Jump to content


Photo

Krediti i kreditni biro


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
41 replies to this topic

#16 Rodney

Rodney
  • Members
  • 22 posts

Posted 08 February 2007 - 22:45

Banke ti po otvaranju tekućeg računa zbog primanja ličnog dohotka odmah ponude debitne i kreditne kartice, naravno, u većini slučajeva ta slatka ponuda se prihvati. Međutim, kada ti zatreba kredit, avaj, "Izvinite, ali vi niste kreditno sposobni. Vaše kreditne kartice i kredit koji imate (npr. veš mašina) pokrivaju dozvoljenih 30% opterećanja ličnog dohotka.". Kraj priče.

Tačno je da American Express kartica, koju izdaje pomenuta banka, vuče samo 3% mesečne nadoknade na ostatak duga i ima veliki limit, što je čini najpovoljnijom na našem tržištu, ali da bi nju dobio opet važi pravilo 30% (Lično iskustvo. Pri čemu ti izveštaj KB povuku bez tvoje saglasnosti!? Toliko o primeni propisa u Srbiji).

Europe Assistance dobio sam u mojoj banci (a nije gore pomenuta) automatski po dobijanju VISA Gold debitne kartice.

Banke su dužne da u što kraćem roku (mislim, max. 15 dana) izvrše promene u KB.

Da bi se određeno anuliranje kreditne kartice zaista priznalo ona mora biti likvidirana (ugašena), jer, u protivnom, koje su garancije da ti nećeš ponovo ući u kreditni limit.

U svakom slučaju, ako ima prostora da se određena roba kupi kreditnom karticom to je, po mom mišljenju, povoljnije nego da se ulazi u minus po tekućem računu ili uzima klasični kredit (uporedi kamate, prevremeno otplaćivnje, papirologiju, kurs...).

PS. AlphaBravo, hvala.

#17 AlphaBravo

AlphaBravo
  • Members
  • 69 posts

Posted 09 February 2007 - 00:06

QUOTE(Rodney @ 8 Feb 2007, 22:45)
Banke ti po otvaranju tekućeg računa zbog primanja ličnog dohotka odmah ponude debitne i kreditne kartice, naravno, u većini slučajeva ta slatka ponuda se prihvati. Međutim, kada ti zatreba kredit, avaj, "Izvinite, ali vi niste kreditno sposobni. Vaše kreditne kartice i kredit koji imate (npr. veš mašina) pokrivaju dozvoljenih 30% opterećanja ličnog dohotka.". Kraj priče.

Tačno je da American Express kartica, koju izdaje pomenuta banka, vuče samo 3% mesečne nadoknade na ostatak duga i ima veliki limit, što je čini najpovoljnijom na našem tržištu, ali da bi nju dobio opet važi pravilo 30% (Lično iskustvo. Pri čemu ti izveštaj KB povuku bez tvoje saglasnosti!? Toliko o primeni propisa u Srbiji).

Europe Assistance dobio sam u mojoj banci (a nije gore pomenuta) automatski po dobijanju VISA Gold debitne kartice.

Banke su dužne da u što kraćem roku (mislim, max. 15 dana) izvrše promene u KB.

Da bi se određeno anuliranje kreditne kartice zaista priznalo ona mora biti likvidirana (ugašena), jer, u protivnom, koje su garancije da ti nećeš ponovo ući u kreditni limit.

U svakom slučaju, ako ima prostora da se određena roba kupi kreditnom karticom to je, po mom mišljenju, povoljnije nego da se ulazi u minus po tekućem računu ili uzima klasični kredit (uporedi kamate, prevremeno otplaćivnje, papirologiju, kurs...).

PS. AlphaBravo, hvala.


KB ne sme da povuče upit (sintetički, lični, osnovni...) bez saglasnosti klijenta. E sad neke banke u opštim uslovima za kreditne kartice imaju jedan član koji to omogućava (read small letters).

