Jump to content


Photo

Biodizel


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
41 replies to this topic

#1 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 10 March 2007 - 22:37

Citam u poslednje vrreme sve vise vesti o biodizelu, te kako Srbija ima potencijala za proizvodnju, pa kako je EU zacrtala neke procente koriscenja za buducnost, pa proizvodnja etanola u Brazilu itd....

Koriscenjem biodizela bi se znacajno smanjila emisija stetnih materija i to je s jedne strane dobro za prirodu i ekologiju na planeti. Takodje, mozda bi imao i dobar uticaj na geopoliticka pitanja (u malo daljoj buducnosti), jer bi svet bio manje zavisan od nafte. S te strane podrzavam razvoj proizvodnje. Ali opet razmisljam, da li to znaci da ce sada postati bitno samo proizvesti sto vecu kolicinu kukuruza, uljane repice i suncokreta, sto bi znacilo vise genetskih modifikacija i primena raznih spekcija za povecanje prinosa (djubrivo, razni -cidi i sta znam sta sve ne), pa krcenje suma i neobradjenog zemljista za sadnju jos vise tih kultura koje bi se onda pretvarale u gorivo.

Prosto ne znam sta da mislim. Da li je ovo dobro ili ne? Mozda bi se ipak trebalo ici na neka nova resenja za energijom.
Vasa misljenja, komentari?


p.s. ovo ima veze i sa prirodom i ekologijom, ali sam ipak odlucio da stavim u nauku i tehnologiju, mada je mozda moglo i tamo da bude... unsure.gif

#2 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 10 March 2007 - 23:18

QUOTE(Uran @ 10 Mar 2007, 16:37)
Koriscenjem biodizela bi se znacajno smanjila emisija stetnih materija i to je s jedne strane dobro za prirodu i ekologiju na planeti. Takodje, mozda bi imao i dobar uticaj na geopoliticka pitanja (u malo daljoj buducnosti), jer bi svet bio manje zavisan od nafte. S te strane podrzavam razvoj proizvodnje. Ali opet razmisljam, da li to znaci da ce sada postati bitno samo proizvesti sto vecu kolicinu kukuruza, uljane repice i suncokreta, sto bi znacilo vise genetskih modifikacija i primena raznih spekcija za povecanje prinosa (djubrivo, razni -cidi i sta znam sta sve ne), pa krcenje suma i neobradjenog zemljista za sadnju jos vise tih kultura koje bi se onda pretvarale u gorivo.


Nije u pitanju samo smanjenje emisije CO2 niti je to glavna prednost biodizela/bioetanola (bar ne po meni).

Glavna je prednost sto je to obnovljiv izvor energije - dakle smanjuje zavisnost od fosilnih goriva kao sto kazes, ali to nije samo pitanje geopolitike nego i cinjenice da se nafta polako trosi i da je u jednom trenutku vise nece biti isplativa, a i u poslednjim decenijama svoje isplativosti (u kojim mozda vec zivimo) biti izuzetno skupa. S druge strane kao sto kazes postoje geopoliticke povoljnosti, tj. mnoge zemlje ce biti u stanju da sopstvenom proizvodnjom popune veci deo svojih energetskih potreba nego sto je to sada slucaj. Ono sto biodizel/bioetanol stavlja ispred ostalih obnovljivih izvora energije u ovom trenutku je cinjenica da se kompletna postojeca naftna infrastruktura moze iskoristiti i za distribuciju biogoriva, i da biogorivo moze bez problema (ili uz neznatne modifikacije) da sagoreva u benzinskim/dizel motorima.

Sad, da li ce to dovesti do naglog sirenja poljoprivrednih zemljista? Mislim da nece. Zasto?

Na zapadu (prevashodno mislim na zap. Evropu i SAD) dosta poljoprivrednika se odrzava subvencijama. Zapadni poljoprivrednici ili ne mogu da konkurisu vrlo niskim cenama poljoprivrednih proizvoda iz treceg sveta, pa ih maticne drzave stite protekcionistickim merama ili subvencijama, ili su toliko produktivni da kada bi uposlili 100% kapaciteta napravili preveliku proizvodnju i oborili strahovito cene na trzistu, da drzava u nekim slucajevima placa poljoprivrednike da NE obradjuju zemlju (primer: SAD). Kada bi proizvodnja biodizela/bioetanola od poljoprivrednih proizvoda bila profitabilna - a verujem da jeste ili da ce sigurno biti u skorijoj buducnosti, i kada bi se uz to ukinule subvencije, dosta poljoprivrednika bi se okrenulo proizvodnji biogoriva - tj. umesto hrane bi pravili biodizel. U SAD bi se tako uposlila zemlja koja je nekada bila obradjivana a sad ne sluzi ni cemu, u Evropi bi poljoprivreda postala profitabilna, a zemlje treceg sveta bi mogle u vecoj meri da izvoze hranu u razvijene zemlje i tako podignu svoj standard.

