Jump to content


Photo
- - - - -

SIR


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
337 replies to this topic

#1 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 05 June 2007 - 09:56

Pet razloga da jedete sir


Iako kazu da ima puno masti I da nije dobar za one koji bi da omrsaju, sir ima sve kvalitete kojima se ne moze odoleti. Rokfor, Ementaler, Brie…nisu Vasi neprijatelji.

Sirevi imaju puno masti, ali….
Jeste, sirevi imaju dosta masnih materija, ali ako se jedu kao u Francuskoj, posle jela, tek par malih komada uz parcence hleba, unos masnih materija nece biti veliki. Bice da je pre nacin na koji ga jedemo I kada ga jedemo problem: ako grickamo izmedju jela, ispred televizora, uz pice – unosimo kalorije koje nam nisu potrebne = gojimo se…
Razliciti sirevi sadrze razliciti procenat masnih materija. Danasnja “nomenklatura” nalaze da proizvodjac jasno istakne procenat masnih materija racunato na suvu masu. Tako 40gr ementalera sadrzi 11gr lipida dok isth tih 40gr mekog kozijeg sira sadrzi samo 2.4 gr masnih materija. Sta god da vam je cilj – uvek mozete naci sir koji vam odgovara.

Sir je bogat kalcijumom
Sir je sampion kad je kalcijum u pitanju – nema ni jedne zivotne namirnice koja sadrzi vise kalcijuma! Kalcijum nam je potreban celog zivota: dok rastemo, u pubertetu ( Âľ adolscenata ne unosi dovoljno kalcijuma), u toku trudnoce, dojenja. Neophodan je u toku menopause kao najefikasnije oruzje za borbu protiv osteoporoze.

Sir je izuzetan izvor proteina
Proteini su neophodni za obnavljanje organizma. Proteini zivotinjskog porekla koje nalazimo u sirevima, jajima, mesu I ribi su najkompletniji, sadrze puno aminokiseline koje nam trebaju ali ne treba zaboraviti ni proteine biljnog porekla kojim unosimo aminokiseline koje sami ne mozemo da sintetisemo. Kao I obicno u zivotu, sve je stvar mere. Unosenjem 50% proteina zivotinjskog I 50% proteina biljnog porekla nase potrebe za proteinima bice zadovoljene.

Vitamini
Vitamin A, B2, D – sirevi su ih puni! I jos kad znamo da je vitamin A zasluzan za obnavljanje celija – pa tako radi kao antirid, ili da nam B2 treba za puno metabolickih procesa a da bez vitamina D obnavljanje kostane mase je malo teze… eto jos razloga za grickanje sira!

Jednostavno receno – sire je ukusan!
Hleb, sir I vino – eto trojke srece! Sir jeste ponos Francuske gastronomije, koja se “hvali” sa svojih 450 varijeteta, ali nije samo njihova prcija! Plavi (pershunasti), kremast, suv, mekan “pa se topi u ustima” mmmmm , ima sira za svaki ukus!

Sad kad smo nasli dovoljno razloga da se bacimo na sir da vidimo sta se nudi smile.gif Treba jos dodati da ima sireva koji u Francuskoj imaju AOC "titulu" :
QUOTE
Appellation d’origine contrôlée (AOC), which translates as "term of controlled origin" is the French certification granted to certain French geographical indications for wines, cheeses, butters, and other agricultural products, all under the auspices of the government bureau Institut National des Appellations d'Origine (INAO).

AOC "titula" garantuje da je vino, sir, puter proizveden postujuci stroga pravila, po tradicionalnim metodama i na strogo ogranicenoj teritoriji - te tako garantuje kvalitet.

Edited by msmodesty, 05 June 2007 - 10:20.


#2 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 05 June 2007 - 10:13


Munster AOC
Predstavljam Munster AOC. Sir koji se proizvodi u oblastima Alsace i Lorraine. Iako nije tako poznat kao Rokfor ili Brie, Munster na neki nacin jeste neki “simbol” francuskih sireva, to je jedan onih sto jako …. mirishe smile.gif i izuzetno jakim, skoro neprijatnim mirisom krije iznenadjenje: izuzetno fin, kremast, skoro vocni ukus..
Svoju titulu AOC dobio je 1978 a recept je kaludjerima iz oblasti Vosges (Voze?) verovatno preneo jedan irski kaludjer na proputovanju kroz severo-istok Francuske.
Munster se pravi od kravljeg mleka koje nije termicki obradjeno, mada I od pasterizovanog, da bi se smanjili rizici od kontaminacije. Mada, svi Francuzi ce reci, nista bolje od sira pravljenog od tek pomuzenog mleka!
Tezina jednog koluta Munstera je 80gr, period “affinage” stajanja, je 6-10 nedelja I sa svojih 45% masnih materija Munster je onda spreman da se gustira uz ‘ladan Riesling ili Gewurztraminer.

