Jump to content


Photo
- - - - -

Sta ste / sta biste danas kuvali?


  • Please log in to reply
3760 replies to this topic

#3661 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 12 March 2018 - 20:44

...

 

 

I malo ukusa ' na dim'.

 

---------------

 

Btw, oko izraza 'scum / impurities' - ona pena koja se skuplja na povrsini.

To je samo kuvarski zargon koji je presao i na napredne amatere.

;)

 

To su bezazlene i hranljive belancevine iz mesa koje su se skuvale.

Kada se pravi gulas - niko to ne uklanja.

 

A moze se supa izbistriti i na druge nacine - dodavanjem umucenih belanaca pa se onda procedi, ili dodavanjem mlevenog mesa, opet sa belancima i naknadnim cedjenjem. To je vec za consome.

 

No, malo dopunskog ukusa ne smeta.

 

...

 

Ima i bolji nacin, mislim da je Heston Blumenthal skontao kako da iscisti stock, a da ne pokupi i dobre stvari. Ne mogu sad da trazim.

 

Ovo sa bjelancem nije idealno jer osim impurities pokupi i 'purities'.

 

Edit: nadjoh


Edited by Honey Badger, 12 March 2018 - 20:54.

  • 0

#3662 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 13 March 2018 - 08:43

...

 

 

...


  • 1

#3663 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 30 March 2018 - 13:41

Attached File  fish.jpg   84.45KB   1 downloads

 

 


  • 2

#3664 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 30 March 2018 - 18:44

Danas smo kuvali borscht:

 

Attached File  IMG_3458.JPG   79.84KB   1 downloads


  • 2

#3665 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 30 March 2018 - 20:30

Mi smo danas tradicionalno isli u http://www.zum-renner.at/ tu uvijek idemo sa prijateljima na "Veliki petak", takozvani hereticki obicaj, kad jedemo krvavi stejk, umjesto posne ribe, ili slicno. Fenomenalno je bilo.


  • 0

#3666 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 01 April 2018 - 09:38

img_3076.jpg

 

 

Dok ne skontam, kako se tacno ovdje stavljaju slike kao Attachement, koristim se drugim mogucnostima, oprostite na smotanosti.

 

Na slici je janjetina, koju sam namazala senfmarmeladom od smokava, posolila, pobiberila, natljala ruzmarinom i preprzila sa svih strana u tavi. Potom sam je stavila u lonac od emajliranog lijevanog zeljeza i ubacila u rernu na nekih 100 *C, gdje ce biti bez nadgledanja narednih 3 sata. Onda cu smisliti dalji postupak.


  • 0

#3667 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 01 April 2018 - 09:50

img_3076.jpg

 

 

Dok ne skontam, kako se tacno ovdje stavljaju slike kao Attachement, koristim se drugim mogucnostima, oprostite na smotanosti.

 

Na slici je janjetina, koju sam namazala senfmarmeladom od smokava, posolila, pobiberila, natljala ruzmarinom i preprzila sa svih strana u tavi. Potom sam je stavila u lonac od emajliranog lijevanog zeljeza i ubacila u rernu na nekih 100 *C, gdje ce biti bez nadgledanja narednih 3 sata. Onda cu smisliti dalji postupak.

 

Evo savjet: kod klamerice / Browse, odabereš jpg(png) file koji si sačuvala na disku. Onda se odabere opcija Attach This File, nakon toga, Add this file, s desne strane.

 

Janko izgleda dobro, ja mariniram janjeće kotlete u laganoj mješavini meda i aceta balsamica. Nije loše.


  • 1

#3668 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 28 April 2018 - 18:41

Nisam ovo kuvala, ali sam jela. Prstima, naravno, kao sto je i red:

Attached File  IMG_3479.JPG   160.73KB   2 downloads

Porcija je za cetvoro. Etiopski restoran, nisam nista znala o njihovoj kuhinji, pa nisam znala ni sta da ocekujem. A bilo je dobro i nadasve zanimljivo.


  • 3

#3669 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 28 April 2018 - 19:55

Šta je na tacni?
  • 0

#3670 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 28 April 2018 - 22:01

...

 

Attached File  injera dish.jpg   214.92KB   1 downloads

 

Attached File  doro wot.jpeg   135.92KB   1 downloads

 

>> ... 

Wat[edit]
220px-Ethiopian_food.jpg
A typical serving of wat

Wat begins with a large amount of chopped red onion, which is simmered or sauteed in a pot. Once the onions have softened, niter kebbeh (or, in the case of vegan dishes, vegetable oil) is added. Following this, berbere is added to make a spicy keiy wat or keyyih tsebhi. Turmeric is used instead of berbere for a milder alicha wat or both spices are omitted when making vegetable stews, such as atkilt wat. Meat such as beef (ሥጋ,[7] səga), chicken (ዶሮ,[8] doro or derho), fish (ዓሣ,[9] asa), goat or lamb (በግ,[10] beg or beggi) is also added. Legumes such as split peas (ክክ,[11] kək or kikki) and lentils (ምስር,[12] məsər or birsin); or vegetables such as potatoes (ድንች,[13] Dənəch), carrots and chard (ቆስጣ) are also used instead in vegan dishes.

Each variation is named by appending the main ingredient to the type of wat (e.g. kek alicha wat). However, the word keiy is usually not necessary, as the spicy variety is assumed when it is omitted (e.g. doro wat). The term atkilt wat is sometimes used to refer to all vegetable dishes, but a more specific name can also be used (as in dinich'na caroht wat, which translates to "potatoes and carrots stew"; but notice the word "atkilt" is usually omitted when using the more specific term).