Sto se genetskih modifikacija tice, one su vec ustaljene za prehrambene proizvode i ne vidim kako bi koriscenje biljaka za gorivo to promenilo na bolje ili na gore.

Takodje, poljoprivredne bilje tipa kukuruza, trske i repe nisu jedini izvor biogoriva (i npr. dok je brazilsko koriscenje trske vrlo efikasno, americko koriscenje kukuruza je jalovo po pitanju efikasnosti). Radi se uveliko na tome da se biogorivo proizvodi od trave, korova, drveca pa i algi.

#3 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 10 March 2007 - 23:42

QUOTE(LogicLevel @ 10 Mar 2007, 23:18)
Sad, da li ce to dovesti do naglog sirenja poljoprivrednih zemljista? Mislim da nece. Zasto?

Na zapadu (prevashodno mislim na zap. Evropu i SAD) dosta poljoprivrednika se odrzava subvencijama. Zapadni poljoprivrednici ili ne mogu da konkurisu vrlo niskim cenama poljoprivrednih proizvoda iz treceg sveta, pa ih maticne drzave stite protekcionistickim merama ili subvencijama, ili su toliko produktivni da kada bi uposlili 100% kapaciteta napravili preveliku proizvodnju i oborili strahovito cene na trzistu, da drzava u nekim slucajevima placa poljoprivrednike da NE obradjuju zemlju (primer: SAD). Kada bi proizvodnja biodizela/bioetanola od poljoprivrednih proizvoda bila profitabilna - a verujem da jeste ili da ce sigurno biti u skorijoj buducnosti, i kada bi se uz to ukinule subvencije, dosta poljoprivrednika bi se okrenulo proizvodnji biogoriva - tj. umesto hrane bi pravili biodizel. U SAD bi se tako uposlila zemlja koja je nekada bila obradjivana a sad ne sluzi ni cemu, u Evropi bi poljoprivreda postala profitabilna, a zemlje treceg sveta bi mogle u vecoj meri da izvoze hranu u razvijene zemlje i tako podignu svoj standard.



Ako je ovako kako kazes, onda cu biti manje zabrinut.

Mada mi se ona pomisao da ga prave cak i od drveca bas i ne dopada. To mi odmah nekako sugerise na dodatno secenje suma.
Ali ovo za alge je zanimljivo. Mozda bi se cak mogla koristiti i neka morska trava. Znam da sam gledao kako u nekim delovima Mediterana i Jadrana imaju problema sa nesnosnim sirenjem nekog morskog rastinja koje prekriva ogromne povrsine morskog dna i tako remeti zivot ribicama i ostalim morskim zivotinjicama.

Kakva je uopste razlika u biodizelu i bioetanolu? Naravno, znam sta je etanol, ali zasto prave i jedan i drugi? Verovatno se ne mogu oba koristiti u istim namenama (vozilima) ?

#4 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 10 March 2007 - 23:52

QUOTE(Uran @ 10 Mar 2007, 17:42)
Mada mi se ona pomisao da ga prave cak i od drveca bas i ne dopada. To mi odmah nekako sugerise na dodatno secenje suma.


Upravo obratno - mene to asocira na vise sumarstva i konzervacije suma. Kada se suma raskrci da bi se pretvorila u poljoprivredno zemljiste, nema je vise, gotovo. Medjutim ako to sumsko drvece treba da bude izvor materijala na duzi rok, onda je u interesu uzgajaca da sumu neguje i koristi je tako da to zaista bude obnovljivi izvor energije.

QUOTE
Ali ovo za alge je zanimljivo. Mozda bi se cak mogla koristiti i neka morska trava. Znam da sam gledao kako u nekim delovima Mediterana i Jadrana imaju problema sa nesnosnim sirenjem nekog morskog rastinja koje prekriva ogromne povrsine morskog dna i tako remeti zivot ribicama i ostalim morskim zivotinjicama.


