Jump to content


Photo

zaÄŤinska kombinatorika


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
57 replies to this topic

#16 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 31 March 2007 - 18:02

QUOTE(Dunadan @ 31 Mar 2007, 17:10)
ne znam bash da l cu se pridrzavati ko pijan plota, al 10x za spisak smile.gif
zapravo me vishe interesuju i neke individualne experimentalije koje su se pokazale uspeshnim.

a sad. med:
necu sad da zvuchim ko oni koji su braci Rajt kenjali kako nikad nece poleteti, al ljudi, kako to nije preslatko? ova caka koju je Lebovski spomenuo mi zvuchi i ko recept s Marsa (med + senf) al izgleda da ima dobar ukus chim pishe o tome.
je l se koristi med ko med? bez da se razvodni malo?
ne znam, Margo, koji je manje sladak, meni su svi preslatki.
ja se zapravo povodim za onim svojim pobachajem gde mi je i ultra mala kolichina meda sve obojila u fruktoznu glazuru.

nego, Vasilije, videh recept za pile, al to mozda kad se vidimo jednom live pa da odgledam kako to radish, sama bash ne bih da experimentishem.

i da, naleteh na vino negde medj ovim redovima, pa da pitam, ima l tu nekih pravila, s kojim mesom ide koje vino i tako to?

Po bojama je najlakse - belo sa piletinom, ribom i morskim plodovima, crno sa teletinom, jagnjetinom, dzigericom i divljaci. Belo na sampinjone, crno na vrganje i lisicarke. Belo na pirinac, recimo u rizotou...

Apropo meda na piletu - manji kontrast nego na kineskim kiselo-slatkim kombinacijama. Med ide perfektno i na sos za rebarca na rostilju. Ne iskljucuje soljenje ili druge zacine, pogotovu kiselu kontratezu (limun recimo), a ukus osecas slojevito - slatko je samo na "jeziku i zubima", vec nepca i grlo osecaju druge zacine i zasiti kao i svako slano jelo. Pored toga, med utice na agregatno stanje, tj cini koricu hrskavom. Nemoj da ga razvodnjavas, ide iz tegle direktno.

Za tu Lebovki kombinaciju sa senfom ne znam, nisam probao. Senf je dobar za rostiljanje, malo sam skeptican za pecenje, i to sa medom. Probacu..

Inace, piletina je zahvalna za sve vrste "provodnika" ukusa - pivo, vino, mleko, cak i koka kola (koja takodje daje slatkast ukus)

#17 Zverilla

Zverilla
  • Members
  • 910 posts

Posted 31 March 2007 - 19:15

QUOTE(Dunadan @ 31 Mar 2007, 17:10)
necu sad da zvuchim ko oni koji su braci Rajt kenjali kako nikad nece poleteti, al ljudi, kako to nije preslatko? ova caka koju je Lebovski spomenuo mi zvuchi i ko recept s Marsa (med + senf) al izgleda da ima dobar ukus chim pishe o tome.


bavarci prave slatki senf. i dobar je, narocito uz bele kobaje. cak mi se cini da bi trebalo unutra da ide bas med (ver. ne u prevelikoj kolicini zarad cene)

Edited by Zverilla, 31 March 2007 - 19:18.


#18 BraveMargot

BraveMargot
  • Members
  • 626 posts

Posted 01 April 2007 - 13:28

QUOTE(Vasili Zajcev @ 31 Mar 2007, 19:02)
Za tu Lebovki kombinaciju sa senfom ne znam, nisam probao. Senf je dobar za rostiljanje, malo sam skeptican za pecenje, i to sa medom. Probacu..
Ja sam ranije volela da zaprzim dzigericu sa senfom, kecapom, lukcem i persunom, a moja keva tako nekako pravi biftek, mislim da jos samo doda jaje na vrh. Obicni senf se inace jako lepo mesa sa slatkastim ukusima tako da me ne bi cudilo da ide fino i sa malkice meda.

Inace, meni su livadski medovi nekako otuzno slatki, sladak je i bagremov ali na drugaciji, prefinjeniji nacin. Ja inace med uopste ne jedem jer generalno nisam ljubitelj slatkog, ali ga uvek stavljam kad kuvam. Med stavljam da curi direktno u sos ili na meso dok ga przim, da bi se rasporedilo - nisam probala da nesto stavljam da odstoji u medu pre spravljanja, cini mi se da je neko i to sugerisao. U poslednje vreme, pocela sam da stavljam med i u pirinac - napravim pirinac i onda ga zacinim puterom, bademima i stavim malo meda. Ide odlicno uz sva moguca jela - i nije uopste slatko, pre je onako mirisno-aromaticno!

