Jump to content

Photo
- - - - -

O lekovima

• Please log in to reply
230 replies to this topic

#91 Zli

Zli
  • Members
  • 546 posts

Posted 04 June 2007 - 14:25

Od soli ti je pre svega bitan natrijum. Znači, obična kuhinjsa so, neka turšija, masline, kikiriki... Mogu i ona "sportska pića" (ne energetska), hemofarm je imao "top power" ili tako nešto.

Kalijum da, ali pre svega iz namirnica - paradajz i banane imaju ga najviše u odnosu na kalorije, ali ga imaš i u soji, suvom grožđu, žitaricama... Onaj iz kesice je za one koji baš imaju dijagnostikovanu hipokaliemiju, koji su na diureticima (lasiks i slični...), baš medicinske indikacije. Ako primetiš neku slabost mišića, fascikulacije ("igranje") i slično, prvo izmeri kalijum, pa ako je snižen... Jedina posledica viška natrijuma je visok pritisak, do je kalijum mnoogo za*ebaniji (aritmije, paralize i slično), pa je bolje biti oprezan.

#92 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 04 June 2007 - 14:37

ok, 10x. necu piti to biggrin.gif
znam da je cale moje drugarice pio taj kalijum u prahu, al on je bio na lasiksu.

#93 yossarian

yossarian
  • Members
  • 2,431 posts

Posted 04 June 2007 - 15:01

Pošto ne može da škodi, probajte, kada vam malo padne šećer i osećate se za trenutak umorno i kilavo, da jednostavno pojedete jednu bananu.
Na mene deluje kao čist doping. Za pet šest minuta ima efekat kao da sam pojeo pola kile šećera.
Ne znam zašto, da li ima veliku količinu dekstroze, ili je u pitanju kalijum koji je Zli pominjao...

#94 morgana

morgana
  • Members
  • 1,815 posts

Posted 04 June 2007 - 15:04

meni, recimo, odgovaraju -osim banana- ovsene pahuljice, sargarepa i kikiriki

mislim da je stvar u tome sto su u pitanju slozeni ugljeni hidrati, ne provociraju naglo lucenje insulina ili tako nesto

#95 Paladin

Paladin
  • Members
  • 809 posts

Posted 04 June 2007 - 15:07

@Dunadan

Možeš piti mineralne vode sa što većim sadržajem natrijuma. Čini mi se da najviše natrijuma imaju "Voda voda" i "Akva viva". Najbolje je da pročitaš sastav svake od njih i izaberi onu sa najviše natrijuma. Natrijum (kuhinjska so) vezuje vodu, povećava zapreminu krvi i tako pojačava pritisak na zidove krvnih sudova. Nizak pritisak je jednako opasan kao i visok, a simptomi su u velikoj meri slični.

Edit: podrazumeva se da unosiš minimalno dva litra tečnosti dnevno.

Edited by Paladin, 04 June 2007 - 15:09.

#96 Zli

Zli
  • Members
  • 546 posts

Posted 04 June 2007 - 15:35

Yoss, Morgana,

Oba, u stvari - složeni šećeri + kalijum. Ali, složeni šećeri, a ne dekstroza, koja je samo jedna od varijanti, najčešća u stvari, glukoze, šećera još jednostavnijeg od onog belog - saharoze (disaharid - glukoza + fruktoza).

Nevezano je za ovu priču, ali primetio sam da su u prodavnicama "zdrave" hrane počeli da reklamiraju fruktozu kao nekakvu "zdraviju" alternativu šećeru (kao, prirodan, voćni šećer), što je potpuno... blink.gif Istina, hrana je jednako slatka a fruktoza ne doprinosi toliko porastu glikemije, ali zato onaj deo koji se ne konvertuje u glukozu ide na stvaranje triglicerida i holesterola, što je možda još i gore...

edit: Da, mineralne vode... Zar nije malčice... neisplativo? Naročito ako je jedini razlog za uzimanje nizak pritisak. Mislim, ipak je kilogram soli jeftiniji od flaše Akva vive (u kojoj se ukupan sadržaj natrijuma meri u miligramima). Na stranu to što većina njih ima viška rastvorenog CO2 a manjka bikarbonata, pa ako duže vreme uzimaš jedino njih postoji rizik da ćeš otići u blagu acidozu.

Česmovača je u većini gradova dobra za piće. Čini mi se da su mineralne vode kod nas pomalo precenjene.

Edited by Zli, 04 June 2007 - 15:49.

#97 Ziza

Ziza
  • Members
  • 7,727 posts

Posted 04 June 2007 - 16:28

QUOTE(Maya Order @ 4 Jun 2007, 14:06) <{POST_SNAPBACK}>
e zene, ne znam da l' znate, al ipak da kazem da ukoliko imate menstrualne bolove, ne daj boze, strasna stvar je a pritom mu cena prava sitnica, bukvalno, 50 dindzi po pakovanju, rapten k. mene radi i necu ga menjam. thumbsup.gif

Sto se toga tice, moj naj izbor je Ketonal kojeg koristim vec duze vrijeme i odusevljena sam. Ako ga ima u SR, probajte (proizvodjac je "Lek" Ljubljana) nece vam biti zao. Moralo bi, ako ne bas pod tim imenom, biti nesto istog sastava. Ketonal inace pomaze i kod glavobolje, zubobolje, etc. Pravi "narodni lijek" biggrin.gif, a nikad nisam imala negativne nuspojave.

#98 olivapopajevic

olivapopajevic
  • Members
  • 134 posts

Posted 05 June 2007 - 09:15

E, imam ja jedno pitanje, ako nisam alergiča na ujed ose, jel to znači da nisam alergična na ujed pčele? I jel se ta alergija odmah manifestuje?

