Jump to content


Photo

Dajte neki recept za pilav


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#1 Maya Order

Maya Order
  • Members
  • 518 posts

Posted 17 April 2007 - 15:48

izgleda sasavo al kad uguglam pilav ne dobijem bogznasta

Edited by Maya586, 17 April 2007 - 17:18.


#2 rafiki

rafiki
  • Members
  • 172 posts

Posted 17 April 2007 - 17:45

QUOTE(Maya586 @ 17 Apr 2007, 16:48)
izgleda sasavo al kad uguglam pilav ne dobijem bogznasta

?
Ja sam na Google-u dobio samo 976000 pogodaka za pilav i oko 120000 za rice pilau. Neki od tih recepata mora da valja...

#3 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 17 April 2007 - 18:13

QUOTE(Maya586 @ 17 Apr 2007, 16:48)
izgleda sasavo al kad uguglam pilav ne dobijem bogznasta



happy.gif
...ih Majo, mora da se salis...pokusaj ponovo ali pazi kako kucas... tongue.gif

#4 Maya Order

Maya Order
  • Members
  • 518 posts

Posted 17 April 2007 - 18:41

QUOTE(rafiki @ 17 Apr 2007, 17:45)
?
Ja sam na Google-u dobio samo 976000 pogodaka za pilav i oko 120000 za rice pilau. Neki od tih recepata mora da valja...


ma daj ti meni neki onakav k'o sto su ga nase mame spremale, pusti ti te tvoje silne pogotke

#5 garcia

garcia
  • Members
  • 231 posts

Posted 17 April 2007 - 19:12

evo kako ja to radim:

Sastojci:
1 glavica crnog luka
1-2 čaše pirinča (zavisno od broja gladnih usta)
par krompira seckanog na kockice
par šargarepa seckanih na kolutiće
barena piletina/teletina/sojini komadići/whatever

Priprema:
očišćeni pirinač ostavim sat-dva u vodi da omekša.
ako koristim integralni, ostavim ga i duže.

sitno iseckani crni luk stavim u posudu (najbolje bi bilo zemljana), nalijem uljem da ogrezne i dodam kašičicu aleve-paprike (to ko voli, čistunci kažu da pilav treba biti beo).
to stavim u prethodno zagrejanu pećnicu (oko 200C) da se uprži. paziti da ne zagori.

kada je luk upržen izvaditi posudu te dodati pirinač i naseckano povrće.
posoliti, pobiberiti i naliti vodom/supom. vratiti u pećnicu.
pratiti i po potrebi dolivati vodu.

niko se do sada nije žalio.

edit:
u principu uvek pravim pilav i supu zajedno. deo mesa iz supe stavim u pilav a mogu i da nalijem pilav supom umesto vodom. tada je ukusnije.

Edited by garcia, 17 April 2007 - 19:13.


#6 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 17 April 2007 - 22:29

Evo jedna ala domaca varijanta slicna garcinoj.

Naseckam [praziluk/luk/mladi luk zavisi sta imam ili sve zajedno], sargarpicu, malo crvene paprike. Pilence prvo propzim, da malo dobije boju pa dodam praziluk [lukove] sargarepicu & papriku. Zacini; jedan lovorov list, & crni biber u zrnu. Pa polako to sve dinstam dolivajuci vodu [casu belog vina 2]. Pilence je polugotovo za 20' Nije bas supa vec je dinstano a ima odnos tekucine - mesa 2:1.

Pirinac:
Vi imate tamo kochanski pirinac koji je super. Doduse ne u samiski nego na pijaci. Well, treba ti round grain pirinac koji se kasi [a ne raspada]. Ovde ima vrsta pirinca kao kineza. Ja koristim basmati jer sam se mnogo puta prevario exp. sa pirincem.

Ovo je nekome mozda novina:
Na buteru proprzim pirinac, stalno mesajuci da ne zagori i da ne porumeni. Dodajem malo pomalo supicu [procedjenu], na kraju dodam piletinu malo graska & sargarepice na kolutove [zbog boje]. Sve se to stalno mesa i po potrebi naliva vodom. Ja ne ljubim kocke za supu vegete & to. Kome to ne smeta moze da razmuti 1/4 kocke pilece supice i da time naliva. Ili kao garcija da malo produzi tekucinu u dinstanju. Odnos pirinca & tecnosti od prilike 1:4. Tekucinu dodajes malo pomalo, tako da pri kraju iskljucis sporet i dodas zadnji deo tecnosti i poklopis da se upari.

