Jump to content


Photo

Subvencionisani stambeni kredit


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
44 replies to this topic

#31 oto69

oto69
  • Members
  • 9 posts

Posted 07 June 2007 - 22:39

Da li neko ima neku informaciju vise o ukidanju doticnog poreza na kupovinu prvog stana. Npr. ako je stan dobijen na poklon da li ce se stan koji kupujem tretirati kao prvi?

#32 Don quihote

Don quihote
  • Members
  • 47 posts

Posted 11 June 2007 - 07:18

@Tosha2EE

evo mi smo sve zavrsili u petak.
Zaboravila sam da ti napomenem jos jedan veliki trosak, a to je overa kupoprodajnog ugovora u sudu - nas je izaslo na 52.500 eura 19 000 din.
Sve u svemu potrosili smo taj dan 130 000 dinara. A jos nas ceka i ovaj porez. Ne verujem da cemo ga moci izbeci posto su vec izjavili da nece vaziti retroaktivno:(.

#33 swooshka

swooshka
  • Members
  • 13 posts

Posted 11 June 2007 - 12:08

Markisha:
ja sam u Hypo Alpe-adria banci.

Mislim da je jako bitno da obratite pažnju kako je formirana kamatna stopa kod ovih kredita, jer ukoliko je vezana za euribor, onda je to nepovoljnija varijanta jer u proseku 3m euribor se menja za 0,25% na svaka 3 meseca. Kod mene u banci je kam. stopa iskazana u nominalnom iznosu, tj. 6,8% na godišnjem nivou i nije neophodno da preko Hypo banke primate platu.

#34 Tosha2EE

Tosha2EE
  • Members
  • 99 posts

Posted 11 June 2007 - 12:52

@Don quihote
hvala na odgovorima, verovatno cu krenuti sa avanturom, nadam se sretnom kraju smile.gif

@swooshka
posto kazes da si u hypo banci i da nije potrebno primati platu preko hypo-a da bi se dobio kredit, zanima me na osnovu cega imate informaciju o visini plate, da li taj info dobijate od drzave, ili od firme u kojoj sam zaposlen? i kad se taj podatak gleda, prilikom preliminarnog odobrenja kredita ili posle prilikom samog povlacenja kredita?

ovo, naravno, jer mi se veci deo primanja isplacuje na crno, pa bih to morao da regulisem na vreme sad.gif

#35 swooshka

swooshka
  • Members
  • 13 posts

Posted 13 June 2007 - 20:12

ToshaEE:

plata se izracunava na osnovu proseka poslednje 3 neto zarade koje se vide na obracunskim listama zarade koje moras da prilozis. Sve ovo u trenutku kada podnosis zahtev za kredit, a kod nas ne postoji preliminarno odobravanje, ali mislim da na osnovu razgovora sa kred. referentom mozes otprilike da znas do koje cifre mozes da racunas sa odredjenim prosekom plate.

#36 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 14 June 2007 - 01:12

...

Edited by fat moe, 14 June 2007 - 08:58.


#37 Don quihote

Don quihote
  • Members
  • 47 posts

Posted 18 June 2007 - 10:39

@Tosha2EE
mozes da se dogovoris sa poslodavcem da ti privremeno podigne platu perko racuna (ti mozes da mu platis to sto ce placati doprinose) dok ne dobijes kredit i onda kada ga dobijes moze da vrati na staro:)

#38 Posmatrac

Posmatrac
  • Members
  • 890 posts

Posted 18 June 2007 - 11:03

QUOTE(Don quihote @ 11 Jun 2007, 08:18) <{POST_SNAPBACK}>
@Tosha2EE

evo mi smo sve zavrsili u petak.
Zaboravila sam da ti napomenem jos jedan veliki trosak, a to je overa kupoprodajnog ugovora u sudu - nas je izaslo na 52.500 eura 19 000 din.
Sve u svemu potrosili smo taj dan 130 000 dinara. A jos nas ceka i ovaj porez. Ne verujem da cemo ga moci izbeci posto su vec izjavili da nece vaziti retroaktivno:(.


Overa kupoprodajnog ugovora je mogla da ti izadje mnogo jeftinije. wink.gif Ali kako, necu preko foruma.

#39 Gandia

Gandia
  • Members
  • 7 posts

Posted 04 July 2007 - 20:57

QUOTE(Markisha @ 6 Jun 2007, 21:54) <{POST_SNAPBACK}>
Ni priblizno istini...sta vise SoGe je tek na 6. mestu po stambenim kreditima u Srbiji.


Hajde mi molim te reci koje su banke ispred SGYB da mi skratis muke i da znam odakle odmah da pocnem.
Hvala unapred! smile.gif

#40 swooshka

swooshka
  • Members
  • 13 posts

Posted 05 July 2007 - 13:13

QUOTE(Gandia @ 4 Jul 2007, 21:57) <{POST_SNAPBACK}>
Hajde mi molim te reci koje su banke ispred SGYB da mi skratis muke i da znam odakle odmah da pocnem.
Hvala unapred! smile.gif



Hypo banka je sigurno u vrhu, ako ne prva, onda u prve 3

#41 Gandia

Gandia
  • Members
  • 7 posts

Posted 06 July 2007 - 22:44

QUOTE(swooshka @ 5 Jul 2007, 14:13) <{POST_SNAPBACK}>
Hypo banka je sigurno u vrhu, ako ne prva, onda u prve 3


hmmm.... to cu da proverim swooshka ali sad sa punom sigurnoscu mogu da vam kazem da je Societe od nekada vodece po pitanju stambene politike sada pala na zacelje. Izmedu ostalog zadrzavaju diskreciono pravo da odbiju ljudima subvencionisani kredit jer su suvlasnici dela neke tamo nekretnine i makar to bilo 15-tak m2! Dakle, iako Nacionalna korporacija za osiguranje kredita ili sta vec dozvoljava suvlasnicima da konkurisu za subvencionisani kredit Societe im to uskracuje sakrivajuci se iza N. korporacije i diskrecionog prava. Sramota! Agencije se zale da su jedni i od najtromijih na trzistu po pitanju brzine obrade i isplate subv. kredita.

