Jump to content


Photo
- - - - -

SIR


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
337 replies to this topic

#301 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 21 July 2015 - 22:40

...

 

... Cloudberries su kod nas poznate kao 'močvarne jagode'. U Skandinaviji su, kažu mi, delikatesa, posebno kao prilog pečenom hrbatu od soba, umjesto već poraubanog želea od brusnica ...

 

 

По-русски - 'морошка'.

;)

 

Jedna od omiljenih bobica kod rusa, tzv. 'carska jagoda'.

 

Obozavao je A.S. Puskin, pa je i na samrti, posle dvoboja sa Dantesom, zamolio zenu da mu donese malo 'моченой морошки'.

 

/ Specifican nacin ruskog konzerviranja povrca / voca - ili u slankastom rastvoru (mlade lubenice) ili u slatkom (jabuke, kruske) - razne sumske i severne bobice. 

 

Lakka (kasvi)

 

 

 

 

 

Mogla se u Msk. nabaviti smrznuta (doduse, retko)

 

Oko sobovog / losovog mesa.

 

Slucajno na nekom sajmu upoznam lika, onako 'lutajuci', vise bi da nesto trampi, malo se poprica uz picence, nego sto je 'privrednik'.

 

Odmah konstatujem da je 'nejtivni ruski indijanac'.

Pa, posto je neodlucno tumarao ovamo-onamo, pridjem mu i kazem - ako imate malo vremena, pa da vas upoznam sa nasom firmom. Malo se zbuni - no, ima.

 

Stand je bio poveci sa dva stola i vise stolica. Pa ga smestim za jedan i posluzim ga ... votkom.

('izlagaci' to dobijaju besplatno. Hoce on i cigaretu, a ja u neku cilibarsku mustiklu ubacim JPS (John Player Special / Navy Cut) bez filtera.

 

 

 

 

Hoce i on.

Hmm, kaze - kako fin duvan. Ali to mora sa pravom mustiklom.

Izvadi nesto iz torbe i kaze - nije skupo, ovo je kost od morza.

I kupim ja nekoliko komada.

 

Mislim, ostao je do zatvaranja sajma, gde sam ga lepo posluzio i picem i sendvicima, pa mi je rekao da je Jakut, i kad je neki sajam u Msk. dodje i valja zadruzne rezbarije na morzovoj kosti. Nije mi se petljalo sa milicijom, a i morzove kljove su poveci problem, no sam ga prosledio nekim nasim / italijanskim likovima koji su kupovali.

 

Kad, zadnjeg dana sajma, pred zatvaranje, eto ti ga opet on, sa nekom torbetinom. Opet isto posluzenje, ista prica. I nudi mi 'poklon' u torbi. Kaze - ovde ima mesa od soba i od losa, i jedan suseni losos. Danas stiglo avionom.

Gde ga, normalno, nagradim (pride litrenjak 'vinjaka'), i jos odvezem autom do metroa. 

 

Paket je bio savrsen, a pogotovo losos.

Oni suse lososa (to su oni ogromni 'tajmenji') na promaji, tako da mu meso bude rubin boje, providno i poprilicno masno. Ko nije probao - ne zna sta je pravi losos!

 

A meso?

 

Pa, na razne nacine, sa velikim zadovoljstvom.

I sa dzemom od moroske.

 

...



#302 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 July 2015 - 06:46


 

Oko sobovog / losovog mesa.

 

Ovo nije topic o mesu, ali da ipak razjasnimo. Meso ove dve zivotinje se bitno razlikuje, jer je los govedo koje pase samo travu, dok sob jede sve i svasta (lisajeve, gljive...), pa i meso ima specifican miris, sto kod losa nije slucaj.

 

No da se vratimo siru. Do prve polovine XX veka je sobovo mleko bilo vrlo bitno u ishrani Sami naroda. Pojavom mleka u prahu je mukotrpni posao muze sobovih krava, koje mogu da daju oko decilitar mleka dnevno, uglavnom prestao. Danas se razmislja o ponovnom uspostavljanju ove delatnosti, jer bi sir od tog mleka mogao da bude zaista hit na trzistu. Problem je samo privoleti te ipak poludivlje zivotinje na muzu :) .

Tradicionalno se to radilo uz pomoc ove posude na slici, koja se danas moze naci samo u muzejima. Od drveta je i zaobljena, tako da mleko ne prska okolo, i da se svaka dragocena kap uhvati:

 

Attached File  c5afb3fa54ed14a1577023da3d129b02.jpg   16.83KB   2 downloads

 

Od tog mleka se pravio sir ili se pilo sveze. Ipak, najcesce je pravljena neka vrsta kiselog mleka, s travama.

