Jump to content


Photo

otici i ostati u USA


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
11 replies to this topic

#1 cony

cony
  • Sleepers
  • 3 posts

Posted 15 April 2007 - 18:08

htela bih da pitam dobronamerne, po celom svetu rastrkane ljude, koji navracaju na ovaj forum, sto mi je ciniti....

zavrsavam menadzment, a izabranik srca mog medicinu.
kako otici? gde je najlaksa procedura za dobijanje bilo kakve vize/radne dozvole i sl?

koja su vasa iskustva? kako ste otisli?
da li je moguc scenario: poseta rodbini (u USA) pa za vreme trajanja turisticke vize naci neki posao za ostanak, legalan?

da li neko ima iskustva sa imigracionim advokatima? da li oni mogu da pomognu?
kako da odavde nadjem poslovnu ponudu u USA koja ce mi obezbediti vizu, a pri tom nisam uopste preko potreban kadar koji oni nemaju, vec jos jedan u nizu menadzera, budimo realni...

USMLE: ima li neko iskustva sa tim, koliko mu/joj je trebalo za polaganje svih stepova...

bilo kakvo vase iskustvo ili savet ce dobro doci.

hvala

#2 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 15 April 2007 - 18:34

QUOTE(cony @ 15 Apr 2007, 18:08)
htela bih da pitam dobronamerne, po celom svetu rastrkane ljude, koji navracaju na ovaj forum, sto mi je ciniti....

USMLE: ima li neko iskustva sa tim, koliko mu/joj je trebalo za polaganje svih stepova...

bilo kakvo vase iskustvo ili savet ce dobro doci.

hvala

Amerika za razliku od OZ ili NZ nema listu deficitarnih zanimanja pa se na osnovu toga dobijaju poeni itd...
Ako nekome ovde trebas onda ce ta firma da sredi papirologiju za tebe u roku od 5-6 meseci.Sad ako dodjes sa turistickom vizom pa trazis posao po oglasima onda je to gubljenje vremena jer niko nece ni da razmatra tvoju molbu.Jedna od varijanti je da radis za neku firmu u Evropi pa te oni prebace ovde kao sto je bilo u mome slucaju.U tome slucaju dodjes sa radnom dozvolom pa apliciras za permanentnu.Necu da te obeshrabrim ali sa turistickom vizom mislim da imas jako malo opcija nakon najnovijih promena u imigracionom zakonu narocito ako ne planiras da otputujues odavde i nastavis proceduru izvan USA.Sada advokati nisu jeftini a oni koji jesu najverovatnije ce ti uzeti novac za nista.

#3 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 15 April 2007 - 19:43

Igraj green card lottery ;-)
(Sanse nisu tako male)

#4 cony

cony
  • Sleepers
  • 3 posts

Posted 16 April 2007 - 07:28

QUOTE(MAGRIPA65 @ 15 Apr 2007, 19:34)
Ako nekome ovde trebas onda ce ta firma da sredi papirologiju za tebe u roku od 5-6 meseci...
Jedna od varijanti je da radis za neku firmu u Evropi pa te oni prebace ovde kao sto je bilo u mome slucaju...
Sada advokati nisu jeftini a oni koji jesu najverovatnije ce ti uzeti novac za nista.


...znaci da zaobidjem advokate u sirokom luku...

a kako stoje stvari za prvi posao? ili za one koji imaju nepunu godinu dana radnog iskustva?
to da te firma prebaci iz EU u USA je dzekpot, ali kako doci do njega?
cime si se tad bavio/ili se jos bavis (ako nije poverljiva informacija, cisto statisticki)

@Indy: da, to vec igram, ali to je stvar koja apsolutno ne zavisi od mene.
aktivan pristup problemu zahteva angazovane korake ph34r.gif

#5 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 16 April 2007 - 08:40

QUOTE(cony @ 16 Apr 2007, 08:28)
@Indy: da, to vec igram, ali to je stvar koja apsolutno ne zavisi od mene.
aktivan pristup problemu zahteva angazovane korake  :ph34r:

Pa, evo angazovano (kao sto je radila moja sestra pre nekih 8-9 godina): apliciraj za kanadsku vizu (Sev. Amerika je Sev. Amerika, zar ne), a dok traje procedura (a traje...) ti igraj na Green Card. Mozda dobijes (kao sto je ona), pa onda mozes da zaboravis na Kanadu. :-)

