Jump to content


Photo

Kurs Mađarskog?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
19 replies to this topic

#1 Elly

Elly
  • Members
  • 53 posts

Posted 22 May 2007 - 01:05

Zna li neko, da li se negde u Beogradu održava kurs mađarskog jezika za početnike? Hvala smile.gif

#2 bubika

bubika
  • Members
  • 115 posts

Posted 22 May 2007 - 16:06

Koliko ja znam, bilo je samo u jednoj jedinoj privatnoj skoli za strane jezike, ali ta skola je zatvorena privremeno, ne znam da li je u medjuvremenu opet otvorena. Uvek mi je bilo neverovatno da u ovom gradu, pored tolikih skola za strane jezike, i neverovatne ponude u njima, nema nijedna u kojoj se uci madjarski. (A znam da postoji interesovanje, makar od strane ljudi kojima treba taj jezik zbog posla.)

#3 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 24 May 2007 - 15:56

A da li je kod nas izdat neki udžbenik za mađarski jezik koji bi mogao da posluži za samoučenje?

#4 st_jimmy

st_jimmy
  • Members
  • 1,055 posts

Posted 24 May 2007 - 18:07

Pa u zavodu za udzbenike (u NS) imas sigurno! Posto mislim da oni snabdevaju vojvodjanske skole sa madjarskim odeljenjima! ali su to knjige "madjarski kao maternji jezik" a za udzbenike za ucenje madjarskog kao stranog jezika nisam siguran :S

#5 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 17 June 2007 - 12:13

Paaaaaaaa... izgleda da je tačno da nema udžbenika za "samoučenje" mađarskog osim onog koji se zove "Brzo i lako mađarski". Autori su Geza Juhasz i Janos Kovacs. Problem je jedino što je ovaj moj primerak izdat još 1966. sad.gif A to je još i drugo izdanje... Porazno...

#6 bubika

bubika
  • Members
  • 115 posts

Posted 23 June 2007 - 21:24

Covek koji u Srbiji zeli da nauci madjarski je osudjen na razocarenje u startu zbog nedostatka adekvatnih udzbenika. Sva sreca sto nema mnogo zainteresovanih. biggrin.gif

#7 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 23 June 2007 - 21:54

QUOTE(st_jimmy @ 24 May 2007, 13:07) <{POST_SNAPBACK}>
Pa u zavodu za udzbenike (u NS) imas sigurno! Posto mislim da oni snabdevaju vojvodjanske skole sa madjarskim odeljenjima! ali su to knjige "madjarski kao maternji jezik" a za udzbenike za ucenje madjarskog kao stranog jezika nisam siguran :S

Do pre 15-tak godina bili su udzbenici i za ucenje madjarskog kao stranog (tj. kao jezika drustvene sredine, kao fol fakultativno a ustvari obavezno), posle se to ukinulo. No mozda negde neko jos ima tih udzbenika.

#8 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 25 June 2007 - 20:54

Pa mora da negde postoji... u nekoj od onih skola sto nude i portugalski, i norveski...

Najprakticnije je naci druga(ricu) kome (kojoj) je to maternji... Ili jos bolje - smuvati se s nekim ko govori madjarski. wink.gif biggrin.gif

#9 harmonija

harmonija
  • Members
  • 1,086 posts

Posted 25 June 2007 - 22:30

Imaš priručnike, makar za prvu pomoć:
Husar Laslo, "Mađarski s izgovorom", Beograd : Nolit, 2006
Dubravka Ivković, "Sa mađarskim u svet : izgovor", Beograd : Agencija Matić, 2003
Vitas Dušan, "Mađarski s izgovorom : [u svakoj situaciji za svakoga : 4000 riječi i izraza : praktični priručnik]"