PS: ako vam se koncept "putopis sirevima" svideo, eto sutra nove destinacije smile.gif

Edited by msmodesty, 05 June 2007 - 10:21.


#3 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 05 June 2007 - 12:47



#4 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 05 June 2007 - 13:32

AAAAAAAAAAAA

hvala za topic, vec vidim da ce biti uzbudljivo

hvala za pricicu o munsteru, inace se slican sir moze naci i preko granice, u nemackoj

a moj ljubimac je


CHABICHOU

ako bas nema finog, srednje starog chabichoua u blizini, sa smezuranog koricom i mekanom, rastopljenom sredinom, onda moze i kravlji reblochon, kao prva rezerva.

jao, jel dolazi neko iz fr skoro da ponese nama pacenicima iz otadzbine jednu plasticnu kutiju punu raznih sireva. placamo koliko god da kosta:)

PS. jednom sam imao izgubljen prtljag na CDG a u prtljagu u mom vernom kontejneru za sir 2-3 kg fine plesnive mlecne materije. kada je stiglo u surcin, i kada smo otvorili...... ph34r.gif

Edited by gazza, 05 June 2007 - 13:33.


#5 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 05 June 2007 - 13:34

QUOTE(gazza @ 5 Jun 2007, 13:32) <{POST_SNAPBACK}>
AAAAAAAAAAAA

hvala za topic, vec vidim da ce biti uzbudljivo

hvala za pricicu o munsteru, inace se slican sir moze naci i preko granice, u nemackoj

a moj ljubimac je
CHABICHOU

ako bas nema finog, srednje starog chabichoua u blizini, sa smezuranog koricom i mekanom, rastopljenom sredinom, onda moze i kravlji reblochon, kao prva rezerva.

jao, jel dolazi neko iz fr skoro da ponese nama pacenicima iz otadzbine jednu plasticnu kutiju punu raznim sirevima. placamo koliko god da kosta:)

PS. jednom sam imao izgubljen prtljag na CDG a u prtljagu u mom vernom kontejneru za sir 2-3 kg fine plesnive mlecne materije. kada je stiglo u surcin, i kada smo otvorili...... ph34r.gif

dolazim ja smile.gif i kutija sira mi je vec na listi poklona za sestru, ali posto vas ovde volEm ko rodjene, bice mesta za jos kutija smile.gif
sutra prica o plavim sirevima

#6 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 05 June 2007 - 13:36

inace, kad pomene irske kaludjere.... jednom priliko sam proveo par dana u corku i posto mi djavo nije dao mira, prvo sam uocio veliku slicnost irske gastronomije sa francuskom (irska nema veze sa engleskom gastro benevolencijom, sofisticarna zemlja na kvadrat), da bih sutradan u obilasku lokalne pijace doziveo potpuno uznesenje kada sam otkrio irske sireve. potpuno na tragu francuskih, uz puno autenticnog toucha, i naslanjanja na obe tradicije, i fra i eng. usudjujem se da kazem da je nakon francuske irska trenutno evropska prestonica sira (italijani izvinite).

#7 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 05 June 2007 - 14:39

mmm sir smile.gif
od francuskih idem na klasiku:camembert i brie jer i italijanskih ima jako dobrih.
evo da ih prosfercujem ovde, onako prve kojih se setim: ima ih jako dobrih iz regije Trentino. onda mozzarella a tek ako je mozzarella di bufala, mmm... (bufalo je neka zivotinja koja nije krava, ne znam kako da je opisem, neka sotogrupa goveceta recimo, ali valjda su retka vrsta pa je zato i mozzarella di bufala znacajno skuplja od obicne- a i mnogo ukusnija, ne kapiram u cemu je fora). e da, parmigiano reggiano neizbezan; sem sto je ukusan je i bas zdrav a i lako svarljiv jer je star ( ne kaze se star za sir, stadjoniran mozda...a mozda i ne, ali sustina je jasna; ali ipak kaze se odlezali sir. videti edit).
i ja mislim da je opsta zabluda da ne valja jesti sireve zato sto su masni. jesu masni ali sadrze toliko toga zdravog (vec receno u uvodnom postu) tako da ako ne jedes 1kg dnevno mogu samo da ti cine dobro.
a sto se tice onih koji drze dijete, mislim da je mnogo bolje odreci se slatkisa (oni ne sadrze skoro nista zdravo, samo su ukusni) nego sireva.

edit: prepisala od Yossarian-a: prava rec za stari sir koju sam gore trazila- odlezao.

