Jump to content


Photo

Nadzirana autonomija Kosova


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
37 replies to this topic

#1 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 26 May 2007 - 20:40

Vidim traži se takvo rješenje za Kosovo kojim bi ostalo u okviru Srbije.

Zanima me da li postoji negdje opisano kako bi funkcionirale institucije države u tom slučaju (vojska, policija, sudstvo, valuta ? itd.) Još jedna bitna stvar, način na koji bi se u Skupštinu Srbije birali poslanici sa Kosova i koliko bi ih bilo u Skupštini ?
Uglavnom postoji li nekakav plan u vezi tog prijedloga ?

#2 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 26 May 2007 - 20:48

QUOTE(st.anger @ 26 May 2007, 20:40) <{POST_SNAPBACK}>
Vidim traži se takvo rješenje za Kosovo kojim bi ostalo u okviru Srbije.

Zanima me da li postoji negdje opisano kako bi funkcionirale institucije države u tom slučaju (vojska, policija, sudstvo, valuta ? itd.) Još jedna bitna stvar, način na koji bi se u Skupštinu Srbije birali poslanici sa Kosova i koliko bi ih bilo u Skupštini ?
Uglavnom postoji li nekakav plan u vezi tog prijedloga ?

Trazis logiku !
unsure.gif blink.gif blink.gif blink.gif
Trazi novac pa ces sve ukapirati

#3 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 28 May 2007 - 09:39

QUOTE(st.anger @ 26 May 2007, 21:40) <{POST_SNAPBACK}>
Zanima me da li postoji negdje opisano kako bi funkcionirale institucije države u tom slučaju (vojska, policija, sudstvo, valuta ? itd.) Još jedna bitna stvar, način na koji bi se u Skupštinu Srbije birali poslanici sa Kosova i koliko bi ih bilo u Skupštini ?
Uglavnom postoji li nekakav plan u vezi tog prijedloga ?


Izgleda da tako nešto ne postoji, najvažnije je "sačuvati Kosovo" a šta i kako ne zna se, ili možda opet po starom kao što je bilo prije NATO intervencije.

#4 milosh76

milosh76
  • Banned
  • 3,560 posts

Posted 28 May 2007 - 15:06

Po istoj logici iz kojih Albanci trace svoju drugu drzavu u Evropi, mogu i Srbi na istoim tom Kosovu da traze "nadziranu" autonomiju, sto naravno dovodi do podele Kosova, koja ce se na kraju i desiti. Vuk sit, a ovce na broju.

#5 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 28 May 2007 - 16:47

QUOTE(Milosh76 @ 28 May 2007, 15:06) <{POST_SNAPBACK}>
Po istoj logici iz kojih Albanci trace svoju drugu drzavu u Evropi, mogu i Srbi na istoim tom Kosovu da traze "nadziranu" autonomiju, sto naravno dovodi do podele Kosova, koja ce se na kraju i desiti. Vuk sit, a ovce na broju.

U to nisam siguran mada je to optimalno resenje za Srbiju. Demokratske partije vise se brinu o interesima Albanaca, Muslimana i drugih naroda nego o interesu Srba u drugim drzavama ili Kosovu. Nije ni cudo sto radikali urlaju po Srbiji... Najbolja su laka resenja kao sto je priznati Kosovo bez obzira sta ce biti sa Srbima koji tamo zive. Drugo, istorija je pokazala na primeru Bosne kako prolaze oni sto ih stiti medjunarodna zajednica. Na kraju, posto je problem komleksan nisam primetio da je neko u Srbiji predlozio nesto sto bi dovelo do kompromisa i resenja kosovskog problema.

#6 milosh76

milosh76
  • Banned
  • 3,560 posts

Posted 06 June 2007 - 10:11

Dve vrlo zanimljive informacije. Putin se sastaje sa Kostunicom u subotu, a Bus sa Suroiem bas me zanima sta su Bus i Putin dogovorili i sta ce ti novi pregovori doneti kao rezultat.

