Jump to content


Photo

Najrenesansniji naucnik XX veka?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
18 replies to this topic

Poll: Ko je stigao najblize homo universalisu? (37 member(s) have cast votes)

Vote Guests cannot vote

#1 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 12 March 2007 - 11:59

Svedoci smo cinjenice da je tokom XX veka postalo gotovo nemoguce pratiti, a kamoli dati ozbiljan doprinos u vise od jedne naucne pod(pod)oblasti. Medjutim, bar nekoliko velikih umova ipak je uspelo da probije ove tesko fortifikovane disciplinarne barijere. Evo par zvucnijih imena koja mogu da pretenduju na bar delic titule homo universalis (poredak kojim su navedeni je arbitraran), a svi dodatni prilozi, uz obrazlozenja su dobrodosli!

(Ogranicio sam se na post-1905 prirodne nauke, matematiku i analiticku filozofiju, pri cemu otpada nekoliko imena koja su formalno zivela u XX veku, ali koja sustinski pripadaju viktorijanskoj nauci, poput Bolcmana ili lorda Kelvina. Takodje, vrednuju se doprinosi van ovog korpusa nauka, poput recimo fon Nojmana i racunarske tehnike, ili Paulinga i ljudskih pravila, ali je bitno primarno opredeljenje pojedinca.)

#2 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 12 March 2007 - 12:23

ja ni o jednom ne znam dovoljno da bih mogao da glasam odgovorno, osim po partiskoj liniji. (cak mi ni za dajsona nije jasno sta mislis da je (jos) bitno uradio - ovo sad kao life, universe and everything?)

mozda bi mogla neka obrazlozenja ovog izbora?

#3 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 12 March 2007 - 14:17

QUOTE(kurdi @ 12 Mar 2007, 12:23)
ja ni o jednom ne znam dovoljno da bih mogao da glasam odgovorno, osim po partiskoj  liniji. (cak mi ni za dajsona nije jasno sta mislis da je (jos) bitno uradio - ovo sad kao life, universe and everything?)

mozda bi mogla neka obrazlozenja ovog izbora?

OK, u pravu si. Evo nesto krajnje u nutshell, recimo oblasti u kome mi se cini (subjektivno, of kors) da su ljudi uradili bar ponesto vredno pomena:
Pauling - kvantna hemija, analiticka biohemija, struktura proteina, primenjena matematika, nutricionizam, ljudska prava, razoruzanje
Holdejn - populaciona genetika, primenjena matematika, neodarvinizam, strela vremena, ljudska fiziologija, kosmologija, future studies, dekolonizacija, naucna fantastika
Hojl - kosmologija, nukleosinteza, astrohemija, nastanak zivota, popularizacija nauke, naucna fantastika
Penrouz - teorijska matematika, fizika crnih rupa, diferencijalna topologija, kvantna teorija merenja, kristalografska teorija grupa, popularizacija nauke
Hilbert - sve i svja u matematici, teorija gravitacije, filozofija, istorija nauke
fon Nojman - ovaj, hmmm, kako nabrojati? Dakle teorija igara, teorija algoritama, kvantna mehanika, informatika, celularni automati, ekonomija, teorijska biologija, meta-matematika, nuklearna fizika, teorija cvrstog stanja, reforma visokog obrazovanja u US, "nauka i drustvo"...
Dajson - kvantna elektrodinamika, future studies, astrobiologija, SETI, aeronautika i astronautika (projekt "Orion"!), popularizacija nauke
Fiser - statistika, neodarvinizam, demografija, teorija verovatnoce, future studies
Rasel - teorija skupova, logika, analiticka filozofija, pedagogija, ljudska prava

Uh, sigurno sam kojesta zaboravio...

#4 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 12 March 2007 - 18:54

Rasel za prsa ispred fon Nojmana i Dajsona.