 

 



#303 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 22 July 2015 - 08:42

...

 

... meso ove dve zivotinje se bitno razlikuje, jer je los govedo koje pase samo travu, dok sob jede sve i svasta (lisajeve, gljive...), pa i meso ima specifican miris, sto kod losa nije slucaj ... 

 

 

Nesto si, kao i obicno, pobrkala, pa ti savetujem da malo pogledas razne linkove oko ishrane losa i soba.

Ishrana losa je veoma raznovrsna, za razliku od soba koji se mahom hrani lisajevima.

Za mene, meso losa je na prvom mestu.

 

No, nesto o finskim sirevima.

 

http://www.dlc.fi/~m...et/i_finche.htm

 
 
 
 
 
 
...


#304 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 July 2015 - 13:04


Nesto si, kao i obicno, pobrkala, pa ti savetujem da malo pogledas razne linkove oko ishrane losa i soba.

Ishrana losa je veoma raznovrsna, za razliku od soba koji se mahom hrani lisajevima.

 

Ti se kao i obicno mesas u ono o cemu mislis da drugi nemaju pojma, pa ces ih fascinirati, sta god da napises.

Sob jede lisajeve na terenima i u periodima kad niceg drugog nema. Osim toga jede i gljive, i oko 250 raznih biljnih vrsta, u zavisnosti od dostupnosti. Los jede samo oko 100 vrsta, a zimska dijeta mu se sastoji od suvog lisca, iglica i sasusene trave, ako uspe da odrita sneg.

Glavna razlika u ishrani ove dve zivotinje je u tome sto sob, iako biljojed, izbegava hranu s puno vlakana, i radije bira socnije delove biljke. Tako uspeva da nabaci znacajnije kolicine masti, koje mu pomazu da prezimi.

Za razliku od njega, los jede hranu s puno vlakana i zato mu je meso slicnije obicnoj govedini, bez tipicnog mirisa divljaci.

 

Drzi se ti bolje sira, i to onih vrsta za koje niko ziv nije cuo. Tako su ti najvece sanse da ispadnes faca u drustvu, a da te niko ne provali.



#305 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 22 July 2015 - 16:50

...

 

 

Samo da me strucne ex-sobarice ne uce sta je los i sob, o kojima su cule tek kad ih zivot zavitlao u vilhelminu, a nesto i preko novogodisnjih cestitki.

;)

 

Si nekada bila u gazdinstvu koje uzgaja losove / sobove?

 

...



#306 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 July 2015 - 18:27

...

 

 

Samo da me strucne ex-sobarice ne uce sta je los i sob, o kojima su cule tek kad ih zivot zavitlao u vilhelminu, a nesto i preko novogodisnjih cestitki.

;)

 

Si nekada bila u gazdinstvu koje uzgaja losove / sobove?

 

...

 

Da li se salis? Kako si iz mog forumskog pisanja zapamtio da sam nekoliko godina radila kao sobarica, tako si mogao da upamtis i da sam ja po svom prvom obrazovanju sumarski inzenjer i da sam se tom strukom bavila oko 20 godina. Iako se sad bavim necim drugim, suma je i dalje moj teren, nesto sto poznajem i volim i gde mi tesko mozes prodati rog za svecu.

 

Sto se skandinavskih suma tice, nije me u njih zavitlao zivot, vec me odvela moja struka. Moj prvi susret s njima je bio na dvomesecnoj praksi u okviru razmene studenata, davne 1983 godine, u Vilhelmini, Juzna Laponija. Tada sam prvi put videla sobove uzivo, a posto je bila sezona lova na loseve, i tome sam prisustvovala. Kasnije sam u tom istom mestu zivela nesto vise od dve godine i za to vreme se nagledala prirode kakvoj ti nikada neces prici ni blizu. Imala sam privilegiju da zivim s forest rangerom i pratim ga u obilascima terena, ali zivotinja je bilo i oko kuce u kojoj smo ziveli, i to koliko ti dusa hoce.

Jednom smo po cici zimi sedeli u kolima na sred puta dva preduga sata, jer je po asfaltu bacana sol, pa krdo sobova doslo da se pocasti; nismo mogli da mrdnemo dok nisu sve olizali.

Jednom sam u rano prolece sa svog balkona gledala stotine sobova kako prelaze preko zaledjenog jezera, i premirala od straha, jer su mi pricali da se desavalo da led popusti i na stotine zivotinja se udavi.