#42 moonray

moonray
  • Members
  • 2 posts

Posted 19 July 2007 - 11:39

Swooshka, kod mog kredita sam dosao skoro do kraja, ali taman ce mi prifaliti kesa za nesto ...
Prvo je razlika izmedju srednjeg i kupvnog kursa sto ce me izaci i do 400 evra
a drugo su troskovi transakcije da banka prebaci pare sa mog racuna na racun agencije, koliko oni iznose, je li to fiksni iznos ili procenat od visine kredita??? Daj pomagaj da znam sta me ceka..

Inace, ovi u Volks banci mi NIGDE nisu spomenunli da i ti troskovi postoje, iako su naveli sve ostale stavke koliko ce me kredit kostati (ugovori, takse, osiguranje, overe,..) !!

#43 swooshka

swooshka
  • Members
  • 13 posts

Posted 19 July 2007 - 12:21

Moonray, sto se tice troskova oko kursnih razlika oni se u najvecem broju slucajeva javljaju jer banke isplacuju kredit ili po njihovom kupovnom ili po srednjem kursu NBS, a kupoprodajni ugovori se najčešće zaključuju u evrima, pa pošto banka mora da prebaci novac na račun prodavca kao što je navedeno u ugovoru, onda se za te dinare kupuju evri po prodajnom kursu banke i kompletan iznos uplaćuje na račun prodavca. Ta razlika je minimum 1% od iznosa kredita. Ovaj drugi trošak nisam sigurna da sam shvatila na šta se odnosi, ali ako je u pitanju prebacivanje na osnovu kupoprodajnog ugovora, onda je najbolja varijanta da prodavac otvori devizni račun u istoj banci gde si uzeo kredit i da odmah podigne sva sredstva. U slučaju da novac ide na devizni račun u drugoj banci, tebi je provizija sigurno veća nego u prvom slučaju, a sredstva putuju 48 sati, tako da to može da ti bude argument u slučaju da prodavac nije voljan da otvara račun u tvojoj banci.
Toliko od mene, nadam se da ti je malo jasnije i da sam ti bar malo pomogla! Pozdrav smile.gif

#44 moonray

moonray
  • Members
  • 2 posts

Posted 19 July 2007 - 13:08

Ali ako od banke trazim kredit od 40000 evra i imam u njoj devizni racun, zasto mi ne stavi 40000 na taj racun?!? To je toliko kvarno i podlo od banaka da ti trazis ovre, oni ti preracunaju u dinare pa onda opet u evre i da zbog tih kursnih razlika uzimaju pare ljudima! mad.gif mad.gif
A mozda agencija nece ni traziti evre?? unsure.gif Tj., mozda ce agencija prihvatiti da im uplatim 40000 evra u dinarskoj protivvrednosti obracunato po srednjem kursu?

A ovo drugo - u pitanju je naknada za prenos novca za mog deviznog racuna na devizni racun agencije preko koje uzimam stan.. Ako sam dobro razumeo ti kazes da ako agencija ima racun u istoj banci onda NEMA te naknade a ako je njen racun u drugoj banci onda IMA naknade?

Ej, i puno ti hvala na odgovorima rolleyes.gif

--- eh, sad sam tek video sta si tacno rekla - provizija za prenos sredstava postoji i kada je racun agencije u mojoj i u drugoj banci ali je u prvom slucaju manja. Posto radis u banci, mozes li da mi kazes koliko se te provizije krecu u oba slucaja??

Edited by moonray, 19 July 2007 - 13:11.


#45 swooshka

swooshka
  • Members
  • 13 posts

Posted 19 July 2007 - 14:32

Prvo, banka MORA, po zakonu, da isplati sredstva od kredita u dinarskoj protivvrednosti, samo je pitanje koji kurs obračunava (u najboljem slučaju srednji kurs NBS). Dakle, kod mene u banci je procedura sledeća: novac legne na dinarski račun, ako se prodavcu prebacuju devize, za dinare se kupuju evri i smeštaju na devizni račun kupca sa kojeg se pun iznos kredita (razliku do punog iznosa koja nastaje na osnovu provizije banke, NKOSK-a i kursnih razlika, ti sam uplatiš na svoj račun) prebacuje na devizni račun prodavca. E sad, usluga banke za prebacivanje novca po osnovu kredita može i ne mora da postoji. Kod mene, konkretno, ne postoji na sredstva od kredita, ali ako prebacuješ svoje lično učešće, van kredita, to se naplaćuje (vrlo je povoljno u okviru banke, tj. fiksni dinarski iznos manji od 20 evra).
Pozovi svoju banku i pitaj tačno za svaki trošak koliko je u varijanti u okviru banke i van nje.