Jump to content


Photo

NATO dijeta


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
15 replies to this topic

#1 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 30 April 2007 - 13:02

ili UN dijeta:


QUOTE
90-dnevna dijeta (ili dijeta kod nas poznata pod imenom UN dijeta ili dijeta Ujedinjenih naroda) vrlo je popularna, prvenstveno zbog toga jer daje vrlo dobre rezultate. Cilj ove dijete nije samo skidanje viška kilograma već i promjena metabolizma, čime se isključuje mogućnost brzog vraćanja kilograma. Upravo iz tog razloga je izvorni naziv ove dijete UN DIET, što bi u prijevodu značilo ne-dijeta, s obzirom da ova "dijeta" treba asocirati na pravilan način prehrane, a ne izgladnjivanje, na što se odmah pomisli.

Dijeta traje 90 dana i u tom periodu možete smršavjeti 18-25 kg. Ako želite skinuti manje kilograma, samo ranije prekinite dijetu.


Dijeta se sastoji od četiri dana – proteinskog, škrobnog, ugljikohidratnog i voćnog dana, a čijeg redoslijeda se morate strogo pridržavati.

Doručak: kroz svih 90 dana doručak je isti – voće u paru (2 jabuke, 2 naranče, 2 kruške, i sl.) ili 2 šake sitnog voća kao što su šljive, trešnje, borovnice i dr.

PRVI DAN – PROTEINSKI DAN:


Ručak: meso kuhano ili pečeno u količini 3 šnicle (jedna težine 180 grama), šnita integralnog  ili crnog kruha i salata u neograničenoj količini. Meso možete zamijeniti sa istom količinom (tri) kuhanih ili pečenih jaja.
Ovaj dan su dopušteni sir i mlijeko.
Nakon ručka obavezno popijte 2 dcl juhe (bistre juhe, bez tjestenine)

Večera: isto kao i ručak, samo bez juhe. Ono što ste ručali, morate i večerati, dakle ako ste jeli meso, isto ćete i večerati, a ako ste jeli jaja, za večer uzmite isto jaja.

DRUGI DAN – ŠKROBNI DAN

Ručak: možete uzeti grah, grašak, mahune, rižu, krumpir i sl. obavezno kuhano uz dodatak svih začina radi okusa (sol, papar, vegeta, koncentrat rajčice i sl.)
Uz to možete uzeti jednu šnitu integralnog ili crnog kruha i salatu.

Večera: isto kao i ručak, ali u manjoj količini

TREĆI DAN – UGLJIKOHIDRATNI DAN


Ručak: ručajte bilo koji oblik tijesta uz dodatak začina (kečap, origano, povrće i sl.) U obzir dolazi tjestenina, slano pecivo, pizza vegetariana...

Večera: dva komada torte, ili 3-4 kolača ili 3 kuglice sladoleda i obavezno jedno rebro čokolade za kuhanje.

ČETVRTI DAN – VOĆNI DAN:


Za ručak i večeru uzmite voće.

Tijekom držanja dijete jednom mjesečno trebate uvesti vodeni dan koji obavezno slijedi iza voćnog dana, a nakon njega vam slijedi opet proteinski dan.
Kavu i čaj (po mogućnosti bez šećera) možete piti u neograničenim količinama tijekom svih dana dijete. Možete piti i sokove, ali vodite računa da je u njima što manje šećera.

Poslije završene dijete možete nastaviti sa svojom uobičajenom (normalnom) dijetom, s tim da nastavite još slijedećih 90 dana jesti za doručak voće. Ako u ta slijedeća 3 mjeseca izgubite još 3 kilograma, znači da je došlo do promjene u metabolizmu.
U slučaju potrebe možete ponoviti dijetu, ali tek nakon pauze od 3 mjeseca.