#7 Patapije Polupitomi

Patapije Polupitomi
  • Members
  • 865 posts

Posted 06 June 2007 - 11:15

"Cuvanje Kosova" je floskula koja u stvari znaci cuvanje fiktivnih institucija na Kosovu, pocev od Univerziteta u Pristini, a ponajvise cuvanje funkcija u tim institucijama. Uz to naravno ide i cuvanje mogucnosti manipulacije na izborima. Zato je opravdano pitanje da li Rusija pomaze Srbiji time sto se zalazu za ostanak Kosova u Srbiji, ili pomazu kriptoistaljinistickom rezimu da ostane na vlasti ?

#8 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 06 June 2007 - 18:28

QUOTE(st.anger @ 26 May 2007, 20:40) <{POST_SNAPBACK}>
Vidim traži se takvo rješenje za Kosovo kojim bi ostalo u okviru Srbije.

Zanima me da li postoji negdje opisano kako bi funkcionirale institucije države u tom slučaju (vojska, policija, sudstvo, valuta ? itd.) Još jedna bitna stvar, način na koji bi se u Skupštinu Srbije birali poslanici sa Kosova i koliko bi ih bilo u Skupštini ?
Uglavnom postoji li nekakav plan u vezi tog prijedloga ?

Pa lepo ti Kostunica rekao.Vise od autonomije a manje od nezavisnosti.Sta to znaci u praksi ni on sam nema pojma ali nije bitno.Vazno je da se o tome pregovara i servira javnosti kao zvanican stav.

#9 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 11 June 2007 - 14:58

QUOTE(Patapije Polupitomi @ 6 Jun 2007, 11:15) <{POST_SNAPBACK}>
"Cuvanje Kosova" je floskula koja u stvari znaci cuvanje fiktivnih institucija na Kosovu, pocev od Univerziteta u Pristini, a ponajvise cuvanje funkcija u tim institucijama. Uz to naravno ide i cuvanje mogucnosti manipulacije na izborima. Zato je opravdano pitanje da li Rusija pomaze Srbiji time sto se zalazu za ostanak Kosova u Srbiji, ili pomazu kriptoistaljinistickom rezimu da ostane na vlasti ?

Pa sta ti predlazes i oni iz DS i LDP ?
Kako se odnosi Kostunica u vezi Kosova to je za svaku pohvalu bez obzira na ishod svega toga. Zalagati se za bilo koji srpski "uticaj" na Kosovu je pozitivno a objasnjenja za to su zaista nepotrebna. To sta radi Kostunica je karakteristika svih normalnih drzavnika na zapadu. Bez obzira sto sam ranije imao lose misljenje o Kostunici izgleda da nisam dobro shvatio njegovu politiku. Ne razumem stav nekih stranaka (DS) koje tvrde da ih zapad podrzava. Ja zaista to nisam primetio. Da li neko ima nekih dokaza u vezi toga ? Sto se Rusa tice, dobro je da bar oni podrzavaju neke nase politicare (pod uslovom ako je to tacno!)...

#10 Conchita Martinez

Conchita Martinez
  • Members
  • 3,290 posts

Posted 11 June 2007 - 15:11

QUOTE(st.anger @ 26 May 2007, 21:40) <{POST_SNAPBACK}>
Vidim traži se takvo rješenje za Kosovo kojim bi ostalo u okviru Srbije.

Zanima me da li postoji negdje opisano kako bi funkcionirale institucije države u tom slučaju (vojska, policija, sudstvo, valuta ? itd.) Još jedna bitna stvar, način na koji bi se u Skupštinu Srbije birali poslanici sa Kosova i koliko bi ih bilo u Skupštini ?
Uglavnom postoji li nekakav plan u vezi tog prijedloga ?