Mnogo puta sam kuvala kafu Torstenu i drugim Samijima, kad bi dolazili kod nas, a dolazili su bas onako kako oni to uvek rade - bez kucanja i samo bup pravo u kuhinju. Ni ne cujes kad je usao :) . Meni bilo simpaticno, a ex umirao od muke, ali morao da trpi. Dolazili su obicno kad im vukovi ili medved naprave stetu, pa ex treba da obavi uvidjaj, da mogu da naplate odstetu.

Jednom ili dva puta sam u toku te dve godine jela govedje meso i mozda desetak puta svinjsko. Sve ostalo je bilo iskljucivo los, kojeg smo kupovali od lovaca, po 40 kruna za kilo mesa, francuska obrada. Po jedan od oko 200 kila godisnje, 3-4 dana dok se ne istranzira i strpa u zamrzivace, i onda godinu dana ne mislis na meso. U medjuvremenu bi tu i tamo u serpu uskocio i pokoji tetreb (veliki i mali), koje je ex licno lovio, a bar dva puta nedeljno je bio öring, riba vrlo slicna lososu, koju je takodjer ex lovio i to na sami-nacin - izbusi rupu u ledu, ostavi udice i dodje uvece da pokupi ribu.

 

To je bio vrlo poseban zivot, na kojem sam neizmerno zahvalna tom mom rangeru, ali iz citavog niza razloga, ipak nije mogao da potraje. Malo ljudi koji nisu tamo rodjeni, je imalo takvu privilegiju. Za to vreme sam videla uzivo polarnu lisicu s mladuncima i jednog dabra koji je izronio par metara ispred naseg camca i odmah nestao (cak i exu je to bio prvi put da vidi dabra uzivo u prirodi), gledala auroru borealis svake veceri u toku bar dva meseca, nalazila tragove risa u snegu oko kuce, vise puta dozivela horror kad ti se los samo stvori nasred puta ispred automobila u punoj brzini, niotkuda, gledala krda i krda sobova kad u jesen silaze s planine i u prolece, kad se u nju vracaju, ucila svedski citajuci o njima i uopste o skandinavskoj prirodi (dok sam jos verovala da cu imati prilike da to radim, pa da ujedno naucim strucne izraze), nabrala tone borovnica, hjortrona i smultrona (sumska jagoda), kuvala od njih pekmez, skupljala lisicarke, spremala ih na sto nacina, bila na jedinom mestu u svetu gde sazreva västerbottenski sir, dva puta presla polarni krug, dozivela ponocno sunce i mnoge druge stvari o kojima ti ne mozes ni da sanjas...

A ti me pitas da li sam bila u gazdinstvu koje uzgaja losove/sobove? Ne znam i ne zanima me da li je to trebalo da bude neka provokacija, ili ti stvarno mislis da postoje takva gazdinstva. Svakako je bio vrlo glup pokusaj.

 

E moj kinik.... Mogao si ti u Moskvi sresti svakakvog pustolova, da ti isprica bilo kakvu bajku, i onda verovati da znas kako izgleda zivot u prostranstvima koja si video samo na slici. Ali nisi mogao tamo sresti mog Torstena, ni tamo ni u Stockholmu, jer taj dalje od Umeå u zivotu nije bio. Ali zato zna sve o sobovima, i jedva je docekao jednu uvoznu snajku koja je htela satima da ga slusa. Ovo o sobovima i losovima, i jos mnogo toga, nisam procitala u knjizi ili izguglala, nego sam cula od njega.



#307 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 22 July 2015 - 19:12

...

 

 

Ne bih da ulazim sa tobom u prepisku, kako je poznato na 4umu - beskorisno je, no samo jedna cinjenica: rusija je mnogo, mnogo veca od swejske.

Takodje, a zar drugi nisu mogli da sretnu jakutskog 'torstena' da im prica 'bajke', pa da, mozda, poveruju?

;)

 

Sta si ti videla - u to ne bih da ulazim.

Nije mi interesantno, a i ne tice me se.

 

A izjave tipa - 'videla sam sto niko nije video' - to je iz opusa ong komicara Lj. Stepanovica, aka 'Stevka Bozurevka'.

'Bio sam u Klkagenfurat, u Frankfurat - video sam citav svet' !

:lol+:

 

Stvar je poprilicno jednostavna: kako napisem neki post, pojavi se veselo drustvance koje hoce da stalkuje / toluje, da me ubedi da to ne znam, da 'tamo' nikada nisam bio, i da se samo 'produciram'.

 

I to samo zato sto gaje neki licni animozitet, neuku sujetu koja ih, ocigledno, izjeda. 