Važne napomene:
· strogo se pridržavajte propisanog rasporeda
· dozvoljeno je promijeniti redoslijed obroka u jednom danu (ručak sa večerom, doručak sa večerom, ali to vam ne smije biti praksa)
· jedite namirnice sa što manje šećera
· namirnice kojima nije ograničena količina u dnevnom jelovniku mogu se jesti u neograničenoj količini
· nikako ne smijete preskakati obroke
· ne smijete jesti između obroka
· umjesto šećera koristite umjetne zaslađivače
· hranu možete začiniti svim željenim začinima
· od masnoća koristite isključivo biljna ulja, po mogućnosti ekstra djevičansko maslinovo ulje
· u što većim količinama jedite sezonske salate, te jedite svježe voće i povrće
· jednom dnevno obavezno pripremite limunadu od jednog limuna koju možete zasladiti umjetnim zaslađivačom ili medom
· dnevno je potrebno popiti minimalno 2 litre tekućine u obliku vode, kave, čajeva, limunada, dijetalnih napitaka i sl.
· nemojte gladovati jer ćete samo usporiti metabolizam, a nećete izgubiti suvišne kilograme
· ne bi bilo loše da jednom dnevno uzmete jednu multivitaminsko- mineralnu tabletu

Više o 90-dnevnoj dijeti možete pročitati u knjizi Breda Hrobat / Mojca Poljanšek :"90-dnevna dijeta"


(stolen from: www.zena.hr )





je li neko probao?

Edited by BeatrisDal, 30 April 2007 - 13:17.


#2 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 30 April 2007 - 13:08

ja izgladnjivanjem uspem da skinem najvise dva/tri kilograma, a treba mi sest, posto je to trecina od predvidjenog, znaci li da treba da je drzim samo mesec dana?

je li neko izdrzao ovaj "vodeni dan"?

Edited by BeatrisDal, 30 April 2007 - 13:08.


#3 Nicol

Nicol
  • Members
  • 751 posts

Posted 01 May 2007 - 09:24

un-diet je posljednjih par miseci zbilja poharala hrvatsku. ne znam je li slučajno, ali ispalo da se puk stresao na porazne rezultate istraživanja o tjelesnoj težini. uglavnom prije 2 tjedna je stvar dosegla takve razmjere da catering firme uredno ubacuju un-diet jelovnike u ponudu.

imam dva oprečna iskustva s un-dietingom- bivšu šefku i prijateljicu. prva je skinila kilo i po u 3 miseca, s tim da joj je sa kilom otišlo i ono malo samokontrole. tako smo na kraju usklađivali vlastite slobodne s njenim vodenim danima te s nestrpljenjem iščekivali koga od nas bi mogla proždrat za sljedeći mesni dan. nakon 3 miseca je prestala, vratila 4 kg. ja prominila posao biggrin.gif

prijateljica je skinila 9 kg, u 3 mjeseca. držala se svih preporuka, uključujući onu o nepijenju alkohola i vježbanje 3x tjedno. a un-dijeta mi se čini kao radikalnija verzija fit for life-a koji je zbilja kvalitetan.

Edited by Nicol, 01 May 2007 - 09:25.


#4 ToniAdams

ToniAdams
  • Members
  • 1,311 posts

Posted 01 May 2007 - 09:46

odlicna je to dijeta, jedino je bolja ona sa zvakama i mlakom vodom.

#5 007

007
  • Members
  • 547 posts

Posted 10 May 2007 - 09:31

E, ima neka NERA dijeta koja traje 10 dana. To je sirup palme koji smuckas sa limunom i sitnom ljutom papricicom i to pijes svaki put kad osetis glad. Naravno, ne moze se smrsati ne znam ni ja koliko za 10 dana, ali ipak se organizam procisti i nekako se covek lepse oseca. To treba ponoviti za 2 meseca (ili mesec dana, zavisi)...

#6 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 10 May 2007 - 10:34

Najbolja i najzdravija dijeta je metod Montignac. Gubi se 3-4 kg mesečno, bez gladovanja i mučenja.