Ovu tehniku sam pokupio od jedne prijateljice Iranke. Primenjiva je i na nas pilav. Ko voli da bude 'suv' moze sve to da izlije u pleh doda jos malo vode [supe] i zapece u rerni.

U pilav [koji sada nece da lici na nas] dodam skoro uvek i leblebije [naut] koje sam potopio u vodi dan ranije. Ili pine. Takodje suvo grozdje skoro uvek. Beli oljusteni badem se takodje odlicno slaze. Pilav moze da se lepo oboji safranom [ali oprezno jer safran ima specificni ukus] ili turmericom [vidi na topiku o zacinima].
Naj pilav je bez pileta tj sa jagnjetinom. wink.gif

#7 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 17 April 2007 - 22:49

ja često pravim pilav. dosta drugacije od ovog predhodnog recepta, moram da priznam smile.gif
Nisam nikad cula da se stavlja obareno meso ili krompir unsure.gif
Ali kombinacija sa supom je super fora, najlepsi je sa pilecom supom (bujonom).

Ali mora da je taj moj recept dobar, i oni koji nisu voleli pilav ranije poceli da ga vole (i traze da kuvam sto cesce!)

Pileci pilav

Pola kile pilecih prsa se iseckam na sitne kockice, maksimalno 2 cm, moze i manje. Napravim marinadu od ulja i začinske mešavine za grill i umesam kockice mesa, ostavim da stoji pola sata, taman dok iseckam luk i pripremim sve sto treba.
Dve glavice luka iseckam sitno i ostavim sa strane, procedim pilecu supu i pripremim jedan litar za zalivanje pilava. Onda isprzim meso u woku ili nekom dubljem tiganju, na visokoj temperaturi i uz brzo mesanje, max 5 minuta. Uhvati lepo boju kao meso na grilu, a pilav ima lepsi ukus. Dodati preko iseckani luk i promesati uz przenje jos minut dva.
Prebaciti u vecu serpu, dodati dve solje dobro opranog pirinca, zaliti supom i cekati da provri, onda povremeno mesati dok pirinac "bubri" i dodati vode ako treba.
Gotovo kad je skuvan i pirinac, predpostavljam da priprema ne traje duze od pola sata.

Jednostavnija varijanta je proprziti sve zajedno luk i seckano meso, odmah u vecoj serpi, dodati pirinac i vodu i mesati. Ali fora sa przenjem mesa je super, meso nema ukus na kuvanu gumu smile.gif

Prijatno.

Edited by wegga, 17 April 2007 - 22:50.


#8 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 17 April 2007 - 23:20

Zasto perete pirinac? unsure.gif

@wega dobro zvuci

....

Ali kada imas vece komade pileta [batak karabatak...] onda mora da se pre toga prodinsta, i to sa povrcem i zacinima jer dobijes koncentrisan stock [bujon] koji ti sluzi za nalivanje jer se pirinac se mnogo krace kuva nego meso.
Prsa [belo meso] je druga prica, pogotovu tako sitno iseckano. To rade kinezi, ali probaj [ako smem da primetim] te vec skoro gortove komade mesa iz woka ne nalivas vodom i kuvas zajedno sa pirincem, vec meso dodas skoro kada je pirinac gotov, poklopis i pustis da se upari. Ako vec nalivas pilecim stokom, onda ti sokici iz komadica mesa nisu potrebni kao dodatrak pirincu, bolje da ostanu u mesu.

Meso nije 'gumasto' jer si przenjem na nagloj vatri zatvorila pore i ostali su svi originalni sokovi takodje, vazi i za dinstanje gde se tekucina dodaje malo po malo. To je [steer & fry tehnika] u woku ili tiganju koja ima za cilj da da svi originalni sokovi ostanu u namirnici. Naravno da je tu bitna i velicina [komadici] to je neizvodljivo sa vecim komadima.

Edited by Hefestus, 17 April 2007 - 23:23.


