Jump to content

Photo

Novi Zeland

• Please log in to reply
77 replies to this topic

#1 gluecifer

gluecifer
  • Members
  • 38 posts

Posted 27 March 2007 - 19:51

Ne znam da li se ovde praktikuju nove teme tipa ove. Dakle, zanima me generalno život na Novom Zelandu, ako je neko dole, mogao bi, ako mu se da, da objasni i navede iskustva vezano za imigraciona pravila i uopšte život dole. Ja, naime, planiram da zapalim dole, pa je svaka sugestija više nego dobrodošla. Obrazovanje, zaposlenje, druženje i sve ostalo što bi trebalo da čini život. Vaša iskustva? Hvala.

#2 dragance

dragance
  • Members
  • 3,047 posts

Posted 27 March 2007 - 21:31

Pravila za imigraciju, iako nedavno poostrena, su mnogo transparentna. Tj. znas unapred da li ces se kvalifikovati i ne zavisi od dobre volje sluzbenika.

Stopa nezaposlenosti je najniza u svetu (sa J. Korejom se smanjuju na tom redovno). Standard obrazovanja kao i svugde, zavisi sta hoces i gde.
Drzava je uredjena, nema maltretiranja, zivot je uglavnom opusten.

To su dobre strane. Losije su skupe kuce (za kupovinu, iznajmljivanje je OK), losije plate i ako zelis nesto besno, ide se u Australiju.

Uglavnom, odlicno za porodicni zivot, kriminala ima kao i svugde drugo, iako ja preporucujem juzno ostrvo.

Zemlja je narocito poznata po svojoj prirodi i lepoti, koja je jednostavno zapanjujuca. Klima je umerenija nego u Australiji i preporucujem zivot ovde.
E sad, ako zaglavis sa slobao placenim poslom, onda ce stvari ici malo teze.

Sta ti je cilj u zivotu i sta nameravas da radis, pa cu ti dati moje misljenje?

#3 lostfanforever

lostfanforever
  • Members
  • 502 posts

Posted 27 March 2007 - 21:46

Evo da se i ja ukljucim ako mogu sa par pitanja...

Dakle takodje se radi o N.Zelandu. U pitanju je PhD sa stipendijom al ajd da ne lupam ostale podatke visina stipendije, grad... provericu pa se javljam rolleyes.gif

#4 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 27 March 2007 - 23:45

Zanimljivo (a ne sasvim provereno) u vezi NZ - tamo valjda zivi oko 4 miliona stanovnika, 80ak miliona ovaca a van NZ zivi jos, navodno, najmanje par miliona NZ 'passport holder'-a. Mnogi od njih su u Australiji (cini mi se da jos uvek vazi ugovor po kome svaki NZ 'passport holder' moze bez muke da se preseli u Aus.
Prirodne lepote su zakon (ako nekoga i to zanima) - sve je tu i sve je 'jedno pored drugog'. Vredi.

#5 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 28 March 2007 - 02:28

The Lord of The Rings & taj rad smile.gif

#6 lule

lule
  • Members
  • 119 posts

Posted 28 March 2007 - 08:08

... a van NZ zivi jos, navodno, najmanje par miliona NZ 'passport holder'-a.

Prvo da ispravim ovaj prilicno netacan podatak. Smatra se da oko osam stotina hiljada Novozelandjana zivi van zemlje, a od toga oko 460 hiljada se nalazi u Australiji, oko 200 hiljada je u UK, a ostatak je uglavnom u Sjedinjenim drzavama i Kanadi.
Uglavnom se slazem s onim sto je Dragance napisao, osim sto bih ti ja savetovao da, u slucaju da dobijes vizu, prvo dodjes u Auckland zato sto je lakse dobiti posao u vecem gradu. Doduse, sve zavisi od toga sta si po struci i cime se bavis.