Metod Montignac

#7 morgana

morgana
  • Members
  • 1,815 posts

Posted 10 May 2007 - 10:47

moj jelovnik je jedno vrijeme izgledao vrlo slicno toj montignac dijeti, doduse, cilj mi nije bio mrsavljenje nego sredjivanje nekih manjih zdravstvenih problema. kolateralni efekat je bio gubitak par kg. dijeta se lako podnosi, osim prvih par dana- kad ljubitelji peciva i slatkisa mogu imati manjih problema

#8 Alexia

Alexia
  • Members
  • 1,114 posts

Posted 10 May 2007 - 11:07

UN dijeta se kod mene dosta dobro pokazala pre nekoliko godina - 4kg za dvadesetak dana, i to uz prilicno neortodoksno pridrzavanje pravila.
I sada na svakih par meseci, za svaki slucaj, odradim jedno 2-3 cetvorodnevna ciklusa.
Ne gladuje se (mnogo) i to je dobro - e sad, vocni dan nije bas preterano uzivanje, ali se prezivi.
Imam negde i predloge obroka za svaki dan (da se izbegne monotonija) - ako nekome treba, iskopacu i pm-ovacu.

#9 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 10 May 2007 - 12:27

pih
dijeta je za mene samo kad gubis 4 kg za 4 dana
ostalo je zamorno i nefunkcionalno
rolleyes.gif

#10 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 10 May 2007 - 13:17

QUOTE(morgana @ 10 May 2007, 11:47) <{POST_SNAPBACK}>
moj jelovnik je jedno vrijeme izgledao vrlo slicno toj montignac dijeti, doduse, cilj mi nije bio mrsavljenje nego sredjivanje nekih manjih zdravstvenih problema. kolateralni efekat je bio gubitak par kg. dijeta se lako podnosi, osim prvih par dana- kad ljubitelji peciva i slatkisa mogu imati manjih problema

Ja sam sledio Montignac dijetu više meseci(7-8) iz sličnih razloga kao ti. Kolateralno sam izgubio nekih 16 kg. A tačno je da sam prvo vreme strašno krizirao, kao strasni ljubitelj peciva i slatkiša.

#11 April

April
  • Members
  • 1,314 posts

Posted 23 May 2007 - 07:20

Drzao UN dijetu 3 meseca, svukao kilazu. Ali nijednom nisam uspeo da izdrzim vocni dan. Vodeni izdrzis bez problema, ali je vocni prava katastrofa. Druga losa strana te dijete je bas hronicni nedostatak voca tokom dijete.

Licno predlazem mnogo radikalniju varijantu - izbacite veceru(to je stvarno jako tesko i uspeva tek posle nekoliko mukotrpnih nedelja)kupite kuhinjsku vagu i disciplinovano merite koliko kalorija unosite dnevno. Bicete iznenadjeni.

Vrlo brzo cete shvatiti da vam se vise isplati da pojedete 6 dvopeka umesto jednog parceta hleba, 300g ribe umesto 50g svinjetine, pola litre light jogurta umesto case koka kole. Ostalo ide samo od sebe. Ja sam na taj nacin za 4 meseca smrsao 17kg, posle dvonedeljnog horora, nakon sto sam izbacio veceru.

#12 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 31 May 2007 - 02:52

QUOTE(7 @ 10 May 2007, 10:31) <{POST_SNAPBACK}>
E, ima neka NERA dijeta koja traje 10 dana. To je sirup palme koji smuckas sa limunom i sitnom ljutom papricicom i to pijes svaki put kad osetis glad. Naravno, ne moze se smrsati ne znam ni ja koliko za 10 dana, ali ipak se organizam procisti i nekako se covek lepse oseca. To treba ponoviti za 2 meseca (ili mesec dana, zavisi)...

Drzao, i ima jo-jo efekat, smrsao 8 kg, koje sam za cas vratio.

