Jump to content


Photo
- - - - -

Sta ste / sta biste danas kuvali?


  • Please log in to reply
3760 replies to this topic

#3511 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 11 December 2017 - 17:45

...

 

Btw, moze i celer.

 

Obe vrste - i krtola (celeriac) i stabljika (Pascal celery) punjene necim po tvojj zelji.

 

Ja volim celer punjen pecurkama, a ovo drugo je stabljika celera punjena krem sirom.

 

Attached File  whole-baked-celeriac-with-blue-cheese-and-walnuts.jpg   97.23KB   1 downloads

 

Attached File  stuffed celery sticks.jpg   76.58KB   1 downloads

 

Attached File  white wine.jpg   23.18KB   1 downloads

 

...

 


  • 4

#3512 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 17 December 2017 - 03:16

mislim da se najvise persuna na svetskom nivou koristi na blistoku i u turskoj,

jesam li ovde pisala o ameba-sendvicu koji sam gutala gladna?

 

evo recept za ultra brzi rucak: kifla isecena sa strane, sredina se zalije maslinovim uljem

i unutra se ugura 1/2kg neopranog persuna iskidanog na srednje sitno prstima...onda malo pritisnes kiflu da se sastojci zalepe i jedes

 

ko voli moze da doda so ali ne mora

Ovo zvuci strava , moram da probam! Jedino ne volim maslinovo ulje, sta bi moglo kao zamena ? Mozda malo margarina?


  • 0

#3513 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 17 December 2017 - 04:32

...

 

Ovaj margarin!

 

Attached File  Select-Spread-Olive-Oil.jpg   62.53KB   1 downloads

 

...


  • 0

#3514 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 17 December 2017 - 07:54

Probacu. Treba da smrsam jedno 20kg.


  • 0

#3515 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 17 December 2017 - 11:01

Fenomenalno.  :rotflmao:

 

 

Slijepljena kifla sa nepranim persunom je strava - moram da probam ali sa margarinom. Hahahaha. 

 

Onda mu ovaj savjetuje malo bolji margarin. 

 

Bane, bez zajebancije, kapa dole, ti si najbolji troll ikad.  :+1: 

 

 

  :lol+:


  • 1

#3516 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 17 December 2017 - 16:01

...

 

 

Pa necu valjda da mu savetujem vulgarno 'mesiste' !

:lol+:

 

Moze se lepo oslabiti na povrcu, vocu, ribi, zitaricama maslinovom ulju - sto manje ugljenih hidrata i coko_hovana, energetskih napitaka / gaziranih 'soda' gluposti i sl.

 

Ne vidim gde to Bane troluje?

;)

Btw, ja nisam citao Banetove dramolete oko dijete.

 

...


  • 0

#3517 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 17 December 2017 - 19:19

...

 

 

 

Ne vidim gde to Bane troluje?

 

...

 

To ga i pravi najboljim u esnafu. 

 

Bane,  :hail:


  • 1

#3518 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 19 December 2017 - 12:48

Danas - pašta. Klasične penne rigate sa šalšom od pomidora.

Nije to neka velika mudrost, samo penne trebaju biti Zecchi ili slično, od pelata preferiram Mutti, a Parmigiano apsolutno mora biti originalan, najbolji, pa sam iz Muggie donio kilu najboljeg Reggiana koji novac može kupiti. Do tog mi je stalo. Imam još nešto bosiljka i origana iz Taormine.

 

No, poanta nije u tome; kako sam zadnjih mjeseci uglavnom morao uživati u kašastim proizvodima (baš zato mi se ogadilo pisanje na supe - corbe - slozenci), odlučio sam si slijedećih dana malo ugoditi: Fear not, you non-believers! bit će slika.

 

Prvo: neće biti ikre, dodijala mi je

Drugo: bit će nekoliko salata

Treće: bit će hladetina / pihtija s ribom i povrćem (homemade) i, nadam se Pâté maison.

Četvrto: domaći kruh

Peto: nisam izdržao i uzeo sam si foie gras.

Ce sera assez.


  • 0

#3519 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 19 December 2017 - 18:47

...

 

... 

 

 

 

 

Nista nema bolje od domacih nudlz!

:+1:

 

...


Edited by Kinik, 19 December 2017 - 18:49.

  • 2

#3520 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 20 December 2017 - 12:06

...

Nista nema bolje od domacih nudlz!

:+1:

...

 

Vaistinu!

No, zato ja imam ovo sokoćalo i uredno ga koristim.

 

Attached File  masinica_za_pastu.jpg   396.28KB   1 downloads


  • 0

#3521 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 20 December 2017 - 12:53

Moze li neki link ili opis naprave? Ja sam amater/pocetnik u mnogim stvarima i ne prepoznajem stvar....


