Jump to content


Photo
- - - - -

O lekovima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
235 replies to this topic

#181 janez1982

janez1982
  • Members
  • 240 posts

Posted 25 August 2009 - 15:50

Nimulid(i drugi COX-2 selektivni inhibitori) su jako puno obecavali. Sada postoje neki izvestaji da vecina znacajno povecava verovatnocu nastanka akutnok koronarnog sindroma. Strpite se jos malo :ph34r:

#182 janez1982

janez1982
  • Members
  • 240 posts

Posted 25 August 2009 - 16:08

Ah da, antihistaminici se u principu, ne primenjuju lokalno, vec sistemski :ph34r:. Sad sam iscitao forum, pa da dam o svemu svoje misljenje :)

#183 mariah

mariah
  • Members
  • 141 posts

Posted 22 October 2009 - 12:46

Ah da, antihistaminici se u principu, ne primenjuju lokalno, vec sistemski :ph34r:. Sad sam iscitao forum, pa da dam o svemu svoje misljenje :)


H1-antihistaminici se nekada primenjuju i lokalno. Npr kod ujeda insekata itd.

Ja sam imala jednu situaciju da mi je bio potreban lokalni preparat sa antihistaminikom, pa mi je doktor iz doma zdravlja umesto recepta dao samo reklamnu poruku za novartisov antihistaminik za lokalnu upotrebu Fenistil gel, koji sam morala da platim u državnoj apoteci.

Ubuduće ću insistirati na receptu.

Inače, ovih dana je izbio skandal u Nemačkoj, vezano za navodno dugogodišnje sprečavanje velikih farmaceutskih kuća da se u apotekama pojavi lek u vidu krema za lokalnu upotrebu protiv neurodermitisa i psorijaze, koji je navodno po kliničkim studijama izuzetno efikasan: aktivnost leka omogućuju pre svega vitamin B12, ali i drugi sastojci, npr ulje avokada. Doktoru koji je tvorac tog leka, dr. Klingelheleru, kada je nakon navodno odličnih rezultata nekoliko kliničkih studija hteo da krene sa masovnom proizvodnjom, po njegovim rečima, neki su pretili da će se pobrinuti da on zažali što je ikada rođen. Od se ne predaje. Razlog ovog sprečavanja je navodno što bi taj lek drastično smanjio profit koji određena farmaceutska kuća ostvaruje za lek protiv neurodermitisa koji oni proizvode, a koji ima moguću komplikaciju, kod malog broja bolesnika, karcinom kože. Naravno, i prodaja kortikosteroida koji se masovno koriste bi moguće drastično opala vezano za ove indikacije. O svemu ovome nemačku i svetsku javnost informisao je prvi program nemačke državne televizije, odakle i prenosim ove recimo neproverene navode. Zato ne garantujem da je sve to tačno.

Međutim, nikada do sada nisam videla ovako uzavrelu situaciju i ovako veliku ogorčenost nemačke javnosti na najveće farmaceutske kuće.

Evo i linkova za "Nemce": zidojče.de
prvi program nemačke tv

I izgleda da će pritisak, ogorčenost i veliki bes nemačke javnosti ovog puta uroditi plodom: najavljuje se početak proizvodnje ovog krema protiv neurodermitisa i psorijaze sa nazivom "Regividerm".

Edited by mariah, 22 October 2009 - 14:40.


#184 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 24 October 2009 - 11:00

H1-antihistaminici se nekada primenjuju i lokalno. Npr kod ujeda insekata itd.

H1 antihistaminici samo preveniraju dalji razvoj alergijske reakcije i nema smisla koristiti ih lokalno pogotovo ako se zna da se veoma slabo apsorbuju i da tako, iako zvuči paradoksalno, mogu da izazovu senzibilizaciju. A nema gore stvari nego biti alergičan na anti-alergijske lekove.

