Jump to content


Photo

Knjižare


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
32 replies to this topic

#1 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 14 April 2006 - 12:15

volim knjizare. stranom gradu cesto se orijentisem prema njima. pamtim knjizare u kojima sam nasao nesto zanimljivo, ili se makar dobro proveo gledajuci knjige. nekada me zaprepasti nedostatak istih. na cinjenicu da u srpskoj provinciji knjizare prakticno ne postoje, gotovo sam oguglao. ali opet me rastuzi kad vidim te ulice, a tomo obucari i pelivani i butici i apoteke i banke i stagod zelis, a knjige se kriju po nekakvim papirnicama i radnjama sa raznom robom. ima, naravno, i velikih gradova bez knjizara. to me je uvek odbijalo od kijeva. ogromni bulevari, dzinovski trzni centri, a knjizare retke i bezvezne. s druge strane u briselu je bilo pravo uzivanje. mozes provesti citav dan obilazeci knjizare u jednoj jedinoj ulici.

a beogradske knjizare su posebna prica. zao mi je sto se nolitov lanac raspao i/ili pretvorio u svastarnice. plato je koristan, ali toliko bezdusan da tamo odlazim samo kad moram. isto vazi i za mamuta. papirus, ona radova knjizara na terazijama mi je ok, iako ne previse inspirativna. akademija mi je bila draza ranije, onako prasnjava i memljiva. u inicijalu i a.belicu se slatko ispricam sa prodavcima. u beopolisu sam poslednjih godina ostavio verovatno najvise novca. nedavno sam otkrio i zepterovu knjizaru u knezu. uopste nije losa, ima jako zanimljivih naslova (novih i antikvarnih) po normalnim cenama. dereta mi je teski fuj, kao i ona narodna knjiga u nikole spasica. sta reci tek o bivsoj komunistovoj knjizari koja se pretvorila u neofasisticki propagandni centar.

ove antikvarnice koje su se pojavile poslednjih godina (u djure jaksica i pored bitefa, npr) su mi totalno neinspirativne.

a jako mi nedostaje ozbiljna knjizara sa stranim knjigama (koje nisu samo usrane i preskupe coffee table books).

#2 HoldenCaulfield

HoldenCaulfield
  • Members
  • 1,364 posts

Posted 14 April 2006 - 13:09

macado, dok se nalazila u krunskoj. moja omiljena. preseljena je par ulica dalje, ali nisam se usudio da udjem. cini mi se da je to sad kafe-knjizara.
od ostalih, delim misljenje za plato i mamut.
akademija mi je draza, tamo uglavnom citam/listam nedostupne naslove iz oblasti enterijera, arhitekture i fotografije.

i voleo sam ulicne prodavce na platou. tamo se po ok cenama moglo kupiti svasta. nabasao na kompletan kafkin opus za 20-25e, ili bodlera, takodje, za smesne novce. a o stripovima da ne pricam. mada moj omiljeni strip prodavac je onaj momak sa slavije. setio me se posle 10 godina. smile.gif

Edited by HoldenCaulfield, 14 April 2006 - 13:09.


#3 Cruella De Ville

Cruella De Ville
  • Members
  • 1,490 posts

Posted 14 April 2006 - 20:25

"plato"(na filozofskom) i "beopolis" su moj davni izbor. friendly atmosfera, karakteristicne su po tome sto zaposljavaju mahom prodavce knjiga, a ne trgovce opsteg tipa, sto je preovladjujuca kategorija ovde. u njima i obavljam kupovinu. ips ("mamut") ne smatram knjizarom, vec neopravdano skupom svastarnicom, u kojoj prodavci knjiga slabo znaju ista o robi koju prodaju. losa atmosfera i uopste, nerado odlazim tamo. "prosveta" mi je ok, malo su izgleda zivnuli i imaju dosta toga za vise nego pristojne pare.
"narodne knjige" se prilicno gnusam, iz razloga hiperpodukcije trasha (cast retkim izuzecima), a u "Deretu" sam usla 2-3 puta i neizvesno je kad cu opet; prodavci izgledaju kao da su tu po kazni, a ne mogu se pohvaliti ni nekim izborom naslova.
i meni nedostaje stara "prosveta" na akademiji i onaj divni podrum prepun prasnjavih knjiga, u kom nikad nisi znao na sta ces da naidjes smile.gif taj antikvarijat je sada preseljen u "Gecu Kona", takodje niz stepenice, ali nije to to sleep.gif

edit: "beopolis" cini deo originalne i najbolje ekipe "platoa" smile.gif

Edited by Cruella De Ville, 14 April 2006 - 20:26.


