Jump to content


Photo
- - - - -

O lekovima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
235 replies to this topic

#121 nikona

nikona
  • Members
  • 115 posts

Posted 02 July 2007 - 21:52

QUOTE(srdjann @ 2 Jul 2007, 22:07) <{POST_SNAPBACK}>
Ne znam odakle ti ova informacija (voleo bih da znam) ali se moram ne složiti sa tobom. Naime, uvek ću lokalnu terapiju staviti ispred sistemske ako ju je ikako moguće sprovesti (nekada nije - recimo alergija po celoj koži, ili angioedem).

Lokalnom terapijom se dobija mnogo manje neželjenih efekata. Uzmimo primer Salbutamola u tabletama i u pumpici. Iako je selektivni beta-2 agonista Salbutamol delimično deluje i na beta-1 receptore i sistemski uzet (u tabletama) on će izazvati i blažu tahikardiju dok uzet lokalno (u obliku aerosola) neće, veće će samo delovati na pluća i dovesti do bronhodilatacije.

Isto tako bilo koji anti-histaminik apliciran lokalno neće proizvesti sistemski efekat (somnolentnost npr.) i daće manje šanse da se stvori preosetljivost na isti budući da lokalna terapija podrazumeva mnogo manje doziranje u poređenju sa sistemskom terapijom.

Sa druge strane pak gledano na konkretni primer za već prisutne alergijske reakcije prvenstveno su indikovane kortikosteroidne kreme (Hidrokortizon, Sinoderm) jer one dovode do povlačenja alergije dok anti-histaminici više deluju preventivno tj. sprečavaju alergijske reakcije (tj. oslobađanje histamina) te u tom smislu ti i jesi donekle u pravu što se tiče anti-histaminske terapije jer je primarno preventivna (iako je tačno da deluje i kurativno) pa kao takva i treba da ide sistemski jer se ne zna gde će se alergija ispoljiti. A kada već dođe do alergije onda prvenstveno treba ići kortikosteroidnim mastima ili kremama lokalno, naravno uz obazrivost da se kortiko preparati ne bi trebalo koristiti kontinuirano duže od nedelju-dve dana a što isto važi i za anti-histaminike.
E sada, anafilaktički šok je posebna stvar i tu stvarno ne pomaže ništa osim parenteralne terapije - Adrenalin na prvom mestu pa zatim odmah neki anti-histaminik (Synopen), Aminofilin ako dođe do angioedema pa kortikosteroid kratkog ili srednje dugog dejstva (metil-prednizolon npr. koji je poznatiji kao Urbazon, Lemod ili Nyripan). Deksametazon nije indikovan za akutna stanja jer je on dugodelujući i kao takav je odličan za sve hronične boljke gde su indikovani kortiko preparati (mislim da sam ih se do sada u praksi nalupao više nego Lasixa cool.gif).

Međutim ako dođe do anafilaktičke reakcije tu onda nema pomoći bez lekarske službe pa je i izlišno o tome govoriti na ovoj temi. wink.gif

A za Tenaprost/Nimulid/Nimesulid koji toliko nahvaliste moram da kažem da moji pacijenti nisu baš nešto oduševljeni istim. Za njih je Diklofenak i dalje zakon...

Kada se govori o analgeticima prvo i ono najvažnjije je sledeće - izbegavajte Analgin/Baralgin/Novalgetol (metamizol-natrijum) u potpunosti. Taj lek je zabranjen u skoro svim civilizovanim državama (Švedska, SAD, Japan, Australija...) zbog svojih neželjenih dejstava i što se mene tiče indikovan je jedino parenteralno prilikom akutnog infarkta (budući da nemam morfijum) i eventualno kod stomačnih jakih bolova i grčeva u obliku Baralgetasa (a što je opet mač sa dve oštrice - da ne širim sad priču). Što se tiče ostalih analgetika, ako je ikako moguće da sredite stvar Paracetamolom (Febricet, Efferalgan, Panadol) i njegovim derivatima (kombinovani prašak, Caffetin), ili acetil-salicilnom kiselinom (Aspirin, Acetisal, Andol) zadržite se na njima. Kada vam ostali stvarno budu zatrebali, a tu prvenstveno mislim na nesteroidne antireumatike (Brufen, Diklofen pa i pomenuti Nimulid) koji uopšte i nisu primarno analgetici već su ono što im ime kaže - nesteroidni antireumatici, biće vam žao što više ne deluju.



