Jump to content


Photo
- - - - -

O lekovima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
235 replies to this topic

#226 Veljko93

Veljko93
  • Members
  • 7 posts

Posted 02 May 2012 - 15:57

Što se prvog dela tiče, da je postaviti dijagnozu tako lako, lekari nam ne bi ni trebali, svi bi smo se lečili kod Dr Google-a. A evo ti dva zanimljiva članka o tome, pa izvuci suštinu:

http://www.mondo.rs/...avetodavac.html
http://www.smh.com.a...0210-1anl7.html

Poenta je u tome da, ne samo da najverovatnije nećeš olakšati svom lekaru put do dijagnoze, već je veoma moguće da ćeš ga navesti na pogrešan put. Postavljanje dijagnoze je veoma složen logaritamski proces za koji se ljudi obučavaju i uče godinama, da ne kažem decenijama, za to je potrebno mnogo više od internet search engine-a. Mali savet, kad budeš otišao kod lekara, ispričaj mu sve svoje simptome, a ne samo one za koje ti misliš da se uklapaju u sliku ADHD-a.

Što se razloga nepostojanja Adderall-a na našem tržištu tiče, registracija lekova je takođe komplikovan proces koji ne zavisi samo od toga "šta se u Americi koristi". Kod nas je za tu indikaciju registrovan lek Concerta (Ritalin) koji je vrlo sličnog mehanizma dejstva.


Nisam sebi.postavio diagnozu, ali vrlo je verovatno da imam to. Ne volim kada mi doktor kaze da imas nesto za sta nemas pojma, pa onako precrknes. Ovako znam bar nesto. Sto se tice simptoma, o tome i pricam. Svi moji simptomi su tu. Zbog toga i pricam sve ovo. Ne prilagodjavam simptome da bi se alozile sa bolescu, nego su svi simptomi sadrzani u okviru te bolesti. Hvala puno na imenu leka. :)

#227 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 02 May 2012 - 19:18

Nisam sebi.postavio diagnozu, ali vrlo je verovatno da imam to. Ne volim kada mi doktor kaze da imas nesto za sta nemas pojma, pa onako precrknes. Ovako znam bar nesto. Sto se tice simptoma, o tome i pricam. Svi moji simptomi su tu. Zbog toga i pricam sve ovo. Ne prilagodjavam simptome da bi se alozile sa bolescu, nego su svi simptomi sadrzani u okviru te bolesti. Hvala puno na imenu leka. :)

Nije tako, sinko; ali za postavljanje dijagnoze potrebno je odgovarajuce medicinsko obrazovanje.
Ja sam lekar na kraju svoje profesionalne karijere, pa opet, svakom pacijentu pokusam da objasnim sta mislim, zasto i sta po mom misljenju treba preduzeti. Konacna je odluka na pacijentu, ne na meni.

#228 Mundja81

Mundja81
  • Members
  • 1 posts

Posted 24 October 2012 - 19:35

Veljko93 je potpuno u pravu a vi sto mislite ili glumite neke doktore to je vasa stvar. Ja sam se pronasao u njegovoj prici jer sam isto kao i on saznao da imam narkolepsiju. Nisam ni znao da ta bolest uopste i postoji ali sam imao problema sa snovima i kosmarima pa sam tako googla po netu i kada sam nasao simptome za narkolepsiju sto posto sam bio ubedjen da je to to. Ti sad mozes i meni da drzis predavanje da ako nisam bio kod doktora da to nije sigurno i tako dalje da se malo pravis pametan al ja znam da ja imam narkolepsiju po simptomima jer je nemoguce od 5 simptoma za narkolepsiju da ih imam sve, to ne moze da bude slucajnost. A simptomi su preterana pospanost tokom dana, kataklepsija - iznenadna slabost ili paraliza izazvana smejanjem ili nekim drugim inezivnim osecanjem, paralize sna - u kojoj je covek napola budan al se ne moze pomicati, halucinacije - cesto pre ili posle sna, automatsko ponasanje - osoba izvodi rutinske ili dosande radnje kojih se kasnije ne seca. Ovo nije ni malo naivna bolest mnogo je zastrasujuca cesto celu noc ne spavam zbog kosmara a da ti ne pricam o ne prijatnostima kad te uhvate na poslu da spavas pa te ismevaju zbog istog, plus te smatraju za neodgovornog. Da ti ne pricam da se ne secam kad sam se zadnji put ljudski nasmejao jer pocnem da se kocim i da mi otkazuju misici zbog istog. Kod nas ljudi uopste nisi upoznati sa ovom bolescu a oni koji su svesni da su bolesni nemaju nikakvu pomoc ni olaksice. Ako hoces da se lecis lekovima znate i sami koji su lekovi za to - cista droga a ne mogu da te izlece samo se navuces na njih i ko zna sta sve jos moze da ti se desi zbog njih. Ako nece lekove izbegavati dosande poslove, izbegavati voznju i tako to , a kako ja da izbegavam dosadne poslove kad sam knjigovodja i to mi je profesija da sedim u kancelariji.

