Jump to content


Photo
- - - - -

Sta ste / sta biste danas kuvali?


  • Please log in to reply
3760 replies to this topic

#3556 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 05 February 2018 - 16:13

:thumbs:

 

To je zato sto si jos mlad.

Ja sam u fazi kad se zubi klimaju i ispadaju, a jos uvijek ih ima dovoljno da nisam za gebis. Tako da je mekano dobra stvar... ;)

 

Ne Zorane, nije zato.

 

Meso koje sam pripremio je bilo sve samo ne tvrdo. Ni za ovo nisu bili potrebni zubi, samo je trazilo malkice vise pritiska vilice od mesa koje se peklo 6 sati na 120C. Mala je to razlika.

 

 

Znas, pekao sam ja i chuck roast na 60°C preko noci, to je tek fantasticno. 


  • 1

#3557 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 05 February 2018 - 16:48

Za sve vlaknaste cuts važi pravilo da ih se...

 

 

Jeste, slazem se. Slazem se sa svim sto si naveo, to je to. I ja tako radim uglavnom.

 

Medjutim, ponegdje u svijetu i nije bas tako. Argentinci na primjer, koji su carevi za beef, obozavaju ova rebra onako kako ti volis prime steak. Malo ih se oprlji na rostilju, stavi chimichurri i bob te veselio. Brazilci obozavaju komad od buta, prilicno nemasan i tvrd, koji se zove picanha. Ja sam samo jednom narucio picanhu, stvarno je mnogo ukusno, monogo vise od fillet mignon ali ipak malo previse tvrdo za mene. 

 

To su nekada bili nepoznati i nepopularni komadi, pa time i jeftini, skoro pa za dz. E to vise nije slucaj. 


  • 2

#3558 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 05 February 2018 - 18:05

...

 

 

:+1:

 

 

...


Edited by Kinik, 05 February 2018 - 18:18.

  • 1

#3559 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 05 February 2018 - 18:09

.....

Osobno, kad je riječ o steakovima (najradije debelim kao daska 'colerica') preferiram medium rare - medium, a kod pečenja rozbifa - medium rare. Rozbif (roast beef) premazan najboljim senfom i obilato uvaljan u grubo mljeveni crni biber, se peče na višoj temperaturi, ali kraće, poslije mora dulje odstajati i, poput osvete, najbolje se servira hladan.

 

Na ovo bih dodao jednu mali crticu.

Osobno, apsolutno se slazem s tobom, ali prihvacam da je to stvar vlastitog ukusa i navike, pa neki ljudi vole drugacije.

 

Medjutim, nakon savjeta poznanika, u restoranima narucujem iskljucivo rare ili medium rare.

Covjek je bio konobar u finom restoranu i objasnio mi. Rekao je, kad netko naruci well done a to se zbog nekog razloga ne isporuci, odrezak se moze skoro citav dan sacuvati pa podgrijati i dati slijedecoj musteriji koja naruci well done.

Ali rare bi se za to vrijeme pokvario i usmrdio. Zato, ako narucis medium rare, mozes biti siguran da je svjez i pripremljen bas za tebe.

 

Nisam strucnjak, mozda je sve ovo nekakva folklorna prica, no za mene radi. Zadovoljan sam izborom.


  • 2

#3560 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 05 February 2018 - 18:36

Na ovo bih dodao jednu mali crticu.

Osobno, apsolutno se slazem s tobom, ali prihvacam da je to stvar vlastitog ukusa i navike, pa neki ljudi vole drugacije.

 

Medjutim, nakon savjeta poznanika, u restoranima narucujem iskljucivo rare ili medium rare.

Covjek je bio konobar u finom restoranu i objasnio mi. Rekao je, kad netko naruci well done a to se zbog nekog razloga ne isporuci, odrezak se moze skoro citav dan sacuvati pa podgrijati i dati slijedecoj musteriji koja naruci well done.

Ali rare bi se za to vrijeme pokvario i usmrdio. Zato, ako narucis medium rare, mozes biti siguran da je svjez i pripremljen bas za tebe.

 

Nisam strucnjak, mozda je sve ovo nekakva folklorna prica, no za mene radi. Zadovoljan sam izborom.