Vise o tome na sajtu UNH Biodiesel Group. U pitanju je koriscenje nekih algalnih vrsti u kojima sadrzaj uljanih materija 50%. One bi se navodno mogle koristiti i da kanalizicioni otpad presiscavaju (tj. da se hrane u kanalizacionoj vodi) tj. da otpad pretvaraju u gorivo.

QUOTE
Kakva je uopste razlika u biodizelu i bioetanolu? Naravno, znam sta je etanol, ali zasto prave i jedan i drugi? Verovatno se ne mogu oba koristiti u istim namenama (vozilima) ?


Pa, koja je razlika izmedju benzina i dizela? Izmedju metana, propana i butana? U pitanju su jednostavno razlicite hemijske supstance, razlicita goriva. Biodizel ima vrlo slican sastav petrodizelu a dobija se od biomaterije, dakle eto naziva biodizel, bioetanol je jednostavno etanol koji se proizvodi od biomase. Etanol moze se koristiti u benzinskim motorima, a biodizel u dizel motorima.

#5 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 11 March 2007 - 00:05

QUOTE(LogicLevel @ 10 Mar 2007, 23:52)
Vise o tome na sajtu UNH Biodiesel Group. U pitanju je koriscenje nekih algalnih vrsti u kojima sadrzaj uljanih materija 50%. One bi se navodno mogle koristiti i da kanalizicioni otpad presiscavaju (tj. da se hrane u kanalizacionoj vodi) tj. da otpad pretvaraju u gorivo.


Bacio sam pogled, moracu sve iscitati kad budem odmorniji. Stvarno fenomenalno, jednim udarcem dva problema resena!

QUOTE
Pa, koja je razlika izmedju benzina i dizela? Izmedju metana, propana i butana? U pitanju su jednostavno razlicite hemijske supstance, razlicita goriva. Biodizel ima vrlo slican sastav petrodizelu a dobija se od biomaterije, dakle eto naziva biodizel, bioetanol je jednostavno etanol koji se proizvodi od biomase. Etanol moze se koristiti u benzinskim motorima, a biodizel u dizel motorima.

Da, naravno. Hvala rolleyes.gif

#6 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 24 March 2007 - 16:04

Evo jos jedne vesti vezane za ovu temu:

QUOTE
Domaći biodizel uskoro na pumpama
22. mart 2007. | 16:40
Novi Sad -- Fabrika ulja u Šidu će u maju početi da isporučuje domaćem tržištu biodizel, koji će po kvalitetu odgovarati Evro 5 standardu.

U Šidu će godišnje biti proizvođeno sto hiljada tona biodizela
Litar biodizela ne bi trebalo da bude skuplji od dizela D2, rekao je direktor fabrike ulja Mladost iz Šida Nikola Vujačić i dodao da će u početku, biodizel biti isporučivan poljoprivredi i gradskim saobraćajnim preduzećima, a kasnije će biti ponuđen i benzinskim pumpama širom Srbije, pa će građani moći da se snabdevaju tim gorivom kao i svakim drugim.

U Šidu će godišnje biti proizvođeno 110 hiljada tona jestivog ambalažnog ulja po evropskim kriterijumima, odnosno sto hiljada tona biodizela za domaće i strano tržište, kaže Vujačić navodeći da je Fabrika ulja Mladost u procesu promene imena u Viktoria oil i da je u planu da do maja počnu sa radom novi pogoni za proizvodnju rafinisanog biljnog ulja i proizvodnju biodizela.

Viktoria oil se bavi proizvodnjom sirovih ulja i masti koje se dobijaju iz soje, suncokreta i uljane repice i godišnje preradi 200 hiljada tona tih sirovina, a potpuno je energetski nezavisna, jer se energija potrebna za rad dobija iz biomase, baliranjem i sagorevanjem sojine slame, kao i iz drugih obnovljivih izvora.


Svaka cast. Da ne poverujes da i u Srbiju stizu novi trendovi. Nadam se da ce sve ovo i stvarno zaziveti i da ce gsp stvarno uskoro preci na biodizel, a mi prestati da se gusimo u oblacima otrova koje velikodusno ispustaju.

#7 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 24 March 2007 - 17:48

Nadam se da taj biodizel zaista odgovara Euro5 standardu i da taj standard znaci da je biodizel cist, jer klasicni biodizel sadrzi vise SOx nego petrodizel.