Za kraj, posto sam upravo kucala neki recept prijateljima, da ga okacim i ovde cisto kao prakticnu demonstraciju kako ja spremam jagnjetinu sa medom, mentom i limunom:

pecena jagnjetina s povrcem

jagnjetina se isecka u sitne komadice i ocisti od sve masti.
sargarepa i paskrnat se obare da bi bili mekani i fini.
manji deo ljubicastog luka, praziluka, paprike, sargarepe i paskrnata se na krupnije isecka i stavi na dno dublje cinije za pecenje u rerni.
veci deo istog tog povrca se na sitnije kolutice isecka.
kupi se jedan paketic sveze mente i listici se poskidaju sa stabljika.

na puteru se proprze sitno seckani luk, praziluk i paprika u dubokom tiganju (ja koristim wok). Kad se zarumene, doda se jagnjetina i onda se ona przi da se zabraoni na svim stranama, dok se tako przi dodaju joj se malo po malo listici mente i zacinjava se dalje po ukusu (ja koristim neki nemacki suseni zacin-mesavinu, sastoji se od: aleva paprika, biber, mlevena zrna senfa, persun, beli luk, majcina dusica, kari, ljute papricice, so, secer; mislim da je za konacni ukus tu najvaznija aleva paprika, mleveni senf i papricica). menta polako pusta sok, tako da ce se ubrzo meso poceti dinstati u tom soku - tada je trenutak da se u tiganj pocne dodavati povrce i jos ono malo mente sto je ostalo. kad se sve doda, onda se nekoliko minuta prodinsta. Zatim se stave bademi (seckani) i med i sve se promesa lepo. Zatim se skine s ringle i sipa u ciniju za rernu, povrh onog povrca koje je vec tamo. Kad je sve sipano, nacedi se pola limuna povrh toga. Onda se sve stavi u rernu i pece pola sata. Onda se izvadi i promesa, da resastiji komadici jagnjetine s vrha udju u tecnost, a komadici koji su bili dole izadju na vrh da bi se i oni zaresastili. Posoli se i pobiberi jos malo! Onda se pece jos 15 minuta, i gotovo!

#19 BraveMargot

BraveMargot
  • Members
  • 626 posts

Posted 01 April 2007 - 13:36

QUOTE(Hefestus @ 27 Mar 2007, 05:12)
(kako spravljati ribu)
Super su ti saveti i sigurno cu probati ove tvoje sosove. Mada, ja ipak volim malo belog luka, on dodaje aromu koja se meni jako dopada. Kad spremam bakalara, ako ga npr ne izmariniram nekoliko sati u limunu, s belim lukom, persunom i timijanom, hocu da se ugusim kad mu pridjem. Ali vidim da bi za ribu list (koja mi je druga omiljena) bolje bilo da primenim onaj tvoj sos. Posto ne jedem maslinovo ulje (tesko mi pada na stomak), ja przim i ribu i sve ostalo na puteru. Kazu da nije zdravo, ali meni je ukus mnogo lepsi nego kad se sprema na obicnom ulju.

Sto se tice sveze bele ribe, to jedem na Jadranu, ovde nema gde da se kupi. Supermarketi su prevladali i jedina ribarnica u mom delu grada se zatvorila, koliko cujem, pre godinu i po dana. sad.gif

#20 banacanin

banacanin
  • Members
  • 547 posts

Posted 01 April 2007 - 17:03

QUOTE(Vasili Zajcev @ 31 Mar 2007, 19:02)
Po bojama je najlakse - belo sa piletinom, ribom i morskim plodovima, crno sa teletinom, jagnjetinom, dzigericom i divljaci. Belo na sampinjone, crno na vrganje i lisicarke. Belo na pirinac, recimo u rizotou...




pa vidi sad Vaso
jesto to bilo tako ali davno, podela bela vina uz ribu i bela mesa i crvena uz crvena mesa je prevazidjena
odnosno, prava rec je nadogradjena
ako bi moglo da se izvede neko uopsteno pravilo - a ne moze - ono bi glasilo > laksa vina uz laksu hranu, teska uz tezu

npr > jedan pino noar bi odma umro pored krvavog bifteka, cak i pored recimo, punjenog batka sa rostilja (cumur)
isto tako, jedan barikirani sardone iz novog sveta (yellow tail, recimo) bi pregazio svaku plemenitu recnu (przeni saran ne spada u ovu kategoriju) ili belu morsku ribu, cak i bio pretezak i uz neko light belo meso
isto tako, recimo, nema boljeg para za plavu ribu (svezu skusu) sa gradela, od nekog plavaca malog

postoje neka pravila koja se nacelno ne krse, i osnovni ukusi hrane koji se slazu sa aromama, telom, strukturom vina, itd
ali to je previse opsirna tema
moze slobodno da se otvori nov topik samo o vencanju hrane i vina

Edited by banacanin, 01 April 2007 - 17:05.


