Jump to content


Photo

Jedna prosta rec


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
46 replies to this topic

#1 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 12 May 2001 - 01:42

Na danas okoncanom Sajmu Knjiga u Jerusalimu, imao sam priliku da se susretnem i sa nekim ljudima iz Zagreba /Hrvati, pravi pravcijati, buu!/ i iz Sarajeva /Bosnjaci, buu!/. Oni su se tu nasli u svojstvu agenata svojih, nezavisnih, izdavackih kuca. Ono sto me nije iznenadilo, bilo je prijatno gostoprimstvo, i topla, prijateljska rec, uz kaficu i Filter Ronhill Lights, na njihovom shtandu. Razgovarali smo opusteno i direktno o svemu, odnosno bolje receno, jadali se jedni drugima povodom neposredne nam i skoro pro/e/zivljene zajednicke Tragedije. Bitno je naglasiti da se sve odvijalo, iako to nije receno ni od koga otvoreno, u atmosferi prastanja, i da tako kazem, pokajanja.
Za mene je bilo sokantno saznanje, mada sam donekle nazirao i saam, do koje je mere tokom devedesetih, u ove dve bivse jugoslovenske republike, bila ugusivana nezavisnost i sloboda govora i misli. Kroz razgovor (trojezicni:hrvatsko-bosnjacko-srpski; verujte, sjajno smo se razumeli) mi je ukazano koliko je, zapravo, jeziva slicnost izmedju propagandnih i ratnih masinerija i aparata vladala u tri nesrecne, zaracene, bivse yugo-republike. Sve apsolutno jednako: fizicke i psiholoske pretnje, eliminacije, egzistencija u zastrasenosti, stalni pritisak, tenzija. Surove odlike totalitarizma. I nakon takozvane liberalizacije drustava, i otpocinjanja procesa reformi, takodje identicne pratece pojave: sporost, opstrukcije od strane bivse pozicije, mlakost i nedoslednost u odlucivanju novih vladajucih garnitura, korupcija.
Medjutim, ono sto smo svi istakli, jeste konacno oslobodjenje i demokratizacija, i pored svih teskoba, misli i govora. Najbitnija stvar za oformljenje normalnog, neopterecenog, otvorenog drustva. I uz prisecanje, ne bez gorcine, na sve kroz sto smo prosli, izlozeni svim oblicima torture od strane nasih totalitarnih rezima kao i histeriji mase, zavrsili smo nas susret u nadi...
Moja poslednja rec, jer nisam bio kadar suzdrzati se, bila je:
-Gospodo, oprostite!
Poslednja sasvim rec je ipak pripala Hrvatima i Bosnjacima /buu!/:
-Mladicu, zelimo ti svaku srecu!
Toliko.

[ Izmena poruke: srdjanf. na dan 2001-05-12 03:15 ]

#2 filipenko

filipenko
  • Members
  • 5,336 posts

Posted 12 May 2001 - 22:37

Cestitam ! Muski si se poneo a oni su ti jos bolje odgovorili !
Nama su ovde u Srbiju poslali 500 000 vrlo slicnih poruka
Treba samo da im vidis lica...

#3 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 12 May 2001 - 22:55

Stvarno, sa svim trudom, ne razumem vas post, Filipenko. Da li biste bili ljubazni, posto se vec odazivate temi, malo konciznije obrazloziti svoje stavove.

#4 TETOVKA

TETOVKA
  • Members
  • 280 posts

Posted 14 May 2001 - 13:56

Srdjane, nisi jedini koji ima problema da se razume sa FILIPENKO. Sto se tice tvog posta htela bih samo da dodam da se nadam da cete biti vise vakvih susreta koji bi nas opet zblizili sa svima onima koji smi medjusobno ratovali.

#5 quasar

quasar
  • Members
  • 682 posts

Posted 17 May 2001 - 17:55

hm, ja ni za vreme rata - doduse u inostranstvu sam od polovine 80tih, pa stvari dozivljavam mozda malo drugacije - nisam prekidao kontakte sa prijateljima iz zagreba, dalmacije, sarajeva itd. cak naprotiv, to mi je pomoglo (a cesto je stvar bila i obostrana) da prodjem kroz taj, i za nas u inostranstvu, mracan i ruzan period. zajedno sa prijateljima konacno izbeglim iz sarajeva posmatrasmo na tv-u razaranja njihovog grada, pricali smo o tome itd. kada se, konacno, i u Beogradu desavalo nesto slicno prilikom nato intervencije - imao sam njihovu podrsku. moram priznati da sam ih tek tada delimicno razumeo, situacija u BG slicaju je ipak bila malo drugacija.

#6 Aleksa

Aleksa
  • Members
  • 1,344 posts

Posted 17 May 2001 - 19:13

Naravno, ja kada sam dosla u Holandiju zatekla sam citavu koloniju sa svih strana bivse Ju, i svi se druzimo od tada najnormalnija stvar, zajedno smo, na zalost ono sta se dogodilo, gledali bespomocno i Srebrenicu i Sarajevo i Kosovo i Beograd..

