Jump to content


Photo

'Novi Tesla' otkrio bežični prijenos struje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
5 replies to this topic

#1 Ephraim Kishon

Ephraim Kishon
  • Members
  • 193 posts

Posted 08 June 2007 - 20:52

'Novi Tesla' otkrio bežični prijenos struje

Youtube Video -> Original Video


MARIN SOLJAČIĆ, mladi hrvatski znanstvenik koji se nalazi na čelu znanstvene skupine prestižnog Massachusetts Institute of Technology (MIT), uspješno je zajedno sa svojim kolegama izveo eksperiment bežičnog prijenosa energije, prenose hrvatski mediji.

Ovo je otkriće iznimno značajno za svijet tehnologije, budući da vam nakon ovog otkrića kabel za punjenje mobitela, laptopa, MP3 playera i sličnih tehnoloških stvarčica bez kojih ne možete zamisliti svoj dan - neće biti potreban.

33-godišnji Soljačić, rodom iz Zagreba, završio je fiziku i elektrotehniku na prestižnom Massachusetts Institute of Tecnology (MIT) u SAD-u. Dobitnik je nagrade Adolph Lomb Medal, koju svake godine dodjeljuje Optical Society of America jednom znanstveniku (bilo gdje na svijetu) mlađem od 35 godina za značajna dostignuća na području optike, a prošle mu je godine uručena nagrada TR 35 koju najstariji tehnološki časopis na svijetu, Technology Review, dodjeljuje najboljim mladim inovatorima.

#2 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 13 June 2007 - 01:39

Sad ce Kinik da naidje i da ti objasni da je sve to nista... rolleyes.gif

#3 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 29 June 2007 - 16:02

Marin Šoljačić je dokazao da je bežični prenos energije bez prevelikih gubitaka moguć. Međutim, iako nemam nameru da u bilo čemu umanjujem značaj njegovog otkrića (koje jeste veliko), pre nego što se stvarno oduševim, ja bih sačekao da vidim prvu praktičnu i komercijalno isplativu primenu njegovog otkrića. A do toga je još veoma, veoma dug put.
U laboratorijskim uslovima i na kratkoj razdaljini, izgleda da stvar solidno radi. Ali to je tek prvi korak jer jedno je laboratorija, a drugo je život. Budući da ja teško zamišljam da u svojoj sobi instaliram onolike skalamerije od rezonantnih navoja, ja ću zasad bateriju svog laptopa i dalje puniti običnim kablom i transformatorm koji sam dobio uz njega.

#4 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 02 July 2007 - 01:07

QUOTE(Mashinovodja @ 29 Jun 2007, 16:02) <{POST_SNAPBACK}>
Marin Šoljačić je dokazao da je bežični prenos energije bez prevelikih gubitaka moguć. Međutim, iako nemam nameru da u bilo čemu umanjujem značaj njegovog otkrića (koje jeste veliko), pre nego što se stvarno oduševim, ja bih sačekao da vidim prvu praktičnu i komercijalno isplativu primenu njegovog otkrića. A do toga je još veoma, veoma dug put.
U laboratorijskim uslovima i na kratkoj razdaljini, izgleda da stvar solidno radi. Ali to je tek prvi korak jer jedno je laboratorija, a drugo je život. Budući da ja teško zamišljam da u svojoj sobi instaliram onolike skalamerije od rezonantnih navoja, ja ću zasad bateriju svog laptopa i dalje puniti običnim kablom i transformatorm koji sam dobio uz njega.

Ne treba nista da cekas, nauci sve termodinamicke zakone i onda ce sve da ti bude jasno...

#5 jastreb

jastreb
  • Banned
  • 153 posts

Posted 27 July 2007 - 13:22

Ovo nije nikakvca novost , naime Tesla je jos pre 70 - ak godina izvodio eksperimente sa bezicnim prenosom energije.
Ipak mislim da smo jos vrlo daleko od prakticne primene iz prostog razloga - sta ce onda raditi elektrodistribucije sirom sveta ?! Kako ce naplacivati utrosenu struju ?

#6 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 31 July 2007 - 10:36

QUOTE(jastreb @ 27 Jul 2007, 14:22) <{POST_SNAPBACK}>
Kako ce naplacivati utrosenu struju ?

Ubedjen sam da ce to biti najmanji problem.