 

Prvi puta sad cujem da se WD steak moze ostaviti pa podvaliti podgrijan. Meni to zvuci malo nevjerovatno jer mislim da to ne bi bilo tesko prepoznati. Poprimilo bi meso neke mirise iz frizidera ili bi se odalo na neki drugi nacin. Ja se radije pazim da budem ljubazan prema osoblju koje me usluzuje jer nerijetko se osvete neljubaznim i drskim gostima. Na primjer, ako ti tvoj MR steak nije dovoljno na medium, nego vise na rare, pa vratis konobaru, zahtijevajuci da se dopece ili da ti napravi novi, vrlo je moguce da je taj 'novi' steak prosao preko konobarovog analnog otvora kao toalet papir ili je dobro zacinjen pljuvackom, pa vracen tebi sa najljubaznijim osmijehom i to nisu nikakve folklorne price nego se desava svaki dan u ugostiteljskoj industriji. 

 

Bon apetite. ;)


Edited by Honey Badger, 05 February 2018 - 18:38.

  • 2

#3561 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 05 February 2018 - 19:33

Prvi puta sad cujem da se WD steak moze ostaviti pa podvaliti podgrijan. Meni to zvuci malo nevjerovatno jer mislim da to ne bi bilo tesko prepoznati.

.....

Kao sto sam napisao, nisam strucnjak. Oprezno sam prenio informaciju uz ogradu "rekao mi covjek koji tvrdi da s tim radi."

 

Sto se tice ostatka posta - podvala raznih vrsta imas svuda. Kao profesionalac u zdravstvu, znam za neke svinjarije koje ponekad rade neki kolege. Kao auto-moto entuzijast koji stvarno poznaje mehaniku, uocavam (ponekad) svinjarije u nekim servisima.

U restoranu, samo sam musterija. Detalje ne znam. Sve je moguce, a ja izbjegavam (barem pokusavam) podvale tako sto pazljivo biram restoran i vrstu usluge. Sasvim je moguce (pa i vjerojatno) da sam ponekad bio zrtva prevare. Ako (i kad) jesam, bila je uspjesna - nisam primijetio.

 

Mozda je sve to placebo - no naprosto se osjecam ugodnije kad pojedem R steak nego WD.


Edited by zoran59, 05 February 2018 - 23:30.

  • 0

#3562 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 05 February 2018 - 21:59

...

 

Nije to 'placebo'. To je licni izbor / ukus.

Neke godine u planinskoj vikendici posle lova na zeceve (uspesnog) bili smo nas 4-5, kao drustvo, pozvani na 'lovacki rucak'.
Tu sam malo probao nesto sto se kod nas kuci retko pravilo, jer je to voleo samo Late_Father (dok su ga sluzili zubi).
Naime, svinjetina se przi u 'dubokoj masti'. To se meso karamelise, jako je ukusno, i apsolutno tvrdo - zube da polomis.
Uzeo sam samo parcence.

Opet, kod mene, kad su probali snicle (lovacke sa zelenim biberom) cudili su se kako se meso 'sece viljuskom'.

Late_Mother je pravila rare roastbeef obicno kad je bila neka svetkovina, kad ima i drugih djakonija, jer Late_Father (gorstak) nije podnosio 'roze nepeceno meso'. Pa je onda bilo 2:2. Late Mother i ja, a sa one strane Late_Father & Little_Brother.

Jedne godine sam na letovanju u Ulcinju rostiljao juneca rebra koja su odlezala u soku od nara. Ko god nije hteo 'rare', pustio sam ga da petlja oko rostilja i ubije / udrveni divna rebra - koja su na kraju, ipak pojeli okolni kucovi.

A i secam se zgranute primedbe jednog internetskog celebrity chefa (sa vise Michelin zvezdica) koji je prokomentarisao vracen stejk nekog gosta: who the fuck, wants WD steak!?





...


  • 2

#3563 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 05 February 2018 - 22:18

:rotflmao:

Ljudi, govedina nije dobra ako govece ne trci po tanjiru i nije spavalo u nekoj marinadi. Pordeim li tvrdo govece, ili kamen, pre cu kamen da drobim.

 

Mora to meso da bude ako ne ladno u sredini, onda bar rozikasto.

;)

 

Sta me briga sta rade sa WD, to ni moja Dora nece da jede, ako ima nesto drugacije.


  • 1

#3564 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 05 February 2018 - 22:31

...

 

Attached File  30234_slow_roasted_prime_rib.jpg   137.16KB   0 downloads

 

Attached File  Slow-Baked-BBQ-Boneless-Beef-ShortRibs2.jpg   111.63KB   0 downloads

 

Attached File  dogs-begging-for-table-scraps-1.jpg   56KB   0 downloads

 

...