#9 Billy Mahony

Billy Mahony
  • Members
  • 1,712 posts

Posted 17 April 2007 - 23:45

QUOTE(Hefestus @ 18 Apr 2007, 00:20)
Zasto perete pirinac?  unsure.gif


Prašina iz pirinča pravi lepak, narodski rečeno štirak, pa je pirinač lepljiv a ne suvo rasut. Ljudi koje ja znam, a koji dosta jedu pirinač, Turci, Pakistanci, Iračani.... ne vole da je pirinač gnjecav, nego što bi hrvati rekli prhak.

A i oni moji Maćedonci kod kojih idem na Prespu, obavezno peru Kočanac...

Edit: A da, i obavezno propržavaju malo pirinač pre dodavanja vode ili bujona.

Edited by Billy Mahony, 17 April 2007 - 23:46.


#10 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 17 April 2007 - 23:59

QUOTE(Billy Mahony @ 18 Apr 2007, 00:45)
Prašina iz pirinča pravi lepak, narodski rečeno štirak, pa je pirinač lepljiv a ne suvo rasut. Ljudi koje ja znam, a koji dosta jedu pirinač, Turci, Pakistanci, Iračani.... ne vole da je pirinač gnjecav, nego što bi hrvati rekli prhak.

A i oni moji Maćedonci kod kojih idem na Prespu, obavezno peru Kočanac...

Edit: A da, i obavezno propržavaju malo pirinač pre dodavanja vode ili bujona.


smile.gif Kada sam ja zadnji put video kachanac huh.gif tada mi mama kuvala smile.gif Samo se secam da je prva liga. Da, i da sam kao klinac nesto prebirao dali ima kamencice & to. Bilo pamtilo se. Ovi pirinci ovde su toliko izmuceni i sterilni [ako i sve ostalo nazalost]
Pa ovaj basmati ne pravi stirak, ali nije bas idealan za pilav. Long grain se ne raskuvava [kasi] ali ni taj nije idealan za pilav.

#11 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 18 April 2007 - 02:02

evo kako ga ja pravim...
uprzis glavicu crnog luka, dodas sitno seckano belo skinuto sa juce pecenog pileta i to przis desetak minuta uz neprekidno mesanje...

dodas pirinac koji je stajao par sati u vodi (sa sve vodom u kojoj je stajao) i na laganoj vatri krckas dok voda ne ispari... Ako je pirinac tvrd dodati jos vode...

#12 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 18 April 2007 - 02:24

...

Nema pilava bez orijentalnog pilava!

=======================

"Samarkandcha palov" - Pilav iz Samarkanda.

Osnovni principi.
Meso - sargarepa - luk 1: 1: 0,5 kolicine.

Uzeti ovcetinu / jagnjetinu. Pola kolicine posno / pola masno.
Iseckati na kockice. Odvojiti masnije delove.

Uzeti duboku posudu (tuchanu, ili od gusa) sa debelim dnom (obavezno!) staviti masnije komadice, i isto toliku kolicinu ulja.
Zagrejati i prziti na tihoj vatri - 20-25 min. Tzv. "cvarke" izvaditi (potamne).
(postoji mala "kulinarska tajna". U to treba dodati dve koscice od mesa (jagnjeca / teleca rebarca).
Koje mora da potamne od przenja u ulju i daju svoju zlatastu boju masnoci, koja ce kasnije "obojiti" pilav.
(Koscice se na kraju izvade i bace).

Dodati meso seckano na kocke 2x2 cm i prziti do rumene korice.
Iseckati luk na kolutove (moze i "crveni"), mesati, proprziti i naliti vodom, da pokrije meso i luk.
U medjuvremenu, sargarepu iseckati na stapice 0,5x2 cm i dodati mesu i luku.

Dodati zacine: mleveni kim, vrlo malo kurkume (prah zute boje, daje boju, gorak!), obavezno "majcine dushice", suvih drenjina (bez kostica!) i suvog grozdja (krupnog, opranog, ociscenog).

Posoliti (malo vise, pirinac i sargarepa ce "pokupiti" visak)
Poklopiti i ne dirati 10 min.