#4 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 23 April 2006 - 20:07

Voleo sam da prebiram po knjigama kod filozofskog, dok nisu sklonili preprodavce, sada obicno odem kod Vuka i tamo pomno proucavam stare knjige. Mnogo su mi lepse od novih, volim taj miris i pozutele stranice, i cesto me obraduju lepe posvete, i rastuze, jer... da su nesto vredele ne bi zavrsile kod Vuka, izlozene ili u mojim rukama. Tamo sam nasao neka izuzetna izdanja koja se, eto, promaknu... Nadezdu Mandeljstam sam kupio za smesne pare, pitao zasto je tako jeftino, prodavac mi rekao: zato sto si ti prvi koji se uopste primakao tim knjigama, eto zasto, who the hell is that woman, zena Osipa Mandeljstama, kazem mu, odgovara da to osim mene malo ko zna... Blesavi su i posto me znaju, ne gledaju me sumnjicavo kao da cu da otrcim sa nekom praistorijskom istorijom umetnosti... nije ni to lose, ako neko jos uvek krade knjige.

#5 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 30 April 2006 - 18:24

QUOTE(AndiSam @ 23 Apr 2006, 20:07)
Nadezdu Mandeljstam sam kupio za smesne pare, pitao zasto je tako jeftino, prodavac mi rekao: zato sto si ti prvi koji se uopste primakao tim knjigama, eto zasto, who the hell is that woman, zena Osipa Mandeljstama, kazem mu, odgovara da to osim mene malo ko zna... Blesavi su i posto me znaju, ne gledaju me sumnjicavo kao da cu da otrcim sa nekom praistorijskom istorijom umetnosti... nije ni to lose, ako neko jos uvek krade knjige.


to su genijalna iskustva. bas juce sam sa dvoje prijatelja pricao o nm. nazalost nemam svoj primerak. ali setio sam se one pesme cvetajeve posvecene osipu: nista mi oteto nije / osecam rastanka slast... kakva je to ekipa bila...

#6 diduliduda

diduliduda
  • Banned
  • 133 posts

Posted 30 April 2006 - 23:05

najviše posećujem knjižaru zavoda za udžbenike iza skupštine jer tamo kupujem lektire i literaturu za faks, izdanja su dobra, sa odličnim predgovorima/pogovrima, a prodavci fini i uslužni i odobravaju popust i kad popusta ne bi trebalo da bude innocent.gif
aleksandar belić je skroz ok, nije loše ni u onoj knjžarici u domu omladine.
u zepteru ima fantastičnih knjiga, ali su skupe, naročito polovne (recimo polovni kosidovski je kod njih skuplji nego nov na nekim drugim mestima).

#7 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 01 May 2006 - 12:32

QUOTE(AndiSam @ 23 Apr 2006, 21:07)
... i cesto me obraduju lepe posvete, i rastuze, jer... da su nesto vredele ne bi zavrsile kod Vuka, izlozene ili u mojim rukama.



stvarno mislis to sto si napisao?

#8 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 01 May 2006 - 14:22

QUOTE(wagabund @ 1 May 2006, 13:32)
stvarno mislis to sto si napisao?

Vrlo nesrecno formulisana rececenica, pisana na brzinu. smile.gif
Sve citirano se odnosi na posvete.
NAlazio sam tako srceparajuce ljubavne posvete ("moj ljubavi za devetnaest rodjendan" i tome slicno)... a ljubavi je toliko stalo do knjige da je ona na kraju zavrsila tu.

#9 odmor

odmor
  • Members
  • 543 posts

Posted 06 May 2006 - 10:05

QUOTE(chandra @ 14 Apr 2006, 13:15)
ove antikvarnice koje su se pojavile poslednjih godina (u djure jaksica i pored bitefa, npr) su mi totalno neinspirativne.