#21 djenka

djenka
  • Members
  • 1,227 posts

Posted 01 April 2007 - 17:07

QUOTE(BraveMargot @ 1 Apr 2007, 14:28)
pecena jagnjetina s povrcem

jagnjetina se isecka u sitne komadice i ocisti od sve masti.
sargarepa i paskrnat se obare da bi bili mekani i fini.
manji deo ljubicastog luka, praziluka, paprike, sargarepe i paskrnata se na krupnije isecka i stavi na dno dublje cinije za pecenje u rerni.
veci deo istog tog povrca se na sitnije kolutice isecka.
kupi se jedan paketic sveze mente i listici se poskidaju sa stabljika.

na puteru se proprze sitno seckani luk, praziluk i paprika u dubokom tiganju (ja koristim wok). Kad se zarumene, doda se jagnjetina i onda se ona przi da se zabraoni na svim stranama, dok se tako przi dodaju joj se malo po malo listici mente i zacinjava se dalje po ukusu (ja koristim neki nemacki suseni zacin-mesavinu, sastoji se od: aleva paprika, biber, mlevena zrna senfa, persun, beli luk, majcina dusica, kari, ljute papricice, so, secer; mislim da je za konacni ukus tu najvaznija aleva paprika, mleveni senf i papricica). menta polako pusta sok, tako da ce se ubrzo meso poceti dinstati u tom soku - tada je trenutak da se u tiganj pocne dodavati povrce i jos ono malo mente sto je ostalo. kad se sve doda, onda se nekoliko minuta prodinsta. Zatim se stave bademi (seckani) i med i sve se promesa lepo. Zatim se skine s ringle i sipa u ciniju za rernu, povrh onog povrca koje je vec tamo. Kad je sve sipano, nacedi se pola limuna povrh toga. Onda se sve stavi u rernu i pece pola sata. Onda se izvadi i promesa, da resastiji komadici jagnjetine s vrha udju u tecnost, a komadici koji su bili dole izadju na vrh da bi se i oni zaresastili. Posoli se i pobiberi jos malo! Onda se pece jos 15 minuta, i gotovo!



#22 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 01 April 2007 - 17:31

QUOTE(BraveMargot @ 1 Apr 2007, 14:36)
Super su ti saveti i sigurno cu probati ove tvoje sosove. Mada, ja ipak volim malo belog luka, on dodaje aromu koja se meni jako dopada. Kad spremam bakalara ...


Ma normalno stvar ukusa. Sto se bakalara tice tu je neizbezan, to sam zaboravio. Naravno ako mislimo na usoljenog bakalara. Steta sto ti smeta maslinovo ulje sad.gif.
Ne przim ni ja na maslinovom ulju, to se ne valja [kancerogeno kazu], maslinovo samo presno.
Beli luk so i maslinovo ulje [moze i drugo] se dobro izgnjece, dodaju se komadici [cepkaju] vec dobro rasoljenog baklara i na kraju skuvan krompir. Zacini sa persunom, moze i malo oregana [grci] ili timarija. Tipicno Med. predjelo.

Zaledjena bela riba fileti:

Nikada je ne odledim potpuno. Ako se potpuno odledi izgubi vodu, i bude suva. Iz zamrzivaca osolim, tamnan da se malo opusti [pusti samo malo vodu]. Uvaljam u brasno i przim zamrznutu u buteru sa malo zalfije. Ne previse. Pred kraj nalijem sa malo belog vina* [dodajem po potrebi]. Brasno od przenja [ne da pregori] i vino daju osnovu sosa. Riba se dalje dinsta u tom sosu. Ni to previse, beloj ribi ne treba mnogo przenja i prekuvavanja.

* vino sa kojim se kuva ne bi trebalo da bude bas najgore [vecini zao da kuva sa dobrim vinom] ono daje takodje dominantan ukus sosu. Ja kuvam sa onim koje serviram [pijem]. Nisu to neke strasne kolicine, 0.1l vina za sos, koliko god da je dobro [skupo] nije strasno a itekako daje ukus sosu.