Mene više boli uvo za tim Kosovom! Neka se pokolju što se mene tiče,neću mrdnuti prstom,niti ću bilo šta dalje raspravljati...
dry.gif
Samo me nervira sledeće!
Kad neko pita Koštunicu:
"Šta ako se desi da Kosovo bude nezavisno?"
VK:
"Neće biti nezavisno!"
"Pa šta ako se stvarno desi da Kosovo bude nezavisno?"
VK:
"Neće biti nezavisno!"
Mislim,mrš!
ph34r.gif

#11 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 11 June 2007 - 16:33

QUOTE(sarište @ 11 Jun 2007, 15:11) <{POST_SNAPBACK}>
Mene više boli uvo za tim Kosovom! Neka se pokolju što se mene tiče,neću mrdnuti prstom,niti ću bilo šta dalje raspravljati...
dry.gif
Samo me nervira sledeće!
Kad neko pita Koštunicu:
"Šta ako se desi da Kosovo bude nezavisno?"
VK:
"Neće biti nezavisno!"
"Pa šta ako se stvarno desi da Kosovo bude nezavisno?"
VK:
"Neće biti nezavisno!"
Mislim,mrš!
ph34r.gif

O cemu ti pricas ? Ko s kim da se kolje ? Nije stvar u klanju vec u diplomatiji. Medjunarodna zajednica moze da prizna Kosovo kao nezavisnu drzavu ali dok je ne prizna Srbija ta drzava sigurno nece biti nezavisna. Ko s kim da se kolje ? Srbiji bi bio potreban jedan dan da bi uspostavila kontrolu nad Kosovom pod uslovom da se vojno ne suprostavi Amerika. Medjutim, te metode su odavno prevazidjene. Sasvim je normalno da Albanci na Kosovu imaju svoju autonomiju i jednog dana i nezavisnu drzavu. Trenutna situacija je takva da nezavisno Kosovo moze samo da stvara vece probleme za Srbiju jer bi to bila drzava represije, nepostovanja ljudskih prava, diskriminacije i ekonomije zasnovana na kriminalu. Nadzirana nezavisnost nije losa ideja ali pod uslovom da tamo zaista postoji nekakva ekonomija. Zemlja bez ekonomije je zemlja nasilja i nista vise. Ja bih licno bio za nezavisno Kosovo ali kad bih cuo da ce zapadne firme da ulazu u industrijalizaciji te zemlje. Ovako resenje ne postoji osim podele Kosova da bi se zastitilo srpsko stanovnistvo a za ostalo...

#12 Conchita Martinez

Conchita Martinez
  • Members
  • 3,290 posts

Posted 11 June 2007 - 17:14

QUOTE(revolucionar @ 11 Jun 2007, 17:33) <{POST_SNAPBACK}>
O cemu ti pricas ? Ko s kim da se kolje ? Nije stvar u klanju vec u diplomatiji. Medjunarodna zajednica moze da prizna Kosovo kao nezavisnu drzavu ali dok je ne prizna Srbija ta drzava sigurno nece biti nezavisna. Ko s kim da se kolje ? Srbiji bi bio potreban jedan dan da bi uspostavila kontrolu nad Kosovom pod uslovom da se vojno ne suprostavi Amerika. Medjutim, te metode su odavno prevazidjene. Sasvim je normalno da Albanci na Kosovu imaju svoju autonomiju i jednog dana i nezavisnu drzavu. Trenutna situacija je takva da nezavisno Kosovo moze samo da stvara vece probleme za Srbiju jer bi to bila drzava represije, nepostovanja ljudskih prava, diskriminacije i ekonomije zasnovana na kriminalu. Nadzirana nezavisnost nije losa ideja ali pod uslovom da tamo zaista postoji nekakva ekonomija. Zemlja bez ekonomije je zemlja nasilja i nista vise. Ja bih licno bio za nezavisno Kosovo ali kad bih cuo da ce zapadne firme da ulazu u industrijalizaciji te zemlje. Ovako resenje ne postoji osim podele Kosova da bi se zastitilo srpsko stanovnistvo a za ostalo...

Ja govorim figurativno...
Boli me uvo za Kosovom. smile.gif

#13 Guest_vinska musica_*

Guest_vinska musica_*
  • Guests

Posted 11 June 2007 - 19:40

QUOTE revolucionar
>>>Medjunarodna zajednica moze da prizna Kosovo kao nezavisnu drzavu ali dok je ne prizna Srbija ta drzava sigurno nece biti nezavisna.<<<

Nemo’ mi pricat’!!! Uh, jebote, al’ smo sila..