Zanimljiva opaska. Sto su ti neinspirativne?

Mozda je u jednom momentu na zapad "prasnjava, podrumska antikvarnica
sa mirisljavim stapicima" postala brend i prodajna marka, odnosno nesto
sto odgovara romantiziranoj predstavi kako knjizara treba da izgleda. Nekom
ko manjevise ne cita knjige, naravno.

Tako, u gradovima su nikle stotine takvih zagusljivih podruma..

Meni je PLATO 90tih bio totalno gotivan. Ni sada nije los.

#10 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 07 May 2006 - 08:10

Dereta - fuj... i cene u Dereti fuj, fuj, fuj...

Beopolis i Plato OK!

Ja pare najčešće ostavljam u Laguni u Resavskoj...

Inače znajući moja interesovanja prijatelji su mi preporučili da posetim knjižaru Alan Ford na Novom Beogradu.... rolleyes.gif

#11 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 22 June 2006 - 07:30

By the Book
Brian Turner


Chain bookshops, awash with Vivaldi and mediocre coffee, are cloned throughout the world's capitals. They bookend city blocks, squeezing out the smaller bookshops that have a quirky individual touch and unusual categories of books. Such shops have what no chain store has: genuine ambience, specialisation and individuality.

A city's bookshops often echo its own foibles. Even hardened New Yorkers are scared of the growling bad manners of the "Find it ya-self, buddy, can't ya see I'm busy?" kind at Strand Bookstore (Broadway and 12th Street). Feral manners aside, the Strand is one of the world's largest second-hand bookshops and a bibliophile's Valhalla. It has "18 miles [29 kilometres] of books" - about two-thirds the length of Manhattan - shelved in towering Piranesi-like stands.

Its counterpoint is probably the cosy and welcoming atmosphere of Barter Books, a huge second-hand bookshop in a disused Victorian railway station at Alnwick (near Newcastle-upon-Tyne, Britain). With open log fires, sofas and armchairs, good coffee (20 pence or 50 cents in the honesty box) and an eclectic range of titles, Barter Books is as worthy of a visit as nearby Hadrian's Wall.

Even in the steaming heat of the Indian monsoon, the crowded Strand Bookstall at Sir P.M. Road in the clamorous city of Mumbai is friendly and ebullient, much like its owner, the 82-year-old Narayan Shandbhag. In 1948, just after India gained independence, Shandbhag opened a two-shelf bookstall in the foyer of the Strand cinema. It grew into his present shop, and a branch in Bangalore. Paperbacks are shelved flat with spine out (easier to read than titles shelved vertically), and new releases are usually discounted: it took chain bookshops half a century to copy his in-your-face ziggurats of the latest blockbuster. In 2003 Shandbhag was conferred the Indian civil honour of Padma Shri.

London's bookshops are nothing if not diverse. Committed socialists and lefties should visit Bookmarks (1 Bloomsbury Street, near the British Museum) for titles on trade unionism, class struggle and Marxism.

If money, not Marx, is your heart's desire, try the Financial World Bookshop (90 Bishopsgate, in the City of London) and browse their titles on how to make more of the stuff, and on the benefits of globalisation, economic rationalism and industrial reform. Radical and free-marketeer bibliophiles could discuss their differences at the impeccably middle-of-the-road London Review Bookshop (at 14 Bury Place, Bloomsbury). Most bibliophiles have their own specialties - or fixations. I find added enjoyment in well-travelled books, shown by a boarding pass used as a bookmark, or a bookseller's stamp from Cape Town or Dublin. Travelling bibliomaniacs may find the following bookshops - rated by idiosyncratic atmosphere, specialisations, literary associations or architectural character - will add piquancy to their travels.

PARIS

The Italian bookseller Giovanni Galignani arrived in Paris during Robespierre's Terror of 1791, as heads tumbled and "everyone was suspected of being suspect". To keep his good business head on his shoulders, he soon left for London. There he married a printer's daughter and later returned to Paris with his family and father-in-law. In 1801 he opened the first English bookshop on the continent - Galignani's, a Parisian landmark and now at 224 Rue de Rivoli.

