Jump to content


Photo
- - - - -

SIR


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
337 replies to this topic

#31 Pavllle

Pavllle
  • Members
  • 895 posts

Posted 06 June 2007 - 00:50

Definitivno moram da preporucim kiparski/grcki Halumi. Kada se fino izgriluje stvarno bude odlican.

Video sam jednu prodavnicu kod slavije na cosku vojvode milenka stade mi mozak pa ne mogu da se setim sa kojom. Ali deluje kao da bi mogla da ima dobre sireve i slicne stvari.

#32 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 06 June 2007 - 01:14

Čisto da ne dođe do zabune smile.gif

Raclette je vrsta sira, a Fondue je mešavina najmanje tri vrste sireva sa još nekim dodacima (belo vino, beli luk, limun, čašica rakije "kirsch", biber, muskatni oraščić i još neki začini ) i u njega se umaču kockice hleba.

ovo je spravica za Fondue

Attached File  186_fondue_1.gif   4.92KB   95 downloads

a ovo je Raclette

Attached File  187_raclette.jpg   11.06KB   92 downloads

#33 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 06 June 2007 - 09:05

QUOTE(Rahel @ 6 Jun 2007, 00:56) <{POST_SNAPBACK}>
Švajcarski Emmentaler "mild".

mmmmmmm heart.gif

e da, obožavam i mladi beli sir, ali nažalost nijedan van Srbije mi nije tako dobar i ono što se kaže "baš to" kao oni na našim pijacama

onako baš mlad, mlad, da još uvek ima puno vode/surutke/šta god ta tečnost bila okolo
toga mogu da pojedem u neviđenim količinama

#34 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 06 June 2007 - 09:07

QUOTE(Yossarian @ 6 Jun 2007, 01:41) <{POST_SNAPBACK}>
već i na Kosovu, ako se ne varam.

I meni se čini.
Ja kad sam svojevremeno bila tamo na skijanju pričali su nam neki seljaci iz okolnih sela kuda smo se šetali o "mleku od divlje krave", sa uvijenim rogovima, itd. Posle nam se neki drugari koji nisu bili s nama nego im posle prepričavali silno smejali i zajebavali nas, ali ko im je kriv kad nemaju pojma.

#35 Zverilla

Zverilla
  • Members
  • 910 posts

Posted 06 June 2007 - 09:23

QUOTE(BraveMargot @ 6 Jun 2007, 01:09) <{POST_SNAPBACK}>
cek bre, zar nisu leerdamer i maasdamer isto, samo se iz nekog razloga drugacije zovu? imaju maltene identican ukus unsure.gif


jesu isti, samo je jedan trademark.ovan

QUOTE(Amélie @ 6 Jun 2007, 10:05) <{POST_SNAPBACK}>
mmmmmmm heart.gif

e da, obožavam i mladi beli sir, ali nažalost nijedan van Srbije mi nije tako dobar i ono što se kaže "baš to" kao oni na našim pijacama

onako baš mlad, mlad, da još uvek ima puno vode/surutke/šta god ta tečnost bila okolo
toga mogu da pojedem u neviđenim količinama


a koji je najblizi nasem siru od onih koje si probala?

#36 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 06 June 2007 - 09:44

QUOTE(Zverilla @ 6 Jun 2007, 10:23) <{POST_SNAPBACK}>
a koji je najblizi nasem siru od onih koje si probala?



I mene baš zanima Amelijin odgovor, da li je nešla nešto slično.

Ja u Holandiji nisam, ni za lek.

Kada se zaželim jako sličnog sira, odem u turske prodavnice ili supermarkete, tamo prodaju mlad kravlji i ovčiji sir u metalnim kontejnerima od 500g ili 1kg. Jako liči i može da prođe, ali je onaj svež, sa pijace, apsolutno bez premca :njam:


Evo tih turskih. Oni procenti od 30% do 60% su valjda količina masnoće.

Attached Files



#37 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 06 June 2007 - 09:44

QUOTE(Zverilla @ 6 Jun 2007, 10:23) <{POST_SNAPBACK}>
a koji je najblizi nasem siru od onih koje si probala?

bem li ga...
ima dosta toga što ličucka, nije da nema, pogotovo ako porediš sa malo starijim sirom
ali nijedan nije ni blizu našem mladom siru sad.gif

#38 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 06 June 2007 - 10:07

QUOTE(_Pile_ @ 5 Jun 2007, 18:21) <{POST_SNAPBACK}>
khm, Modesty, a Brie? wub.gif


Brie de Meaux AOC

Brie de Meaux je sir koji se pravi od kravljeg, svezeg mleka, u oblastima Champagne Ardenne i Ile de France. Brie ima kremastu texturu sa pahuljastom koricom - “fleurie”. Jedan kolut je tezak do 2.8kg a period sazrevanja traje od 6-10 nedelja. Sto je period sazrevanja duzi, ukus je jaci.
Jedan drugi Brie, Brie de Melun AOC, je manje poznat ali vise cenjen nego “veliki brat” – Brie de Meaux. Mali Brie de Melun ima kolut od 1.5kg i period sazrevanja od 10-ak nedelja – sto mu daje jaci karakter.

