Jump to content


Photo

Tavče gravče


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
32 replies to this topic

#1 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 10 February 2007 - 03:09

Wow!

#2 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 10 February 2007 - 03:14

Attached File  tavcenagravce.jpg   96.2KB   98 downloadsZaboravih ilustraciju sad.gif

#3 MP40

MP40
  • Members
  • 1,075 posts

Posted 10 February 2007 - 12:39

Valjda gravce na tavce... grah na tavi a ne obrnuto?

Jeo juce!

#4 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 10 February 2007 - 14:06

QUOTE(MP40 @ 10 Feb 2007, 11:39)
Valjda gravce na tavce...  grah na tavi a ne obrnuto?

Jeo juce!


ohmy.gif

Toliko sam se spetljala kako da postavim sliku da sam izpermutovala ime jela.

blink.gif

#5 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 10 February 2007 - 15:10

Evo ja bas malopre to rucao smile.gif

Retko jedem to, i zanimljivo da sam ga jeo na vise mesta i uvek je bio razlicit, ne znam da li postoji neki univerzalan recept ili to svako na neki svoj nacin pravi?

#6 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 10 February 2007 - 16:04

Moze i tavce gravce i gravce tavce ako je po makedonskom.

Pasulj prebranac ili grcki gigantes se potopi celu noc u hladnoj vodi. Ta se voda baci, pa se nalije nova i pusti se da prokljuca nekoliko puta pa se i ta voda baci pa nalije final nova. Pasuilj se kuva ali ne da se prekuva jer je to tek medju kuvane.

Koliko pasulja toliko i crnog luka. Na kilogram pasulja kilogram crnog luka.
Luk se posebno dinsta/przi isecen na rebarca sve dok ne postane providan. Skoni se sa vatre i doda aleva paprika ovo se sjedini sa skuvanim pasuljem (sto manje tecnosti). Zacini so biber moze i lorberov list (1)

Potrebna je tava (zemljani sud) jos bolje vise malih tava ali moze i obican poluduboki pleh. Ulijes sve ovo pa u rernu da se zapece i ispari resto tekucine. Tavce treva da bude poprilicno suv.
Obavzno odozgo dve tri palene (ljute) piperke smile.gif

Ovo nisam pravio ne pamtim kada.

#7 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 10 February 2007 - 16:30

Pa kakva je onda razlika izmedju gravce tavceta biggrin.gif i prebranca?

#8 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 10 February 2007 - 16:45

QUOTE(outcast @ 10 Feb 2007, 16:30)
Pa kakva je onda razlika izmedju gravce tavceta  biggrin.gif i prebranca?


Nikakva jedino sto je tavce po pravilu u maloj zemljanoj tavi koja se zapece u furuni/rerni i treba obavezno da ima crveno paleno piperce preko kao dekoraciju. wink.gif
U Skoplju na Bitpazaru prave odlican tavce po ovom receptu. Kolicina luka moze da varira i do 2 x kolicina pasulja.

#9 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 10 February 2007 - 16:53

Da li je gravce, da ga tako nazovem od milja, makedonski specijalitet, cija je jedna varijacija prebranac?

#10 garcia

garcia
  • Members
  • 231 posts

Posted 10 February 2007 - 17:08

^ ja sam ti sa juga tako da je to specijalitet (pod istim nazivom) sve od Vranja pa do Đevđelije.
jao kako je moja baka to pravila. ne usuđujem se da skrnavim uspomenu na nju sad.gif

i da, definitivno zemljani sud.

#11 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 10 February 2007 - 19:21

QUOTE(Hefestus @ 10 Feb 2007, 16:04)
Moze i tavce gravce i gravce tavce ako je po makedonskom.

Pasulj prebranac ili grcki gigantes se potopi celu noc u hladnoj vodi. Ta se voda baci, pa se nalije nova i pusti se da prokljuca nekoliko puta pa se i ta voda baci pa nalije final nova. Pasuilj se kuva ali ne da se prekuva jer je to tek medju kuvane.

Koliko pasulja toliko i crnog luka. Na kilogram pasulja kilogram crnog luka.
Luk se posebno dinsta/przi isecen na rebarca sve dok ne postane providan. Skoni se sa vatre i doda aleva paprika ovo se sjedini sa skuvanim pasuljem (sto manje tecnosti). Zacini so biber moze i lorberov list (1)

Potrebna je tava (zemljani sud) jos bolje vise malih tava ali moze i obican poluduboki pleh. Ulijes sve ovo pa u rernu da se zapece i ispari resto tekucine. Tavce treva da bude poprilicno suv.
Obavzno odozgo dve tri palene (ljute) piperke :)

Ovo nisam pravio ne pamtim kada.


