Jump to content


Photo

Krediti i kreditni biro


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
41 replies to this topic

#31 Martin Mystere

Martin Mystere
  • Members
  • 10,335 posts

Posted 12 February 2007 - 11:14

QUOTE(timmy @ 11 Feb 2007, 23:16)
Evo ovako... kreditni biro uopste nije ustanova koja diskriminise, kontrolise, prati, uhodi i sl.... Znaci nema potrebe da Djura ide u policiju smile.gif) Takve baze podataka postoje u svim normalnim zemljama, i osim podataka o racunima, karticama, kreditima i sl, sadrze i podatke o urednosti u izmirivanju poreza i svih drugih redovnih obaveza ( npr komunalija i sl. ). Sto ce reci, ako ja recimo zivim u uredjenoj zemlji, i npr hocu da izdam stan, zamolim potencijalnog podstanara da mi donese svoj licni izvestaj.... i kad vidim, da primera radi, nije placao neke svoje obaveze mesecima ili godinama, samo mu se zahvalim i trazim dalje....  Tako isto rade i banke. Ako prijatelju pozajmite novac jednom, pa vas on zavlaci, kasni, ne vraca, sledeci put cete ili dobro razmisliti ili mu necete dati uopste....  Neka svako pomisli da li bi svoj novac dao nekom  ko ima losu istoriju u vracanju dugova pa neka se onda zali na banke... i opravdanja tipa nisam znao, ili kao vratio bih ja to ali.... su skroz bzvz. Ko je uredan, uredan je, a ko nije neka istrpi i posledice. Ne branim banke, ali to je zdrava logika, sto pre se dovedemo u red po svim pitanjima, bice nam lakse i bolje. Pitajte sve sto vas zanima u vezi kb i banaka, mislim da mogu da pomognem. pozz svima...  smile.gif


Upravo tako, i ja se slazem sa tim da onaj ko ne postuje rokove prilikom vracanja dugova bude obelezen i da ne moze sledeci put da digne kredit jer ima negativnu kreditnu istoriju.
Ja sa druge strane nemam takvih problema, jer sam tokom ovih godina sve rate kredita koje sam imao (pa otplatio) ili ih jos imam vracao najkasnije dan pre roka za placanje. Moj osnovni problem jeste sto sa ovom eventualnom ratom prelazim onih famoznih 30% (dolazim do nekih 35%) pa se pitam da li ce banka na osnovu pozitivne kreditne istorije da mi ipak odobri kupovinu, tj. da li i pored napred navedenog kreditni biro moze da kaze - "OK, prelazi 30%, ali obzirom da je dosad sve izmirivao redovno, moze mu se odobriti kredit!"

QUOTE(Tresko @ 12 Feb 2007, 09:21)
Mislim da treba još jednom razjasniti malo(pošto vidim da se to vrlo brka ovde), razliku izmedju debitne i kreditne kartice.

Debitna kartica(koju sve banke daju šakom i kapom), nema nikakve veze sa kreditnom karticom(pa samim tim ni sa kreditnom sposobnošću), jer se potrošnja putem debitne kartice, vezuje za trenutno stanje na tekućem računu, tj. novac se skida trenutno(prilikom potrošnje na POS mestu). Prilikom traženja autorizacije, istovremeno se kontroliše koliku raspoloživost ima vlasnik debitne kartice u tom momentu, i to je limit za upotrebu.

Kreditna kartica je samo ona kartica, čija se potrošnja naplaćuje od korisnika sa odredjenom vremenskom distancom(obično oko 30 dana od momenta potrošnje). Jedine prave kreditne kartice su Diners i Amex(tj. one za koje ti kući stiže račun, koji kasnije plaćaš), ili u širem smislu one koje su doduše vezane za odredjeni tekući račun, ali ti banka skida taj novac tek nakon 30 dana od potrošnje, ili pak jednom mesečno ili jednom u 45 dana(što je slučaj u Italiji).

Jedino zaduženje putem kreditnih kartica koje se broji u KB-u je ono putem tzv. revolving kreditnih kartica, gde potrošeni iznos, plaćaš u ratama.

Kako u Srbiji ljudima još nije jasna razlika izmedju debitne i kreditne kartice, i razne druge stvari, ovde se pravi nepotrebna papazjanija.


Jasna mi je razlika izmedju debitnih i kreditnih kartica, ovde se radi o Master Card Standard kreditnoj kartici sa koje mi se mesecno skida 10% (ne uplacujem novac banci), tako da sam zbog toga postavio pitanje kako KB gleda stanje na kreditnim karticama.