Brie de Meaux (Mo) je najpoznatiji od svih “brijeva”, smatra se da su ga kaludjeri iz okoline Brie-a pravili jos od Srednjeg Veka. Svoju reputaciju “prince svih sireva” poceo je da dobija jos u 8-om veku, kad je, kako legenda kaze Charlemagne, koji je tada tek osvojio Lombardiju, probao Brie i trazio da se njegov dvorac u Aix la Chapelle redovno obskrbljuje Brie-om.
Onda dolazi red na Henrija IV da padne na sarm Bire-a. Prica se da je vise uzivao u degustaciji belih kolutova sira u drustvu svoje supruge, Kraljice Margot nego u drustvu svoje ljubavnice Gabrielle d'Estrées.
Kazu da je Brie dosao glave Louis-a XVI! Dok je bezao od revolucionara Kralj se zaustavio u Varnnes-s. Tu su ga posluzili Brie-om i dok je on uzivao u kremastom ukusu sira, revolucionari su ga stigli…

Svoju titulu “Princa sireva”Brie je dobio 1815 na Beckom kongresu kada je Francuska priznala poraz protiv Austrije, ali dobila bitku sireva! U toku Kongresa predstavnik Francuske, Talleyrad, velicajuci gastronomska dostignuca Francuske izazvao je ostale ucenike da predstave sir bolji od francuskog. Sam Talleyard je predlozio kao predstavnika Francuske Brie de Meaux. Posle opsezne degustacije, Brie je proglasen pobednikom, a predstavnik pobednicke Austrije, Metternich mu je cak dao titulu “Kralj dezerta”

#39 Zverilla

Zverilla
  • Members
  • 910 posts

Posted 06 June 2007 - 10:52

QUOTE(Amélie @ 6 Jun 2007, 10:44) <{POST_SNAPBACK}>
bem li ga...
ima dosta toga što ličucka, nije da nema, pogotovo ako porediš sa malo starijim sirom
ali nijedan nije ni blizu našem mladom siru sad.gif


eee pa to mi reci!!!
ja i ne volim mladi sir, neg onaj malo prevreliji. al sem fete ovde ne nadjoh nista priblizno
(po tehnologiji bi trebalo da je schichtenkaese najblizi nasem, no ono sto sam nasao nije bilo adekvatno. suvise meko i "pogresnog" ukusa)

@yossarian: hvala! potrazicu

jedan od mojih favorita:
Appenzeller


Edited by Zverilla, 06 June 2007 - 10:53.


#40 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 06 June 2007 - 11:04

QUOTE(Zverilla @ 6 Jun 2007, 11:52) <{POST_SNAPBACK}>
ja i ne volim mladi sir, neg onaj malo prevreliji.



E, pa po ukusu mu ti turski dođu tu negde u komšiluk. Što je veći onaj procenat na pakovanju, to je i ukus jači.



U običnim samouslugama se prodaje i Hütten käse (cottage cheese), koji je isto mlad i blagog ukusa, ali je nekako gromuljičav i zapravo i previše blag za moj ukus. Osim toga, cena mu je nerealno visoka.

Inače, hvala svima na savetima i dobrim tekstovima, odličan topic.

Edited by Yossarian, 06 June 2007 - 11:16.


#41 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 06 June 2007 - 11:23

QUOTE(Amélie @ 6 Jun 2007, 09:44) <{POST_SNAPBACK}>
bem li ga...
ima dosta toga što ličucka, nije da nema, pogotovo ako porediš sa malo starijim sirom
ali nijedan nije ni blizu našem mladom siru sad.gif

isto takodje najbolje obozavam taj nas domaci mladi sir, i saosecam s tobom :-)(
a kajmak i da ne pominjem :-()

irci za takvo sto nikad culi

inace od ovde ponudjenih - okej je dimljeni gauda kackavalj, dimljeni tofu sir sa susamommmmmm

#42 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 06 June 2007 - 14:55

QUOTE(Yossarian @ 6 Jun 2007, 01:41) <{POST_SNAPBACK}>
A one bivolice su se kod nas gajile ne samo u Makedoniji, već i na Kosovu, ako se ne varam. Sećam se školskih ekskurzija po manastirima i tih goveda sa uvijenim rogovima.


e to nisam znala: ni sta su bivolice niti da ih je bilo u makedoniji i na kosovu. znam samo da su nesto na foru goveda i da se od njihovog mleka pravi mnogo dobar sir.

#43 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 06 June 2007 - 15:06

Super topik!

Sto se francuskih kozijih sireva tice; 'Sainte-Maure de Touraine' AOC sam otkrio prosle godine vozikajuci se dolinom Loare & Indre. Izuzetan sir od ne pasterizovanog kozijeg mleka. Jede se dosta mlad do 10tak dana, verovatno ga zato i nema bas cesto van ovog regiona. Po meni jedan od boljih AOC Chevresa.



U sredini je slamkica koja drzi sir.