U računicu zaduženosti potrebno je uzeti ne iskorišćeni limit po kreditnoj kartici, već maksimalnu mesečnu ratu po kartici (tako jedino ima smisla, jer možeš sutra po odobrenju kredita da srokaš ceo limit po kartici, pa će ti mesečni anuitet po kartici biti maksimalan, a to znači da gaziš 30%).

Banke su dužne da svakog dana, sem nedelje i eventualno subote, dostavljaju promene u KB. Sad, neke otežu, a neke leasing kompanije nisu ni počele da dostavljaju podatke. Hvala.

#18 Martin Mystere

Martin Mystere
  • Members
  • 10,335 posts

Posted 09 February 2007 - 00:37

QUOTE(AlphaBravo @ 9 Feb 2007, 00:06)
KB ne sme da povuče upit (sintetički, lični, osnovni...) bez saglasnosti klijenta. E sad neke banke u opštim uslovima za kreditne kartice imaju jedan član koji to omogućava (read small letters).

U računicu zaduženosti potrebno je uzeti ne iskorišćeni limit po kreditnoj kartici, već maksimalnu mesečnu ratu po kartici (tako jedino ima smisla, jer možeš sutra po odobrenju kredita da srokaš ceo limit po kartici, pa će ti mesečni anuitet po kartici biti maksimalan, a to znači da gaziš 30%).

Banke su dužne da svakog dana, sem nedelje i eventualno subote, dostavljaju promene u KB. Sad, neke otežu, a neke leasing kompanije nisu ni počele da dostavljaju podatke. Hvala.


OK slazem se da to ima smisla, ali opet realno gledano nije isto ako sam ja svoju kreditnu karticu opteretio sa 20% ili sa 90%.
Zasto bi npr. meni racunali mesecnu ratu preko 10000, kada je stvarna rata koju ja placam npr 3500 dinara.
Na kraju krajeva kolika je maksimalna mesecna rata na kartici? Jesi li mislio na onu sumu koja moze da se skine sa kartice ukoliko si potrosio celokupnu sumu, do limita.

Edited by Marti Misterija, 09 February 2007 - 00:50.


#19 AlphaBravo

AlphaBravo
  • Members
  • 69 posts

Posted 09 February 2007 - 01:09

QUOTE(Marti Misterija @ 9 Feb 2007, 00:37)
OK slazem se da to ima smisla, ali opet realno gledano nije isto ako sam ja svoju kreditnu karticu opteretio sa 20% ili sa 90%.
Zasto bi npr. meni racunali mesecnu ratu preko 10000, kada je stvarna rata koju ja placam npr 3500 dinara.
Na kraju krajeva kolika je maksimalna mesecna rata na kartici? Jesi li mislio na onu sumu koja moze da se skine sa kartice ukoliko si potrosio celokupnu sumu, do limita.


Maksimalna mesečna rata na revolving kartici zavisi od banke do banke. Npr. 5% od ukupno iskorišćenog limita po kartici. Ako ti je plata npr. 30K, limit po kartici 2x plata znači možeš da potrošiš 60K i onda ti se skida mesečno 5%, tj. 3000, pod pretpostavkom da nisi dopunio max limit. Nravno, sledećeg meseca ti se oslobađa otplaćena rata etc., a tu su razne i kamatice, naknade za šišanje. E sad, u KB-u se vide dva podatka, mesečna rata po kartici (maksimalna, kao da si srokao ceo limit) i trenutno zaduženje po kartici (koliko si stvarno potrošio). Neke banke uzimaju jedan, aneke drugi iznos. To znači da možda nisi ni paru potrošio po kartici, ali ti banka uzima u obračun zaduženja mesečnu ratu po kartici (maximalnu). Hvala.