Pripremiti pirinac.
Obavezno uzeti kvalitetan pirinac, najbolje italijanski "San Marco" ili "kochanski.
(Niposto ne koristiti "duguljasti" - kineski, burmanski ili indijski pirinac!)

Pirinac oprati u nekoliko voda. Odnos pirinac - meso 2:1).
Sipati i poravnati pirinac preko "zirvaka" - (meso, sargarepa, luk i zacini), naliti mlakom vodom, da predje povrsinu "zirvaka" 2cm, sacekati da "burno prokljuca", smaniti plamen na najmanje, poklopiti (staviti pod posudu metalni "podmetac").
Ne otvarati!
Drzati 10 min.

Otvoriti poklopac, ako je pirinac suv, dodati jos malo vode.
Ako je pirinac gotov, ugasiti plamen, poklopiti i ne dirati narednih 15 min.

Prema broju gostiju uzeti psenicno brasno (meko-ostro 1:1), kvasac, vodu.
Zamesiti da bude "glatko". Napraviti "kobasicu" (5-6cm). Ostaviti po strani da se "odmori".
Iseci mokrim, ostrim nozem na komade debljine 2cm.
Posuti brasnom, razvaljati oklagijom (20cm). Neka rubovi budu malo deblji, a sredina - tanja.
Ugrejati rernu.
Lepinjice peci na 200C.
Okrenuti ih jednom.

Varjachom promesati pirinac, meso sa "zirvakom".
Staviti na poveci ravan tanjir lepinju, sipati pilav sa mesom na gomilicu.
Jesti rukama.

Uz to sluziti obavezno kiselu salatu.
Uzeti rotkvice: crvene (okrugle), bele (duguljaste). Crvene seci na kolutove, bele na plocice.
Staviti u posudu, lagano posoliti.
Napraviti "dressing".

Posto je pilav "mastan", salata mora biti jako kisela / pikantna.

Rotkvice bele / crvene pusuti sveze seckanim liscem korijandera (neki mu ne vole miris!), mlevenim kimom, (ako neko volji ljuto - tucanom ljutom paprikom / chilijem) jabukovim sircetom (razblaziti vodom) a najbolje je sokom od nara!

Uz to sluziti crno vino. Mora biti oporo, kiselo, - prema zelji, ukusu, mogucnosti.

---------------

A sada - nesto i za vegetarijance!
Sve isto.
Meso zameniti dunjama!
Znaci, kockice dunja 1,5x1,5cm "tretirati" kao meso (proprziti na ulju). Mogu se dodati i obarene "leblebije" / naut.
Salata ostaje ista (manje kisela), a kao pice - zeleni caj.

================================================

Obicni pilav od kokoske.

Uzeti srednje veliku kokos. Ocistiti / rascetvoriti.
Staviti u expres lonac, dodati 1-2 shargarepe, 1 koren persuna, 1/4 korena celera, 1/2 paskrnata.
Nekoliko zrnaca bibera, 1-2 lovorova lista, 1-2 lista zalfije. Blago posoliti.

Naliti vodom da dobro ogrezne, - staviti na jaku vatru dok ne prosisti, smanjiti vatru i ako je kokos starija / masnija - neka shushti 20-25 min. Ako je mladje pile / brojler - 15 min.

U tuchanoj / metalnoj posudi na ulju izdinstati 1-2 manje glavice luka, dodati 1-2 lista lovora, - staviti po strani.
Kad je meso u expres-loncu gotovo, pazljivo otvoriti, izvaditi meso, procediti supu u posebnu posudu.

Pirinac!

Ako ne pravite neko konkretno i specificno istocnjacko jelo gde se trazi duguljasti azijski prinac - uvek koristite italijanski pirinac "San Marco", to se kod nas kaze - "Kochanski".
Operite ga iz nekoliko voda - poslednja voda mora biti potpuno bistra.
Ako je mutna, od "pirinchanog talka" / skroba - pirinac ce se ulepiti, postati "gnjecav".

Isprani pirinac bacite u posudu sa preprzenim lukom, lagano ugrejte pazljivo mesajuci, dodajte kuvanu piletinu (seckanu ma manje komadice) ili potpuno ociscenu od kostiju, blago promesajte, pazljivo nalijte supom od skuvane kokoske / pileta, probajte koliko je slano (posolite po ukusu), obilno pobiberite, dodajte sitno seckan zeleni persun, poklopite i stavite u pecnicu na 250'C.
Posle 10-15 minuta otvorite, pogledajte kolicinu tecnosti, smanjite temperaturu i ostavite da tecnost ispari.
Samo toliko.