#6 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 16 April 2007 - 14:34

QUOTE(cony @ 16 Apr 2007, 07:28)
...znaci da zaobidjem advokate u sirokom luku...

a kako stoje stvari za prvi posao? ili za one koji imaju nepunu godinu dana radnog iskustva?
to da te firma prebaci iz EU u USA je dzekpot, ali kako doci do njega?
cime si se tad bavio/ili se jos bavis (ako nije poverljiva informacija, cisto statisticki)

@Indy: da, to vec igram, ali to je stvar koja apsolutno ne zavisi od mene.
aktivan pristup problemu zahteva angazovane korake  ph34r.gif

Neke stvari neces moci da resis bez advokata tako da ces morati sa njima da radis ali budi pazljiv-a( koristi zdravu logiku) da ti ne uzmu novac za nista.
Za prvi posao ti treba SSN i radna dozvola tako da bez toga ga neces ni naci ako ne planiras da radis na crno.Ja radim kao manager u oblasti transporta i logistike ili sto se ovde zove 3PL ako ti to u necemu pomaze.
Ono sto bi moglo da upali ako znas nekoga ko ima biznis ovde.Primera radi poznanik iz Litvanije je sredio papire tako sto je nasao posao kod svog poznanika ovde koji ima stamparsku firmu.Tip je graficki dizajner a provukli su tako da firmi treba graficki dizajner sa znanjem Litvanskog i Ruskog jezika.Odobrili su mu radnu dozvolu na 3 godine u roku od par meseci a sada je u procesu dobijanja Green Card.

Edited by MAGRIPA65, 16 April 2007 - 14:35.


#7 Cirrus

Cirrus
  • Members
  • 80 posts

Posted 16 April 2007 - 20:04

Pre 4 godine, americka vlada je snizila broj novoizdatih H1-B viza sa 200,000 na 65,000 godisnje. U taj broj se ne racunaju ljudi koji moraju da produze svoje H1-B, vec samo oni koji tu vizu dobijaju prvi put ili im je prethodna istekla. Od tih 65 hiljada, 20 hiljada se odvaja za ljude sa magistarskim/doktorskim titulama.
Ovo je prva godina da su apsolutno sve vize planule vec prvog dana (1.aprila). Ranijih godina je sa Masters ili PhD bilo moguce dobiti vizu i krajem godine, jer je novih aplikanata bilo manje od 20 hiljada. Moja zena, koja je sada dobila prvi posao (sa mastersom) i cija je kompanija predala njenu aplikaciju 1. aprila, ce morati da ceka na lutriju koja ce odluciti da li ce biti medju srecnicima koji ce na kraju dobiti vizu.

Sto se tice lutrije za zelenu kartu, sanse su jako, jako male i na to apsolutno ne vredi racunati. Nada, naravno, uvek umire poslednja.

Sve u svemu, dobijanje radne vize u USA je postalo mnogo teze nego sto je bilo do skoro.

edit: da dodam, moja zena vec 5 meseci radi u firmi i vec je up for promotion. jedino sto je pitanje da li ce uopste moci da nastavi da radi ili ce umesto unapredjenja morati da predje na status dependent-a (sedenje kod kuce bez prava rada).

Edited by Cirrus, 16 April 2007 - 20:43.


#8 cony

cony
  • Sleepers
  • 3 posts

Posted 16 April 2007 - 22:01

QUOTE(Cirrus @ 16 Apr 2007, 21:04)
Moja zena, koja je sada dobila prvi posao (sa mastersom) i cija je kompanija predala njenu aplikaciju 1. aprila, ce morati da ceka na lutriju koja ce odluciti da li ce biti medju srecnicima koji ce na kraju dobiti vizu.



kad smo kod mastera, da li je tu titulu stekla ovde ili tamo?
ako je dobila ovde, da li su joj bez problema priznali diplomu?

nadam se da ce sve ispasti ok za tvoju suprugu


kod mene je situacija sledeca: za mesec dana mi stizu rodjaci iz USA i nameravam da nadjem resenje s njima kako otici, a za to vreme pokusavam na sve nacine da se osvestim za razne alternative.

hvala svima za korisne insights i samo nastavite smile.gif

#9 Cirrus

Cirrus
  • Members
  • 80 posts

Posted 17 April 2007 - 00:35

Masters je dobila u Americi, bachelor u Beogradu.