I pre nego se zapece dodati obavezno listic-dva sveze ili suve nane!

...

#12 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 10 February 2007 - 21:10

QUOTE(outcast @ 10 Feb 2007, 16:30)
Pa kakva je onda razlika izmedju gravce tavceta  biggrin.gif i prebranca?

Оно што сам јела под називом пребранац углавном је суво у односу на гравче. Гравче је воденкасто. Е сад, рецимо, моја мама прави гравче а зове га пребранац. Језичке недоумице. smile.gif

#13 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 10 February 2007 - 21:16

QUOTE(John Finn's Wife @ 10 Feb 2007, 21:10)
Оно што сам јела под називом пребранац углавном је суво у односу на гравче. Гравче је воденкасто. Е сад, рецимо, моја мама прави гравче а зове га пребранац. Језичке недоумице.  smile.gif


a meni je gravce suvo u odnosu na prebranac.
gravce mi je sa puno luka i alevom paprikom, suvo, zapeceno u rerni.
a prebranac je kuvan, pomalo corbast, po zelji sa sargarepama.

#14 Isis

Isis
  • Members
  • 513 posts

Posted 10 February 2007 - 21:38

moja mama ga pravi onako kako i hefestus i uvek u zemljanoj posudi, al' zovemo ga prebranac.

ja ga volim narocito kad je hladan.
ufff kad se setim smile.gif

#15 Billy Mahony

Billy Mahony
  • Members
  • 1,712 posts

Posted 16 February 2007 - 19:07

Sva jela kojima je osnova pasulj, su do nas došla preko Turaka. Jedino pravo srpsko jelo je "čorbast pasulj", sa mrsnim ili posnim varijacijama. Najverovatnije zbog nedostatka veće količine pasulja. U konkurenciji sa pšenicom, raži, prosom, ječmom, lanom, konopljom, ostajalo je premalo površina za pasulj.

Tavče gravče je jako posno jelo, koje si mogao nositi sa sobom i raditi teške fizičke poslove napolju ceo dan u vreme uskršnjeg dugog posta. (Konzument u svakom slučaju treba da bude van zatvorenog prostora, iz razumljivih razloga ekološke prirode biggrin.gif tongue.gif ).

Evo jedne varijante, sa Prespanskog jezera (koja se u mnogim detaljima poklapa sa Hefovom skopskom varijantom):

Jedna litra pasulja, onog dugačkog, pljosnato belog "pravi tetovac",(pasulj se uvek merio zapreminski, mi današnji ljudi smo počeli da ga merimo težinski (maseno)), se potopi u hladnu vodu noć pre, preko noći toliko nabubri da dostigne tri puta veću zapreminu. Ta se voda izbaci, pasulj još jednom opere novom vodom, onda se prokuva da izbaci penu, zatim se ponovo opere. Izgleda lepo sa providnom ljuskom, nabubren i velik kao pola upaljača za cigarete.

U vreo tiganj se sipa ulje, oko jedne kafene šoljice ( u zavisnosti od sezone, koriste se sve tri vrste i maslinovo, i suncokretovo i bundevino (šarlagan)).

U ulje se doda tanko seckani na kolutove praziluk, šest komada debljih, ili osam komada tanjih, zatim so, tucana ljuta paprika (gorešta piperka), biber i dinsta se dok praziluk ne odmekne.

U uljem namazanu zemljanu posudu dodaje se redom pasulj pa praziluk i tako do skoro samog vrha posude.

Zatim se sipa voda, ali tako da prva zrna odozgo ostanu nepotopljena. Posuda se pokrije svojim zemljanim poklopcem i ubaci u peć za pečenje hleba. Posle sat vremena doda se nana, celi listići po čitavoj površini i vrati na još pola sata do sat u peć.

E, sad mi nit imamo zemljane posude, nit imamo peć za pečenje hleba, ali sve to možemo da simuliramo. Umesto zemljane posude možemo da koristimo neku šerpu sa debljim zidovima ili dublji djuveč, ali obavezno to pokrijemo sa alu-folijom koju učvrstimo na ivici šerpe ili djuveča i iglom izbušimo nekoliko jedva vidljivih rupica na foliji. Tako ćemo sačuvati onaj gornji sloj pasulja od preteranog isušivanja. Rerna treba da je zagrejana na najjače od 250C+.

Prijatno i izadjite napolje na svež vazduh, ukućani će vam biti zahvalni biggrin.gif .