#20 Martin Mystere

Martin Mystere
  • Members
  • 10,335 posts

Posted 09 February 2007 - 17:48

QUOTE(AlphaBravo @ 9 Feb 2007, 01:09)
Maksimalna mesečna rata na revolving kartici zavisi od banke do banke. Npr. 5% od ukupno iskorišćenog limita po kartici. Ako ti je plata npr. 30K, limit po kartici 2x plata znači možeš da potrošiš 60K i onda ti se skida mesečno 5%, tj. 3000, pod pretpostavkom da nisi dopunio max limit. Nravno, sledećeg meseca ti se oslobađa otplaćena rata etc., a tu su razne i kamatice, naknade za šišanje. E sad, u KB-u se vide dva podatka, mesečna rata po kartici (maksimalna, kao da si srokao ceo limit) i trenutno zaduženje po kartici (koliko si stvarno potrošio). Neke banke uzimaju jedan, aneke drugi iznos. To znači da možda nisi ni paru potrošio po kartici, ali ti banka uzima u obračun zaduženja mesečnu ratu po kartici (maximalnu). Hvala.


OK, razumeo sam ja to, samo kazem da ova varijanta sa maximalnom mescnom ratom nije bas najispravnija.
A ja krelac jos trazio da mi povecaju limit na kartici, iako nisam bio ni blizu prethodnog limita. sad.gif

#21 Martin Mystere

Martin Mystere
  • Members
  • 10,335 posts

Posted 09 February 2007 - 22:09

A jel imao neko iskustva sa Nacionalnom Bankom Grcke?
Mislim kakvi su oni po tompitanju odobravanja kredita - jesu li rigorozni i striktno gledaju 30% ili znaju da malo i popuste ako se za koji procenat premasi 30%.

#22 Slobodan

Slobodan
  • Members
  • 862 posts

Posted 09 February 2007 - 23:40

Jesi bio u nekoj grckoj banci?
Ako nisi predlazem da to uradis....

#23 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 11 February 2007 - 07:46

QUOTE(Marti Misterija @ 9 Feb 2007, 22:09)
A jel imao neko iskustva sa Nacionalnom Bankom Grcke?
Mislim kakvi su oni po tompitanju odobravanja kredita - jesu li rigorozni i striktno gledaju 30% ili znaju da malo i popuste ako se za koji procenat premasi 30%.


E da... Ja sam pre dve godine otvorio topic na ovu temu...

No prvo sam izotvarao 3-4 računa (između ostalog i u obe Grčke banke), i samim tim na svoj negativan saldo bodova dodao još negativnih brojeva kod KB. Da i naravno bio odbijen, tj. sudario sam se sa zidom ćutanja, gde tek kad počneš da ih daviš ko zmija žabu, onda ti odgovore da imaš negativne preporuke KB.

Elem, još nisam otišao da uzmem lični izvod, ali zvao sam ih telefonom i košta 700-800din. Nalazi se na Bulevaru gde je bio nekadašnji SDK (soliter gde je MTS i Telekom za reklamacije, negde na potezu između Elektrotehničkog i Pravnog, sa suprotne strane ulice).

Ja inače imam ružnu prošlost i nerešeni spor sa Investbankom AD u stečaju koji se već evo 5 god vuče po sudovima. Te davne 2005 kad sam popušio za kredit išao sam kod nekog glavnog Badže u Vasinu-Intesa/Delta. Rekao mu da sam sve vreme njihov OK komintent u smislu više kredita-svi vraćeni na vreme, tekući OK, ali nije vredelo... Čovek se izvinio i rekao da su takva kompanijska pravila i da bez obzira na dobre karakteristike kod njih, njima je izričito rečeno (kompanijska politika) da se drže preporuke KB.

U međuvremenu sam rešio problem tako što sam digao kredit u jednoj divljoj banci koja je u međuvremenu likvidirana. innocent.gif

Trenutno nemam ni jedan kredit rolleyes.gif što itekako ima svojih prednosti, jer izdržavam četvoročlanu porodicu+kuče, a umeo sam da se zaglibim do guše. A ako ne daj bože crkne veš mašina, a nemam da je iskeširam, napravim kreditni aranžman sa roditeljima penzionerima i tako rešavam problem.

Sudbina...