#7 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 17 May 2001 - 19:33

Alexa draga,
da li se secas kakav je vibe bio izmedju prijatelja i Tebe, bas u trenucima kada je Zlo uzimalo maha?
Da li je dolazilo do zahladnjenja, ili ste se drzali herojski, i na kraju Lj pobedila?
Jel' se secas?
Djans Boy

#8 Aleksa

Aleksa
  • Members
  • 1,344 posts

Posted 17 May 2001 - 20:21

Srx, darlin', naravno da je ljubav pobedila..Bilo je razgovora a bogami i gutanja knedli kada shvatis tudje muke koje su u stvari i tvoje (kasnije se pokazalo-bombardovanje Srbije). Drugarica mi je npr. izvlacila majku i rodbinu iz Bosne, samo sam slutila kako joj je tada bilo i kako bi meni bilo da mi se desava. Nije bilo ruznih scena ni optuzbi svi smo mi razumni ljudi, ja mogu da razumem neciju ogorcenost u takvoj situaciji ali nije bilo smestanja citavih nacija u ime onih koji zlo cine. Ja sam, eto, imala srece da naidjem na fine i razumne ljude sa svih strana, cak i oni malo nacionalisticki nastrojeni su ublazavali stavove. Najbolje od svega jos, i dalje se zene i udaju jedni sa drugima i trecima itd. imaju decu (mesance, gde ces lepse)ljudi iz Bosne, Hrvatske, Srbije ovde u Holandiji. Meni je pravo zadovoljstvo druziti se sa njima, i ljudima iz celog sveta ovamo pridoslim!

Pozdravljam te mnogo..Srx, ljubice nasa forumska

[ Izmena poruke: Aleksa na dan 2001-05-17 21:25 ]

#9 TETOVKA

TETOVKA
  • Members
  • 280 posts

Posted 18 May 2001 - 09:40

Ne znam zasto ali imam utisak,da svi mi koji zivimo u inostranstvo a koji smo iz Bivsih republika YU vise se postujemo i druzimo nego oni koji su ostali u rodnom kraju. Na pr.hrvati koji zive u Hravatski jos uvek ne mogu da smisle srbe,bosanci - hravte i srbe, a srbi pak hrvate,muslimane pa i makedonce kao da su im oni krivi za sve.

#10 ULTRA

ULTRA
  • Members
  • 351 posts

Posted 25 May 2001 - 18:00

Prvo treba ukloniti mangupe iz nasih redova.

#11 trifke

trifke
  • Members
  • 4,610 posts

Posted 04 July 2001 - 19:00

cijih nasih?

#12 zorana*

zorana*
  • Members
  • 680 posts

Posted 31 January 2002 - 14:23

ijao srdjane, ne razumes sta je filipenko htela reci u kratkom tekstu, a hteo bi i jos kraci (koncizniji, kako napisa) :grin:;

upravo kad si izlozio celu idilu novonastalog bratstva - jedinstva, filipenko je pokusala da ti razbije to blazenstvo mehura od sapunice, nevaljalica

kako se se spomenuti razvili u 'napredna' i 'demokratska' drustva, mogli bi sada i da vrate imovinu i civilna prava proteranima, ili odstetu; sumnjam da ima leba od pukog izvinjavanja

#13 Stoprocentni

Stoprocentni
  • Members
  • 5,096 posts

Posted 31 January 2002 - 22:49

Kako biti iskren i napisati da su mi sada poslije svega svi ljudi isti? Da bih se ukolopio u ovu vasu pricu trebao bih reci da su zemljakinje u pravu. Ovamo van YU ( i ja sam iz Holandije) se svi u principu dobro sporazumijevamo.Da, tacno je, i na poslu a i u obicnom zivotu se srijecemo. Nista nenormalno...reci ce te...
Ali, nije to vise ono sto je bilo niti ikada moze vise biti. Uvijek ce postojati ta rezerva bar kada je vjera u pitanju, a ne mijesanje krvi, jer, morate priznati, i da pocnete nekoga da ubjedjujete da vi niste krivi nego vas narod, kad tad ce te morati priznati (bar samom sebi) da ste i vi dio tog naroda.

#14 zorana*

zorana*
  • Members
  • 680 posts

Posted 31 January 2002 - 23:59

CRNOGORAC 100%:
Uvijek ce postojati ta rezerva bar kada je vjera u pitanju, a ne mijesanje krvi, jer, morate priznati, i da pocnete nekoga da ubjedjujete da vi niste krivi nego vas narod, kad tad ce te morati priznati (bar samom sebi) da ste i vi dio tog naroda.  




Sta mislis, kako je muslimanima u americi posle 11. septembra?

Problem i jeste u tome sto jedni na druge gledamo ne po karakteru vec po nacionalnoj ili/i verskoj pripadnosti. A znas i samo kako su Crnogorci ko vezane vrece - pre ce da prigle i barabu ako je Crnogorac, nego nekog Srbijanca dobricinu :grin:

ovo naravno hipoteticki navodim, nema ljutis (da razjasnim: nisam napisala da su Crnogorci barabe,a Srbijanci sve sam fin svet :grin:
moram dva puta da objasnjavam, nikad se ne zna )

#15 lazyboy

lazyboy
  • Members
  • 324 posts

Posted 01 February 2002 - 20:25

problem sa vama koji zivite u inostranstvu je taj sto ste izgubili osecaj naciona i postali slicni onima koji su vas ugostili.....zato jedan srbin/srpkinja; hrvat/hrvatica mogu da komuniciraju, zato sto vi to vise i niste fakticki....
jednostavno niste upoznati sa problemima, imate drugacije poglede na svet, drugaciji sistem vrednosti.....
lb