Lokalno kod ujeda insekata se mogu primeniti, i primenjuju se kortikosteroidi (Hidrokortizon, Sinoderm...) jer oni utiču na povlačenje lokalne reakcije (kortikosteroidi se naravno daju i sistemski kod sistemskih reakcija) a antihistaminici se uvek daju sistemski, bilo parenteralno (amp. Synopen) bilo u tabletiranoj terapiji (najpoznatiji i najkorišćeniji je Loratadin t.j. Pressing) jer oni sprečavaju progresiju alergijske reakcije i sprečavaju sekundarne alergijske reakcije koje se mogu javiti u roku od 24h od primarne reakcije.

#185 mariah

mariah
  • Members
  • 141 posts

Posted 26 October 2009 - 00:40

Lokalno kod ujeda insekata se mogu primeniti, i primenjuju se kortikosteroidi (Hidrokortizon, Sinoderm...) jer oni utiču na povlačenje lokalne reakcije (kortikosteroidi se naravno daju i sistemski kod sistemskih reakcija) a antihistaminici se uvek daju sistemski, bilo parenteralno (amp. Synopen) bilo u tabletiranoj terapiji (najpoznatiji i najkorišćeniji je Loratadin t.j. Pressing) jer oni sprečavaju progresiju alergijske reakcije i sprečavaju sekundarne alergijske reakcije koje se mogu javiti u roku od 24h od primarne reakcije.


Hvala.
Iako sam nižeg ranga od vas, to mi je sve poznato (farmakologiju sam položila briljantno), ali nekome će ove informacije sigurno biti korisne.

H1 antihistaminici samo preveniraju dalji razvoj alergijske reakcije i nema smisla koristiti ih lokalno pogotovo ako se zna da se veoma slabo apsorbuju i da tako, iako zvuči paradoksalno, mogu da izazovu senzibilizaciju. A nema gore stvari nego biti alergičan na anti-alergijske lekove.


E a ovo sam sad sve naučila od vas. Malo me čudi što me moj izabrani doktor nije upozorio na moguću senzibilizaciju, mada sam i ja to mogla da pročitam: u reklami za Fenistil gel, novi novartisov antihistaminik (dimetinden) u vidu gela, dakle za lokalnu upotrebu, piše o pojedinačnim slučajevima alergijske senzibilizacije sa promenama na koži.

Međutim, izgleda da ovaj lek zaista ima određenu prednost nad drugim lokalnim antihistaminicima: piše da dobro prodire u kožu. Ta činjenica daje veću smisao lokalnoj primeni antihistaminika? Ili je ipak bolje sistemski i kod kožnih alergija?

Edited by mariah, 26 October 2009 - 01:02.


#186 mariah

mariah
  • Members
  • 141 posts

Posted 08 November 2009 - 16:01

U emisiji "Jabuka na dan" gostovala je prof. dr Svetlana Vujović, vrsni stručnjak za polne hormone, koju izuzetno cenim.

Međutim, sa jednom njenom izjavom ne bih mogla da se složim, vezano za prisutnost najsavremenijih hormonskih preparata za terapiju andropauze.

Bilo bi zaista sjajno, kada bi istina bila takva kako je to cenjena profesorka rekla, međutim, stvarnost je ipak nešto drugačija:

U Srbiji NIJE REGISTROVAN ni jedan hormonski preparat sa akt. supstancijom testosteron, najsavremenije generacije, u vidu želea odnosno gela, za transdermalnu upotrebu, kao npr Testim gel Ipsen pharmae. Ukoliko jeste, onda je to nešto sto se dogodilo u neposrednoj prošlosti, pa ja još nisam informisana o tome.

Ista situacija je i sa hormonskim preparatima najnovije generacije za žene, za menopauzu, u vidu hidroalkoholnog gela za transdermalnu upotrebu, poput lekova Oestrogel, Estreva i sličnih.

Dakle, pacijenti uglavnom moraju da se snađu, da bi došli do takvog leka.

Inače, profesorka Vujović je sjajan stručnjak.

Edited by mariah, 08 November 2009 - 16:14.


#187 janez1982

janez1982
  • Members
  • 240 posts

Posted 14 December 2009 - 11:27

U svakoj novijoj Dermi pise da se antihistaminici NE primenjuju lokalno, jerbo nema nikakvu prednost u odnosu na sistemsku primenu, a postoji znacajna mogucnost senzibililizacije. Cinjenica da lekari i dalje preporucuju lokalnu primenu ne cudi, jer je ovaj stav relativno novijeg datuma.