Još ako imaš na kablovskoj TV Duna, taman dosta za početak rolleyes.gif

#10 misa82

misa82
  • Members
  • 28 posts

Posted 08 July 2007 - 17:29

Imam jedan link vec duze vreme, ali nikako malo ozbiljnije da proucim sadrzaj. Poslala mi je jedna devojka koja uci madjarski i ovo joj je bila priprema pre nego sto je otisla na kurs, kaze da je dosta pomoglo. Pa ako ste online, ovo je savrsen besplatan nacin da sami ucite jezik, pogotovo sto postoje audio fajlovi, vezbe i razna cuda, dosta je oziljno. Jedini preduslov je engleski, ali to vec nije nikakav problem, zar ne wink.gif.

http://www.magyarora...lish/index.html

#11 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 09 July 2007 - 13:39

QUOTE(misa82 @ 8 Jul 2007, 18:29) <{POST_SNAPBACK}>
Imam jedan link vec duze vreme, ali nikako malo ozbiljnije da proucim sadrzaj. Poslala mi je jedna devojka koja uci madjarski i ovo joj je bila priprema pre nego sto je otisla na kurs, kaze da je dosta pomoglo. Pa ako ste online, ovo je savrsen besplatan nacin da sami ucite jezik, pogotovo sto postoje audio fajlovi, vezbe i razna cuda, dosta je oziljno. Jedini preduslov je engleski, ali to vec nije nikakav problem, zar ne wink.gif.

http://www.magyarora...lish/index.html

Hvala ti na linku, baš ovakvo nešto sam i tražio. thumbsup.gif

#12 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 10 July 2007 - 10:52

[troll]

Čitam topic, pa ne verujem... Kao da je Mađarska neko ostrvo u Polineziji, a ne prvi sused...

[/troll]

#13 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 10 July 2007 - 12:30

QUOTE(Yossarian @ 10 Jul 2007, 12:52) <{POST_SNAPBACK}>
[troll]

Čitam topic, pa ne verujem... Kao da je Mađarska neko ostrvo u Polineziji, a ne prvi sused...

[/troll]


Nije u Polineziji, nego u Dzordziji. sleep.gif

Budapest, Georgia:



#14 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 10 July 2007 - 15:11

QUOTE(Yossarian @ 10 Jul 2007, 05:52) <{POST_SNAPBACK}>
[troll]

Čitam topic, pa ne verujem... Kao da je Mađarska neko ostrvo u Polineziji, a ne prvi sused...

[/troll]

Jebiga, ko ce uciti madjarski, nek oni nauce srpski ako hoce da razgovaramo... wink.gif

Salu na stranu, jezik je zaista tezak i drugaciji od svega drugog u Evropi. Mi "severci" se, kako koji, jos donekle i snalazimo sa njim, sta ces lepe su Madjarice pa se moralo nauciti makar malo...

#15 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 10 July 2007 - 16:12

QUOTE(Rad-oh-yeah? @ 10 Jul 2007, 16:11) <{POST_SNAPBACK}>
Jebiga, ko ce uciti madjarski, nek oni nauce srpski ako hoce da razgovaramo... wink.gif

Salu na stranu, jezik je zaista tezak i drugaciji od svega drugog u Evropi. Mi "severci" se, kako koji, jos donekle i snalazimo sa njim, sta ces lepe su Madjarice pa se moralo nauciti makar malo...


Ovde, u Holandiji, je jako teško završiti srednju školu bez obaveznog engleskog, nemačkog i francuskog. To su tri jezika koji se "graniče" sa Holandijom.
Tu se najviše izvozi i uvozi, pa onda još da dodamo i turizam, biznis, poslovnu saradnju... Mora se, u tome se (već decenijama) slažu i ministarstvo za školstvo i roditelji.
Opet, ako se zainatiš da naučiš grčki, finski, kineski, češki ili papiamento, naći će se i udžbenici, a i komercijalni dopisni tečajevi... A na ovom topiku se na jedvite jade nalaze udžbenici mađarskog, kojih bi trebalo da bude prilično mnogo s obzirom na geografiju, istorijske veze i 300 000 Mađara u zemlji.

Iznenađen sam, to je sve, očekivao sam mnogo veći izbor.

Edited by Yossarian, 10 July 2007 - 16:14.