Bliži se more, a ja imam hipohondričan strah da će me ubosti pčela, a da ću ja biti negde u nekom pi..ovcu. Tako me je prošle godine ubola osa, a mi bili na motoru u sred Krfa, gde nigde okolo nije bilo ničega sem drveća i nekog napuštenog kamenoloma. Pošto nemam iskustva sa tim ujedima, baš sam se bila uplašila, pa sam umislila pečate, gušenja i sl.

Potšo opet idem na ostrvo, šta bih mogla da ponesem za slučaj nekih ujeda i alergijskih reakcija? A ose izgleda mene najvećma vole ujedati.

#99 Maya Order

Maya Order
  • Members
  • 518 posts

Posted 05 June 2007 - 09:59

QUOTE(olivapopajevic @ 5 Jun 2007, 08:15) <{POST_SNAPBACK}>
Potšo opet idem na ostrvo, šta bih mogla da ponesem za slučaj nekih ujeda i alergijskih reakcija? A ose izgleda mene najvećma vole ujedati.

a da probas shtivo Moć pozitivnog mišljenja? laugh.gif

#100 Paladin

Paladin
  • Members
  • 809 posts

Posted 05 June 2007 - 15:07

QUOTE(olivapopajevic @ 5 Jun 2007, 10:15) <{POST_SNAPBACK}>
E, imam ja jedno pitanje, ako nisam alergiča na ujed ose, jel to znači da nisam alergična na ujed pčele? I jel se ta alergija odmah manifestuje?

Bliži se more, a ja imam hipohondričan strah da će me ubosti pčela, a da ću ja biti negde u nekom pi..ovcu. Tako me je prošle godine ubola osa, a mi bili na motoru u sred Krfa, gde nigde okolo nije bilo ničega sem drveća i nekog napuštenog kamenoloma. Pošto nemam iskustva sa tim ujedima, baš sam se bila uplašila, pa sam umislila pečate, gušenja i sl.

Za veću frku ponesi špric, iglu i ampulu Dexasona, a za manju frku tablete istog leka. Za ujede insekata sa manifestacijom samo na koži, ponesi Phenergan krem ili (moja preporuka) Synopen krem koji radi Pliva Zagreb.

#101 Zli

Zli
  • Members
  • 546 posts

Posted 05 June 2007 - 16:00

Izvini, ali Phenergan, Synopen ili bilo koji antihistaminik u obliku kreme - nikako. Tablete da, ali ako se koriste u obliku krema velika je šansa da će doći do preosetljivosti na njih. Što i nije neki problem ako se na kremama ostane, ali onda osoba koja je inače sklona alergijama (inače, je li, ne bi ni koristila ove kreme) uzme neki oralni antihistaminik, i - bam. Jednako je efikasno, a mnogo bezbednije, odmah uzeti bilo koji oralni antihistaminik umesto kreme, čak i za promene na koži.

Za takvu situaciju ne bih preporučio ni Deksazon. Kortikosteroidi imaju jako usporeno dejstvo (bar pola sata-sat dok ne upale), a ako je situacija već takva da mora da se uzme nešto intravenski/muskularno znači da je neka velika frka (anafilaktički šok, sa sve padom pritiska i gušenjem...). Tada pomaže jedino injekcija adrenalina.

#102 Paladin

Paladin
  • Members
  • 809 posts

Posted 05 June 2007 - 22:17

QUOTE(Zli @ 5 Jun 2007, 17:00) <{POST_SNAPBACK}>
Izvini, ...

Ma, sve je OK! Ja nisam lekar. Ono, jes' da sam završio 4 godine veterinarske medicine pre nego što sam se našao u drugoj oblasti, al' izvetrelo... smile.gif

Pokušao sam da Olivi dam kakav-takav odgovor, s obzirom da je na njega čekala više sati. Učinilo mi se da su lekari sa foruma već na godišnjim odmorima. smile.gif

#103 Zli

Zli
  • Members
  • 546 posts

Posted 05 June 2007 - 22:43

QUOTE(Paladin @ 5 Jun 2007, 23:17) <{POST_SNAPBACK}>
Ma, sve je OK! Ja nisam lekar. Ono, jes' da sam završio 4 godine veterinarske medicine pre nego što sam se našao u drugoj oblasti, al' izvetrelo... smile.gif

Pokušao sam da Olivi dam kakav-takav odgovor, s obzirom da je na njega čekala više sati. Učinilo mi se da su lekari sa foruma već na godišnjim odmorima. smile.gif

Opušteno cool.gif Da ti nisi ništa napisao, ne bih ni ja odgovarao...

Doduše, nisam ni ja lekar. Još godina... smile.gif

#104 olivapopajevic

olivapopajevic
  • Members
  • 134 posts

Posted 06 June 2007 - 06:12

QUOTE(Paladin @ 5 Jun 2007, 23:17) <{POST_SNAPBACK}>

heart.gif

#105 Doroti

Doroti
  • Members
  • 390 posts

Posted 07 June 2007 - 10:58

Može li neko da mi preporuči preparat za podizanje imuniteta (samo da nije na bazi ehinacee, od nje imam nesvesticu i pojačano lupanje srca), pošto u poslednjih par meseci, malo-malo pa dobijem streptokoku u grlu, uz visoku temperaturu i totalnu smlaćenost.
Pre dve nedelje sam, po ko zna koji put, pila antibiotike i nakon završene terapije bris grla mi je bio ok.
Od jutros me opet boli grlo i već vidim sebe u horizontali, uz šolju bljutavog čaja od žalfije i toplomer.