Jump to content


Photo

Houmus - gde ima u Beogradu?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
33 replies to this topic

#1 viking-ina

viking-ina
  • Members
  • 13 posts

Posted 09 May 2007 - 09:24

Molim vas pomozite da li neko zna dli i gde ima da se kupi u Beogradu arapski umak/sos humus? Tragam za tim vec godinama. Inace, to ima da se kupi u svakoj zapadnoj zemlji (iako je arapski specijalitet, mislim libanski) u supermarketima. Cak sam pokusala jednom i da pravim, skinula sam recept sa neta, a i jos ranije mi je dao sef kuhinje na Kipru...ali ispalo je puke.gif katastrofa sad.gif

Od onda vise i ne pokusavam nego stalno gnjavim prijateljicu da mi donosi iz Engleske da imam bar za nedelju dana pleasure.

Please, ako imate informaciju gde u Bgdu mogu da nadjem...divni humus

#2 nezvanova

nezvanova
  • Members
  • 58 posts

Posted 09 May 2007 - 10:17

ja sam ga kupovala u Veru, bio je dobar, zapravo odlican, mislim da je bio bas grcki, malo pakovanje, stoji pored sireva, grckih salata i alve, u onim malim plasticnim kutijicama (kao za rusku salatu).
ne secam se cene, ali mislim da je bio oko 100 dinara, pakovanje od 200-tinak grama
(e sad, ovo je sve malo provizorno, ali kako nisam iz beograda u "prolazu" sam pazarila, jednom marta meseca i jednom aprila...dakle trebalo bi i sada da ima)

#3 Sombra

Sombra
  • Members
  • 48 posts

Posted 09 May 2007 - 23:59

Ima ga u Veru, redovno ga pazarim i nikako da mi se smuci:-)
U gornjem postu je sve receno pa... uzivaj.

Edited by Sombra, 10 May 2007 - 00:00.


#4 viking-ina

viking-ina
  • Members
  • 13 posts

Posted 10 May 2007 - 07:19

Hvala puno na i thumbup.gif nformacijama. Bas sam se odusevila sto ga ima u Veru. Jedva ceka da idem u subotu u Beograd da ga kupim....mljac!

Pozdrav ljubiteljima hummusa! Hail.gif

#5 GoranBG

GoranBG
  • Members
  • 1,485 posts

Posted 10 May 2007 - 08:46

Malopre sam bio u Veru u Vojislava Ilica, i tamo nemaju. ili bar prodavacice nisu cule da imaju blink.gif

#6 Sombra

Sombra
  • Members
  • 48 posts

Posted 10 May 2007 - 09:44

Ma ne verujte prodavacicama nego ipak licno proverite. Obicno stoji u frizideru kod salata, bas kako je neko vec lepo opisao. Ja redovno kupujem bas u Veru u V. Ilica. Da ne gresim dusu, mozda sam sve pokupovala pa nemaju vise;-)

Ono sto treba da znate je da na deklaraciji koja je zalepljena na poklopcu pakovanja pise da je humus salata od sociva, sto naravno nema veze sa zivotom. Mogla bi malo i inspekcija da se pozabavi ovim...a mozda su je do sada i promenili.

Humus je pakovan u providnu plasticnu posudicu pravougaonog oblika. Na poklopcu je slika cinije sa leblebijama (cini mi se, nemam vise zaliha da pogledam) i sve pise na grckom. Mislim da je ime proizvodjaca Le chef ili nesto slicno. Pisem po secanju, valjda nisam puno pogresila:-)

Edited by Sombra, 10 May 2007 - 09:50.


#7 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 10 May 2007 - 09:50

imate po prodavnicama zdrave hrane, onim bolje snabdevenim. evo kod mene na NBG dijagonalno od arene prodavnica meda pored C marketa u bulevaru avnoja. nema uvek ali mozes da se dogovoris sa njima da ti stalno narucuju.

inace se to tako lako sprema i ima svih potrebnih namirnica kod nas da je glupo kupovati gotovo, mislim da za iste pare napravis 10x vecu kolicinu.

#8 dintel011

dintel011
  • Banned
  • 102 posts

Posted 11 May 2007 - 19:30

QUOTE(viking-ina @ 9 May 2007, 10:24) <{POST_SNAPBACK}>
Cak sam pokusala jednom i da pravim, skinula sam recept sa neta, a i jos ranije mi je dao sef kuhinje na Kipru...ali ispalo je puke.gif katastrofa sad.gif

Od onda vise i ne pokusavam nego stalno gnjavim prijateljicu da mi donosi iz Engleske da imam bar za nedelju dana pleasure.


Ajde napisi ti taj recept pa da vidimo u cemu gresis, inace ima vise varijanti kako se pravi.

#9 viking-ina

viking-ina
  • Members
  • 13 posts

Posted 14 May 2007 - 07:37

QUOTE(dintel011 @ 11 May 2007, 20:30) <{POST_SNAPBACK}>
Ajde napisi ti taj recept pa da vidimo u cemu gresis, inace ima vise varijanti kako se pravi.