This atmospheric bookshop is still owned by the family. Beckoning rows of books on high oak bookshelves (made by a boatbuilder) are elegant and soothing, but raise the levels of biblio-lust. Before achieving novelist's fame with Vanity Fair, William Makepeace Thackeray worked at Galignani's for 10 francs a day as a subeditor on Europe's first English-language newspaper, Galignani's Messenger. In 1845 Herman Melville called in to buy his Paris Guide; Sir Walter Scott and Byron also visited but probably to complain about their books being pirated.

If it's quiet, ask the manager to show you the leather-bound guest book of visiting luminaries such as Ernest Hemingway and Arthur Miller.

SAN FRANCISCO

City Lights Bookstore at 261 Columbus Avenue (at the corner of Jack Kerouac Street) is owned and operated by the patriarch poet Lawrence Ferlinghetti and inextricably linked to the Beat Generation. City Lights also has a vigorous publishing list. "We specialise in dissident voices," Ferlinghetti said recently. He should know. When Allen Ginsberg's dissident Howl and Other Poems was published in 1956, US Customs and San Francisco police raided City Lights, seized the books and arrested Ferlinghetti.

Today neo-Beat pilgrims (a cool-looking crowd; more sunglasses than a gangster's funeral) browse through the three levels of City Lights. Specialisations include Beat-lit, West Coast poets and small press titles.

Why not seek the dharma and visit Vesuvio's Bar opposite the shop? It's the former hangout of Kerouac, Ginsberg and other "angel-headed hipsters". Have a glass of Californian wine and compose a Beat haiku.

NEW CASTLE

Oak Knoll Books occupies a three-storey former opera house in the colonial village of New Castle, Delaware, from where Ben Franklin sailed to Europe to learn printing. Oak Knoll specialises in books on books: their art and history; book bindings; banning and burnings; great libraries; and quirkier subjects such as biblio mysteries where the victim or prime suspect is a novelist, librarian, bookseller or book collector. Oak Knoll Books is also a publisher and specialises in the deliciously hilarious subject of book fraud and forgeries.

My favourite is Prince of Forgers ($53.90), about Frenchman Vrain Lucas, who, in the 1850s and '60s, produced more than 27,000 spurious letters of historical figures (Julius Caesar, Joan of Arc, St Peter), which he sold to French libraries and eminent biblio-fools. To find the shop, take a train to Wilmington, midway between New York and Washington, then take a taxi or bus to New Castle (pronounced "Noo Kassle" in the US).

PORTO

Livraria Lello, at 144 Rua das Carmelitas in the Portuguese city of Porto, is surely the world's most opulent bookshop. This gem was built in 1906 in a breathtaking mix of neo-Gothic and art nouveau architectural styles and restored in 1994. Carved wooden columns, gargoyles, brackets and pointed arches adorn the shelves and display units that feature a range of Portuguese art, architecture and fiction titles, antiquarian books, CDs and an art gallery. A Gaudi-like stairway swirls up to the second floor, where light filters through trefoiled stained-glass windows. Tourists hush their voices in the evocative cathedral ambience while doe-eyed Portuguese students cheerfully flirt and chat in the cafe.

It's worth finding a table to read the beautifully illustrated and quaintly translated booklet on the bookshop over - what else? - a glass of port.

ROME

Stroll down Via Allessandrina (off Via dei Foro Imperiali, near the ancient forum) and when you see the sign of the Forum of Nerva you will be standing on the site of the Argiletum. Two thousand years ago, according to ancient sources, this was Rome's street of bookshops, where the elaborate shops of Tryphon, Atrectus and Dorus once flourished.

An outside banner advertised each bookshop's latest titles. Inside, the scrolls (the book, as we know it, was yet to be invented) lay in pigeon-hole shelves, with an end-tag inscribed with the title and author. Homer's Iliad, 12-14 scrolls, totalled about 40 metres of papyrus. Reading was not easy, as words rantogetherwithoutspacing, but the saving in papyrus was considerable.

The Argiletum also had a lewd reputation: were Tryphon, Dorus and their bookseller mates devotees of Priapus, the Roman god of lust, and Bacchus, the god of wine? If you're feeling a bit pagan, go to Rizzoli's Bookshop (at Largo Chigi, 15) and buy a modern translation of Apicius's ancient cookbook Cookery and Dining in Imperial Rome (Dover paperback).

