Jump to content


Photo

zaÄŤinska kombinatorika


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
57 replies to this topic

#46 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 18 May 2007 - 15:41

QUOTE(Hefestus @ 18 May 2007, 15:53) <{POST_SNAPBACK}>
Vecina jahtarosa drzi bosiljak u saksiji u kokpitu na jedrilici. Neka tradicija & sujeverje ali takodje taj sitnolisti je toliko aromatican da ga komarci ne ljube.


ovo mi interesantno. ne znash zbog chega drze bosiljak?

QUOTE
Na zalost ovaj je slabo aromatican, kilav na sunce .... Ok, sada bolje igleda. Uneredio se malo na 8 nedelja suse & pripeka [moz misliti u Nl], pogotovo sto je odgajan negde u polumraknu na flo lampama. Dobro da je preziveo.

laugh.gif

QUOTE
Ovo krajnje levo je moj najomiljniji zacin timari [thymus]. Imam dva ovakva zbunica. Sporo rastu ali se lako neguju. Ovaj na slici je thymus sa citrusnom notom. Vrlo intresantan zacin. Prvi put se sada sa njim srecem. Do njega [ne visdi se] je klasican thymus [njega smo skoro pojeli]. Thymus, lorber, zalfija & oregano je odlican tzv. provansalski mix, koji koristim u pastama, piliteni ... sve sto treba da podseca na Mediteran i sunce.

to timari (thymus) je majchina dushica ili timijan (obe su iz g. Thymus)? nisam chula za timari naziv.

QUOTE
Krajnje desno u uglu je zalfija. Vrlo intresantan zacin takodje. Otoprna biljka ali sporo raste isto kao tymus. Jedan listic [iseckan] zalfije na vrelom ulju [nekoliko sekundi] pa pilece grudi [przenje] a na kraju svezi thymus.

jebiga, nemam frishku zalfiju mada bih mogla da odem do prve poljane i naberem, kolko je ima. nego, koliko zalfije sme da se stavlja? dosta je jaka.

QUOTE
U ovoj atlanskoj klimi [vlazno slabo sunce] sve uspeva, ali kako? Tako sto ni jedna biljka nema punu aromu. Kada su zacini u pitanju kompenzujem kolicinom,
Na zalost za ostalo povrce je tragedija. Nista bez sunca!

da, dobijaju na vegetativnoj masi a luchenje etarskih ulja nepromenjeno.


btw, oni zachini za kolache deluju prokleto dobro smile.gif

Edited by Dunadan, 18 May 2007 - 15:42.


#47 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 18 May 2007 - 16:24

QUOTE(Isis @ 18 May 2007, 16:29) <{POST_SNAPBACK}>
thyme je odlican! kako ga upotrebljavas samog (u kojoj klopi)?
negde pre si spomenuo da za medit. hranu koristis thymus serpyllum (to je valjda majcina dusica, engl. wild thyme), ali ovo na slici lici na obican thyme (na nasem valjda timijan). zar nema razlike u aromi?


Thymusa ima razlicitih. Na jednom mom pise thymus compactus laugh.gif Thymus serpyllum je valjda majcina dusica, i taj nas je cuven. Njega nemam na zalost, a njega naj volim. Ova dva thymusa imaju tu nontu ali se ipak razlikuju u nijansama u aromi. Onaj svetliji na slici kazem; ima svez citrusan pocetak, nisam takav jos probao do sada.

Kako ga upotebljavam: Pa na razne nacine. Evo danas pravim grill patlidzan, zalijem maslinovim uljem seckanim korijanderom [svez to imam u staklenoj basti] & malo ovog thymusa. Zacine koristim intuiotivno, nemam neka pravila. Ako poznajes zacin [aromu] + dosta iskustva, nije tesko da napravis kombinaciju koja ti odgovara. Sve se na kraju svodi na licni ukus. Mozzarella & bosiljak + paradajz je super kombinacija, ominjena Leonardova cak tako reci chlishe. Ja volim takodje mozzarellu sa svezim oreganom & maslinovim uljem uz vrlo malo ovog citrusnog thymusa.

Nasa majcina dusica ili grcki timari [isto valjda] bas oboje jelo suncem, tim mediteranskim ukusom. Svez je odlican pastama. Mi cesto jedemo paste [imagination is boundary] kada su paste u pitanju. I skoro uvek koristim thymus.


@ dunna

>>ovo mi interesantno. ne znash zbog chega drze bosiljak?

zbog komaraca sigurno, ali ima i neka druga prica kao cuva mornare i to? Znao sam, cek da iskopam pa javljam.

>>to timari (thymus) je majchina dushica ili timijan (obe su iz g. Thymus)? nisam chula za timari naziv.

Timari je na grckom, meni se taj naziv ustalio inace je thymus.

>>ebiga, nemam frishku zalfiju mada bih mogla da odem do prve poljane i naberem, kolko je ima. nego, koliko zalfije sme da se stavlja? dosta je jaka.