#10 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 April 2007 - 02:18

QUOTE(Cirrus @ 17 Apr 2007, 00:35)
Masters je dobila u Americi, bachelor u Beogradu.

Pa sad ako ce da postane dependent znaci da si ti barem "sredjen".Jeste da sam ja dosao sa radnom vizom pre 12 godina a od tada se gomila stvari izmenjala ali ako se ne varam imas pravo da je produzis najemanje jos jednom.Iskopao sam medju dokumentima na poslu ovaj deo pa to mozda moze da ti pomogne:
QUOTE
Current regulations authorize employment with the existing employer
            after a request for extension of H-1B status is filed. The alien in
            this case is employment authorized but the I-9 form contains no
            provision for this authorization. Employers should follow the
            documentation procedures they currently use for an extension of this
            sort. Typically, this could involve attaching a copy of the receipt
            notice for the filed petition along with a copy of the alien's I-94
            to the I-9 kept on file. They should also keep receipt notice for
            the employer's H-1 petition, make a copy of employee's passport,
            keep a copy of previous previously approved H-1B's notice of action
            I-797 and/or I-94, latest I-94 if the candidate has traveled and
            re-entered the United States subsequently to the issuance of Form
            797, and evidence the employee has been "performing services for an
            authorized H-1 employer," such as pay stubs, a signed and dated
            statement from the H-1B candidate to the effect that the candidate
            has not been employed without authorization since the candidate's
            most recent entry into the U.S.


Vidi ako firma za koju ona radi je voljna da da uradi I-140 za nju.Godisnje se izdaje oko 140000 green cards na osnovu I-140 tako da su joj sanse dosta dobre.Mozda se varam ali tu postoji neka kvota za svaku zemlju tako da Singapur i Kina imaju podjednak broj viza.Proveri a ovo za I-140 je sigurno.

#11 underdog

underdog
  • Banned
  • 2,628 posts

Posted 17 April 2007 - 02:35

Lutrija lutrija i samo lutrija to je ubedljivo najbolji nachin sve ostale varijante nisu nemoguce ali su daleko loshije u smislu prohodnosti brzine dobijanja istih itd e sad jesi li spreman da 10 godina(prosek) chekash papire. Samo prebacivanje sa h1 na EB je takav zajeb koshta strashno puno zivaca nerava i vremena pitajte bilo kog indusa ili kineza ,a shto se tiche sredjivanje papira za par meseci to su najobicnije gluposti no offence mag i sama znash da sredjivanje radne dozvole ne znachi sredjivanje papira that's first base

#12 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 April 2007 - 02:43

QUOTE(underdog @ 17 Apr 2007, 02:35)
Lutrija lutrija i samo lutrija to je ubedljivo najbolji nachin sve ostale varijante nisu nemoguce ali su daleko  loshije u smislu prohodnosti brzine dobijanja istih itd e sad jesi li spreman  da 10 godina(prosek) chekash papire. Samo prebacivanje sa h1 na EB je takav zajeb koshta strashno  puno zivaca nerava i vremena pitajte bilo kog indusa ili kineza ,a shto se tiche  sredjivanje papira za par meseci to  su najobicnije gluposti no offence mag i sama znash da sredjivanje radne dozvole ne znachi sredjivanje papira that's first base

Ma dobro brate to je najlaksi put jer ti useljenicka viza padne sa neba.H viza je duzi put do zelene karte ali ako dobijes L1 vizu put nije tezak.Ja sam dobio L vizu za sest meseci doduse back in days a najvise vremena mi je uzelo skupljanje onih potvrda o tome da nisi osudjivan posto sam se dao bog selio gomilu puta.Nakon toga ili trazis promenu statusa ili produzavas dvaput po dve godine.Ja sam preko firme trazio promenu statusa i uzelo je oko godinu dana .Sad tu postoje i mali trikovi tipa ako zivis u odredjenoj drzavi moze da bude i 5 godina(CA,TX,IL,NY) ali su mene prebacili na par meseci U Alabamu a odande samo zbog geografije sve ide brze.

Edited by MAGRIPA65, 17 April 2007 - 17:49.