Tibs[edit]
"Tibs" redirects here. For other uses, see Tibs (disambiguation).

Meat along with vegetables are sautéed to make tibs (also tebs, t'ibs, tibbs, etc., Ge'ez: ጥብስ ṭibs). Tibs is served in a variety of manners, and can range from hot to mild or contain little to no vegetables. There are many variations of the delicacy, depending on type, size or shape of the cuts of meat used.

The mid-18th century European visitor to Ethiopia, Remedius Prutky, describes tibs as a portion of grilled meat served "to pay a particular compliment or show especial respect to someone."[14] This is perhaps still true as the dish is still prepared today to commemorate special events and holidays.

... <<

 

...


  • 2

#3671 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 29 April 2018 - 06:05

Šta je na tacni?

 

Vidim da je vec objasnjeno, ali da dodam. Na dnu su cetiri velike taite - sundjeraste "palacinke" od testa, a takve su servirane i sa strane, tako da se od njih otkidaju komadici i njima zahvata ostalo. To ostalo je u nasem slucaju bila jagnjetina u sredini, ljuta pasta sa slanutkom i chili papricicom u srednjem krugu, a u vanjskom zelena salata, govedina, socivo, spanac i krompir s boranijom. Sve vrlo ukusno zacinjeno, egzoticno, ali ne preterano.

Taite koje su podloga su predvidjene da se pojedu na kraju, onako natopljene svim ukusima. Ko se ne izbori s tom gomilom hrane, kao sto mi nismo, zamotaju mu da ponese kuci.

I jos jedna zamiljivost. Restoran se ´ladno zove Jebena :lol: .


  • 0

#3672 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 29 April 2018 - 10:27

Ne volim, odnosno bolje reci, ne podnosim janjetinu. Meni to meso, da prostite, smrdi. Uvijek je bio problem sa mnom kao klincem kad smo putovali na more pa stali negdje u Lici na mladu janjetinu. Vodali me i na famoznu pasku janjetinu, al ne vrijedi, tjera me na povracanje.

Neki mirisi mi jednostavno smetaju, kao npr. miris sirceta, kojeg osjetim na kilometar. Medjutim, obzirom da je ocat (jabucni, vinski, aceto balsamico) zdrav, i fakat neizostavan dio kvalitetne prehrane, istrenirao sam se da ga podnosim. Za janjetinu nemam takvu motivaciju.
  • 2

#3673 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 29 April 2018 - 12:05

Ne volim, odnosno bolje reci, ne podnosim janjetinu. Meni to meso, da prostite, smrdi. Uvijek je bio problem sa mnom kao klincem kad smo putovali na more pa stali negdje u Lici na mladu janjetinu. Vodali me i na famoznu pasku janjetinu, al ne vrijedi, tjera me na povracanje.

Neki mirisi mi jednostavno smetaju, kao npr. miris sirceta, kojeg osjetim na kilometar. Medjutim, obzirom da je ocat (jabucni, vinski, aceto balsamico) zdrav, i fakat neizostavan dio kvalitetne prehrane, istrenirao sam se da ga podnosim. Za janjetinu nemam takvu motivaciju.

 

 

Same here.

 

Pojedem jednom godišnje u Italiji jagnjeću kolenicu sa pireom od celera, da li je stvar u mesu ili u receptu ili u pripremi, verovatno od svega po malo, to je stvarno dobro i nema nikakav propratni miris ili ukus.

 

Kad se setim koliko često je baka pravila jagnjetinu sa boranijom, djuvečom, pečenje i tako to, uvek sam ostajao gladan, pa sam krišom mazao kajmak na hleba jer se deda (mesar) ljutio što ne jedem jagnjeće meso.


  • 0

#3674 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 29 April 2018 - 13:27

Ni ja ne preferiram jagnjetinu. Samo jednom sam pojeo ovde kebab sa jagnjetinom i zarekao se da se to više neće uneti u moj organizam. Inače, vili, sve to lepo izgleda. Može li se poručiti i manja porcija? :D Šta se, inače, pije uz to? Imaju li neko njihovo osvežavajuće piće?
  • 0

#3675 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 29 April 2018 - 13:48

Jebena :lol: .

 

Attached File  C24iZfaXAAEJQvi.jpg   169.13KB   3 downloads

 

Kod mene u komsiluku isto, jos nisam bio. Ne mogu reci ni da cu uskoro. 

 

~~~

 

A ove princeze sto ne vole janjetinu...  :-1:

 

Salim se, sasvim mi je jasno zasto nekome moze biti nepodnosljivo. Meni taj miris ne smeta mada ovdasnji jaganjci i nemaju tako jak 'smek'. Moze se taj miris i zamaskirati ruzmarinom, bijelim lukom, slanim inchunima i slicnim mirodjijama ali zasto se muciti. Nigdje ne pise da se janjetina mora jesti.

 

Kod mene je zadnjih dana totalno sve okrenuto naglavacke i nisam uopste jeo crveno meso, osim komada srnetine proslog vikenda. Ukinuo sam sve rafinisane carbohidrate, zamijenio ih nerafinisanim i trosim samo oko 1/5 koliko sam ranije trosio. Meso je riba, piletina ali samo 2-3x sedmicno, a ostalo povrce. Od masnoca, maslinovo ulje, avocado ali i nesto putera. 

 

Danas cu da spremim nesto od ovoga:

 

Attached File  30784486_10214036783865879_674504216_n.jpg   176.7KB   3 downloads


  • 1