Find a table at Antico Caffe Greco on Via Condotti - it has been Rome's literary cafe since 1760 (think Stendhal and Keats) - and browse Apicius's calorific recipes. But don't let his feasts of fig-fed pork or honeyed dormice put you off your coffee.

PESHAWAR

The Saeed Book Bank is in Arbab Road, at the mouth of the Khyber Pass in the North West Frontier Province, Pakistan. Here turbaned, hawk-nosed Pathan and Afghan tribesmen stride the bazaar and sit in teashops. Their faces convey their Kiplingesque reputation of hospitality and revenge (no photos, please).

Saeed Book Bank's owner, Akbar Saeed, an imposing figure in Pathan costume, has handpicked a superb range of titles on Central Asian history, travel, languages, Greco-Buddhist and Islamic art and guides to local archaeological sites.

DAMASCUS

The alphabet was refined in Syria 2500 years ago. That, in itself, justifies a visit by book pilgrims. The Librairie Avicenne is an oasis of bilingual books in Tajhiz Street, Damascus. It has a fine range of French, English and Arabic titles on the art and history of Syria. The Australian author Ross Burns's The Monuments of Syria is essential for visiting Syria's magnificent Crusader castles and ancient sites such as Palmyra.

Hardened bibliophiles should also visit Aleppo to stay at the exquisitely eccentric Baron Hotel. The guest-book signatures include the writers Freya Stark, T.E. Lawrence and Agatha Christie, who completed Murder on the Orient Express while staying there. Request Lawrence's room, number 201; his drinks bill (unpaid) is on display in the bar.




Share & Enjoy

#12 quentin

quentin
  • Members
  • 1,110 posts

Posted 26 June 2006 - 11:09

Fin post Gojko & Stojko.

#13 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 11 May 2007 - 06:37

Od mojih lokalnih, ovde u centru su velike bezdusne knjizare koje Brajan pominje na pocetku gornjeg teksta. Nikad mi nece biti jasno kako neko moze da se odusevljava konfekcijskim knjizarama tipa Borders, B&N, japanska Kinokuniya ili ovdasnje Angus & Robertson ili Dymocks (kao neki likovi sa Bloga B92). Medjutim, u centralnim predgradjima, narocito u Glibu (Glebe) i Njutaunu (Newtown) koji su blizu Uni of Sydney, ima puno malih knjizara u kojima je razgledanje i citanje uvek pravo uzivanje. Nesto malo o knjizarama u koje ja volim da zalazim:

Gould's Book Emporium



Odmah iza zavoja na kome pocinje neverovatni sarenis po imenu King St u Njutaunu, ova knjizara ima oko milion knjiga. Bradati Bob Guld, vlasnik, u kasnim sezdesetim, je jos uvek svakog dana (u gradu gde velika vecina radnji radi do pet a cetvrtkom do devet, ova knjizara radi svakog dana do ponoci, a radi cak i na Bozic) iza postolja na izlazu (doduse u skorije vreme je dosta omrsao, stigle ga godine i pretpostavljam bolest), polako olovcicom ispisuje cene unutar novopristiglih knjiga. Stari borac protiv cenzure iz sezdesetih godina (pre vlade Gof Vitlama koja je pocetkom sedamdesetih godina potpuno ukinula cenzuru), u to vreme je vise puta uspevao da nadmudri policajce koji su dolazili da plene pamflete i knjige koje su samo tu mogle da se nabave (u to vreme mu se knjizara nalazila blize centru grada, u Goulburn St).

U knjizari (prizemlje i jedan sprat) prasnjave knjige stoje na prepunim policama od poda do plafona, i prelivaju se iz kutija od vina naslaganih u dva-tri nivoa na podu izmedju polica (od ovih kutija bukvalno ne mogu dvoje ljudi da se mimioidju kroz prolaz, cak ni popreko). Jace strane su mu politika i australijska istorija, a boljeg izbora knjiga sa australijske levice i radnickog pokreta nema na nekom drugom mestu u Australiji. Ima i jako veliku naucnu sekciju - a i u delu sa lepom literaturom koji je u poredjenju sa drugim polovnim knjizarama generalno dobar sto se tice naslova, ali su knjige uglavnom u jako losem stanju, cesto ima prijatnih iznenadjenja (kao npr. savrseno ocuvana tri toma Muzilovog "Coveka bez svojstava" koja sam nasao za bagatelu).

