Jump to content

Photo
- - - - -

Budizam u Srbiji

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1780 replies to this topic

#1 harmonija

harmonija
  • Members
  • 1,086 posts

Posted 17 June 2007 - 23:41

Za sve zainteresovane informacija da će budistički monah teravadske tradicije Ađan Đajanto održati tri predavanja tokom svog dvonedeljnog boravka u Srbiji.

Novi Sad - 4. juli u 18:00 časova u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 39
Beograd - 6. i 7. jula u 18:00 časova u Dah teatru, Marulićeva 8.

Više informacija na sajtu:
www.geocities.com/budizam

#2 dare...

dare...
  • Members
  • 2,005 posts

Posted 19 June 2007 - 06:55

A na kom jeziku dotični predaje? Srpskom, engleskom ili kineskom?

Ili samo ćuti i meditira... ("Umetnost tišine...")

Dok gledaoci pomno prate fabulu radnje... innocent.gif

Edit: Jel zna Bojana Maljević za ova dešavanja... wink.gif

Edited by dare..., 19 June 2007 - 06:59.

#3 Zverilla

Zverilla
  • Members
  • 910 posts

Posted 19 June 2007 - 09:05

QUOTE(harmonija @ 18 Jun 2007, 00:41) <{POST_SNAPBACK}>
Za sve zainteresovane informacija da će budistički monah teravadske tradicije Ađan Đajanto održati tri predavanja tokom svog dvonedeljnog boravka u Srbiji.

Novi Sad - 4. juli u 18:00 časova u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 39
Beograd - 6. i 7. jula u 18:00 časova u Dah teatru, Marulićeva 8.

Više informacija na sajtu:
www.geocities.com/budizam

prvo pa spam!
svaka cast thumbup.gif thumbup.gif thumbup.gif

ish bre!

#4 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 19 June 2007 - 14:10

QUOTE(dare... @ 19 Jun 2007, 07:55) <{POST_SNAPBACK}>

S obzirom da pomenuta na svom blogu preti hapsenjima i najavljuje mogucnost da ja kako cu ja nosim kolace u zatvor jednoj poznanici iz Beograda, mislim da je treba postedeti ovog saznanja. Na stranu to sto je sramota da se govor mrznje siri sa sajta B92, to je sasvim druga prica. Ja jednostavno cenim zensku lepotu, a previse brige dovodi do mrstenja, a mrstenje dovodi do bora. A kad se zenama pojave bore onda su one nesrecne.

No, da na spamujem bezveze, a kad je tema vec otvorena, cisto da eto nesto i kazem. Meni je uvek delovalo nekako bezveze, bez uvrede i nije ni napad ni kritika, tek licni pogled - kada se neko cim se registruje i prvi post nesto izreklamira. Ja pokusavam da postujem sve svoje sagovornike, to se dalo videti i na blogu pomenute sobe, a jednostrana komunikacija pamfletima i oglasima mi je nekako neprimeren vid komunikacije. Tacnije receno volim to da definisem kao pomalo nespretnu komunikaciju. Mislim da bi primerenije bilo da je otvorena tema o tome, recimo, kako je biti budista u Srbiji, zneti neko svoje misljenje o tome i tek onda i u okviru toga pomenuti ovakvo desavanje.

Edited by Gwydion, 19 June 2007 - 15:15.

#5 greenet

greenet
  • Banned
  • 214 posts

Posted 20 June 2007 - 12:14

Kad se radi o ovakvim predavanjima vrlo je tesko oceniti da li se radi o istinskoj zelji da se drugi poduci u necem ili se radi o laznim guruima i hohstaplerima sa Istoka koji su preplavili Zapad sa zeljom da prikupe naivne ovce koje ih gledaju kao "duhovne ucitelje".

U Beogradu se (mislim) dva puta godisnje ili cesce odrzavaju predavanja o meditaciji u organizaciji Sri Cinmoj Centra. Ne znam da li ste primetili plakate po centru grada koji obavestavaju o tome.

Ovo je zvanican sajt Sri Cinmoja:

http://www.srichinmoy.org/

A ovo je svedocenje njegovih bivsih ucenika:

http://www.rickross....ichinmoy20.html

Kome verovati?