Vrlo jaka! Vrlo pazljivo. Jedan mali listic, samo kratko na ulju, pa onda przis sta god. Probaj sa piletinom, na kraju dodas malo oregana & thymusa. U piletinu ide lepo i malo ruzmarina [vrlo malo] a uz svinjetinu samo tako. Uz govedinu meni ne ide ni jedan od ovih zacina. Govedina sama po sebi ima svoj karakteristican ukus [bilo pamtilo se] za nju je recimo zeleni biber dobar ... Teletina koja je neutralna podnosi lepo timari u nekom vinskom sosicu ...

>>da, dobijaju na vegetativnoj masi a luchenje etarskih ulja nepromenjeno.

Da, tako nekako. Kada su biljke [zacini] u pitanju dodas vise nego uobicajeno, ali kada je paradajz u pitanju nista ne pomaze sad.gif

Edited by Hefestus, 18 May 2007 - 16:26.


#48 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 18 May 2007 - 20:11

jel postoji neko racionalno objasnjenje zasto persun koji se prodaje na beogradskim pijacama vise uopste ne mirise na persun?

#49 GoranBG

GoranBG
  • Members
  • 1,485 posts

Posted 19 May 2007 - 11:02

QUOTE(gazza @ 18 May 2007, 21:11) <{POST_SNAPBACK}>
jel postoji neko racionalno objasnjenje zasto persun koji se prodaje na beogradskim pijacama vise uopste ne mirise na persun?

Verovatno iz istog razloga iz kojeg ni paradajz na beogradskim pijacama vise nema ukus na paradajz ph34r.gif

#50 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 26 May 2007 - 18:07

Jel zna neko gde u Beogradu ima da se kupi kurkuma?

Pretpostavljam da je mora biti u nekoj od zdravohranljivih prodavnica, ali ne bih bas da krenem redom sve da ih obilazim...

#51 April

April
  • Members
  • 1,314 posts

Posted 26 May 2007 - 21:09

QUOTE(GoranBG @ 19 May 2007, 13:02) <{POST_SNAPBACK}>
Verovatno iz istog razloga iz kojeg ni paradajz na beogradskim pijacama vise nema ukus na paradajz ph34r.gif


Ne staj mi na muku...valjda se lubenice jos drze...

#52 roux senyurt

roux senyurt
  • Members
  • 127 posts

Posted 31 May 2007 - 22:42

QUOTE(Hefestus @ 27 Mar 2007, 05:12) <{POST_SNAPBACK}>
Uh, ako smem da primetim [ukusi su razliciti] meni je to vrlo losa kombinacija. U nas su to proturili po restoranima [dalmacija] da pokriju miris i ukus zamrznute ribe. Mislim na maslinovo ulje beli luk & persun kao preliv za ribu na gradele. [common]

Spanci preprze beli luk, sto je jos gora kombinacija. Grci ako je riba na zaru samo maslinovo ulje preko i negde malo oregana. Italijani, francuzi nikad direktno beli luk. Ovo vazi za ribu na zaru [belu]. Za plave ribe skusu, pica, sardele, gavuna ...well, ponekada moze da prodje kod skuse, vrlo zdrava ali poprilicno neukusna [retko sveza].

Kada je bela riba; zacini variraju od vrste a pogotovu od nacina spremanja. Jedan posiran list, oslic [filetirana sveza bela riba] traze suptilniji zacin, koji je opet kao nota za sos sa kojim se prelva. List, talbot i te varijante peskovitih riba mogu da povuku cudan ukus i to se za svaki slucaj pokriva sosom. Champagne sos recimo za lista, talbota, mirodjija za lososa, vinski sos i crveni biber za talbota, oslica, san piera ....

Nema tu nekih pravila [ukusi su u pitanju]. Ono sto treba da se ima u vidu ako je riba sveza & kvalitetna njoj ne trabaju zacini vec je bas njen [row] ukus bitan. Svez [dnevno*] zubatac, orada, brabun, brancin... se uglavnom spremaju na zaru, malo maslinovog ulja i limuna i to je to. Plavusama ne treba sminka. dry.gif

*
Bela riba je vrlo osetljiva. Sveza riba znaci dnevno sveza riba 7-24 sata iz mora. Posle toga naglo gubi na kavalitetu.

edit:

Generalno se zacini koriste tamo gde ukus namirnice nije mastovit, ili da pokriju, prikriju, ublaze, obogate ... Bela riba, rakovi, skoljke ... imaju svoj krakteristican ukus koji treba ispostovati, osetiti ... uzivati u njemu. To ne znaci [nekada i znaci] da ne treba koristiti zacine. U svakom slucaju oni treba da budu suptilni, dopuna dominantnom ukusu jela.Juce su me misomorili kinezi. Pa mogao je da bude i stiropor u osnovi a rezanci od papira [slatko, ljuto, kiselo] prezacinjeno.

upravo tako.

