možete raditi sa tim bolom neko vreme i potom promeniti položaj tela.

Međutim, u vezi sa bolom treba uzbegavati dva ekstrema. Jedan je suviše velika popustljivost prema telu. Na primer, javi se bol i odmah promenite položaj ili pokušate na neki drugi način da ga se otresete. Drugi ekstrem je da smo vrlo strogi i okrutni prema samima sebi, tako da nastavljamo sedenje bez promene položaja čak i kada je to vrlo bolno. Sugerisao bih zato da pronađete svoj srednji put, učeći da budete prijateljski nastrojeni i blagi prema svom telu, prema bolu. Izbegavate da budete suviše strogi, ali ne i suviše popustljivi. U praksi to znači da dok sedite u meditaciji, radite sa bolom i potom, ako je neophodno, promenite položaj.

Godwin Samararatne



#1744 harmonija

harmonija
  • Members
  • 1,086 posts

Posted 14 January 2014 - 13:15

843. Užurbanost

Kada se zapletemo u užurbanost ovoga sveta, tada gubimo vezu jedni sa drugima -- i sa samim sobom.

Jack Kornfield



#1745 harmonija

harmonija
  • Members
  • 1,086 posts

Posted 15 January 2014 - 09:59

Zadovoljenost

Ustaj! Nepažnji se ne prepuštaj.
Učenje praktikuj kako treba.
Ko u Učenju živi, zadovoljan je u životu,
i ovom i narednom.


Dhammapada 168


Zadovoljenost se može pojaviti jer zapravo ne žudimo za bilo čime. Ali je takođe moguće da naša srca ostanu zadovoljena čak i kada želimo neke stvari. Međutim, da bi se ovo zaista dogodilo, moramo želeti sa mudrošću. Žudnja je pokret uma koji, ako smo iskreni prema sebi, doživljavamo kao neku vrstu nezadovoljstva. Sve dok osećamo da je “ja” to koje žudi, tada“ja” ostaje nezadovoljno. I obično to isto “ja” prinuđeno je  da učini nešto kako bi odagnalo taj neprijatan osećaj. Kada postoji mudrost, prestajemo da se poistovećujemo sa aktivnosti uma i osetimo da postoji mir iza tog kretanja. To je mudrost koja nas može osloboditi osećaja prinude.

S ljubavlju
monah Munindo


187766_322096521216150_522857332_q.jpg
 



#1746 harmonija

harmonija
  • Members
  • 1,086 posts

Posted 16 January 2014 - 23:47

844. Sada i zauvek

Neka budem u svakom trenutku, sada i zauvek,
zaštitnik za one bez zaštite,
vodič onima što izgubiše svoj put,
brod onima što preko okeana kreću,
most onima što preko reke kreću,
sklonište za one u opasnosti,
svetiljka onima u mraku,
utočište onima koji ga nemaju,
sluga svakome koga muka pritiska.

Šantideva



#1747 harmonija

harmonija
  • Members
  • 1,086 posts

Posted 23 January 2014 - 20:58

845. Pet činjenica

Pet je činjenica o kojima bi svako trebalo često da razmišlja, bilo da je reč o ženi ili muškarcu, laiku ili zaređenom. Kojih pet?

'Podložan sam starenju, nisam umakao starenju.' To je prva činjenica o kojoj bi svako trebalo često da razmišlja, bilo da je reč o ženi ili muškarcu, laiku ili zaređenom.

'Podložan sam bolesti, nisam umakao bolesti'…

'Podložan sam smrti, nisam umakao smrti'…

'Promeniću se, odvojiti od svega što mi je drago i što me privlači'…

'Ja sam vlasnik svojih dela (kamma), baštinik svojih dela, rođen zbog svojih dela, u vezi sa svojim delima i imam svoja dela kao svog sudiju. Šta god da uradim, dobro ili loše, to će mi ostati u nasleđe'

To je pet činjenica o kojima bi svako trebalo često da razmišlja, bilo da je reč o ženi ili muškarcu, laiku ili zaređenom.

Buda, AN V.57



#1748 harmonija

harmonija
  • Members
  • 1,086 posts

Posted 30 January 2014 - 15:32

MLAD MESEC - četvrtak, 30. januar 2014.

Usporavanje zamajca

Svako ko živi oslobođen
navike prijanjanja
za prošlost, sadašnjost ili budućnost,
ne posedujući bilo šta,
toga ja zovem velikim bićem.