Ne mislim da treba unapred osudjivati, ali ne bi bilo zgoreg malo kriticki posmatrati stvari i raspitati se poblize sta stoji iza svega.

Moze se meditirati i bez ikakvih ucitelja.

Edited by greenet, 20 June 2007 - 12:16.

#6 Gnomolog

Gnomolog
  • Members
  • 63 posts

Posted 20 June 2007 - 13:28

/troll on spam

QUOTE(Gwydion @ 19 Jun 2007, 15:10) <{POST_SNAPBACK}>
S obzirom da pomenuta na svom blogu preti hapsenjima i najavljuje mogucnost da ja kako cu ja nosim kolace u zatvor jednoj poznanici iz Beograda, mislim da je treba postedeti ovog saznanja. Na stranu to sto je sramota da se govor mrznje siri sa sajta B92, to je sasvim druga prica. Ja jednostavno cenim zensku lepotu, a previse brige dovodi do mrstenja, a mrstenje dovodi do bora. A kad se zenama pojave bore onda su one nesrecne.

Pa kad ti nije poverovala da se razumeš u domaću okultnu scenu. Pravi poznavaoci okultizma jedino mogu da budu lovci na veštice.

Hail GMB! wink.gif

#7 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 20 June 2007 - 14:00

QUOTE(Gwydion @ 19 Jun 2007, 15:10) <{POST_SNAPBACK}>
Ja jednostavno cenim zensku lepotu, a previse brige dovodi do mrstenja, a mrstenje dovodi do bora. A kad se zenama pojave bore onda su one nesrecne.

a kada je neko nesrecan neka pokusa sa klasicnom budistickom meditacijom a pocetak upoznavanja te vrste meditacije moze biti i pomenuto predavanje laugh.gif

#8 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 20 June 2007 - 14:02

QUOTE(dare... @ 19 Jun 2007, 06:55) <{POST_SNAPBACK}>

hahaha :-)
mislim da bi doticna rado isti zabranila po principu - sto je sigurno sigurno je biggrin.gif

#9 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 20 June 2007 - 16:16

QUOTE(greenet @ 20 Jun 2007, 13:14) <{POST_SNAPBACK}>
Kad se radi o ovakvim predavanjima vrlo je tesko oceniti da li se radi o istinskoj zelji da se drugi poduci u necem ili se radi o laznim guruima i hohstaplerima sa Istoka koji su preplavili Zapad sa zeljom da prikupe naivne ovce koje ih gledaju kao "duhovne ucitelje".
...

Kome verovati?

Ne mislim da treba unapred osudjivati, ali ne bi bilo zgoreg malo kriticki posmatrati stvari i raspitati se poblize sta stoji iza svega.

Pokušavam da budem otvoren za nove ideje i ako mi nešto stvarno ide na ganglije, to je zadrtost ljudi koje je doživotno obasjala Svetlost i koji su jednom zauvek spoznali Pravu Istinu. Međutim, u pravoj poplavi raznih učitelja, jogina, maharišija, "Sri ovo" i "Baba ono", oduvek samo se pitao kako to da u njihovoj izvornoj postojbini, Indiji, nikako ne uspevaju da reše problem sumanutog nasilja i generalno loših odnosa u društvu, nego dolaze ovamo u Evropu da nam otvaraju oči.
Kad kod svoje kuće srede stvari i njihova domovina postane mesto gde je ljudski život stvarno najveća vrednost, ja ću obrijati glavu, zaviti se u žuti čaršav i pevati "Hare Krišna" po Beogradu, sve zvoneći bronzanim zvončićima. Ali ne pre toga.