#32 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 12 February 2007 - 13:48

QUOTE(Marti Misterija @ 12 Feb 2007, 11:14)
Upravo tako, i ja se slazem sa tim da onaj ko ne postuje rokove prilikom vracanja dugova bude obelezen i da ne moze sledeci put da digne kredit jer ima negativnu kreditnu istoriju.
Ja sa druge strane nemam takvih problema, jer sam tokom ovih godina sve rate kredita koje sam imao (pa otplatio) ili ih jos imam vracao najkasnije dan pre roka za placanje. Moj osnovni problem jeste sto sa ovom eventualnom ratom prelazim onih famoznih 30% (dolazim do nekih 35%) pa se pitam da li ce banka na osnovu pozitivne kreditne istorije da mi ipak odobri kupovinu, tj. da li  i pored napred navedenog kreditni biro moze da kaze - "OK, prelazi 30%, ali obzirom da je dosad sve izmirivao redovno, moze mu se odobriti kredit!"
Jasna mi je razlika izmedju debitnih i kreditnih kartica, ovde se radi o Master Card Standard kreditnoj kartici sa koje mi se mesecno skida 10% (ne uplacujem novac banci), tako da sam zbog toga postavio pitanje kako KB gleda stanje na kreditnim karticama.

E, pa vidiš, Master Card je klasična debitna, a ne kreditna kartica.

#33 skomi ricma

skomi ricma
  • Members
  • 2,843 posts

Posted 12 February 2007 - 14:55

QUOTE(Tresko @ 12 Feb 2007, 13:48)
E, pa vidiš, Master Card je klasična debitna, a ne kreditna kartica.


Nisam te dobro reazumeo.

Imam 2 x Mastercard, oba po revolving principu, odnosno skidanju po 5 odnosno 10% duga mesečno.

Zar to nije kreditna kartica?

#34 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 12 February 2007 - 15:04

QUOTE(skomi ricma @ 12 Feb 2007, 14:55)
Nisam te dobro reazumeo.

Imam 2 x Mastercard, oba po revolving principu, odnosno skidanju po 5 odnosno 10% duga mesečno.

Zar to nije kreditna kartica?

Nije. To je debitna revolving kartica.

#35 Martin Mystere

Martin Mystere
  • Members
  • 10,335 posts

Posted 12 February 2007 - 19:59

Svejedno, bila kreditna ili debitna kartica napravila mi je problem oko kredita.
Danas sam isao u KB i uzeo izvod, i tamo vidim da mi se racuna 10% od maksimalnog moguceg zaduzenja, a i da nije tako u KB uopste nije prijavljena promena na mojoj kartici, kojom sam anulirao stanje.
Zbog svega napred navedenog (u svakom slucaju zbog jednog od dva napred navedena razloga) zovu me iz firme kod koje sam trebao da kupujem i kazu da me je banka odbila jer imam viska zaduzenja - prelazim 30%!

A ja izgleda jedino jos nemam viska zivaca da se jurim i natezem sa bankama, kreditnim biroima etc...

Na kraju krajeva matematika je jasna - dva puta nista je nista, znaci crva nije ni bilo! biggrin.gif

#36 Brazilac

Brazilac
  • Members
  • 12,876 posts

Posted 13 February 2007 - 00:00

QUOTE(Tresko @ 12 Feb 2007, 15:04)
To je debitna revolving kartica.


Prvi put cujem za debitnu revolving karticu... huh.gif

Aj razjasni u cemu je razlika izmedju klasicne debitne, revolving debitne i kreditne kartice.

Koliko ja znam ono sto ti nazivas revolving debitnom su one kartice gde se otplacuje odredjena rata ukupnog duga u minimalnom iznosu od 5% ili 10% dok su kreditne kartice po tebi Amex, Visa charge, Diner's i ostale kod kojih se celokupan iznos placa nakon 30-45 dana.
Mislio sam da su revolving kartice klasicne kreditne kartice, moram da priznam da si me sad zbunio... blink.gif

#37 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 13 February 2007 - 02:27

QUOTE(Brazilac @ 12 Feb 2007, 23:00)
Prvi put cujem za debitnu revolving karticu... huh.gif

Aj razjasni u cemu je razlika izmedju klasicne debitne, revolving debitne i kreditne kartice.

Koliko ja znam ono sto ti nazivas revolving debitnom su one kartice gde se otplacuje odredjena rata ukupnog duga u minimalnom iznosu od 5% ili 10% dok su kreditne kartice po tebi Amex, Visa charge, Diner's i ostale kod kojih se celokupan iznos placa nakon 30-45 dana.
Mislio sam da su revolving kartice klasicne kreditne kartice, moram da priznam da si me sad zbunio... blink.gif

Najbolje se raspitaj kako stvari funkcionisu tu gde zivis jer pravila se razlikuju od zemlje do zemlje i tipa kartice.U Americi kreditni biroi izdaju kredit rejting koji se krece od 450-850 pa na osnovu toga ti se odobravju krediti a ne neophodno na osnovu prihoda i zaduzenosti.Visa/Master charge nisu kreditne kartice vec debit kartice sa pomenutim logom koje su izmisljene kao zamena za cekove.
Klasicne kartice Visa/Master imaju kreditni limit i odplacijes ih svakih 30 dana.Ako isplatis ceo iznos ne zaracunavaju ti kamatu.Postoji minimalni iznos koji moras da platis nakon 30 dana i to je taj 5-10%.Uzgred ako uplacujes minimum otplatices dug na sveti nikad.Klasican Amex nema credit limit ali ceo iznos isplacujes nakon 30 dana.Neke amex karice, kao sto je optima, funkcionisu isto kao i Visa/Master.

