Jump to content


Photo

Gradnja kuce.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
43 replies to this topic

#31 bisenic

bisenic
  • Sleepers
  • 23 posts

Posted 18 May 2007 - 23:54

priznajem, bio sam lenj da pogledam linkove koje ste ostavili, a pomislio sam da je rec o montaznoj gradnji...koju ne preferiram.
sad sam pogledao, i ovaj porotherm mi se dopada kao koncept, ako zaista pokriva termicki isto kao giter+izol+fas opeka... jedino se bojim da nije pretezak po komadu za normalno rukovanje pri ugradnji, morace majstor da se okrepi pivom posle svakog ugradjenog bloka smile.gif

#32 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 19 May 2007 - 12:02

QUOTE(bisenic @ 19 May 2007, 00:54) <{POST_SNAPBACK}>
priznajem, bio sam lenj da pogledam linkove koje ste ostavili, a pomislio sam da je rec o montaznoj gradnji...koju ne preferiram.


priznanje ti se isplatilo - saznao si sto je - POROTHERM


*milena hvala na objasnjenju u svezi stanja na srpskom trzistu gradjevinskog materijala te iscrpnom pojasnjenju na sto sve utice odabir materijala smile.gif
ovdije gdje zivim/radim odabir materijala je A i O (ono sto se kaze) jer je to preduslov za formiranje cijene po m² i koliko sam primjetio - familijarne/obiteljske kucice u nizu se grade uglavnom sa KS-Quadro blokovima uz upotrebu zidarskog mini- krana




a prije par godina sam "ugledao" jos jednu vrst materijala koja mi se ucinila zanimljivom

naime radi se o stiroporu (tj. nesto kompaktnija verzija zvucnijeg naziva -Neopor ), stravicno je jednostavna za rukovanje,
nema toliko prljavstine na gradilistu a arhitekt se moze "izivljavati" sa *krivuljama kako vanjskog tako i unutrasnjeg odredjenja prostora.
(da ne spominjem ustedu vremena za ugradbu vodovodnih i elektro instalacija)

firma koja proizvodi taj/takav gradjevinski materijal se zove SPEEDCROFT i zanimljivost u gradnji sadrzava upravo rijesenje - krovista.

http://www.speedcrof.../systembau.html

edit:

milena pronadjoh stranicu i na hrvatskom (na zalost nema srpske) jer za ovu na njemackom ne znam koliko vam moze znaciti

http://hr.styrostone...idioma=croatian

vrijedi pogledati, cisto zbog kalkulacije

Edited by Slaven, 19 May 2007 - 12:50.


#33 milenag

milenag
  • Members
  • 14 posts

Posted 20 May 2007 - 17:14

Hvala za informacije Slaven.

Videla sam da Xella, proizvođač Ytong-a, proizvodi ove KS-Quadro blokove. Problem u Srbiji je loša percepcija ovih proizvoda kao Siporex ili Ytong. Prodaja kuća dobrog kvaliteta napravljenih od ovakvog materijala zbog te loše percepcije bio bi pravi izazov u Srbiji.

SpeedCroft je sistem sličan Euromac2, koji mu je direktan kompetitor. To je u suštini polistiren i laki beton (Neopor).
Na zapadu se koristi mnogo za izgradnju bazena i podrumskih prostorija. Zaista je mnogo jeftiniji i brzo se gradi sa njime. Ali izgradnja cele kuće sa time je diskutabilna.

Što se tiče kriterijuma koje sam navela u mom predhodnom postu, verovatno bi bio odličan za sve OSIM za mogućnost izmena (na primer ukoliko naknadno želite da napravite otvor za prozor ili vrata), i komfor, i zdravlje.

Polistiren ne “diše” i vlaga može da prodre u zidove stvarajući buđ i loš kvalitet unutrašnjeg vazduha. U globalu, upotreba polistirena za toplotnu izolaciju zidova nije veoma mudro rešenje. Dobar je za izolaciju podruma i podova.

Znači opet, sve je “tradeoff“ između cene i kvaliteta. Sa 20cm polistirena kao spoljne izolacije, SpeedCroft daje bolju toplotnu izolaciju nego POROTHERM za manje ulaganje, ali na uštrb kvaliteta vazduha u kući. Nedostatak termičke inercije kod SpeedCroft sistema može biti problem kod obezbeđenja sveukupnog komfora tokom cele godine.

#34 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 24 May 2007 - 20:03

QUOTE(milenag @ 20 May 2007, 18:14) <{POST_SNAPBACK}>
Nedostatak termičke inercije kod SpeedCroft sistema može biti problem kod obezbeđenja sveukupnog komfora tokom cele godine.


ya, da

no samo da nadodam da sam i ovo oko sistema "disanja" gradjevine jednom prilikom "ugledao".
radi se o tzv. "prociscavacima" koji u kontinuitetu izjednacavaju >boju< vanjskog i unutrasnjeg zraka.
ugradjuju se u zidove, vrlo su jednostavni, izuzetno jeftini i sto je najbolje - funkcioniraju.

jedan takav prociscivac je dovoljan za 100 m² zivotnog prostora i ovdije ga takodjer (vrlo cesto) ugradjuju u zgrade zidane npr. porotnom.

to sto se tice zdravlja smile.gif

a sto se tice

QUOTE
odličan za sve OSIM za mogućnost izmena (na primer ukoliko naknadno želite da napravite otvor za prozor ili vrata)


ne znam kako u Srbiji stojite s pilama za beton, no u nas je to ovdje svakodnevnica (na zalost)


no dobro, bilo kako bilo milena drago mi je da se u Srbiji ljudi okrecu novim materijalima iako, kad malo bolje pogledas ni nasi >stari< nisu gradili kuce od papira,
sto me dovodi u nedoumicu da pomislim kako se kod odabira danasnjih materijala radi samo o - brzini ... izgradjenog. (s tim u vezi i pitanje - is time really money?)


poz

#35 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 25 May 2007 - 08:12

Slavene, šta je na slici?

