Jump to content


Photo

Kulturni zivot


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
32 replies to this topic

#1 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 18 February 2007 - 14:37

Da li ste zadovoljni svojim kulturnim zivotom u inostranstvu?

Da li citate i kupujete knjige, odlazite na koncerte, pozorisne predstave, pratite kulturne debate i sve sto uz to ide?

U Svedskoj svakog februara velika rasprodaja knjiga. Postoje li takve rasprodaje i u vasim zemljama?

#2 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 18 February 2007 - 15:20

Poceh da razmisljam sta to znaci "u rasejanju", onda se setih da ja jesam vrlo rasejana osoba (u smislu profesora koji je uvece pantalone stavio u krevet, a sebe presavio preko stolice).

Od kulture, najvaznija mi je kultura vina (pod jedan) i rock'n'roll (pod jedan, takodje). U oba sektora, Australija je svetska sila. cool.gif

#3 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 18 February 2007 - 15:23

kud zaboravih vino ....

#4 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 18 February 2007 - 15:47

QUOTE(cyberwor/L/d @ 19 Feb 2007, 01:23)
kud zaboravih vino ....

Rock'n'roll ti se ne svidja? wink.gif To ovde jeste kultura. (I, naravno, kriket, ali to protice bez mene).

#5 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 18 February 2007 - 15:49

QUOTE(Indy @ 18 Feb 2007, 15:47)
Rock'n'roll ti se ne svidja?  wink.gif To ovde jeste kultura. (I, naravno, kriket, ali to protice bez mene).


rock´n´roll se podrazumeva

#6 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 19 February 2007 - 00:24

QUOTE(cyberwor/L/d @ 18 Feb 2007, 16:23)
kud zaboravih vino ....



Pa valjda zato sto ga pazaris samo u Systembolaget na kasicicu i za skupe pare. Indyju je to sredstvo za rad pa moze da nam prica price.
Kulturni zivot mi se svodi na saniranje posledica svedskog kulturnog zivota. Umetnici dodju u ovaj lepi grad u kom zivim, odigraju predstavu/odrze koncert, posle se napiju i usvinje hotelsku sobu, a onda dodjem ja da je ocistim. Så är det.

Rasprodaje knjiga??? Verovatno u centru Stockholma, ali ne zivimo svi tamo. Ja i dalje placam od C do F, ali kupujem. dry.gif

#7 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 19 February 2007 - 10:05

QUOTE(vilhelmina @ 19 Feb 2007, 00:24)
Rasprodaje knjiga??? Verovatno u centru Stockholma, ali ne zivimo svi tamo. Ja i dalje placam od C do F, ali kupujem. dry.gif


Jeste, rasprodaja. U svakom selu, veruj na rec. Pogledaj izloge, milina.

#8 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 19 February 2007 - 22:30

QUOTE(cyberwor/L/d @ 19 Feb 2007, 11:05)
Jeste, rasprodaja. U svakom selu, veruj na rec. Pogledaj izloge, milina.


Jesi u pravu, priznajem. Danas mi se kroz onu rupu na ulaznim vratima, kao i svakog ponedeljka, srucila gomila nekakvih reklama, sve extrapris do extraprisa. Bila i jedna za Bokrea kod Åhlénsa. Cene stvarno OK, ali od svega sam pozelela samo dve knjige Orhana Pamuka. Sve ostalo kuvarice, popularne psihologije, recepti za gajenje cveca i dug zivot. Doduse, mozda je to namenjeno namamljivanju sire citalacke publike, a ko stvarno hoce nesto lepo da procita treba da zaviri u radnju, pa cu to sutra i da uradim.
Ipak, ne mogu da ne primetim da se popust iskljucivo odnosi na skuplje knjige, sto naravno ne ovisi o naslovu, nego o povezu. Dzepna knjiga je ovde ionako uvek veoma jeftina i cesto mi dodje da isamaram Svedjane sto se tako odnose prema njima. Mislim ono, procitaju i bace, kao da je dnevna novina. E, u tom kulturnom zivotu ne nameravam da ucestvujem. Kupujem dzepne knjige jer skuplje ne mogu da si priustim (mozda mi se sutra posreci!), ali kad procitam uredno ih redjam na policu i radujem im se. Sadrzaj je ionako identican onima u skupljem povezu.