'Brocciu' sa Korzike je takodje jedan od sireva koji se jedu lokalno do 2 -10 dana stari. AOC takodje ali je mesan kozije i ovcije mleko. Sa Korizike je neko spomenuo Brin d'Amour sa ruzmarninom ... Kada smo kod ovcijeg mleka svakako Roquefort moj omiljeni.

Italijanski Pecorino; [Sardo, Romano, Calabrese], montasio, taleggio i naravno mozzarella bufala [nera] def top na mojoj listi.


Sto se belih sireva [sirenje] tice tu su Bugari carevi. Bugarsko belo sirenje je ima svetsku slavu.
Grci takodje imaju odlican beli sir. 'Feta' feta= krsika, komad. Pod ovim imenom su uglavnom svi masni beli sirevi, ali ih ima mnogo vrsta tako da 'feta' ne oznacava vrstu sira vec pre klasu. Feta varelaki [iz kacice], feta copanaki, feta epiroti .... fantasticni beli sirevi. Grcki koziji manouri, Kiparski halloumi .. Gravena i Metzovo u Epiru imaju izuzetne sireve. U Metzovu sam probao mozda najukusnije bele sireve do sada. Nije ni cudo na 1300 m nv. u podnozju Pindusa. Dimnjeni Metzavone to treba probadi.

Mala anegdota. Pre xy godina kupim na Schipholu komad Limurskog [plavog] & flasu vina. Kratak let 30' za London. Well, dodjem u hotel, Metropolitan Hotel na Mayfairu rapakujem stvari a sir [limburski] koji je vec poceo da vonja [treba da bude na +4c] u brzini stavim na sims prozora u kupatilu [svetlarnik], pa ga jos gurnem malo sa strane. I potpuno na njega zaboravim. Posle dva dana neverovatan smrad, koji dopire u talasima [ne konstantan]. Na sir sam totalno zaboravio i ne pada mi na pamet da je to od njega. Zalim se na recepciji ... ekipa je 3 puta dolazila da istrazuje uzrok i na kraju promenila wc solju. [nisu mogli da mi daju novu sobu jer je hotel fully booked]. Dan pre da check off, provalim da je sir u pitanju. Taj Limburski ima bakteriju 'Brevibacterium' [za fermentaciju] koja se nalazi na ljudskoj kozi takodje i odgovorna je za onaj 'miris' u koji se 'cuje' naj u javnom prevozu.

Sto se Holanskih sireva tice, pored Alkmara, Gaude cuven je i Lajdenski 'Boeren Leidenkaas' [prevod seljacki Lajdenski sir] smile.gif Well, bilo nekada ne pamtilo se. Danas je sve to 'plastika'. Doduse stvarno uz veliki trud, znanje a i srecu, moze da se naleti na 'pravi' boeren kaas. Nemam neko visko misljenje o holandskim sirevima. Vozikam se cesto bikom po holandsom 'seljastvu' a staje im smrtde na aceton. Nema ni kilometar livade da nije presecena nekim putem, industrijom .... u Ramstatu [Maas, Gauda, Leiden]. Mleko je katastrofa, ja sam prestao da ga pijem, a volim mleko. Francuska je druga prica, prelepa ogromna i agrana zemlja, pojedini delovi su vrlo slicni nasoj Sumadiji. Seljastvo samo takvo!

Edited by Hefestus, 06 June 2007 - 16:46.


#44 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 06 June 2007 - 15:27

QUOTE(Yossarian @ 6 Jun 2007, 01:41) <{POST_SNAPBACK}>
A one bivolice su se kod nas gajile ne samo u Makedoniji, već i na Kosovu, ako se ne varam. Sećam se školskih ekskurzija po manastirima i tih goveda sa uvijenim rogovima.


toll:

Vidis ja se tih bivola secam iz Ohrida. Neverovatna zivotinja voli vodu i odlicno pliva. Doduse ne secam se da je neko pravio sir od njihovog mleka tada [bio sam mali]. Ljudi pricaju da su bivoli preplivavali Ohridsko jezero [32 x 20 km -300m duboko].
Inace da ne bude 100% troll najbolja mozzarella se pravi od crne bivolice. Ogromna je razlika od kravlje mozzarelle do bivolje mozzarelle. Tip: U R'damu ima italijan koji prodaje svezu bivolju mozzarellu [bio barem]. Ima i kod mene u Leidenu smile.gif takodje italijan.
Bivolja mozzarella ima specificnu kiselkastu notu, nesto kao kod nas 2 dana star [mladi] sir iz Ljiga, Milanovca, Mionice ....

Edited by Hefestus, 06 June 2007 - 15:28.


#45 apotekarica

apotekarica
  • Members
  • 977 posts

Posted 06 June 2007 - 15:32

@ modesty: hvala na pozivu! (see vocap)

Mozda je vec neko pitao, ali me silno zanima: koji je srpski autohtoni sir?

Inace, moj fejvorit: ovčiji tvrdi sir selam (mislim da pravi Mlekoprodukt, ali nisam sigurna)

Edited by apotekarica, 06 June 2007 - 15:34.