Inače sama institucija KB u mojim očima predstavlja čist slučaj diskriminacije, a pogotovu u slučajevima kada se banke drže KB kao pijan plota. yucky.gif

#24 Isis

Isis
  • Members
  • 513 posts

Posted 11 February 2007 - 12:24

zna li neko kad je tacno otvoren taj kreditni biro?

#25 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 11 February 2007 - 14:17

QUOTE(Isis @ 11 Feb 2007, 12:24)
zna li neko kad je tacno otvoren taj kreditni biro?


Računaj odokativno 01.01.2004.

Ali su uzimali upite i potraživanja negde od 2000 na ovamo.

To unazad mi je s*ebalo karijeru jer je Investbanka umrla u januaru 2002.

Na predhodnom topiku se javio lik koji je pravio program za naš KB. i dao mi da prvo izmirim sva potraživanja, bez obzira da li sam u pravu ili ne ili se sudim. Zatim da odem u svaku banku gde sam otvorio nekada račun i da ga zatvorim i uzmem potvrdu o tome.

I da sa svim tim potvrdama odem u KB i tražim da mi izbrišu karakteristiku.
E i onda kad izbrišu karakteristiku čuvaju ti negativne poene još tri godine i to je to. sad.gif
Znači tri godine po rasčišćavanju ti si ponovo kreditno sposoban i pozitivno okarakterisan. Naravno problema prave i banke koje ne žele da ti daju potvrdu i zatvore račun i kad sve uplatiš. Na primer Poštanska Štedionica je meni potraživala ženinu post karticu koja nikad nije podignuta i dva nerealizovana čeka i nije htela da prihvati nikakvu ličnu izjavu i zatvori mi račun. mad.gif

Naravno postoji i druga mogućnost da calneš nekoj tetki iz KB jedno hiladarku evrića ili šire da ti izbriše fajl, ali je to prilično nesigurno. unsure.gif

I naravno treća najbolja varijanta je da promeniš filozofiju života, nemaš kredit, kreditne kartice, dozvoljene i nedozvoljene minuse i počneš da štediš i manipulišeš svojim ličnim novcem. innocent.gif

I gle čuda kad ti više niko ne otima 2-4 hiljade mesečno na ime kojekakvih kamata i usluga. rolleyes.gif

Ovo sad je čudo. Prvo ti odobre dozvoljeni minus u visini 1 LD, zatim Master račun u visini drugog LD. E a sad su u hodu promenili pravila igre i da bi izašao na nulu i da bi ti produžili pozajmicu moraš da uzmeš jedan Laki Keš u vrednosti od 1-2 LD.
I tako dok se okreneš već si 3-4 LD u govnima i to samo za tekuće stvari bez npr. kredita za kola ili stan.

Ma milina jedna... ph34r.gif

Kad se samo setim starih dobrih socijalističkih kredita... innocent.gif

Tražili smo kapitalizam! Evo nam ga! yucky.gif

#26 skomi ricma

skomi ricma
  • Members
  • 2,843 posts

Posted 11 February 2007 - 15:35

QUOTE(Marti Misterija @ 9 Feb 2007, 00:37)
OK slazem se da to ima smisla, ali opet realno gledano nije isto ako sam ja svoju kreditnu karticu opteretio sa 20% ili sa 90%.
Zasto bi npr. meni racunali mesecnu ratu preko 10000, kada je stvarna rata koju ja placam npr 3500 dinara.
Na kraju krajeva kolika je maksimalna mesecna rata na kartici? Jesi li mislio na onu sumu koja moze da se skine sa kartice ukoliko si potrosio celokupnu sumu, do limita.


Uzeo sam kredit u Intesi. Računali su mi onoliko koliko sam zadužen, a ne koliki mi je limit. Srećom.

#27 Martin Mystere

Martin Mystere
  • Members
  • 10,335 posts

Posted 11 February 2007 - 19:22

QUOTE(skomi ricma @ 11 Feb 2007, 15:35)
Uzeo sam kredit u Intesi. Računali su mi onoliko koliko sam zadužen, a ne koliki mi je limit. Srećom.