#5 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 13 March 2007 - 21:04

Takođe Rasel, za filozofiju. Interesantno mi je odsustvo Ajnštajna bez kojeg ovakve liste ne samo da nisu kompletne, već se smatraju za jeres. Ili je izostavljen baš zato što bi njegova kandidatura poništila svaku kritičnost, a glasanje pretvorilo u aklamaciju und klanjanje.
Da ne govorim kako je negiranje renesansnosti Ajnštajna jeres po sebi, ravno penjanju na gomilu hepo kockica.

#6 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 14 March 2007 - 22:52

dobra ideja za topic

glasala za "neko deseti" iz tri razloga - za neke samo načula - mea culpa ok, za neke ne mislim da im je tu mesto

bilo bi dobro definisati " renesansni" ( najrenesansniji..ne znam šta prefiks doprinosi) - da l multidisciplinarni samo ( većina nauka, ako ne Nauka, kao takva, podrazumeva viši nivo svestranosti - razmišljam naglas) ili se u pridev renesansni mora i da li, ugraditi i živopisni, koloritni personality.

meni na listi jako fali Richard Fynman, fizičar, muzičar, urnebesno duhovoti genijalac..nije kraj liste i za njega bih glasala
naravno "ludi Marićev zet" Einstein A
pa F Crick, fizičar, matematičar, biolog, velemajstor zabavljač - lake razgovore je pretvarao u oratorske akrobacije sinteze dovodjene do apsurda, kreativni obožavatelj ekstemne zajebancije natopljene sveznanjem i šarmom



..

#7 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 15 March 2007 - 01:27

Slazem se sa Elle da na listi fali Francis Crick. Poceo je kao fizicar da radi na viskozi vode, pa posle toga razvijao brodske mine, zatim je zajedno sa Watsonom otkrio strukturu DNK, posle bavio vise bioloskim implikacijama, tj. genetickim kodom, da bi poslednjih 20 godina proveo zanimanjem za principe funkcionisanja mozga i ljudske svesti. Jedan od poslednjih univerzalaca.

#8 ockham

ockham
  • Members
  • 1,004 posts

Posted 15 March 2007 - 03:04

fon nojman
verovatno zato sto sam od svih pobrojanih o njegovom radu najvise upoznat

sa druge strane, rasl mi ne deluje ubedljivo. kad je rec o toj nekoj oblasti izmedju nauke, matematike i filozofije bolji su mi kandidati poper i karnap, al bih zbog "partijske linije" predlozio karnapa (filozofija nauke, teorija indukcije i verovatnoce, logika i metamatemtika, modalna logika, filoziija jezika, promovisanje nauke). mada se ovde renesansnost ogleda vise u svestranosti gldeanje na probleme, nego svestranosti u resavanju problema

#9 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 15 March 2007 - 11:34

QUOTE(elle @ 14 Mar 2007, 22:52)
dobra ideja za topic

meni na listi jako fali Richard Fynman, fizičar, muzičar, urnebesno duhovoti genijalac..nije kraj liste i za njega bih glasala
naravno "ludi Marićev zet"  Einstein A
pa F Crick, fizičar, matematičar, biolog, velemajstor zabavljač - lake razgovore je pretvarao u oratorske akrobacije sinteze dovodjene do apsurda, kreativni obožavatelj ekstemne zajebancije natopljene sveznanjem i šarmom
..

Feynman verovatno nema konkurencije kada su u pitanju ličnost, humor, zajebancija, smisao za dobar provod, ali ga ne bih svrstao u renesansne likove.
Feynman je jedan od poslednjih svestranih fizičara, u skoro svim oblastima je bio "na svom terenu". Zanimao se i za ostale nauke, ali, recimo, nije mnogo voleo umetnost, knjiševnost i filozofiju. Ne samo da u ta polja nije zalazio, već je nepoznavanje i nipodaštavanje istih ugradio u svoj imidž. Često se pravio da nije čuo za stvari za koje je itekako čuo, ne bi li pružio još lepšu predstavu "prevejanog klinca sa bruklinškog asfalta".
s_d.gif