Jedan ovdasnji pesnik (Bruk Emeri) kaze sledece o Guldovom Emporijumu:

Crossing the Border

You step into Gould's bookshop, Newtown,
like a tourist crossing a border,
a literary traveller leaving the safelands behind
for the seedier streets -
as far removed from Dymocks
as Kathmandu from Kew.
It's hard to get your bearings here,
there's no Baedeker to trust
and the single sheet directory
found at the door plots
a deceitful map of the territory.
Strange things are apt to happen
as you trek through the aisles of travel
and climb corridors of lit. crit.
Books close in behind you, shadows shift,
volumes of verse slide beneath you and you jump
when you step on Noam Chomsky uncomplaining on the floor.
If you dare to draw a book from an upper shelf,
risking burial under an avalanche of paper,
you're overwhelmed to find rows behind rows,
endless Russian dolls and Chinese puzzles of words.
How will you ever know this land,
so mysterious, so beautiful, so strange?
Perhaps you'll never leave, now you've
gone native, bookwrecked on an alien shore.


Books on King

Mala knjizara polovnih knjiga u sredini King St., od ostalih polovnih knjizara u okolini je izdvaja izlog u kome su svake nedelje drugi naslovi, a izbor u izlogu je besprekoran. Prodavci su uvek jako ljubazni, a mogu da se nadju knjige stampane oko i odmah nakon WWII za neke male pare. Uvek imaju i dobar izbor ploca od pre 70-tih.

Better Read Than Dead

Ova knjizara je u srcu King St u Njutaunu, odmah uz jedan iz Dendy lanca arthouse bioskopa, prodaju nove knjige i imaju dobar izbor novih izdanja iz lepe literature (ispracen "staff rec" komentarima koji su bolji od ostalih knjizara), kao i biografija i novih istorijskih knjiga. Osim najveceg izbora lokalnih knjizevnih casopisa uvek imaju i moj omiljeni The New York Review of Books - najbolju novinu 'that money can buy'.

Gleebooks

Glavna knjizara se nalazi na Glebe Pt Rd u Glibu, na drugu stranu od Sydney Uni od Njutauna, preko puta dvorista skole gde se subotom odrzava 'buvljak'. U prizemlju je lepa literatura (odlicna velika australijska sekcija), naucne knjige, istorija, a na spratu se prodaju DVD i knjige o umetnosti, i uredno odrzavaju knjizevne veceri i snimaju 'Politics in the pub' emisije za lokalni Community TV kanal (TVS). Nije retko da ovde gostuju likovi tipa Dz. M. Kuci, Arundati Roj, Alan De Boton i sl. Dalje (oko 1 km) niz Glebe Pt Rd sa iste strane se nalazi njihova knjizara sa polovnim knjigama, sa odlicnim izborom iz lepe literature (cesto ima dobro ocuvanih tvrdih poveza prvih UK ili US izdanja istocnoevropskih i juznoamerickih pisaca po pristojnim cenama) i narocito istorijskih knjiga.