Ma, to u sustini nije uopste neka mudrost da se napravi jer umem ja i komplikovanije stvari da spremim (nije da se hvalim blush.gif )evo ga recept:

Sastojci:
2 cena belog luka
Sok og ¼ limuna ili lajma
¼ case vode
400gr kuvanih leblebija
1 kasika morske soli
½ case tahinija
Svi sastojci se stave u blender i mute se dok ne postane glatka masa.

Ali ja znam u cemu sam pogresila koristila sam pecene leblebije jer samo takve ima da se kupe u mom gradu i onda sam ih kuvala sto je naravno smrdelo ko djavo. I jos nisam imala tahini. I tako ... Rezulta katastrofa.

Inace, bila sam sad u subotu u Beogradu i sva puna entuzijazma da cu naci hummus pohrlila u Vero, prvo onaj na N. Beogradu, pa u Vojislava Ilica i zamislite NE-MA! Nasla sam taj deo gde su grcki proizvodi, neka marka Chef Grec ili tako nesto, providne, pravougaone, cetvrtaste kutijice i ima i taramo salata, ali ne i hummus sad.gif

#10 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 14 May 2007 - 09:42

QUOTE(GoranBG @ 10 May 2007, 09:46) <{POST_SNAPBACK}>
Malopre sam bio u Veru u Vojislava Ilica, i tamo nemaju. ili bar prodavacice nisu cule da imaju blink.gif


... tacno...ovih dana ga nema u tom Veru...ali bilo je, znam jer sam licno kupila
...inace tamo su samo kasirke i zene koje rade na delikatesu, a ti si verovatno pitao neku od devojaka koje sredjuju rafove... ne znaju one ni sta je daleko poznatiji tzatziki a kamoli houmus ...

#11 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 14 May 2007 - 09:42

kvalitet leblebija je presudan. pecene su lose.

kad sledeci put odes u vero, kupi leblebije koje su upravo za ovo. znaci nisu pecene kao u bio spajzovima nego su samo susene. imas cak 2 vrste, oljustene (skuplje ali te su prave) i neoljustene.

natopi ih u vodi preko noci i skuvaj ih kao kada kuvas pasulj (baci vodu posle prvog kljuca itd). obavezno odstranjuj penu prilikom kljucanja u kojoj je prljavstina.

sve ostalo ti je OK u receptu, nedostaje ti maslinovo ulje koje ce spreciti isusivanje humusa i jos jedan bitan zacin koji mislim da ima da se kupi u veru medju grckim zacinima, a to je kumin u prahu. ne kim, nego kumin. izgleda skoro slicno kada se u zrnu ali se ukus razlikuje. i mozda malo vise limuna nego sto pise kod tebe ali to je pitanje ukusa.

#12 GoranBG

GoranBG
  • Members
  • 1,485 posts

Posted 16 May 2007 - 18:48

QUOTE
I jos nisam imala tahini.


Proprzis susam do zlatno braon nijanse, stavis u seckalicu ili blender sa izvesnom (po zelji ili ukusu, zavisi da li volis redji ili gushci) kolicinom ulja i seckas ili blendujes dok ne dobijes glatku pastu. Eto, jednostavno rolleyes.gif

#13 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 16 May 2007 - 23:10

meni ovaj recept uopste nije los:
1 supena kasika limunovog soka
1/2 malog luka (40gr) sitno iseckanog
1 cen belog luka
210 gr kuvanih leblebija (ovde ih ima na svakomk koraku, vec kuvane u tegli)
60ml mleka
1 kafena kasicica putera od kikirikija
1/4 kasicice ulja od susama
2 kasicice svezeg korijandera (moze i bez)
izdinsta se luk i beli luk u limunovom soku, da malo odmeknu, doda resto sastojaka i izmiksuje u blenderu

a uz to uvek pravim i baba ghanoush ili kavijar od plavog patlidzana.

i zaluchene paprike smile.gif

#14 pcelica

pcelica
  • Members
  • 492 posts

Posted 17 May 2007 - 12:30

QUOTE(msmodesty @ 17 May 2007, 00:10) <{POST_SNAPBACK}>
meni ovaj recept uopste nije los:
1 supena kasika limunovog soka
1/2 malog luka (40gr) sitno iseckanog
1 cen belog luka
210 gr kuvanih leblebija (ovde ih ima na svakomk koraku, vec kuvane u tegli)
60ml mleka
1 kafena kasicica putera od kikirikija
1/4 kasicice ulja od susama
2 kasicice svezeg korijandera (moze i bez)
izdinsta se luk i beli luk u limunovom soku, da malo odmeknu, doda resto sastojaka i izmiksuje u blenderu

a uz to uvek pravim i baba ghanoush ili kavijar od plavog patlidzana.

i zaluchene paprike smile.gif


ajd sad dodaj recepat za baba ghanoush ili kavijar od plavog patlidzana. smile.gif

Edited by pcelica, 17 May 2007 - 12:30.


#15 nezvanova

nezvanova
  • Members
  • 58 posts

Posted 18 May 2007 - 07:38

dok se ne javi modesty, evo link sajta sa receptima arapske kuhinje, ja isprobala mnoge, cini mi se da je i baba ganus sasvim Ok.
link