Ako koristite vatrostalnu posudu (bolja je za nadgledanje) onda morate proprziti luk / pirinac u posebnoj posudi. (Ima vise za pranje).

(Zasto se oprani pirinac blago preprzi u ulju? - Pa da manje upije vode, da ne bude "gnjecav").

...

#13 GoranBG

GoranBG
  • Members
  • 1,485 posts

Posted 18 April 2007 - 07:26

'bes pilav koji nije malo lepljiv, isto kao i rizoto. Ja za oba koristim arborio i nikada ne perem pirinac pre kuvanja.

Ali ako se pakistancima tako ne svidja, ja se izvinjavam dry.gif

Hefe, arborio verujem da mozes da nadjes kod tebe, za njega tesko moze da se kaze da je sterilan. Probaj ako vec nisi.

#14 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 18 April 2007 - 07:48

QUOTE(Hefestus @ 18 Apr 2007, 00:20)
Zasto perete pirinac?  unsure.gif

@wega dobro zvuci

....

Ali kada imas vece komade pileta [batak karabatak...] onda mora da se pre toga prodinsta, i to sa povrcem i zacinima jer dobijes koncentrisan stock [bujon] koji ti sluzi za nalivanje jer se pirinac se mnogo krace kuva nego meso.
Prsa [belo meso] je druga prica, pogotovu tako sitno iseckano. To rade kinezi, ali probaj [ako smem da primetim] te vec skoro gortove komade mesa iz woka ne nalivas vodom i kuvas zajedno sa pirincem, vec meso dodas skoro kada je pirinac gotov, poklopis i pustis da se upari. Ako vec nalivas pilecim stokom, onda ti sokici iz komadica mesa nisu potrebni kao dodatrak pirincu, bolje da ostanu u mesu.

Meso nije 'gumasto' jer si przenjem na nagloj vatri zatvorila pore i ostali su svi originalni sokovi takodje, vazi i za dinstanje gde se tekucina dodaje malo po malo. To je [steer & fry tehnika] u woku ili tiganju koja ima za cilj da da svi originalni sokovi ostanu u namirnici. Naravno da je tu bitna i velicina [komadici] to je neizvodljivo sa vecim komadima.

To sa mesom na kraju uglavnom i radim, narocito kad je za mog muza koji ne voli "barena" mesa.
Obzirom da moja metoda przenja mesa samo par minuta ne uliva poverenje mojim rodjacima, mami i svekrvi, onda imam i ovu varijantu. Pomislila sam da i forumasi nece imati razumevanja za pilav sa mesom na kraju smile.gif
I kad przim kockice mesa za Ceasar salatu moja svekrva ne moze da veruje da to moze tako kratko. Ona ga przi toliko dugo da ubije boga u njemu pa se posle cudi da je kod mene to bilo lepse smile.gif

#15 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 18 April 2007 - 09:27

QUOTE(Maya586 @ 17 Apr 2007, 19:41)
ma daj ti meni neki onakav k'o sto su ga nase mame spremale, pusti ti te tvoje silne pogotke


Pilav na nas nacin je mozda ok ali meni uvek ima ukus preostale supe i kasast je. Nisu nase domacice experti za to.

Medjutim kad sam probala paelju, rizoto, arapsko- turski i kineski nacin spremanja rize... vidim, to je vec nesto sasvim drugo...to je majstorski pirinac.

I pitala sam te majstore u cemu je tajna - kazu da rizu ne treba potapati da stoji u vodi nego pre pripremanja - pirinac ispirati hladnom vodom i to 9 puta.
Kazu toliko je potrebno da se izbistri skrob ili sta je vec i da riza samo tada moze da bude rastresita i ne gnjecava ko kacamak. (tajna istocnih domacica koje su pirinac dovele do perfekcije)

Mojoj mami je i dan danas riza sva slepljena, a moja kad se udostojim kuvanja - ko sa slike... cool.gif