#10 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 20 June 2007 - 20:54

QUOTE(Mashinovodja @ 20 Jun 2007, 16:16) <{POST_SNAPBACK}>
Pokušavam da budem otvoren za nove ideje i ako mi nešto stvarno ide na ganglije, to je zadrtost ljudi koje je doživotno obasjala Svetlost i koji su jednom zauvek spoznali Pravu Istinu. Međutim, u pravoj poplavi raznih učitelja, jogina, maharišija, "Sri ovo" i "Baba ono", oduvek samo se pitao kako to da u njihovoj izvornoj postojbini, Indiji, nikako ne uspevaju da reše problem sumanutog nasilja i generalno loših odnosa u društvu, nego dolaze ovamo u Evropu da nam otvaraju oči.
Kad kod svoje kuće srede stvari i njihova domovina postane mesto gde je ljudski život stvarno najveća vrednost, ja ću obrijati glavu, zaviti se u žuti čaršav i pevati "Hare Krišna" po Beogradu, sve zvoneći bronzanim zvončićima. Ali ne pre toga.

da li si nekad posetio indiju?
ekstremno je komplikovana zemlja, obaska sto je ogromna ..
s jedne strane prelepa priroda, prelepi - iako u najvecem procentu siromasni i to ne po evropskom standardu - ljudi... njih cca milijardu..
odakle poceti?

#11 MisMango

MisMango
  • Members
  • 387 posts

Posted 20 June 2007 - 21:21

QUOTE(Mashinovodja @ 20 Jun 2007, 17:16) <{POST_SNAPBACK}>

Tvoj tekst je izvanredan primer neverovatne ogranicenosti i neznanja.
(Btw Krisna je jedno, Buda drugo....)

Proglasiti nekoga koga je "Obasjala Svetlost" zadrtim moze samo covek koji nema tri blage veze o cemu govori.
Skroz mi je ok ako te to ne interesuje, ali imati stav o necemu sto sustinski ne poznajes je krajnje glupo.

#12 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 20 June 2007 - 21:25

QUOTE(Mashinovodja @ 20 Jun 2007, 12:16) <{POST_SNAPBACK}>
oduvek samo se pitao kako to da u njihovoj izvornoj postojbini, Indiji, nikako ne uspevaju da reše problem sumanutog nasilja i generalno loših odnosa u društvu, nego dolaze ovamo u Evropu da nam otvaraju oči.

Povodom toga vredi baciti pogled na tekstove U.G. Krishnamurtija tzv. indijskog anti-gurua. Na primer:

No Power Outside of Man

#13 MisMango

MisMango
  • Members
  • 387 posts

Posted 20 June 2007 - 21:26

QUOTE(Lavinia Amaldi @ 20 Jun 2007, 21:54) <{POST_SNAPBACK}>
da li si nekad posetio indiju?
ekstremno je komplikovana zemlja, obaska sto je ogromna ..
s jedne strane prelepa priroda, prelepi - iako u najvecem procentu siromasni i to ne po evropskom standardu - ljudi... njih cca milijardu..
odakle poceti?

Ja jesam bila.
Ne znam kakva je budisticka "scena " u Beogradu, iako sam ceo zivot proucavala istok, nekako me taj deo price ovde nije privlacio. Iako su mi neka saznanja, koja sam tamo imala , promenila zivot.

Ma..Indija je cudo. smile.gif

#14 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 20 June 2007 - 21:39

QUOTE(Mashinovodja @ 20 Jun 2007, 17:16) <{POST_SNAPBACK}>
"Sri ovo" i "Baba ono", ...

laugh.gif

Samo cekam kada ce da se pojavi Guru Steva.

Edited by Zmitjkoe, 20 June 2007 - 21:41.

#15 pisac.s

pisac.s
  • Members
  • 58 posts

Posted 20 June 2007 - 21:44

Imam jednog druga koji kad god iskrsne neki problem bezi u sobu i meditira. Za mene to nije resavanje problema vec kukavicluk . Treba resavati stvari u budnom stanju ,a ne biti zasticen laznom svetloscu jer svetlost je samo ono sto budni uradimo i za sebe i za druge. Covek treba da zivi u sadasnjosti ma kakva ona bila i da se oslobodi kljucnih slabosti: neznanja,zavisti,zlobe , bolesnog ega i onda je sve lakse. Treba priznati sebi da smo losi i da smo nesto lose uradili i krenuti polako da to ispravimo .Oslobadjamo se stresa kad resavamo probleme ,a ne kad ih ignorisemo. Meditacija uci ljude da prihvate problem i ignorisu ga ,a ne da ga rese i to je za mene strasna greska.