Eto, ne umeju da pisu.

:P

 

Btw. taj 'öring' ti je potocna pastrmka - 'кумжа'.

Pecao u rusiji.

 

...



#308 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 July 2015 - 20:33

Evo vidi u cemu je tvoj problem.

 

Prvo ovo...

 

...

 

 

Samo da me strucne ex-sobarice ne uce sta je los i sob, o kojima su cule tek kad ih zivot zavitlao u vilhelminu, a nesto i preko novogodisnjih cestitki.

;)

 

Si nekada bila u gazdinstvu koje uzgaja losove / sobove?

 

...

 

... pa zatim ovo...

 


 

Sta si ti videla - u to ne bih da ulazim.

Nije mi interesantno, a i ne tice me se.

 

Ocigledno te se tice, cim svakom prilikom spekulises o tome sta sam ja videla, gde me zivot zavitlao, kojim sam se sve poslovima bavila itd itd itd... Ako ti napises neku laz o meni, kao sto si ucinio u prethodnom postu, naravno da cu te demantovati. Ti ne moras da citas, jos manje da komentarises.

 

 

 

 


Btw. taj 'öring' ti je potocna pastrmka - 'кумжа'.

Pecao u rusiji.

 

...

 

Opet isto. Ne interesuje ga, ali se obrusava na svaku rec,i uvek zna bolje.

Pa naravno da je öring vrsta pastrmke, bas kao i losos. Tacnije, pastrmka je vrsta lososa. Sve te ribe spadaju u isti red Salmo. Kad sam rekla da je öring slican lososu, mislila sam na boju i ukus mesa. Potocna pastrmka iz Srbije nije ni nalik ovome:

 

Attached File  images.jpg   10.62KB   0 downloads

 

I neka si pecao. Bas lepo od tebe.

Mogao si to i normalno da napises, bez obavezne forme "sad cu ja da ti objasnim sta si to jela, jer si ti sobarica i nemas pojma ni o cemu".

No dobro je da smo ipak rascistili ono o jelovniku soba i losa. Jos da apsolviramo i ribe, pa da se vratimo siru.



#309 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 22 July 2015 - 21:09

...

 

 

Ocigledno je da ti si samoproglaseni all-around strucnjak za sve.

;)

Nema potrebe da neko spekulise o tebi (dosadnog li posla!) kad si se u mnogim postovima sasvim lepo opisala.

Od 'inzenjerstva' pa do tvoga 'ex' koji je iz nekog njemu poznatog razloga hteo da te isturi iz carobne swejske, lisi 'belih noci'.

Mislim dogadja se to u ljubavi.

 

Btw, ti nisi zoolog, ti si 'drugarica sumarka'.

Ti kod mene stojis na polici u obliku trotomne enciklopedije JAZU (II izdanje) i jedne sovjetske, dvotomne.

 

Znas, kad neko nesto uci / cita zbog moranja - to je kuso i repato, no kada to radi zbog zelje - uvek ima povecu zadovoljstinu.

Ne mora materijalnu.

 

To je kad mi se neki poznanik (sa poljoprivrednog) zalio kako mora da uci o 'psihologiji krava', sto mu je bilo smorno. Pa odem u sobu po neki prirucnik (na ruskom) i pitam ga - jel ovo? Prenerazio se - kako, a zasto? Eto, bio sa nekom delegacijom u PKBu, pa ovde ostali neki likovi, pa da sam upucen u tematiku. E, to sam naplatio.

A tamo gde su krave, tamo je i mleko, a tamo gde je mleko, tamo su i mlecni proizvodi.

 

Btw, knjiga 'Proizvodnja sira: tehnologija i kvalitet', prevedena sa francuskog mi je bila literatura za upoznavanje sa tematikom.

 

A kako to da sam naganjao sva ta 'nepotrebna znanja'?

Eto, imao vremena i zelje, posto nikada nisam bio 'partijski angazovan'.

:whistle:

 

...



#310 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 July 2015 - 21:44


To je kad mi se neki poznanik (sa poljoprivrednog) zalio kako mora da uci o 'psihologiji krava', sto mu je bilo smorno. Pa odem u sobu po neki prirucnik (na ruskom) i pitam ga - jel ovo? Prenerazio se - kako, a zasto? Eto, bio sa nekom delegacijom u PKBu, pa ovde ostali neki likovi, pa da sam upucen u tematiku. E, to sam naplatio.

A tamo gde su krave, tamo je i mleko, a tamo gde je mleko, tamo su i mlecni proizvodi.