#7 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,054 posts

Posted 28 March 2007 - 08:27

QUOTE(lule @ 28 Mar 2007, 02:08)
Prvo da ispravim ovaj prilicno netacan podatak. Smatra se da oko osam stotina hiljada Novozelandjana zivi van zemlje, a od toga oko 460 hiljada se nalazi u Australiji, oko 200 hiljada je u UK, a ostatak je uglavnom u Sjedinjenim drzavama i Kanadi.
Uglavnom se slazem s onim sto je Dragance napisao, osim sto bih ti ja savetovao da, u slucaju da dobijes vizu, prvo dodjes u Auckland zato sto je lakse dobiti posao u vecem gradu. Doduse, sve zavisi od toga sta si po struci i cime se bavis.

Ma ljudi ne davite čoveka statistikom kolko ovaca ima po glavi stanovnika i koliko je Novozelanđana poželelo da pobegne od druženja sa istima. Recite mu nešto sa čime prosečan Srbin koji je odrastao u Srbiji u poslednjih 17 godina može da se identifikuje: na šta liči Auckland? Požarevac? Niš? Solun? Budva? Koliko je naših koji su se doselili pobeglo glavom bez obzira posle prvih 6 meseci? Oni što su ostali, jel se još uvek okupljaju u domu pod zastavom SFRJ? Jel' ima šorki sa Hrvatima kao u Australiji? Kolko se dugo čeka na njihov pasoš? Jel' može nešto da se smuva pa da živiš od socijale a radiš na crno?

#8 lule

lule
  • Members
  • 119 posts

Posted 28 March 2007 - 08:41

Pa Auckland ne moze da se poredi sa nasim gradovima, ovde pricamo o Novom svetu. Sto se nasih tice, mislim da ih ima oko dve - tri hiljade, ostali su uglavnom presli u Australiju. Postoji Dalmatinski klub u kome se okupljaju i druze Hrvati, Srbi i Makedonci. Znaci - nema sukoba s Hrvatima. Pasos se dobijao posle tri godine, ne znam da li se nesto promenilo. I na kraju, koliko ja znam ne isplati se raditi na crno i dobijati socijalu. Nije to bog-zna-kakva lova da bi se rizikovalo.

#9 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 29 March 2007 - 02:01

QUOTE(ObiW @ 28 Mar 2007, 18:27)
Recite mu nešto sa čime prosečan Srbin koji je odrastao u Srbiji u poslednjih 17 godina može da se identifikuje: na šta liči Auckland? Požarevac? Niš? Solun? Budva? Koliko je naših koji su se doselili pobeglo glavom bez obzira posle prvih 6 meseci? Oni što su ostali, jel se još uvek okupljaju u domu pod zastavom SFRJ? Jel' ima šorki sa Hrvatima kao u Australiji? Kolko se dugo čeka na njihov pasoš? Jel' može nešto da se smuva pa da živiš od socijale a radiš na crno?

I ti kenj@sh...
Ono sto treba da mu kazemo je da je sve sto mu kazemo i sto cuje od drugih samo NASHE iskustvo (i onih cije smo iskustvo mi culi). On ce, ako dodje, imati svoje (posle 6, 12 i vishe meseci). Da li ce da pobegne glavom bez obzira, da ide u dom ili da se šorka sa Hrvatima to ce mahom zavisiti od njega a ne od toga da li ili ne neko od nas to radi... Inace, po dalmatinskim domovima na NZ nema Paveliceve slike (sto naravno nije slucaj sa hrvatskim domovima u Australiji)... Drasticna razlika.

Dakle: sve price su lepe al' ce najlepsha biti ona koju covek sam prozivi. Dobro, mozda ne bash najlepsha (jer nece dobili 15 miliona na lotou) al' svakako jedina prava & autenticna... Licna i personalna, sto bi rekli nashi stari.

#10 dragance

dragance
  • Members
  • 3,047 posts

Posted 29 March 2007 - 02:20

Nikakvih sukoba ovde nema sa Hrvatima (uglavnom Dalmatinci) i bilo kojim drugim nacionalnostima.

Na pasos se sada ceka 5 godina, ali i ne treba ti posto u NZ svi uzivaju ista prava, bili oni drzavljani ili sa stalnom boravisnom dozvolom. (recimo: pravo glasa imaju apsolutno svi)

Posla ima preko glave, sta ce ti rad na crno i socijala? Prvi bih te prijavio.