#10 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 15 March 2007 - 18:47

QUOTE(yossarian @ 15 Mar 2007, 11:34)
Feynman verovatno nema konkurencije kada su u pitanju ličnost, humor, zajebancija, smisao za dobar provod, ali ga ne bih svrstao u renesansne likove. 
Feynman je jedan od poslednjih svestranih fizičara, u skoro svim oblastima je bio "na svom terenu". Zanimao se i za ostale nauke, ali, recimo,  nije mnogo voleo umetnost,  knjiševnost  i filozofiju. Ne samo da u ta polja nije zalazio, već je nepoznavanje i nipodaštavanje istih ugradio u svoj imidž. Često se pravio da nije čuo za stvari za koje je itekako čuo, ne bi li pružio još lepšu predstavu "prevejanog klinca sa bruklinškog asfalta".
s_d.gif

Ovo je zbilja lepo receno - jos da dodamo da je taj imidz gradio uglavnom zbog zena, pa smo zreli za shit-shat... tongue.gif

#11 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 15 March 2007 - 18:48

QUOTE(Hill Bill @ 13 Mar 2007, 21:04)
Takođe Rasel, za filozofiju. Interesantno mi je odsustvo Ajnštajna bez kojeg ovakve liste ne samo da nisu kompletne, već se smatraju za jeres. Ili je izostavljen baš zato što bi njegova kandidatura poništila svaku kritičnost, a glasanje pretvorilo u aklamaciju und klanjanje.

Eto, pogodi ga, kao i obicno. Mada je mozda trebalo da bude pomenut, ali samo zbog onog patenta sa Szilardom za pumpu za frizidere... wink.gif

#12 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 16 March 2007 - 02:02

Rasel.


da li bi se pod "univerzalnoscu," pored intelektualnih, podrazumevali i fizicki kvaliteti? mad scientist meets Michael Jordan? biggrin.gif

#13 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 16 March 2007 - 09:48

QUOTE(Gandalf @ 16 Mar 2007, 02:02)
Rasel.
da li bi se pod "univerzalnoscu," pored intelektualnih, podrazumevali i fizicki kvaliteti? mad scientist meets Michael Jordan? biggrin.gif

Eh sad... (A jos da dodamo i religijske stavove i politicku orijentaciju, gde bi nam bio kraj) Mada mora da ima nesto zabavno na sta ciljas, ne?

#14 Dobroslav

Dobroslav
  • Sleepers
  • 70 posts

Posted 02 April 2007 - 22:50

Prosto ne mogu da verujem da na listi nema Tesle!!! Oblasti:
-fizika
-elektrotehnika
-telekomunikacije
-energetika
-aeroinžinjering
-robotika
-poezija
-filozofija

A ovo su samo oblasti za koje možemo da kažemo da se u njihovim okvirima bavio teorijsko-praktičnim radom i ostvari značajne rezultate. A ako govorimo o oblastima u kojima njegovi pronalasci imaju primenu, onda je lista još duža i u nju spadaju između ostalih npr. građevina i medicina.

#15 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 03 April 2007 - 03:23

QUOTE(Dobroslav @ 2 Apr 2007, 23:50)
Prosto ne mogu da verujem da na listi nema Tesle!!! Oblasti: 
-fizika
-elektrotehnika
-telekomunikacije
-energetika
-aeroinžinjering
-robotika
-poezija
-filozofija

A ovo su samo oblasti za koje možemo da kažemo da se u njihovim okvirima bavio teorijsko-praktičnim radom i ostvari značajne rezultate. A ako govorimo o oblastima u kojima njegovi pronalasci imaju primenu, onda je lista još duža i u nju spadaju između ostalih npr. građevina i medicina.

Komsija, jel ste vi culi da, recimo, u svetskim enciklopedijama (Larus, Britanika), nikad ljudi iz neke zemlje ne pisu odrednicu o istoj? I da na kulturnim medijima (recimo BBC), nikad ne govore, kao idioti u domacim medijima, ukljucujuci, nazalost, cesto i B92, "nasa reprezentacija", vec samo "reprezentacija Velike Britanije" i slicno? Pa nek svako za sebe izvuce zakljucak...