 

Pa dobro. Posto si savladao psihologiju krava, sad lepo predji na ishranu sobova i losova, posto ti je u toj oblasti znanje ocigledno manjkavo. Ja sa svoje strane obecavam da cu da se prenerazim kad mi budes pricao sta si tamo procitao, posto vidim da ti to mnogo znaci.



#311 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 23 July 2015 - 10:56

Jebo vas Irud obadvoje na "Hrani i kulinarstvu". Ovdje samo nedostaje trol o 'Oluji', pa da sprdačina bude kompletna.

 

@ vilhelmina: hvala ti na pojašnjenju oko sobovskog/losovskog mesa. U središnjici EU se s vremena na vrijeme održavaju prigodničarske kulinarske manifestacije, pa sam tako pred 2 godine (u Radissonu na Louisi - neki Jul) prisustvovao demonstraciji norveškog kulinarskog umijeća kad su pripremali hrbat od soba u umaku od cr(ve)nog vina, jako reduciranog, baš kako si ga opisala.

Ono što me je začudilo jest da se skandinavski kuhari vrlo štedljivo odnose prema hrani, prema ostacima, za razliku od TV chefova tipa Jaime Olivera ili Gordona Ramseya. Radili su brzo i vješto, ništa se nije bacalo.

Što se tiče sastojaka, nešto losovine i sobovine nabavljam u briselskom dućanu koji liferuje engleske i škotske delicije (kod njih naručujem haggis), kao i senfove i nordijske začinske mješavine. Za ostalo posjećujem Ikea store.

 

@ Kinik: Ne znam kamo bih bez tvojih ruskih priča. U Belgiji se na 'ruske' dućane na St Gillesu teško osloniti, pa kvas, slane gljivice, krastavce i ketu nabavljam kod Bugara, Poljaka i Balta.
U Zagrebu ima dućan koji drži jedna Sibirjakinja, pa tamo koji put navratim po kvas i crvenu ikru. Od tebe očekujem najavljeni recept za domaću pripravu kvasa od raženog kruha.



#312 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 23 July 2015 - 16:56

Jebo vas Irud obadvoje na "Hrani i kulinarstvu". Ovdje samo nedostaje trol o 'Oluji', pa da sprdačina bude kompletna.

.....

Naklon za citirano.



#313 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 24 July 2015 - 10:07

Naklon za citirano.

 

teşekkür ederim



#314 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 24 July 2015 - 10:41

teşekkür ederim

 

 

Upravo se vratio, 14 dana sam za doručak jeo samo paradajz i sir, svaki dan drugu vrstu.

 

Ovaj mi je zakon

 

 

tulum_nomadenkaese.jpg

 

 

Ima da se kupi u Beču u turskim radnjama, mmmhhhhh... :)


Edited by alberto.ascari, 24 July 2015 - 10:43.


#315 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 25 July 2015 - 19:01

Upravo se vratio, 14 dana sam za doručak jeo samo paradajz i sir, svaki dan drugu vrstu.

 

Ovaj mi je zakon

 

 

tulum_nomadenkaese.jpg

 

 

Ima da se kupi u Beču u turskim radnjama, mmmhhhhh... :)

 

Gazi je velika korporacija koja opskrbljuje svaki evropski grad u kojem živi više od 10 Turaka, a dilaju sve mlječne produkte, od jogurta, preko ayrana do sireva i kačkavalja (ovo je važna distinkcija). Naime, kako stoji na ovoj slici, erzindžanski sir je 'peynir', no i Tulum, što znači da je zrnat. Obično Tulum zrije u kozjoj mješini, ali nisam siguran da je to slučaj s ovim Gazijevim proizvodom.

Ja kupujem Gazi ayran i turski jogurt - Griechischer art u dućanu koji je nekad držao Turčin iz Istanbula, pa ga je pred par godina dao u podnajam Pakistancu, pod provizom da zadrži tursku gamu proizvoda.

Svi znamo za tursku jezičnu reformu iz 30-ih, kad su iz jezika izbačeni arabizmi i perzijske tuđice. Interesantna stvar se dogodila sa sirevima.

Peynir je zapravo sanskrtski paneer - istog korijena kao i naš sir, koji je u turski jezik ušao kroz Farsi.

Kaşar, su Turci posudili od Grka, prije nego što su se s njima na smrt zavadili. To je grčki κασέρι, zapravo izvorno talijanski cacciocavallo, tj kačkavalj.

Najbolji beyaz peynir rade u Karsu, nekadašnjoj armenskoj prijestolnici. Naravno, proizvodi ga i kompanija Gazi.