  • 0

#3522 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 20 December 2017 - 13:17

...

 

Jedna napomena!

Treba izbegavati najjeftinije masine - jer cesto unutra imaju plasticne zupcanike.

Kad se pokvari nema opravke ...

 

https://www.walmart....chine/536441698

 

https://www.amazon.c...e/dp/B01COGM5YQ

 

http://www.recipetip...sta-machine.asp

 

http://www.cabelas.c...hine_540106.pdf

 

 

Nazdravlje i uspesno kuhanje u NG!

 

...


Edited by Kinik, 20 December 2017 - 13:23.

  • 2

#3523 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 20 December 2017 - 13:17

Moze li neki link ili opis naprave? Ja sam amater/pocetnik u mnogim stvarima i ne prepoznajem stvar....

 

Ne prepoznaješ stvar? Ti si kao onaj lik Bane, koji nije znao da je 1667 Dubrovnik poharao potres i tsunami.

 

Evo, za true begginers...

 

 

To sam rabio na tjednoj bazi, sad mi uglavnom služi kao ukras, izvadim ga kad se zaželim pravih linguina; za fuže koristim kineski chopstick ili, još bolje (kad sam u HR) noninu pletaću iglu.

 

Così è semplice. Molto più semplice.


  • 3

#3524 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 20 December 2017 - 15:21

Ja sam dobio masinu za pastu prije jedno 15 dana. Nisam jos isprobao, cekam da imam malo vise vremena.

 

Cak sam kupio i okrugle cookie/pasta cutters da pravim raviole. 


  • 0

#3525 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 20 December 2017 - 16:14

...

 

:thumbs:

 

http://receptiizmoje...omaci-fuzi.html

 

Attached File  fuzi 1.JPG   66.87KB   0 downloads
 
>> ... Istarski fuži - recept sa slikama postupka izrade
Konačno sam uzela vremena i odradila dugovanje prema onima koji su me pitali recept za domaće fuže. Recept je popraćen slikama izrade. Tijesto možete razvaljati na mašinu, a meni je draže dugačkim drvenim valjkom jer na taj način odjednom odrežem veću količinu kvadratića. Nadam se da će nekom poslužiti za isprobavanje i pripremu finog ručka.
 
Sastojci za 5-6 osoba:
600 g brašna / 3 jaja / 30 g soli / 3 žlice ulja / 180 ml vode
 
Priprema:
Glatko brašno prosijati na radnu površinu ili u posudu za miješanje. U brašnu napraviti udubinu u koju staviti jaja, sol i nešto više od pola količine vode. Zamijesiti tijesto uz dodavanje ostatka vode. Ulje dodati na samom kraju. Tijesto treba biti glatko i elastično, bolje da je malo mekše nego žilavo i tvrdo jer se tijesto može u hodu po potrebi malo posušiti.
 
Attached File  fuzi 2.jpg   127.51KB   0 downloads
 
Gotovo tijesto podijeliti na 3 dijela. Dva dijela maknuti sa strane i pokriti posudom da se ne napravi kora dok se radi prva tura fuži. Prvi dio oblikovati u kuglu pa razvaljati tanko što više u oblik velikog elipse ili kvadrata na debljinu od maksimalno 1 mm. Po želji mogu biti i tanji, važno je da je tijesto na svim dijelovima jednake debljine kako se kod kuhanja ne bi dogodilo da je dio fuži prekuhan, a dio još tvrd. Radnu površinu i tijesto konstantno lagano posipavati brašnom da se tijesto ne bi zalijepilo jer će se jedino tako kvadratići nakon rezanja lako odvajati.
 
Attached File  fuzi 3.jpg   132.84KB   0 downloads
 
Razvaljano tijesto (u slučaju da je mekano) ostaviti petnaestak minuta da se prosuši na zraku za koje vrijeme pripremiti poseban stolnjak za gotove fuže i čistu kuhinjsku krpu za odlaganje "krpica" - kvadratića tijesta. 
 
Tijesto namotati na drveni valjak, odrezati oštrim nožem po sredini (kako je prikazano na slici), zatim dobiveno tijesto (nekoliko slojeva traka tijesta) odrezati na 3 trake pa svaku na manje rombove (cca 3x3 cm). Lagano ih prebaciti na kuhinjsku krpu. Odvajati po komad te uz pomoć štapića za ražnjiće obikovati fuže na način da se tijesto stavi na unutarnji dio prstiju jedne ruke, drugom rukom položi štapić za ražnjiće na jedan ugao tijesta te ga zarola prema suprotnom uglu (kao kiflicu) i prstom malo potisne da se zaljepi. Štapić se izvuće iz tijesta i gotov fuž odloži na stolnjak.
 