#13 Born Too Loose

Born Too Loose
  • Members
  • 1,205 posts

Posted 02 June 2007 - 14:43

QUOTE(Nicol @ 1 May 2007, 10:24) <{POST_SNAPBACK}>
un-diet je posljednjih par miseci zbilja poharala hrvatsku. ne znam je li slučajno, ali ispalo da se puk stresao na porazne rezultate istraživanja o tjelesnoj težini. uglavnom prije 2 tjedna je stvar dosegla takve razmjere da catering firme uredno ubacuju un-diet jelovnike u ponudu.

imam dva oprečna iskustva s un-dietingom- bivšu šefku i prijateljicu. prva je skinila kilo i po u 3 miseca, s tim da joj je sa kilom otišlo i ono malo samokontrole. tako smo na kraju usklađivali vlastite slobodne s njenim vodenim danima te s nestrpljenjem iščekivali koga od nas bi mogla proždrat za sljedeći mesni dan. nakon 3 miseca je prestala, vratila 4 kg. ja prominila posao biggrin.gif

prijateljica je skinila 9 kg, u 3 mjeseca. držala se svih preporuka, uključujući onu o nepijenju alkohola i vježbanje 3x tjedno. a un-dijeta mi se čini kao radikalnija verzija fit for life-a koji je zbilja kvalitetan.


Ne zna se koja vise laze od ove dve smile.gif.

Dijeta je prava stvar za sve koji su iz bilo kojih razloga nabacili visak kilograma. Najvaznije od svega je da se covek uopste ne muci i ne gladuje tako da uopete nije problem izdrzati. Jedina mana je sto nije tacno da se promeni metabolizam i da se tezina vise ne vraca.

Ja sam svojevremno sticajem okolnosti nabacio poprilican visak i morao sam da preduzmem nesto. Od jednog poznanika koji je dijetu dobio od lekara i za 4 meseca sam skinuo tacno 25 Kg. U poredjenju sa citiranom dijetom, ja sam imao jos nekoliko vrsta hrane tako da mi je bilo jos lakse. Vodene dane nisam praktikovao.

#14 Valkyrie

Valkyrie
  • Members
  • 1,115 posts

Posted 04 June 2007 - 01:16

Ja sam držala svojevremeno ovu UN (ne baš tako sa tim vodenim danom etc) i meni je bila odlična jer ima večeru (što mi je bitno jer sam uveče gladna, doručak ionako preskačem). Držala sam je jednom 16 dana i skinula 4-5 kg, majka više nije htela da mi kuva ''specijalno'' a i uplašila se da se ''ne osušim i ne razbolim''.

E sad, ima jedna dijeta koja je vrlo brzopotezna, gubi se 5 kg za 7 dana (garantovano! i nju sam bila držala) ali je dosta teška i može da se izdrži tek kad se želudac pripremi na manje količine hrane. Ide ovako (svaki dan se isto jede):

8h - 2 jabuke
10h - 2 tvrdo kuvana jaja
12h - 2 suve šljive koje su prethodnu noć bile potpoljene u vodi
14h - limunada bez šećera
16h - 2 kuvane viršle ili 150 gr belog pilećeg mesa (kuvanog, naravno)
18h - 150 gr mladog sira
20h - šolja jogurta


moguće da sam zamenila mesta jajima i šljivama, ne sećam se tačno šta je u 10 a šta u 12 ali suština je bitna.

Kao što rekoh, nije baš laka dijeta, preporučujem samo kad je baš hitno dovesti liniju u red.


#15 Šumejker-Levi 9

Šumejker-Levi 9
  • Members
  • 568 posts

Posted 14 June 2007 - 23:11

Pričajte vi šta hoćete, ja skinuo 8 kg za dva meseca piggy.gif , bez izgladnjivanja (uz pomoć nutricioniste). He he, ulazim sada u sve farmerke s_w.gif.