Berkelouw

Jedna knjizara je na Oxford St na prelazu iz Darlinghrsta u Padington (Darlinghrst deo Oxford St je gej srce Sidneja), preko puta Palace Verone (clan drugog lokalnog arthouse lanca bioskopa), druga je na Norton St u Lajkartu (Norton St je glavni italijanski centar Sidneja). Obe knjizare imaju spoljni zid duz prizemlja i prvog sprata od stakla, na spratu u obe se nalazi kafe (jedno od mesta sa najboljom kafom u gradu, u cemu je konkurencija zbog snaznog italijanskog uticaja ovde jako velika) sa velikim stolom, barskim stolicama i 'sankom' koji gleda na ulicu, a u Lajkartu i sa udobnim starim foteljama. U obe je odlican izbor novih izdanja (uz pomoc BGHosta sam ukapirao da dobijaju knjige znatno pre prvog izdanja u Evropi ili US), na prvom spratu u obe su brizljivo odabrane polovne knjige (uglavnom tvrdi povez, malo jace cene, ali imaju jako dobra izdanja tipa prvi engleski prevod Hernandezovog "Martina Fierra" od pre pedesetak godina). U Oxford St knjizari ima i "Rare Books" deo sa bas starim knjigama (tipa "Robinson Kruso" ili "Ostrvo s blagom" od pre sto godina, cena po 600$ - ili velika naucna izdanja sa kraja 18 veka, cene po par hiljada dolara). U njima je uvek i odlicna muzika (naravno odgovarajuce jacine, nije retko da ide Majlsov "Dzek Dzonson"), pa su oba kafea cesto puna.

Darling street books

Mala polovna knjizara u Rozelu, sa strane Balmejna, preko puta dvorista u kome se vikendom takodje odrzava 'buvljak' (za razliku od onoga u Glibu koji je vise sa indijsko/nepalskim hipi tonovima, ovaj je vise pravi 'Ozi' buvljak prastarih stvari). Pretrpana knjigama, ima dobru klasicnu i australijsku sekciju, a u lepoj literaturi cesto ima juznoamerickih iznenadjenja.

Gertrude & Alice

Do skoro su imali dve knjizare, ali je glavna na Bondaju (na Hol St koja se spusta pravo na Bondi Beach) odskoro zatvorena jer se preseljavaju. Druga koja je na Oxford St nedaleko od Berkelouw ima dva nivoa, i uredjena je kao privatna kuca - na spratu su u sobama police do zidova, a u sredini u nekim sobama fotelje sa lampama i kafe stolovima, a u sobi do prozora koji gleda na ulicu veliki istroseni sto gde sam vidjao ljude da igraju sah. U obe je (tj. bila) odlicna kafa, pri cemu su (narocito Bondaj) obe poznate i po hrani iz kafica. Deo za lepu literaturu je solidan, ali narocito Oxford St ima dobru sekciju za putovanja i muziku (Dzez/rok).


Share & Enjoy

Edited by Gojko & Stojko, 11 May 2007 - 06:40.


#14 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 11 May 2007 - 12:23

QUOTE(Gojko & Stojko @ 11 May 2007, 07:37) <{POST_SNAPBACK}>
http://www3.b92.net/...e-resize-up.gif
Resize smaller
Nikad mi nece biti jasno kako neko moze da se odusevljava konfekcijskim knjizarama tipa Borders, B&N, japanska Kinokuniya ili ovdasnje Angus & Robertson ili Dymocks
Share & Enjoy


Ja sam recimo iz malog grada i bio sam iskreno odusevljen kada sam prvi put usao u Kinokuniya knjizaru. Pride, ta knjizara se nalazila na poslednjem spratu giganstkog konfekcijskog mola sa starbaksima i slicno, sam mol se nalazio u sred negostoljubivog i sasvim neprijatnog megapolisa. Nije dakle bilo sanse u tom gradu pronaci mesto nalik na tvoje omiljene knjizare. Kinokuniya postade moja crkva. Alternativno, na nekom drugom mestu pronasao sam divnu knjizaru, malu ali nakrcanu knjigama, mahom polovnim. Uzasna frustracija se rodila u trenutku kada sam shvatio da su sve te knjige na jeziku koji ne poznajem dalje od "dobar dan". Osecao sam se gotovo kao Borhes u trenutku kada je postao upravnik Nacionalne biblioteke u Buenos Airesu a onda oslepeo. Moj stav je potpuno konformisticki, globalisticki i "evropocentrican", unapred ga se odricem, ali svakom gradu u trecem svetu, ukljucujuci mali grad iz prve recenice, dobro bi dosao poneki Borders. A i 'kofibin'.

#15 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 11 May 2007 - 14:47

veliki knjizare su nuzno zlo. desava mi se da provedem dan po amsterdamskim malim knjizarama, a onda na kraju kupim nesto u abc-u i selexyzu ili kako se vec zovu taj knjizni mcdonaldi.

Edited by chandra, 11 May 2007 - 14:47.