#229 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 24 October 2012 - 19:58

Veljko93 je potpuno u pravu a vi sto mislite ili glumite neke doktore to je vasa stvar. Ja sam se pronasao u njegovoj prici jer sam isto kao i on saznao da imam narkolepsiju. Nisam ni znao da ta bolest uopste i postoji ali sam imao problema sa snovima i kosmarima pa sam tako googla po netu i kada sam nasao simptome za narkolepsiju sto posto sam bio ubedjen da je to to. Ti sad mozes i meni da drzis predavanje da ako nisam bio kod doktora da to nije sigurno i tako dalje da se malo pravis pametan al ja znam da ja imam narkolepsiju po simptomima jer je nemoguce od 5 simptoma za narkolepsiju da ih imam sve, to ne moze da bude slucajnost. A simptomi su preterana pospanost tokom dana, kataklepsija - iznenadna slabost ili paraliza izazvana smejanjem ili nekim drugim inezivnim osecanjem, paralize sna - u kojoj je covek napola budan al se ne moze pomicati, halucinacije - cesto pre ili posle sna, automatsko ponasanje - osoba izvodi rutinske ili dosande radnje kojih se kasnije ne seca. Ovo nije ni malo naivna bolest mnogo je zastrasujuca cesto celu noc ne spavam zbog kosmara a da ti ne pricam o ne prijatnostima kad te uhvate na poslu da spavas pa te ismevaju zbog istog, plus te smatraju za neodgovornog. Da ti ne pricam da se ne secam kad sam se zadnji put ljudski nasmejao jer pocnem da se kocim i da mi otkazuju misici zbog istog. Kod nas ljudi uopste nisi upoznati sa ovom bolescu a oni koji su svesni da su bolesni nemaju nikakvu pomoc ni olaksice. Ako hoces da se lecis lekovima znate i sami koji su lekovi za to - cista droga a ne mogu da te izlece samo se navuces na njih i ko zna sta sve jos moze da ti se desi zbog njih. Ako nece lekove izbegavati dosande poslove, izbegavati voznju i tako to , a kako ja da izbegavam dosadne poslove kad sam knjigovodja i to mi je profesija da sedim u kancelariji.



a jesi ti bio kod nekog lekara ili si guglao?




PS a šta bi sa ovim prethodnim nickom - jel bio kod neuro na kraju?


obratiti pažnju da nas je sve ostavio u nedoumici jeli u pitanju neuro-log, neuro-hirurg ili neuro-psihijatar! :D

#230 milicailic213

milicailic213
  • Banned
  • 97 posts

Posted 30 May 2013 - 09:38

izbegavam sve vrste lekova ali analgin je spas za sve boljke bar kod mene ...



#231 Nikolina5

Nikolina5
  • Members
  • 18 posts

Posted 29 July 2013 - 19:01

Ja sam cula da je u vecini zemalja zabranjena upotreba Nimulida, tako da...



#232 Milos81

Milos81
  • Members
  • 1 posts

Posted 06 August 2014 - 16:08

Lepo je to sve,cak i tekstovi iz 2010 i o diklofenaku itd.neznam dali je poznato nasem narodu tj ljudima koji zive u Srbiji da smo mi drzava bolesno duge i potpuno nepotrebne birokratije.Ovde se koristi toliko papira da nam je amazonska dzungla mala ako bi sve u papir otislo.Nego da predjem na stvar,evo ima dugo vremena tj od pocetka kako je drzava usvojila za borbu protiv narkomanije lek Metadon illi strucno "Smanjena steta"ironicno mi je to jako,jer evo ima ljudi koji potpuno normalno funkcionisu na tom leku i nikako mi nemoze jasno biti,zasto ih maltretiraju da svakih sedam dana dolaze po recepte,u najboljem slucaju,ili oni sto moraju da idu svaki dan da ga piju?Ja razumem da ima kriticnih ljudi i da je to narkomanija sve ja to znam.Ali isto znam da ima i normalnih ljudi,koji moraju uzimati taj lek jer pre svega on im stvara zavisnost.i sad da neduzim ja puno,zasto kao npr u mnogim zemljama EU ljudima koji se lece substitucijom,neolaksaju to sve,oni isto treba da rade,pa nemoze sa posla svakih sedam dana da ide po recepte!Zasto im jednostavno neispisu psihijatri koji im i prepisu metadon,pravo da mesec dana mogu dizati pa eto i nedeljno kolika im je terapija?Zasto toliko koplikovati?Dali to niko mozga nema ili je u pitanju cist kriminal sto me nebih cudilo nikako.

 



#233 MiaxHope

MiaxHope
  • Members
  • 4 posts

Posted 01 October 2014 - 21:36

Ima li neko iskustva sa lekom Wellbutrin XL (bupropion Hcl) ?



#234 salen

salen
  • Members
  • 1 posts

Posted 22 December 2014 - 14:53

Koju tabletu protiv bolaova mogu koristiti kod zubobolje. Većina mi ne pomaže a imam nekoliko zahvata još kod zubara. Pomozite! Hvala.



#235 :~))

:~))
  • Members
  • 571 posts

Posted 23 December 2014 - 21:55

Koju tabletu protiv bolaova mogu koristiti kod zubobolje. Većina mi ne pomaže a imam nekoliko zahvata još kod zubara. Pomozite! Hvala.

Kada sam imala fiksnu protezu, kada mi je tek stavljena, htala sam da crknem od bolova, koji su kao, normalni  za takav zahvat. Protetičarka, (ne zove se tako, nema veze) ;) , mi je rekla da slobodno pijem panadol extra, i to onako kako piše u uputstvu, slobodno po 2 odjedno,  može i 4 puta na dan. Pomagalo mi je. Možda pomogne i tebi. 

A sada ima i onaj  - panadol extra - advance, deluje za 15-tak minita, pa probaj taj.   

Pozdrav.  

Javi da li deluje   :D


Edited by šušumiga, 23 December 2014 - 21:56.


#236 Mica8888

Mica8888
  • Members
  • 26 posts

Posted 09 June 2015 - 13:32

Da li je neko nekad koristio Oglition? Za sad super deluje, ali pise da se ne sme konzumirati vise od godinu dana. Ne znam zasto...