Dhammapada, 421


Silina prijanjanja ili našeg unutrašnjeg komentarisanja može biti zastrašujuća. Ili je to možda film u našoj glavi koji treba da istrpimo: uvek
iznova preuređujemo fragmente uspomena, pravimo filmove u kojima "ja" igra zapaženu ulogu. Verovatno naša prošlost ne opravdava
takvu pažnju i sigurno je da bismo zaustavili tu unutrašnju buku kada bismo mogli. Dakle, šta podstiče tu silinu? Kritikovanje, stavljanje na
jednu ili drugu stranu, prihvatanja i odbacivanje. Još jednom, ova nas strofa podseća na potrebu za svesnošću čitavog tela i uma,

svesnošću koja je sada i ovde, lišena bilo kakvih kvalifikacija, kritikovanja. Sa naglaskom na ovo poslednje. Ali kako to svesnost oslobađamo naviknutog stavljanja na jednu ili drugu stranu? Tako što posmatramo taj proces. Usidreni u telu, imamo tačku iz koje gledamo tu automatsku aktivnost koju doživljavamo kao kritikovanje i učimo da to ne radimo. Čak ne kritikujemo ni um koji kritikuje. Ako prestanemo da kritikujemo tu unutrašnju aktivnost, silina slabi i zamajac kritikovanja se lagano usporava, sve dok se ne zaustavi.

S ljubavlju,
monah Munindo



#1749 harmonija

harmonija
  • Members
  • 1,086 posts

Posted 31 January 2014 - 12:06

846. Mikotrpno dug put

To što smo i vi i ja morali da pređemo mukotrpno dug put možemo zahvaliti tome što nismo otkrili, nismo shvatili četiri istine. Koje četiri?
To su: plemenita istina o patnji, plemenita istina o nastanku patnje, plemenita istina o prestanku patnje i plemenita istina o putu koji vodi do prestanka patnje.

Buda, DN 16



#1750 harmonija

harmonija
  • Members
  • 1,086 posts

Posted 04 February 2014 - 15:52

847. Radujte se sreći

Kvalitet uma koji Buda naziva mudita znači da se radujemo sopstvenom dobru. Mi se zaista retko radujemo svojoj sreći, jednostavno je zanemarimo, doživljavamo kao nešto što se podrazumeva. Još je teže radovati se sreći drugih ljudi. Kada drugi pate, može biti lako pomagati im. Ali kada su srećni, nije nam lako da zaista doživimo sreću zbog toga. No, vredno je makar pokušati, jer to može doneti još sreće nama samima. Kada vam meditacija baš ne ide najbolje i čujete kako neko kaže da mu je meditacija bila odlična, možete li tada istinski da budete srećni?

Godwin Samararatne



#1751 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 05 February 2014 - 06:41

Kako se dalo videti na topiku o zlostavljanju zivotinja, mudita je previse zahtevna jer trazi da komsijinoj kravi zelimo sve najbolje.  :)  


Edited by Upekkha, 05 February 2014 - 06:44.


#1752 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 05 February 2014 - 09:01

 ... mudita je previse zahtevna jer trazi da komsijinoj kravi zelimo sve najbolje.    

 

Sto se, realno, svodi na to da komsijinoj kravi zelimo da joj crkne gazda, a to vec ne deluje narocito tesko. 



#1753 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 06 February 2014 - 09:39

"With wise reflection I eat this food.

Not for play, not for intoxicification.

Not for fattening, not for beautification.

Only to maintain this body. To stay alive and healthy.

To support the spiritual way of life.

Thus I let go of unpleasant feelings, and do not stir up new ones.

Thereby the process of life goes on, blameless, at ease, and in peace."

 

Kratka meditacija pred mali vegetarijanski obrok (jedini dnevno) u manastiru Suan Mokkh



#1754 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 06 February 2014 - 09:51

Sto se, realno, svodi na to da komsijinoj kravi zelimo da joj crkne gazda, a to vec ne deluje narocito tesko. 

 

Se non è vero, è ben trovato.  :)



#1755 harmonija

harmonija
  • Members
  • 1,086 posts

Posted 06 February 2014 - 14:56

Ako imate manje od 30 godina, zelite da naucite meditaciju u Tajlandu i postanete mirovni aktivista, pogledajte link

[URL="http://www.mladiinfo...-in-thailand-3/"]Peace Revolution Fellowship in Thailand[/URL]

:)