Edited by sta dalje, 05 June 2007 - 16:57.


#8 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 05 June 2007 - 14:46

uh sirevi :fljp:

volem svakakve

rupičaste pogotovo

a i buđave

a i one sa raznim nekim dodacima i česticama biljnim i kojekakvim

i skoro sve, osim možda nekih baš mnogo jakih, mada i to zavisi

#9 tamarindajuice

tamarindajuice
  • Members
  • 223 posts

Posted 05 June 2007 - 15:12

Od francuskih, kozji sainte-maure je jedan od mojih favorita, sa slamkom kroz sredinu piggy.gif
Takodje jedan korzikanski, koji na povrsini ima sloj ruzmarina, majcine dusice i slicnog zacinskog bilja.
Spanija, calabres i bria iz Asturiasa, Portugal (serra de estrela, castelo branco, azeitão,...), holanska gouda (starija) moze biti veoma dobar,...

#10 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 05 June 2007 - 15:15

Aaah, obožavam sireve. Apsolutno sve vrste, od mladih do tako odležalih da se drobe kada ih sečeš.

Neću da nabrajam francuze i italijane, ali skoro sam okusao slasnu perverziju. Engleski blue Stilton (jedna od buđavih fela) koji se pre sečenja natopi portom... Mmmmm...

(Inače, iznenadilo me koliko Englezi imaju dobrih sireva, samo ih treba potražiti na dobrim pijacama i u dobrim prodavnicama. Slabo se izvoze jer Francuzi i Italijani vladaju tržištem (naravno, zasluženo, stvarno su majstori)

Attached Files



#11 Pavllle

Pavllle
  • Members
  • 895 posts

Posted 05 June 2007 - 16:33

Uh ovi sirevi stvarno zvuce odlicno. Samo koliko se toga moze nabaviti ovde i gde? unsure.gif

#12 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 05 June 2007 - 16:59

meni su uvek kozji na vrhu liste. meeee... na kalenicu u jednoj od onih mlekara imaju vikendom sasvim mladi kozji. uh.

na budjave sam alergican. sad.gif

reblochon :inlove:

mozzarela u svakom obliku. (osim onom koji se prodaje u srbiji, mislim da se pravi u zajecaru, a koji em nije ni nalik mozzareli, em ima ukus sapuna kao i vecina drugih impaz/imlek/imshit proizvoda.)

lessa mi otkrila norveski braon sir... mmm

#13 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 05 June 2007 - 17:10

QUOTE(Pavllle @ 5 Jun 2007, 17:33) <{POST_SNAPBACK}>
Uh ovi sirevi stvarno zvuce odlicno. Samo koliko se toga moze nabaviti ovde i gde? unsure.gif

bila je neka prodavnica u dz.vasingtona, kod bajlona, sirevi i vina samo. ne znam da li je i dalje tamo..

bravo za topik, modesti, ja nisam strucan ali sam samo takav konzument...pre svega kravljih. nedavno sam probao zabarske kombinacije sireva sa tartufama i belim lukom i nevidjeno su dobri!

#14 paculla

paculla
  • Members
  • 4,099 posts

Posted 05 June 2007 - 17:18

moji glavni favoriti: comte (sa akcentom na e) i chaumes

#15 BraveMargot

BraveMargot
  • Members
  • 626 posts

Posted 05 June 2007 - 17:25

Najvise volim kamamber, ementaler, masdamer, dimljeni sir (tzv dimsi), pekorino i parmezan. Od engleskih volim one blaze: obicni cheddar, lester i wensleydale.

Kad dolazi puno gostiju, sir je najzahvalniji jer ide dobro s velikom vecinom pica, tj uz svako pice moze se naci sir koji se s njim savrseno slaze po ukusu, ko sto vec rece msmodesty. ja najvise volim kad se na baget stavi uzduzno isecen kolut jabuke (zlatni delises najbolje ide) a preko nje kriska kamambera. takodje, prsuta i parmezan se super slazu, tako da je mnogo dobro kada se parce hleba namaze puterom, zatim se po tome pospe grubo rendani parmezan, a na vrh se stavi prsuta i komad nekog blagog sira. smile.gif