Zacini; Razne varijante:

-- Kaprice, limunova korica [naseckana], tucani korijander [seme] persun, zeleni biber. Vrlo suptilna varijanta.
-- Incuni [2-3 kom] Lovor. timari, oregano + maslinovo ulje, crni biber, korijander list [svez] ...
-- U ovu osnovu [sos] mozes da dodas malo belog luka, lovor, crni biber & persun. I to je intresantno ako je umereno.

-- Beli dry sherry, suvo grozdje, fannel [polen], tymari & crveni biber [parfem]. Uff ovo je super kombinacija. Fannel polen je jako skup, skoro kao safran, i treba ga znati koristiti.

Inace, sto se tice zamrznute bele ribe, ja je izbegavam jer zadnjih 25+ godina zivim uvek blizu mora. But, & mi je nekada jedemo, kada propustimo market day ...

Vrlo intresantna kombinacija; kao gore samo sto se polu isprzena riba izvadi i naredja u pleh. Preko nje se namrvi roquefort [moze i danish blue] i malo se zapece u rerni. Ja to prelijem onim mojim blendom maslinovog ulja i sveziom mirodjijom.

[attachment=35185:attachment]

Ovo je za 15 minuta gotovo. Ovde sam dodao malo gambera ... Naravno vince belo [Soave, Rizling Gorizzia, Orvieto Classico-Antinori ....)

Edited by Hefestus, 01 April 2007 - 17:36.


#23 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 01 April 2007 - 20:57

QUOTE(banacanin @ 1 Apr 2007, 18:03)
pa vidi sad Vaso
jesto to bilo tako ali davno, podela bela vina uz ribu i bela mesa i crvena uz crvena mesa je prevazidjena
odnosno, prava rec je nadogradjena
ako bi moglo da se izvede neko uopsteno pravilo - a ne moze - ono bi glasilo > laksa vina uz laksu hranu, teska uz tezu

npr > jedan pino noar bi odma umro pored krvavog bifteka, cak i pored recimo, punjenog batka sa rostilja (cumur)
isto tako, jedan barikirani sardone iz novog sveta (yellow tail, recimo) bi pregazio svaku plemenitu recnu (przeni saran ne spada u ovu kategoriju) ili belu morsku ribu, cak i bio pretezak i uz neko light belo meso
isto tako, recimo, nema boljeg para za plavu ribu (svezu skusu) sa gradela, od nekog plavaca malog

postoje neka pravila koja se nacelno ne krse, i osnovni ukusi hrane koji se slazu sa aromama, telom, strukturom vina, itd
ali to je previse opsirna tema
moze slobodno da se otvori nov topik samo o vencanju hrane i vina

Ok, slazem se ali je Duna ipak trazila osnovne smernice, a to je upravo to - tradicionalna podela.
Ja se, inace, nikad nisam ni usudjivao da udjem u te napredne podele i spojeve. Sto iz finansijskih, sto iz razloga slobodnog vremena (sto mu opet dodje na isto). Jebiga, ako cemo tako, onda se uvode i treca i cetvrta dimenzija (vremena i temperature na kojima koje vino (ne)sme da vri ili se krcka), a to je po meni previse za "hobisticko" kuvanje... Citao sam i nesto o materijalima posude u kojima se kojim vinom obogacuje jelo blink.gif ...sto bi bila peta dimenzija.

ps. I ja bi odma' umro pored tretmana (bilo kojim vinom) nad krvavim biftekom (koji izdvajam iz vrsta mesa u ubrajam u vrhunsko religijsko bozanstvo cool.gif )

#24 banacanin

banacanin
  • Members
  • 547 posts

Posted 02 April 2007 - 06:56

QUOTE(Vasili Zajcev @ 1 Apr 2007, 21:57)
Ok, slazem se ali je Duna ipak trazila osnovne smernice, a to je upravo to - tradicionalna podela.
Ja se, inace, nikad nisam ni usudjivao da udjem u te napredne podele i spojeve. Sto iz finansijskih, sto iz razloga slobodnog vremena (sto mu opet dodje na isto). Jebiga, ako cemo tako, onda se uvode i treca i cetvrta dimenzija (vremena i temperature na kojima koje vino (ne)sme da vri ili se krcka), a to je po meni previse za "hobisticko" kuvanje... Citao sam i nesto o materijalima posude u kojima se kojim vinom obogacuje jelo blink.gif  ...sto bi bila peta dimenzija.