  • 3

#3565 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 06 February 2018 - 15:02

@ Zoran

 

Svojevremeno, dok je moja mala obitelj živila na Schaarbeeku (najbolji dio), imali smo podstanara (u mansardi), 2 m visokog Amerikanca, koji se bavio nekakvim masažama i alternativnim metodama liječenja, a prije nego što se preselio u Njemačku, pa potom u Belgiju, radio je kao inžinjer na bušotinama na Aljasci. Lik je bio à la ti (tako te zamišljam) - hodao je uokolo po tim polarnim pustopoljinama, ubijao losove i bijele međede, te slične, po život pogubne životinje.

 

Kaže čovjek (and he was speaking from hard experience), ne vjerujte budalaštinama poput Northern Exposure, život je tamo ogavan.

 

Elem, lik je 2005 - šeste od majke naslijedio nekih 4 mil $ i batalio našu mansardu, Evropu i ostale zaludice, te se vratio u rodni Texas, gdje sad vodi uspješan biznis.

 

Od njega sam naslijedio divan recept za losovu plećku u umaku od brusnica.

Kako postajem zločest i sebičan, taj recept neću podijeliti s vama. Uostalom, gdje biste vi našli aljaškog losa?!


  • 0

#3566 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 06 February 2018 - 17:33

 

Od njega sam naslijedio divan recept za losovu plećku u umaku od brusnica.

Kako postajem zločest i sebičan, taj recept neću podijeliti s vama. Uostalom, gdje biste vi našli aljaškog losa?!

 

Eh!  :wub:

 

Uh!  :(


  • 1

#3567 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 06 February 2018 - 20:06

Eerghhh, danas polenta CON salsiccia i Paulaner weizen...

Sve kupovno..
  • 1

#3568 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 06 February 2018 - 22:20

...

 

 

 

Treba reci da je meso losa nalik govedini (starijoj govedini), da je posno i tvrdi, pa samim time zahteva obavezno mariniranje i duze pripremanje na nizoj temperaturi.

Moose Roast :
Ingredients:
Sirloin Moose-Roast (2-3 pound) / 6 cloves garlic (There’s no such thing as too much Garlic / 1/2 cup Beef Broth / 2-3 strips bacon / sprigs of fresh thyme / 1 medium onion quartered

 

Directions:
Pre-heat oven to 350 Degrees F. Remove all fat and silver skin from roast. This usually involves cutting the butcher twine and retying. This step is very important so as to reduce the Wild Game taste. Insert garlic into ends of meat by inserting a sharp kitchen knife into roast then using your finger push garlic in to meat. Use more or less garlic, your preference. Brown roast in a skillet pre-heated with Olive Oil. Place Roast in a covered roasting pan. Add beef broth. Lay strips of bacon over roast. Add onion to pan. You may also want to add your vegetables at this point; or cook them separately. Cook your roast covered for about 25 minutes per pound until you reach your required doneness. When done remove from oven, let stand for 5-10 minute before cutting. If you don't do this all the juice will run out of the meat. Once set; use a sharp carving knife to carve your moose roast. It is important to cut any roast across the grain of the meat.That way you take advantage of getting the meat the most tender.
Tip: Carving your moose meat thinner will give the meat a more tender texture because the cross section is easier to break down.

Internal Temperature for Cooked Meat
Internal temperature of 125-135 = Rare / Internal temperature of 135-140 = Medium Rare
Internal temperature of 145-150 = Medium / Internal temperature of 160 = Well Done
Internal temperature of above 170 = Don’t Bother

Serve with Mashed potatoes, Vegetables, Yorkshire pudding and Gravy or Cranberry sauce.

You can also cook a small moose roast in a slow cooker. Prepared the same way, place all the ingredients in your slow cooker. Set on low for 6-8 hours and when you return home from work your home will be filled the wonderful aromas.

 

Sliced Moose Roast Cooked Rare
 

Attached File  Moose-Roast-1.jpg   23.51KB   1 downloads

 

ovo je venison roast mashed potatoes & cranberry sauce

 

Attached File  venison-cranberry-sauce.jpg   79.76KB   1 downloads

 

PS.

Bilo bi lepo da vidimo recept za tu lopaticu od losa.

 

Attached File  moose.jpg   65.29KB   1 downloads

 

To je interesantna zivotinja koja se da pripitomiti, ako se uhvati mlada. No, treba da zivi slobodna, u neogradjenom prostoru da samo odlazi u sumu i vraca se. Ume da budu nezgodni u sezoni parenja.