Lepo i pametno receno. Naravno, sve tacno!

#122 Zli

Zli
  • Members
  • 546 posts

Posted 02 July 2007 - 22:36

QUOTE(srdjann @ 2 Jul 2007, 22:07) <{POST_SNAPBACK}>
Ne znam odakle ti ova informacija (voleo bih da znam) ali se moram ne složiti sa tobom. Naime, uvek ću lokalnu terapiju staviti ispred sistemske ako ju je ikako moguće sprovesti (nekada nije - recimo alergija po celoj koži, ili angioedem).

Nikolić i Medenica sa derme. Naravno da lokalna ide pre sistemske, naročito kad su u pitanju kortikosteroidi, ali ja sam ovo napisao samo za antihistaminike. Ne resorbuju se dobro, a deo onog što prođe preuzmu dendritične ćelije i prave ti kontaktni dermatitis i ostalo po IV tipu preosetljivosti...

Dakle, moraću da se ne složim s tobom wink.gif

#123 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 02 July 2007 - 22:44

Uvek treba prvo pitati lekara...
Provereno je da mi uzasnu glavobolju izazivaju tvrdi (masni) sirevi. sad.gif Za ostalim izazivacima se jos traga (pogotovo danas, kad nista ne pomaze.... jedino uput specijalisti (sto i dobih)). sad.gif

#124 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 03 July 2007 - 06:05

QUOTE(FranziskaKafka @ 2 Jul 2007, 23:44) <{POST_SNAPBACK}>
Uvek treba prvo pitati lekara...
Provereno je da mi uzasnu glavobolju izazivaju tvrdi (masni) sirevi. sad.gif Za ostalim izazivacima se jos traga (pogotovo danas, kad nista ne pomaze.... jedino uput specijalisti (sto i dobih)). sad.gif


Znači, prvo valjana anamneza... rolleyes.gif Prvo pitanje:

Da li sir uzimaš zajedno sa vinom? innocent.gif

#125 Zli

Zli
  • Members
  • 546 posts

Posted 03 July 2007 - 08:48

QUOTE(dare... @ 3 Jul 2007, 07:05) <{POST_SNAPBACK}>
Znači, prvo valjana anamneza... rolleyes.gif Prvo pitanje:

Da li sir uzimaš zajedno sa vinom? innocent.gif

laugh.gif Dobro, nije loše pitanje. Ja bih pre video kakva je to glavobolja, odnosno da li je migrena ili nije (znači, kada počinje, koliko traje, koliko često se javlja, da li pre nego što zaboli glava ima nekih drugih promena - svetlucanja pred očima, čudnih mirisa..., gde tačno boli i da li se bol širi, da li pulsira ili je stalan, da li ga prati muga/gađenje/povraćanje/osetljivost na svetlost i buku, da li ima crvenila na glavi, očima, da li je zapušen nos ili suzi oko dok traje glavobolja, šta je od lekova do sad pomagalo...)

Tiramin u siru često izaziva napade migrene. Ima ga puno i u crnom vinu (zato je ono pitanje ok smile.gif ), ribi, džigerici, kiselom kupusu i ostaloj turšiji, soji, smokvama, čokoladi...

#126 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 03 July 2007 - 17:27

QUOTE(Zli @ 2 Jul 2007, 23:36) <{POST_SNAPBACK}>
Nikolić i Medenica sa derme. Naravno da lokalna ide pre sistemske, naročito kad su u pitanju kortikosteroidi, ali ja sam ovo napisao samo za antihistaminike. Ne resorbuju se dobro, a deo onog što prođe preuzmu dendritične ćelije i prave ti kontaktni dermatitis i ostalo po IV tipu preosetljivosti...