>>>Trenutna situacija je takva da nezavisno Kosovo moze samo da stvara vece probleme za Srbiju jer bi to bila drzava represije, nepostovanja ljudskih prava, diskriminacije i ekonomije zasnovana na kriminalu.<<<

A ona prethodnih 17 slobistickih godina je bilo vrrrrh demokratije, ogledna skola ljudskih prava? Onih 800-900 lesava po Batajnici i kojekude su samo bili losi djaci, koji nisu hteli da uzivaju blagodeti ljudskih i nacionalnih prava po najvisim svetskim standardima, pa ih kaznilo?

>>>Ja bih licno bio za nezavisno Kosovo ali kad bih cuo da ce zapadne firme da ulazu u industrijalizaciji te zemlje.<<<

Cenis da UN ima na programu „Zelje, cestitke, pozdravi“?

QUOTE sarishte
>>>Kad neko pita Koštunicu:
"Šta ako se desi da Kosovo bude nezavisno?"
VK:
"Neće biti nezavisno!"
"Pa šta ako se stvarno desi da Kosovo bude nezavisno?"
VK:
"Neće biti nezavisno!"
Mislim,mrš!>>>

Baci kosku! biggrin.gif

#14 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 11 June 2007 - 20:05

QUOTE(vinska musica @ 11 Jun 2007, 19:40) <{POST_SNAPBACK}>
QUOTE revolucionar
>>>Medjunarodna zajednica moze da prizna Kosovo kao nezavisnu drzavu ali dok je ne prizna Srbija ta drzava sigurno nece biti nezavisna.<<<

Nemo’ mi pricat’!!! Uh, jebote, al’ smo sila..

>>>Trenutna situacija je takva da nezavisno Kosovo moze samo da stvara vece probleme za Srbiju jer bi to bila drzava represije, nepostovanja ljudskih prava, diskriminacije i ekonomije zasnovana na kriminalu.<<<

A ona prethodnih 17 slobistickih godina je bilo vrrrrh demokratije, ogledna skola ljudskih prava? Onih 800-900 lesava po Batajnici i kojekude su samo bili losi djaci, koji nisu hteli da uzivaju blagodeti ljudskih i nacionalnih prava po najvisim svetskim standardima, pa ih kaznilo?

>>>Ja bih licno bio za nezavisno Kosovo ali kad bih cuo da ce zapadne firme da ulazu u industrijalizaciji te zemlje.<<<

Cenis da UN ima na programu „Zelje, cestitke, pozdravi“?

QUOTE sarishte
>>>Kad neko pita Koštunicu:
"Šta ako se desi da Kosovo bude nezavisno?"
VK:
"Neće biti nezavisno!"
"Pa šta ako se stvarno desi da Kosovo bude nezavisno?"
VK:
"Neće biti nezavisno!"
Mislim,mrš!>>>

Baci kosku! biggrin.gif

U pravu si da nismo sila ali ti verujes da su Albanci na Kosovu sila ? Za neke UN istinski ima zelje cestitke i pozdrave. Ti verovatno verujes da ce nezavisnost Kosova za Srbiju znaciti EU, ktrediti, bolji standard...
Ne razumem zasto mnogi kritikuju Kostunicu i Ruse po nekakvom ustaljenom sablonu. Pre nego sto to rade neka malo razmisle zasto zapad ne podrzava "progresivne demokratske snage u Srbiji". Njihovo misljenje se uopste ne cuje. Drugo neka odgovore na pitanje kojim ce to sredstvima i metodama da obezbede sigurnost za Srbe na Kosovu. Slovaci i Cesi su mogli na civilizovan nacin da se dogovore oko podele teritorija a ispada da Srbi i Albanci to ne mogu. Zasto ?

#15 milosh76

milosh76
  • Banned
  • 3,560 posts

Posted 11 June 2007 - 20:59

Po istoj logici po kojoj Albanci traze drugu drzavu, po toj logici mogu i i Srbi u tom nezavisnom Kosovu da traze nezavisnost.

Bice podela... videcete, cak postoji sansa da mi bolje prodjemo u toj podeli, samo treba pametno odigrati do kraja