čekaj malo, možda se nismo razumeli
ja sam pričao o spajanju vina i hrane za stolom, odnosno o tome šta se pije uz koju hranu, tako sam i razumeo Dunino pitanje
a vi izgleda pričate o kuvanju sa vinom, a to je druga tema
ako je tako, sorry

QUOTE(Vasili Zajcev @ 1 Apr 2007, 21:57)
  krvavim biftekom (koji izdvajam iz vrsta mesa u ubrajam u vrhunsko religijsko bozanstvo cool.gif )


moj si čovek
thumbsup.gif

#25 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 02 April 2007 - 11:25

QUOTE(banacanin @ 2 Apr 2007, 07:56)
čekaj malo, možda se nismo razumeli
ja sam pričao o spajanju vina i hrane za stolom, odnosno o tome šta se pije uz koju hranu, tako sam i razumeo Dunino pitanje
a vi izgleda pričate o kuvanju sa vinom, a to je druga tema
ako je tako, sorry

yep, izgubljeni u prevodu, nema veze..
(a ja gledam ovo tvoje i kapiram: "provali ga majstor kakva vina kuva - ima se, moze se!" tongue.gif )

btw, moze i biftek topik smile.gif ...ima tu razni' fora...

#26 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 02 April 2007 - 13:30

QUOTE(banacanin @ 2 Apr 2007, 07:56)
ja sam pričao o spajanju vina i hrane za stolom, odnosno o tome šta se pije uz koju hranu, tako sam i razumeo Dunino pitanje
a vi izgleda pričate o kuvanju sa vinom, a to je druga tema

i pitala sam glede kuvanja s vinom. ne volim vino previshe, a gotovo nikad ga ne pijem uz jelo, al sam x puta naletala na tv-u ili po kuvarima na jelo koje se spravlja uz vino.

inache, pricha drugar, naleteo na netu na neki Mekdonaldsov recept za krompirice, as in, kako imaju bash taj ukus, pa pishe da pre przenja krompirice potope u vodu koja ima sirceta (ne znam u kom odnosu) i da sirce razgradi skrob s povrshine pomfri shtapica te da zbog toga ima tu krckav spolja - kuvan iznutra konzistenciju, jer je skrob taj koji upije najvishe ulja.
moram da probam, samo da josh otkrijem koji je odnos.

#27 banacanin

banacanin
  • Members
  • 547 posts

Posted 02 April 2007 - 14:28

QUOTE(Dunadan @ 2 Apr 2007, 14:30)
ne volim vino previshe, a gotovo nikad ga ne pijem uz jelo,


rmpfh. dry.gif

#28 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 02 April 2007 - 18:24

QUOTE(Dunadan @ 2 Apr 2007, 15:30)
i pitala sam glede kuvanja s vinom. ne volim vino previshe, a gotovo nikad ga ne pijem uz jelo, al sam x puta naletala na tv-u ili po kuvarima na jelo koje se spravlja uz vino.

inache, pricha drugar, naleteo na netu na neki Mekdonaldsov recept za krompirice, as in, kako imaju bash taj ukus, pa pishe da pre przenja krompirice potope u vodu koja ima sirceta (ne znam u kom odnosu) i da sirce razgradi skrob s povrshine pomfri shtapica te da zbog toga ima tu krckav spolja - kuvan iznutra konzistenciju, jer je skrob taj koji upije najvishe ulja.
moram da probam, samo da josh otkrijem koji je odnos.

recept mozda postoji ali ne znam da se igde primenjuje
tusta i tma ljudi radilo u meku, bar u Americi, i tamo je recept - smrznuti krompirici pravo u vrelo ulje ph34r.gif

nego, oce li mene neko da usreci sa djumbirnim receptom il se ovde spremaju samo kolenice i krvavi bifteci ? yucky.gif

#29 Zverilla

Zverilla
  • Members
  • 910 posts

Posted 02 April 2007 - 19:10

QUOTE(Allegra @ 2 Apr 2007, 19:24)
tusta i tma ljudi radilo u meku, bar u Americi, i tamo je recept - smrznuti krompirici pravo u vrelo ulje ph34r.gif



recept je svugde isti - upravo takav

trik sa mekovim pomfritom je sto se przi u ulju kom se dodaje govedji loj/aroma istog. to mu daje neobican ukus. u indiji je zbog toga svojeveremno izbila ozbiljna afera (aroma nije bila sinteticka nego od pravih krava, koje su svete...)

#30 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 02 April 2007 - 21:24

QUOTE(Allegra @ 2 Apr 2007, 19:24)
nego, oce li mene neko da usreci sa djumbirnim receptom il se ovde spremaju samo kolenice i krvavi bifteci ?  yucky.gif


Prvo se izvini najboljim sortama mesa, a onda mi napisi da li ti odgovara (severno africka) jagnjetina sa djumbirom, da ne kucam dzabe...