#53 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 06 July 2007 - 23:18

Ja se drzim neke svoje "filozofije": svako povrce ima svoje "zacinsko povrce", praskasti zacin (ili tecni, npr. senf) i zacin sa "listicima". Pa tako spanacu odgovara beli luk, muskatno orasce (biber) i npr. persun (zavisi od raspolozenja - moze i nesto drugo). Paradajzu odgovara crni luk, mleveni suncokret i bosiljak (majoran, persun itd.) Tikvicama odgovara beli luk, vegeta i mirodjija itd. A kad spremate npr. spanac i paradajz (sa makaronama, pa trapist... pa se zapece, uf biggrin.gif al' dzaba, kad izbegavam sir ) onda za svako povrce stavite odgovarajuce zacine (ali ne duplirati). I to je citava "filozofija"...
To mi je jako bitno posto ne jedem meso.
A dok sam ga jela, bilo je zanimljivo stavljati snicle u marinade. Ne one klasicne, nego se samo uvaljaju u zacine i ostave sat-dva u frizider. Najbolja kombinacija je bila biber i istucani korijander ("plod"). Ali smek su imale i one sa ruzmarinom i zalfijom (odvojeno ili posebno) i slicno. Naravno, zacini se sastruzu pre przenja snicli...
Navodno je dobra marinada od senfa (postupak je isti)...

Hehe, a u cufte obavezno staviti listove nane. Jako neobicno.

Edited by FranziskaKafka, 06 July 2007 - 23:20.


#54 Publius

Publius
  • Members
  • 401 posts

Posted 11 July 2007 - 15:23

Gde može da se pazari korijander u saksiji?

#55 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 11 July 2007 - 17:08

Korijander mozes i sam da zasadis. Uobicajen postupak - zrnce u zemlju, malo zalijes i to je to. Imala sam ga jedne godine u basti, cak je i "rodio". smile.gif Mada meni listovi strasno smrde... sad.gif
Kurkuma je bila u Maksiju, ne znam ko proizvodi. Jedan od onih zacina u (providnim? ne secam se vise) kesicama. Ili je bio u teglici, jedan od onih zacina uvezenih iz Spanije? Zaboravih... Ali u Maksiju je bio. Sumnjam da se otimaju o njega... A i nije bas nesto... Jedino sto je odlican kao jedan od mnostva zacina u kariju...

#56 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 11 July 2007 - 17:14

QUOTE(FranziskaKafka @ 11 Jul 2007, 18:08) <{POST_SNAPBACK}>
Korijander mozes i sam da zasadis. Uobicajen postupak - zrnce u zemlju, malo zalijes i to je to. Imala sam ga jedne godine u basti, cak je i "rodio". smile.gif Mada meni listovi strasno smrde... sad.gif
...
al ide u pasulj ko zmaj, ruska fora. tj. gruzijska, chija li...

#57 Publius

Publius
  • Members
  • 401 posts

Posted 11 July 2007 - 17:15

Mislio sam da mogu eventualno da ga pazarim kao bosiljak i druge začine u Metro-u pa da ga posle presadim u veću saksiju, ne bih li izbegao tu neizvesnost da li će da nikne. rolleyes.gif

#58 foot-in-mouth

foot-in-mouth
  • Members
  • 32 posts

Posted 11 July 2007 - 17:23

QUOTE(Allegra @ 2 Apr 2007, 18:24) <{POST_SNAPBACK}>
nego, oce li mene neko da usreci sa djumbirnim receptom il se ovde spremaju samo kolenice i krvavi bifteci ? yucky.gif


Ovo mi je trenutno omiljena klopa:

Thai stir-fried chilli beef

1 lb lean sirloin steaks, partially frozen
1 inch fresh gingerroot, minced
1 tablespoon brown sugar
2 tablespoons soy sauce (ja stavim malo vise, posto treba da bude dosta marinade)
2 cloves garlic, minced
2 tablespoons vegetable oil
1 can baby corn, rinsed and drained (moz' a ne mora)
2 peppers, cored, seeded and cut into 1/2 inch squares
5 fresh shiitake mushrooms, stemmed and sliced (moz' i sampinjoni)
1 white onion, cut into slivers
4-6 Thai red chilli peppers, seeded, and sliced into strips or 1 1/2-2 teaspoons red pepper flakes, to taste (optional) (moz' i Hungarian chillies)
3/4 cup beef stock
1 tablespoon cornstarch, mixed with
2 tablespoons water
2 tablespoons oyster sauce
2 tablespoons fish sauce
hot steamed rice


Slice beef thinly into 1"x2" pieces (if you do this while it is partially frozen, the pieces will be much thinner, and the process easier).
In a bowl, combine ginger, sugar, soy sauce and garlic; add beef.
Allow meat to marinate at room temperature for 30 minutes, or refrigerated, for up to several hours.
In a wok, heat the oil; drain beef, reserving marinade.
Stir-fry beef over high heat until browned; add corn, peppers, mushroom, onion, and chillies, stir-frying for 1 minute.
Add marinade and beef stock; reduce heat to medium and cook for 3 minutes or until vegetables are crisp-tender.
Meanwhile, stir the cornstarch mixture, oyster, and fish sauces together in a small bowl; stir them into the stir-fry, blending them in well, until mixture thickens.
Serve stir-fry with hot steamed rice.

(nemam vremena da prevodim, posto (naravno!) ovo pisem na poslu innocent.gif -- ako nekom treba prevod, molim vas kazite...

Edited by foot-in-mouth, 11 July 2007 - 19:43.