#36 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 25 May 2007 - 08:51

Messeturm u frankfurtskoj poslovnoj cetvrti tj. pogled iz rupcage 80x100 na Messeturm


*htjedoh dati slikopisni primjer mileni za betonsku pilu tzv. rezalicu al' umjesto toga uklikam - pogled iz rupcage smile.gif

#37 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 25 May 2007 - 16:18

QUOTE(Slaven @ 25 May 2007, 09:51) <{POST_SNAPBACK}>
Messeturm u frankfurtskoj poslovnoj cetvrti tj. pogled iz rupcage 80x100 na Messeturm
*htjedoh dati slikopisni primjer mileni za betonsku pilu tzv. rezalicu al' umjesto toga uklikam - pogled iz rupcage smile.gif



Zato mi je bilo čudno što si okačio sliku jame, nema veze ni sa čim u diskusiji. smile.gif

#38 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 25 May 2007 - 20:30

QUOTE(alberto.ascari @ 25 May 2007, 17:18) <{POST_SNAPBACK}>
Zato mi je bilo čudno što si okačio sliku jame, nema veze ni sa čim u diskusiji. smile.gif


pa jednim dijelom i ima smile.gif

sistem ventilacije zraka na Messeturm-u funkcionira besprijekorno pa ostavih to za milenu .. onako .. cisto reda radi.

#39 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 25 May 2007 - 20:33

QUOTE(Slaven @ 25 May 2007, 21:30) <{POST_SNAPBACK}>
pa jednim dijelom i ima smile.gif

sistem ventilacije zraka na Messeturm-u funkcionira besprijekorno pa ostavih to za milenu .. onako .. cisto reda radi.



OK, djelomice. cool.gif

Jesi li u Baugeschäftu?

#40 Santa

Santa
  • Members
  • 125 posts

Posted 25 May 2007 - 21:37

Pošto sam i ja u nekoj sličnoj priči, molio bi da mi odgovorite kako se kod nas rešava problem hladnih mostova?

#41 milenag

milenag
  • Members
  • 14 posts

Posted 25 May 2007 - 21:58

QUOTE(Santa @ 25 May 2007, 22:37) <{POST_SNAPBACK}>
Pošto sam i ja u nekoj sličnoj priči, molio bi da mi odgovorite kako se kod nas rešava problem hladnih mostova?

Ukoliko uradite toplotnu izolaciju spolja otklonicete vecinu hladnih mostova. Posebnu paznju obratite na vezu izmedju zidova i krova, i izmedju osnove kuce i spoljnih zidova. Takodje vodite racuna da je toplotna izolacija propisno postavljena ( kvalitet samog rada).

#42 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 25 May 2007 - 23:14

QUOTE(milenag @ 25 May 2007, 22:58) <{POST_SNAPBACK}>
Posebnu paznju obratite na vezu izmedju zidova i krova, i izmedju osnove kuce i spoljnih zidova.


nadodao bih i na spojevima balkona s kucom tj. betonskom dekom [jer je vrlo cest, ako ne i najcesci]
taj dio toplinskog mosta (hladni most je izraz koji se udomacio ali je neispravan zbog definicije) spoja kuce s balkonom
rijesava se ugradbom Isokörb-a na kojem balkon "visi".

#43 Santa

Santa
  • Members
  • 125 posts

Posted 26 May 2007 - 00:08

Izvinjavam se zbog mog neprecizno postavljenog pitanja, zapravo su mi jako poznati Isokorbi (umlaut je na slovu o u imenu proizvođača wink.gif ), ali mi je bilo jako zanimljiv tok ove diskusije, i koliko su nažalost naši kupci, a i sami izvođači kao i investitori upoznati sa Isokorb rešenjima smile.gif . Samo me zanimalo kakva se rešenja koriste kod nas (ako se uopšte koriste), dok u Hrvatskoj po nekim mojim saznanjima, to polako postaje standard.

Pozdrav!

Edit: typo i sličica smile.gif

Attached Files


Edited by Santa, 26 May 2007 - 00:10.


#44 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 26 May 2007 - 09:02

QUOTE(Santa @ 26 May 2007, 01:08) <{POST_SNAPBACK}>
Izvinjavam se zbog mog neprecizno postavljenog pitanja


izvinjenje prihvaceno smile.gif


jer milena jeste u pravu kad je rekla da se veci dio problema toplo/hladno mogu uspjesno razrijesiti - vanjskom (ispravnom ugradbom!!) izolacije.

za standard u Hrvatskoj imas pravo - isokorpa jeste dio svakodnevnice na gradjevini u Hrvatskoj iako se i po Hrvatskoj radi ... sve i svasta


no evo jedan pozitivan primjer gdje je isokorpa - standard