Totalno drugacija atmosfera od Australije. Sve je umerenije i uljudnije. Nije da Ozi nema prednosti, naprotiv, ali ko hoce da uziva u relativno mirnom zivotu, dobrodosao je.

I ne, ne preporucujem Auckland. To je totalno pogresan savet. U Velingtonu ima VISE posla, a lako ga je naci svuda. Najpotrebnije je lokalno iskustvo, pa makar i na par meseci. Mnogo se vise ceni, nego bilo sta drugo - ali taj prvi korak je najteze napraviti.

IT industrija i zanati su najtrazeniji, ali je ovde najbitnije preporuka, nego nabudzen CV.

Edited by dragance, 29 March 2007 - 02:21.

#11 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 29 March 2007 - 02:57

QUOTE(dragance @ 29 Mar 2007, 12:20)
Na pasos se sada ceka 5 godina, ali i ne treba ti posto u NZ svi uzivaju ista prava, bili oni drzavljani ili sa stalnom boravisnom dozvolom.

Jedina prakticna prednost pasosha je sto onda covek moze (kad putuje) da koristi taj a ne 'onaj' poshto uz boju pasosha obicno ide i tretman...

#12 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 29 March 2007 - 03:06

QUOTE(dragance @ 29 Mar 2007, 02:20)
Nikakvih sukoba ovde nema sa Hrvatima (uglavnom Dalmatinci)  i bilo kojim drugim nacionalnostima.

Na pasos se sada ceka 5 godina, ali i ne treba ti posto u NZ svi uzivaju ista prava, bili oni drzavljani ili sa stalnom boravisnom dozvolom. (recimo: pravo glasa imaju apsolutno svi)

Posla ima preko glave, sta ce ti rad na crno i socijala? Prvi bih te prijavio.

Totalno drugacija atmosfera od Australije. Sve je umerenije i uljudnije. Nije da Ozi nema prednosti, naprotiv, ali ko hoce da uziva u relativno mirnom zivotu, dobrodosao je.

I ne, ne preporucujem Auckland. To je totalno pogresan savet. U Velingtonu ima VISE posla, a lako ga je naci svuda. Najpotrebnije je lokalno iskustvo, pa makar i na par meseci. Mnogo se vise ceni, nego bilo sta drugo - ali taj prvi korak je najteze napraviti.

IT industrija i zanati su najtrazeniji, ali je ovde najbitnije preporuka, nego nabudzen CV.

More dragance sva sreca da moja zena nezna srpski a i za ovaj forum posto u zadnje vreme ima neke bolesnicke ideje o preseljenju na NZ .Otisla joj jedna od prijateljica tamo pa sad i ova pocela da sanja o penzionerskom zivotu.

#13 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 29 March 2007 - 03:15

QUOTE(MAGRIPA65 @ 29 Mar 2007, 13:06)
More dragance sva sreca da moja zena nezna srpski a i za ovaj forum posto u zadnje vreme ima neke bolesnicke ideje o preseljenju na NZ .Otisla joj jedna od prijateljica tamo pa sad i ova pocela da sanja o penzionerskom zivotu.

Tvoja zena uopste nije blesava. Prema nekim statistikama broj US penzionera koji odlaze da zive na NZ raste 'dobro' zadnjih godina. Nije bez razloga.

#14 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 29 March 2007 - 03:18

QUOTE(iDemo @ 29 Mar 2007, 03:15)
Tvoja zena uopste nije blesava. Prema nekim statistikama broj US penzionera koji odlaze da zive na NZ raste 'dobro' zadnjih godina. Nije bez razloga.

Samo sto meni treba jos 20 godina do penzije biggrin.gif

#15 dragance

dragance
  • Members
  • 3,047 posts

Posted 29 March 2007 - 05:12

QUOTE(iDemo @ 29 Mar 2007, 02:57)
Jedina prakticna prednost pasosha je sto onda covek moze (kad putuje) da koristi taj a ne 'onaj' poshto uz boju pasosha obicno ide i tretman...

Ali onda ne mozes u Libiju i Kubu bez vize!! laugh.gif