Osim sa štapićem fuže se može raditi tako da se dva suprotna ugla savinu prema sredini i pritisnu da se zalijepe.
Isto napraviti sa preostala dva komada tijesta.
 
Pripremljene fuže kuhati u vreloj slanoj vodi uz dodatak malo ulja. Kuhati oko 10-tak minuta, provjeriti da li su kuhani. Procijediti i poslužiti toplo uz neki umak.
 
U Istri se fuži tradicionalno poslužuju uz kokošji gulaš, a možete ih poslužiti i uz: goveđi gulaš, umak od: gljiva, šparoga i pršuta ili već po vlastitoj želji. ... <<
 
Attached File  fuzi gotovi sa umakom.JPG   71.73KB   0 downloads
 
Attached File  istarska Damjanic vina.jpg   71.9KB   0 downloads
 
 
 
Attached File  krcke surlice.jpg   62.74KB   0 downloads
 
>> ... Šurlice - autohtoni krčki specijalitet
 
Ukusna tjestenina odlično se nadopunjuje s gotovo svim umacima
 
Šurlice ili šurle u krčkoj se kuhinji nalaze još od davnih dana, a do danas su stekle poseban gastronomski ugled i izvan otoka Krka. Nekada su se šurlice jele s janjećim i goveđim gulašom, a danas se poslužuju s najrazličitijim umacima. Na koje se sve načine mogu jesti šurlice, posjetitelji otoka Krka mogu se svakog ljeta uvjeriti kada svrate na Dane šurlica koji se u srpnju održavaju u Vrbniku. Na stolovima krčkih ugostitelja tada se nađu šurlice u gulašu od slasne krčke janjetine, u umaku od tikvica, šurlice bolognez, u umaku od divljih šparoga, u kombinaciji s domaćim pršutom i kvarnerskim škampima ili s dagnjama i janjećim žgvacetom.
 
Ovoj je krčkoj gastronomskoj manifestaciji cilj istaknuti vrijednost i kvalitetu autohtone otočne kuhinje te posjetiteljima ponuditi pravi gastronomski enološki užitak. Izvorno, šurlice su tjestenina poslužena s gulašem i ribanim sirom. Poput ribljih specijaliteta, pršuta i sira, maslinova ulja i vina i domaća tjestenina poput čuvenih krčkih šurlica i makaruna, postala je jedan od autentičnih, zaštitnih znakova otoka Krka. Specijalitete sa šurlicama u njihovoj domovini, na otoku Krku, svakako kušajte uz čašu autohtone mirisne 'Vrbničke žlahtine'.
 
Posebnost šurlica
Šurlice, komadić tijesta rukama oblikovan oko pletaće igle i janjeći žgvacet s dodatkom ribanog ovčjeg sira postali su neizostavni meni svih svadbi, krštenja i svečanih događaja u obiteljima hrvatskog primorja i otoka. Šurlice se pripravljaju od brašna, vruće vode, jaja, soli i maslinova ulja te su izvrstan primjer dosjetljivosti i spretnosti ruku krčkih domaćica. Iz ovoga jednostavnog recepta nastao je poznati krčki specijalitet koji se odlično nadopunjuje s nizom autohtonih namirnica pa su tako nastala nadaleko poznata jela poput šurlica sa škampima, šurlica u goveđem gulašu, sa šparogama, s „mrkačima” (šurlice s hobotnicom), te s raznim umacima. Prije su domaćice pripremale tjesteninu od biranih sorti pšenice te je ovisno o mogućnostima oplemenjivale jajima, a poslužila je za prilog poznatoj krčkoj janjetini ili plodovima mora, svježim ili sušenim. Posebnost šurlica ogleda se i u načinu oblikovanja tijesta oko drvenog štapića ili pletaće igle kako bi dobile svoj prepoznatljivi izgled. ... <<
 
Attached File  zlahtina crna.jpg   16.38KB   0 downloads Attached File  zlahtina bela 2.jpg   17.72KB   0 downloads 
Attached File  Baska.jpg   71.32KB   0 downloads
 
Btw, nesto sam 'rovao' po Netu, kako bi nasao italijanske nazive za šurlice - fuži pa mi ove paste najblize po izgledu
 
Attached File  pasta Cavatelli.jpg   69.71KB   0 downloads
 
Attached File  pasta Fileia.jpg   68.56KB   0 downloads
 
Attached File  Cappelli strozzapreti.jpg   60.32KB   0 downloads
 
Attached File  cannelli marchigiani.jpg   70.31KB   0 downloads
 
...

  • 1