#8 djordje geprat

djordje geprat
  • Members
  • 1,455 posts

Posted 24 March 2007 - 21:25

QUOTE(Uran @ 24 Mar 2007, 17:04)
Evo jos jedne vesti vezane za ovu temu:
Svaka cast. Da ne poverujes da i u Srbiju stizu novi trendovi. Nadam se da ce sve ovo i stvarno zaziveti i da ce gsp stvarno uskoro preci na biodizel, a mi prestati da se gusimo u oblacima otrova koje velikodusno ispustaju.

na HRTu sam gledao reportažu o nekom poljoprivrednom dobru u slavoniji koji proizvodi biodizel. ali, koristi ga samo kao goriva za sopstveni voznipark, sipa ga u vozila na pumpi u sopstvenom krugu. rekli su da u hrvatskoj nije zakonom regulisana prodaja i upotreba takvog goriva.

pitanje za ovde je:
kada će srpska skupština da donese nekakav zakon vezan za upotrebu biodizela?

#9 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 04 April 2007 - 02:34

QUOTE(LogicLevel @ 10 Mar 2007, 23:18)
Sad, da li ce to dovesti do naglog sirenja poljoprivrednih zemljista? Mislim da nece. Zasto?

Na zapadu (prevashodno mislim na zap. Evropu i SAD) dosta poljoprivrednika se odrzava subvencijama. Zapadni poljoprivrednici ili ne mogu da konkurisu vrlo niskim cenama poljoprivrednih proizvoda iz treceg sveta, pa ih maticne drzave stite protekcionistickim merama ili subvencijama, ili su toliko produktivni da kada bi uposlili 100% kapaciteta napravili preveliku proizvodnju i oborili strahovito cene na trzistu, da drzava u nekim slucajevima placa poljoprivrednike da NE obradjuju zemlju (primer: SAD). Kada bi proizvodnja biodizela/bioetanola od poljoprivrednih proizvoda bila profitabilna - a verujem da jeste ili da ce sigurno biti u skorijoj buducnosti, i kada bi se uz to ukinule subvencije, dosta poljoprivrednika bi se okrenulo proizvodnji biogoriva - tj. umesto hrane bi pravili biodizel. U SAD bi se tako uposlila zemlja koja je nekada bila obradjivana a sad ne sluzi ni cemu, u Evropi bi poljoprivreda postala profitabilna, a zemlje treceg sveta bi mogle u vecoj meri da izvoze hranu u razvijene zemlje i tako podignu svoj standard.


Nije lose biti optimista ali ja bih ti preporuco da se bavis matematikom jer tad ces videti koji su problemi u vezi biodizela. Jedan kanadski naucnik je izracunao da treba koristiti 30% obradivih povrsina u Kanadi ili USA da bi zamenili samo 10% fosilna goriva. Za energiju izgleda ne postoji jedno resenje vec mozda vise. Ideal bi bio kad bi naucnici otkrili nesto kao sto je dobijanje energije atomskom fuzijom ali...

#10 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 04 April 2007 - 03:01

QUOTE(revolucionar @ 3 Apr 2007, 21:34)
Nije lose biti optimista ali ja bih ti preporuco da se bavis matematikom jer tad ces videti koji su problemi u vezi biodizela. Jedan kanadski naucnik je izracunao da treba koristiti 30% obradivih povrsina u Kanadi ili USA da bi zamenili samo 10% fosilna goriva. Za energiju izgleda ne postoji jedno resenje vec mozda vise. Ideal bi bio kad bi naucnici otkrili nesto kao sto je dobijanje energije atomskom fuzijom ali...


Zato i mislim da ce proboj biogoriva (ako do njega dodje) u siroku upotrebu doci tako sto ce se usavrsiti neka nova metoda proizvodnje, od algi, korova, drveca i sl. Ljudi cesto o biogorivu misle previse konvencionalno (kukuruz - inace uzasan izvor biogoriva, secerna repa/trska, itd.).
Naravno paralelno treba raditi i na energetskoj efikasnosti. Dalje naravno da se slazem a ne postoji jedno resenje, ne postoji "silver bullet", mora postojati kombinacija raznih izvora...biogorivo (etanol i biodizel) odlicno je sto se tice zamene fosilnih goriva u transportu, a to je tek jedan mali deo potrosnje...