 

Attached File  los grisha.jpg   29.92KB   1 downloads Attached File  los u swejskoj.jpg   36.5KB   1 downloads

...


  • 2

#3569 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 07 February 2018 - 04:06

.....

imali smo podstanara (u mansardi), 2 m visokog Amerikanca, koji se bavio nekakvim masažama i alternativnim metodama liječenja, a prije nego što se preselio u Njemačku, pa potom u Belgiju, radio je kao inžinjer na bušotinama na Aljasci. Lik je bio à la ti (tako te zamišljam) - hodao je uokolo po tim polarnim pustopoljinama, ubijao losove i bijele međede, te slične, po život pogubne životinje.

Kaže čovjek (and he was speaking from hard experience), ne vjerujte budalaštinama poput Northern Exposure, život je tamo ogavan.

.....

Od njega sam naslijedio divan recept za losovu plećku u umaku od brusnica.

Kako postajem zločest i sebičan, taj recept neću podijeliti s vama. Uostalom, gdje biste vi našli aljaškog losa?!

Ako je radio s naftom, vjerojatno je bio na North Slope. No Aljaska je ogromna, vise od tri Texasa (Big Country - odlican film, mislim da je Gregory Peck u glavnoj ulozi) i nije sve isto. Ja sam Bethel donekle i jedva tolerirao, a Anchorage je bio fantastican.

 

Pogresno me zamisljas. Ja jesam radoznao i avanturist, ali nisam pistoljdzija. Moja omiljena vrsta lova je - teleobjektivom 500 do 800 mm. Tokom 11 godina na Aljasci, ubio sam dva ziva bica: jednog lososa i jednu divlju patku. Losos me nije previse uzbudio, ali zbog patke sam se osjecao krivim.

 

Losa (kojeg je ulovio netko drugi) sam jeo vise puta, caribou mi je vec izlazio na usi, a lososa je bilo u izobilju. Od njih je moja stara radila nesto kao fasirane snicle - samo riblje.

Old-Bay-Salmon-Patties-recipe1.jpg

 

Dobra stvar, ali dosadi kad je precesto i previse.

 

Los je dobra stvar, ali kad sam zivio tamo jos se nisam bavio kuhanjem. Sad imam vise vremena, pa ucim...


  • 1

#3570 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 07 February 2018 - 04:33


.....
imali smo podstanara (u mansardi), 2 m visokog Amerikanca, koji se bavio nekakvim masažama i alternativnim metodama liječenja, a prije nego što se preselio u Njemačku, pa potom u Belgiju, radio je kao inžinjer na bušotinama na Aljasci. Lik je bio à la ti (tako te zamišljam) - hodao je uokolo po tim polarnim pustopoljinama, ubijao losove i bijele međede, te slične, po život pogubne životinje.
Kaže čovjek (and he was speaking from hard experience), ne vjerujte budalaštinama poput Northern Exposure, život je tamo ogavan.
.....Od njega sam naslijedio divan recept za losovu plećku u umaku od brusnica.
Kako postajem zločest i sebičan, taj recept neću podijeliti s vama. Uostalom, gdje biste vi našli aljaškog losa?!


Ako je radio s naftom, vjerojatno je bio na North Slope. No Aljaska je ogromna, vise od tri Texasa (Big Country - odlican film, mislim da je Gregory Peck u glavnoj ulozi) i nije sve isto. Ja sam Bethel donekle i jedva tolerirao, a Anchorage je bio fantastican.
 
Pogresno me zamisljas. Ja jesam radoznao i avanturist, ali nisam pistoljdzija. Moja omiljena vrsta lova je - teleobjektivom 500 do 800 mm. Tokom 11 godina na Aljasci, ubio sam dva ziva bica: jednog lososa i jednu divlju patku. Losos me nije previse uzbudio, ali zbog patke sam se osjecao krivim.
 
Losa (kojeg je ulovio netko drugi) sam jeo vise puta, caribou mi je vec izlazio na usi, a lososa je bilo u izobilju. Od njih je moja stara radila nesto kao fasirane snicle - samo riblje.

 
Dobra stvar, ali dosadi kad je precesto i previse.
 
Los je dobra stvar, ali kad sam zivio tamo jos se nisam bavio kuhanjem. Sad imam vise vremena, pa ucim...

Danas lepo raketom s'gps možeš da gađaš šta hoćeš. Nadrljali su losevi.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk


  • 1