OK, a jesu li ti gledali kompletnu cifru na kartici ili su ti racunali odredjeni procenat sa zaduzenja (5%, 10% ili neki drugi)?

#28 timmy

timmy
  • Members
  • 2 posts

Posted 11 February 2007 - 23:16

Evo ovako... kreditni biro uopste nije ustanova koja diskriminise, kontrolise, prati, uhodi i sl.... Znaci nema potrebe da Djura ide u policiju smile.gif) Takve baze podataka postoje u svim normalnim zemljama, i osim podataka o racunima, karticama, kreditima i sl, sadrze i podatke o urednosti u izmirivanju poreza i svih drugih redovnih obaveza ( npr komunalija i sl. ). Sto ce reci, ako ja recimo zivim u uredjenoj zemlji, i npr hocu da izdam stan, zamolim potencijalnog podstanara da mi donese svoj licni izvestaj.... i kad vidim, da primera radi, nije placao neke svoje obaveze mesecima ili godinama, samo mu se zahvalim i trazim dalje.... Tako isto rade i banke. Ako prijatelju pozajmite novac jednom, pa vas on zavlaci, kasni, ne vraca, sledeci put cete ili dobro razmisliti ili mu necete dati uopste.... Neka svako pomisli da li bi svoj novac dao nekom ko ima losu istoriju u vracanju dugova pa neka se onda zali na banke... i opravdanja tipa nisam znao, ili kao vratio bih ja to ali.... su skroz bzvz. Ko je uredan, uredan je, a ko nije neka istrpi i posledice. Ne branim banke, ali to je zdrava logika, sto pre se dovedemo u red po svim pitanjima, bice nam lakse i bolje. Pitajte sve sto vas zanima u vezi kb i banaka, mislim da mogu da pomognem. pozz svima... smile.gif

#29 skomi ricma

skomi ricma
  • Members
  • 2,843 posts

Posted 12 February 2007 - 08:27

QUOTE(Marti Misterija @ 11 Feb 2007, 19:22)
OK, a jesu li ti gledali kompletnu cifru na kartici ili su ti racunali odredjeni procenat sa zaduzenja (5%, 10% ili neki drugi)?


IMam dve kreditne kartice, na jednoj su gledali 5%, na drugoj 10% - takva im je dinamika mesečnog zaduženja

#30 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 12 February 2007 - 09:21

Mislim da treba još jednom razjasniti malo(pošto vidim da se to vrlo brka ovde), razliku izmedju debitne i kreditne kartice.

Debitna kartica(koju sve banke daju šakom i kapom), nema nikakve veze sa kreditnom karticom(pa samim tim ni sa kreditnom sposobnošću), jer se potrošnja putem debitne kartice, vezuje za trenutno stanje na tekućem računu, tj. novac se skida trenutno(prilikom potrošnje na POS mestu). Prilikom traženja autorizacije, istovremeno se kontroliše koliku raspoloživost ima vlasnik debitne kartice u tom momentu, i to je limit za upotrebu.

Kreditna kartica je samo ona kartica, čija se potrošnja naplaćuje od korisnika sa odredjenom vremenskom distancom(obično oko 30 dana od momenta potrošnje). Jedine prave kreditne kartice su Diners i Amex(tj. one za koje ti kući stiže račun, koji kasnije plaćaš), ili u širem smislu one koje su doduše vezane za odredjeni tekući račun, ali ti banka skida taj novac tek nakon 30 dana od potrošnje, ili pak jednom mesečno ili jednom u 45 dana(što je slučaj u Italiji).

Jedino zaduženje putem kreditnih kartica koje se broji u KB-u je ono putem tzv. revolving kreditnih kartica, gde potrošeni iznos, plaćaš u ratama.

Kako u Srbiji ljudima još nije jasna razlika izmedju debitne i kreditne kartice, i razne druge stvari, ovde se pravi nepotrebna papazjanija.