Edited by MAGRIPA65, 13 February 2007 - 04:13.


#38 mathematician

mathematician
  • Members
  • 555 posts

Posted 13 February 2007 - 08:00

QUOTE(Tresko @ 12 Feb 2007, 15:04)
Nije. To je debitna revolving kartica.


Po definiciji, debitna kartica je kartica koja je povezana sa računom korisnika i tereti taj račun odmah, tj. u trenutku transakcije (podizanje gotovine ili plaćanja)... Služi isključivo kao zamena za gotovinu... Raspolaže se isključivo novcem koji je trenutno na računu ili odobrenom "pozajmicom", ali "pozajmica" je kredit koji ne zavisi od kartice...

Kako može postojati debitna revolving kartica?

#39 skomi ricma

skomi ricma
  • Members
  • 2,843 posts

Posted 13 February 2007 - 08:40

QUOTE(Tresko @ 12 Feb 2007, 15:04)
Nije. To je debitna revolving kartica.


?

Daj nastavak.

Šta je onda kreditna kartica?

#40 mathematician

mathematician
  • Members
  • 555 posts

Posted 13 February 2007 - 10:08

QUOTE(skomi ricma @ 13 Feb 2007, 08:40)
?

Daj nastavak.

Šta je onda kreditna kartica?


Mislim da sam shvatio šta je Tresko hteo da kaže... smile.gif

Revolving nije "klasična" kreditna kartica, jer se kao i kod debitnih sredstva skidaju u trenutku transakcije... Razlika je samo u tome što je u slučaju obične debitne novac već uplaćen na račun (zamena za gotovinu), a kod revolving kartice trošiš virtuelni novac do limita koji ti banka odobri... Ali, revolving je ipak kreditna kartica, jer njome raspolažeš novcem koji je predmet kredita...

Edit: Da li to znači da kod "klasične" kreditne kartice nema nikakvog limita?

Edited by mathematician, 13 February 2007 - 10:10.


#41 skomi ricma

skomi ricma
  • Members
  • 2,843 posts

Posted 13 February 2007 - 10:20

QUOTE(mathematician @ 13 Feb 2007, 10:08)
Mislim da sam shvatio šta je Tresko hteo da kaže...  smile.gif

Revolving nije "klasična" kreditna kartica, jer se kao i kod debitnih sredstva skidaju u trenutku transakcije... Razlika je samo u tome što je u slučaju obične debitne novac  već uplaćen na račun (zamena za gotovinu), a kod revolving kartice trošiš virtuelni novac do limita koji ti banka odobri... Ali, revolving je ipak kreditna kartica, jer njome raspolažeš novcem koji je predmet kredita...

Edit: Da li to znači da kod "klasične" kreditne kartice nema nikakvog limita?


Sad gledam i na sajtu banke, odnosno svom on-lineu, to zovu revolving kredit.

#42 jogibear

jogibear
  • Members
  • 288 posts

Posted 14 February 2007 - 16:01

QUOTE(Tresko @ 12 Feb 2007, 09:21)
Kreditna kartica je samo ona kartica, čija se potrošnja naplaćuje od korisnika sa odredjenom vremenskom distancom(obično oko 30 dana od momenta potrošnje). Jedine prave kreditne kartice su Diners i Amex(tj. one za koje ti kući stiže račun, koji kasnije plaćaš), ili u širem smislu one koje su doduše vezane za odredjeni tekući račun, ali ti banka skida taj novac tek nakon 30 dana od potrošnje, ili pak jednom mesečno ili jednom u 45 dana(što je slučaj u Italiji).


не знам да ли си згрожен понудом банкарског сектора у Србији па "називаш ствари правим именом" али први пут чујем да је Мастер "дебитна револвинг картица"; знам за барем три банке у Србији које издају Визу и Мастер под условима које си горе навео; нису везане ни за какав рачун са редовним уплатама; имаш дефинисан лимит; купујеш картицама целог месеца; првог се направи пресек, десетог ти стигне рачун са свим ставкама шта си купио прошлог месеца; до двадесетог си дужан да одеш на шалтер или електронски уплатиш макар 5% а на остало ти иде камата док не уплатиш све; на одређеним местима са којима банка има уговор постоји опција да се куповина "подели" на више рата или да се цела куповина одложи на 2-3 месеца

једино што ја видим да би могло да буде разлика је да амекс или дајнерс немају лимит потрошње, али чисто сумњам да би се неко упустио у такву лудост у Србији...

Edited by jogibear, 14 February 2007 - 16:02.