#188 janez1982

janez1982
  • Members
  • 240 posts

Posted 14 December 2009 - 11:28

Ako se dobro secam, da dodam, po tipu IV i po tipu fotosenzitivnosti(zavisilo je od konkretnog preparata).

#189 Evi

Evi
  • Members
  • 135 posts

Posted 21 December 2009 - 19:19

Ajd da postovim ponovo pitanje jer ne dobih odgovor prvi puta.

Da li mogu istovremeno ujutro da popijem Eutirox, Zoloft i Ksalol?

hvala

#190 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 21 December 2009 - 20:44

Ajd da postovim ponovo pitanje jer ne dobih odgovor prvi puta.

Da li mogu istovremeno ujutro da popijem Eutirox, Zoloft i Ksalol?

hvala


Postovana Evi,

kombinacija lekova koju ste naveli u principu je bezbedna. Kod odredjenog broja osoba Zoloft moze neznatno povecati koncentraciju alprazolama (Ksalol) u plazmi, ali ovo je zanemarljivo.

Zelim Vam mnogo uspeha u izlecenju (pratim Vase postove)

Edited by FL-Sunshine State, 21 December 2009 - 20:45.


#191 Evi

Evi
  • Members
  • 135 posts

Posted 21 December 2009 - 21:00

Hvala na odgovoru!
A i ja sam churka, pitam za tamo neke pilule-lilule, a onda me natankaju citostaticima! Salim se, naravno. Jako mi je bitno da mi ne padne nivo mojih sarenih (uopste nisu sarene) pilulica jer ako mi probije panika necu se bas tako lako sastaviti. :ph34r:

#192 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 21 December 2009 - 21:16

Evi, koliko ja znam, antidepresiv i anksiolitik se mogu bezbedno primenjivati zajedno, neretko se i koriste, a ne vidim razlog (niti sam našao podatak) zašto bi tiroksin imao bilo kakve interakcije sa njima.
U svakom slučaju, nemoj da se oslanjaš na mišljenja sa foruma :ph34r:.

#193 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 12 January 2010 - 20:59

Ne znam spada li ovo ovde- U kojoj apoteci u Bgdu, ako takva postoji, se mogu nabaviti lekovi iz inostranstva, ili naručiti sa brzom isporukom ?

#194 Evi

Evi
  • Members
  • 135 posts

Posted 08 February 2010 - 20:13

Moj prijatelj je oboleo od reumatoidnog artritisa i reumatolog mu je prepisao Methotreksate od 7,5mg jednom nedeljno. Posto znam da je u pitanju citostatik jel neko moze da mi odgovore na sledeca pitanja:
1. kako to da se takav lek daje za RA?
2. Da li lek izaziva iste nus pojave kao i kada se daje kod onkoloskih pacijenata?
3. moj prijatelj pije i pronizon. Da li moze doci do interakcije?

hvala

#195 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 08 February 2010 - 20:35

Za Evi,

Nema nikakvih problema prilikom uzimanja metotrexata u sluchaju reumatoidnog artrita s tim da se doziranje vrsi sasvi drugachije i da su nusefecti mnogo laksi nego kod onkoloshkih bolesnika, Nekada se metotrexat daje u lecenju rano otkrivene vanmaterichne trudnoce i daje se sasvim bezbedno, Ja do sada nisam imlala ni jedan sluchaj sa nezeljenim posledicama. I ako se daje u kombinaciji sa cortizonskom preparatima opet su male shanse da se neshto posebno desi ako se sve to lepo izdozira. To i jeste najbolja terapija teshkih artrita.


Pozdrav

Moj prijatelj je oboleo od reumatoidnog artritisa i reumatolog mu je prepisao Methotreksate od 7,5mg jednom nedeljno. Posto znam da je u pitanju citostatik jel neko moze da mi odgovore na sledeca pitanja:
1. kako to da se takav lek daje za RA?
2. Da li lek izaziva iste nus pojave kao i kada se daje kod onkoloskih pacijenata?
3. moj prijatelj pije i pronizon. Da li moze doci do interakcije?

hvala