Biodizel i etanol vidim kao odlicna tranziciona goriva, jer se mogu koristiti uz postojecu infrastrukturu (pumpe, naftovodi, itd) i tehnologiju (motor s unutrasnjim sagorevanjem). Naravno voleo bih da negde u daljoj buducnosti vidimo 100% elektricna kola npr. i uz to neki drugi izvor energije.

#11 Anadion

Anadion
  • Members
  • 481 posts

Posted 05 April 2007 - 09:08

Ja sam vise za bioetanol. Taj ne zagadjuje nista cool.gif

#12 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 23 April 2007 - 13:00

QUOTE
Zbog benzina skuplji kačamak
08:58 | Izvor: FoNet
Detroit -- Zahvaljujući rastućoj potražnji za alternativnim gorivima, cene kukuruza u Americi su se skoro udvostručile u odnosu na 2006.

Farmeri kažu da je suština da će se proizvodnja mleka smanjiti zbog cene kukuruza
U Americi se mnogi aktivisti i političari zalažu za veće korišćenje etanola, kao alternativnog i čišćeg goriva, pored, ili umesto benzina. Međutim, analitičari ukazuju da bi jedna od posledica mogao da bude dalji porast cena hrane, koje su prošle godine već porasle za 3 odsto, što je mnogo više od opšte stope inflacije.

Sekretarijat za poljoprivredu SAD saopštio je da će se površine pod kukuruzom ove godine povećati za 15 odsto. I dok fabrike etanola niču po američkom Srednjem Zapadu, očekuje se da će sledeće godine utrošiti trećinu ukupne žetve kukuruza.

U isto vreme, proizvođači iz Detroita najavljuju nove modele automobila na etanol.

Lokalni farmeri smatraju da se ne razmišlja o tome kako će se to odraziti na stočarstvo i procenjuju da će rastuća potrošnja za etanolom izazvati porast cena kukuruza što će značiti i veće troškove za farmere koji koriste kukuruz za prehranu stoke.

Kao posledica takve situacije, mleko će biti skuplje kao i govedina, svinjetina i živinsko meso.

"Ako se nastavi jagma za kukuruzom kao novim 'energentom', potrošači mleka i mesa bi mogli da se pobune protiv korišćenja kukuruza za proizvodnju etanola, jer će to sasvim sigurno izazvati lančano povećanje cena hrane", zabrinuto je upozorio ekonomski analitičar Lester Braun.


Evo vec se javlja jedan problem - poskupljenje hrane. Koliko li je ozbiljno to...?

#13 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 23 April 2007 - 18:20

QUOTE(LogicLevel @ 4 Apr 2007, 04:01)
...
Naravno voleo bih da negde u daljoj buducnosti vidimo 100% elektricna kola npr. i uz to neki drugi izvor energije.

Inspiracija budućnosti može biti i u prošlosti. smile.gif

#14 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 23 April 2007 - 18:21

QUOTE(Anadion @ 5 Apr 2007, 09:08)
Ja sam vise za bioetanol. Taj ne zagadjuje nista  cool.gif

A od cega se dobija bioetanol ?
Vidim da ovde ima dosta dobrih matematicara i cak su u stanju da rese problem "belih i crnih kuglica".
Evo za tebe zadatak koji cak mozes da publikujes u neki domaci casopis.
INTRODUCTION
1) Napisi uvod od maksimalno dve strane o alternativnim energijama i akcenat stavi na bioetanol
RESULTS
2) Nadji podatak koliko se tecnih fosilnih goriva (nafte) trosi godisnje u Srbiji.
3) Predpostavi da bioetanol kompletno zamenjuje naftu
4) Nadji podatak kolika je masa poljoprivredne kulture potrebna da bi se dobila ta kolicinu bioetanola
5) Koja je povrsina poljoprivrednog zemljista potrena za to, uz predpostavku da su klimatski uslovi idealni
6) Sve to prikazi uz koriscenje raznih poljoprivrednih kultura : secerna trska, secerna repa, kukuruz....
7) Na kraju izracunaj aproksimativno koliko ces pesticida, herbicida, insekticida, fungicida... potrositi za te poljoprivredne kulture.
DISCUSION
8) Zakljucak istrazivanja, ekoloske posledice i perspektiva za napredak Srbije.
REFERENCES

#15 jvujuc

jvujuc
  • Members
  • 543 posts

Posted 23 April 2007 - 19:06

I ne treba da se pravi od kukuruza vec od secerne trske.

Al ajd...