#9 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 20 February 2007 - 14:58

Åhléns prodaje kao sto si i sama konstatovala knige za sire narodne mase ali se na licu mesta uvek moze naci i nesto bolje. Ja cu tamo kupiti samo (jos jedan) recnik sinonima, cena je bagatelna a ja skupljam takve knjige.

Bokia i Akademibokhandel imaju sjajan izbor. Tamo uvek nadrljam smile.gif

Od Pamuk-a sam procitala samo "Den svarta boken". Sjajan pripovedac bez pogovora ali se meni knjiga nije svikla.

#10 Kler Turner

Kler Turner
  • Members
  • 166 posts

Posted 22 February 2007 - 02:38

Moj kulturni zivot je nula. Bila sam na dva koncerta u ovo pola godine sto sam van Srbije (od toga jedan Riblja Corba), nijednoj predstavi (nisam isla ni u Srbiji), kulturne debate ne pratim.

Jedina kultura koja doalzi do mene su filmovi koje gledam preko drustva Prijatelji Evrope i eMule-a.

Knjige citam non stop samo ne beletristiku sad.gif

#11 BraveMargot

BraveMargot
  • Members
  • 626 posts

Posted 22 February 2007 - 12:45

Ja idem redovno na koncerte i izlozbe, a u pozoriste retko. Tako je isto bilo i u Beogradu, jedino sto je ovdasnja filharmonija mnogo bolja, pa zato idem cesce nego ranije.

Jedino sto mi nedostaje je vreme za citanje, time se uglavnom bavim tokom odmora i praznika. Knjige uglavnom ne kupujem, preskupe su, a biblioteka mi je ionako na 5 minuta od posla.

#12 Maya Order

Maya Order
  • Members
  • 518 posts

Posted 22 February 2007 - 14:18

Na izlozbe idem sve koje su za dz tongue.gif
Poslednja je bila izlozba 3d slika u Birmingemu, zaboravih ime artista, te u znak izvinjenja prilazem fotke 2 (dve)





Knjige konzumiram obilato.

Poslednju prestavu tj. mjuzikl koji sam gledala bio je Wicked u Apolo teatru u novembru prosle godine.

Bioskop ne volim, draza mi je sofa. Poslednji put bila na Boratu. 13 funti po osobi, malo li je!!

#13 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 22 February 2007 - 16:51

Ja sam vrlo zadovoljan, izbor je ogroman, bilo da su u pitanju pozorišta, mjuzikli, knjige, bioskopi, muzeji, izložbe, koncerti... Cene pristupačne za sve, pre je problem da ne možeš da nadješ kartu nego da ne možeš da je kupiš. U knjižarama ogroman izbor, u svim mall-ovima i u centru grada su otvorene po-ne 9-21h, knjige kupujemo redovno. Kulturna ponuda u Pragu je izuzetna.

#14 Mildred

Mildred
  • Members
  • 873 posts

Posted 22 February 2007 - 19:37

QUOTE
U Svedskoj svakog februara velika rasprodaja knjiga.

Jel'?

Ja ovde u Stokholmu ne pratim pomno kulturna događanja, bila sam na jednoj izložbi, više, kako bih rekla, banula (Muzej moderne umetnosti, Afrika Remix). Mada se o bioskopskom repertoaru obaveštavam redovno. Nažalost, ljudi sa kojima, kao visim, ne dele baš potpuno moj filmski ukus... ("Hajde, ako baš hoćeš, možemo da gledamo i taj sa Nikolom Teslom" dry.gif )

Najviše volim da zađem u SF Bokhandeln, i evociram osećaj iz Platoa... Ne, nisam nostalgična, samo volim da prelistavam lepe fantasy knjige. Čak sam jednu sebi i kupila, od prve plate cool.gif Ako je i tamo rasprodaja, trčim u subotu, pa makar sneg dostigao 2m.

#15 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 22 February 2007 - 20:07

rasprodaja pocinje 27. februara ... mo´s da otrcis vec u ponoc jer mnoge knjizare otvaraju bas tad

Edited by cyberwor/L/d, 22 February 2007 - 20:08.