Dakle, moraću da se ne složim s tobom wink.gif

Ma cool, ipak ćemo se složiti wink.gif Davno je bila ta derma u mom životu a i nije baš ostala u najboljem pamćenju... cool.gif

No, budući da ti lokalni anti-histaminici ionako ne igraju neku značajniju ulogu iz gore pomenutih razloga možemo ih koristiti kao "izuzetak koji potvrđuje pravilo" (a ne pravi mnogo štete u praksi biggrin.gif)

wink.gif

Poz.

#127 Pikoleta

Pikoleta
  • Members
  • 1,012 posts

Posted 03 July 2007 - 18:35

a kamo biseri iz dr praxe?

Attached Files



#128 nikona

nikona
  • Members
  • 115 posts

Posted 03 July 2007 - 22:29

Sta je dobro da se JEDE ako si sklon alergijama?
Znam za ananas(ako je to uopste tacno),ali sta jos?

#129 Nicol

Nicol
  • Members
  • 751 posts

Posted 03 July 2007 - 22:46

pa, ovisi na šta si alergična.
npr. ako si alergična na grožđe, slobodno udri po zagorskim vinima biggrin.gif

#130 Pikoleta

Pikoleta
  • Members
  • 1,012 posts

Posted 03 July 2007 - 22:46

QUOTE(nikona @ 3 Jul 2007, 17:29) <{POST_SNAPBACK}>
Sta je dobro da se JEDE ako si sklon alergijama?
Znam za ananas(ako je to uopste tacno),ali sta jos?



sa'ce ziza, cim nadje nesto na slovo a tongue.gif

#131 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 03 July 2007 - 23:53

QUOTE(dare... @ 3 Jul 2007, 07:05) <{POST_SNAPBACK}>
Znači, prvo valjana anamneza... rolleyes.gif Prvo pitanje:

Da li sir uzimaš zajedno sa vinom? innocent.gif

Ne konzumiram uopste alkohol. biggrin.gifI jeste migrena (da ne navodim vec nabrojane simptome). sad.gif

#132 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 03 July 2007 - 23:55

QUOTE(Pikoleta @ 3 Jul 2007, 23:46) <{POST_SNAPBACK}>
sa'ce ziza, cim nadje nesto na slovo a tongue.gif


Hm? PA ja bih npr. JELA algoritmove. Mislim da bi mi to pomoglo.

#133 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 04 July 2007 - 22:16

QUOTE(Ziza @ 4 Jul 2007, 00:55) <{POST_SNAPBACK}>


Evo večeras gledam na TV Avala emisiju o aurama i snimanju iste Kirilijanovom Kamerom, pa se setih neke tvoje davne priče o aurama.

Inače meni se lekarski deo familje bavi tom pričom, te sam se naravno više puta usnimio preko veze za Dž. uz obavezu da se uzdržim tehničkih i ciničnih komentara. innocent.gif

#134 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 05 July 2007 - 21:10

QUOTE(dare... @ 4 Jul 2007, 23:16) <{POST_SNAPBACK}>
pa se setih neke tvoje davne priče o aurama.


Sjecam se i ja vrlo dobro, samo tada se nisi suzdrzavao od tehnickih i cinicnih komentara. A koliko vidim, u medjuvremenu si prerastao u pravog nadrilijecnika. rolleyes.gif

Nego, sto se ne okacis na perspic? Mislim, svoju auru.

wink.gif

#135 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 05 July 2007 - 21:37

QUOTE(Ziza @ 5 Jul 2007, 22:10) <{POST_SNAPBACK}>
Sjecam se i ja vrlo dobro, samo tada se nisi suzdrzavao od tehnickih i cinicnih komentara. A koliko vidim, u medjuvremenu si prerastao u pravog nadrilijecnika. rolleyes.gif

Nego, sto se ne okacis na perspic? Mislim, svoju auru.

wink.gif



a ti se baš suzdržavaš... rolleyes.gif