Jump to content


Photo

da li nas hoce nazad


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
75 replies to this topic

#16 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 24 May 2002 - 19:10

PW: "Setite se povratka Gorana Milica iz Amerike na TVBG; svaki uspeh je tamo stvoren enormnim trudom, i vrlo brzo razgradjen trulom sredinom podlih i zlobnih neradnika."

Ne znam koliko ti je uspesna ova paralela: Goran Milic se iz Amerike vratio na velika vrata, i u rekordnom roku postao glavna zvezda novinarske redakcije TV Beograd i urednik (i reformator) Dnevnika. Njegov "pad" dolazi tek par godina kasnije, kada se politicki vezao za Antu Markovica, presao na novoosnovani Yutel, pa za Yutel-om otisao u sarajevo, itd.

Plus, mada sam Gorana Milica uvek izuzetno cenio, nisam bas siguran da je on dobar primer za nekoga ko se "u Americi iz niceg podigao, samo svojim enormnim trudom".

'Ajd' da kazem neku i o temi kad sam vec tu: malo mi zvuci k'o femkanje, pravo da vam kazem. Kao: ne bi se mi ni u kojoj varijanti vratili, taman posla - al' zasto nas ovi magarci ipak ne zovu?

Gospodo draga (& gospodje jos draze) - mi smo se o'tale maknuli pre svega da bi nama bilo bolje - i jeste nam bolje! A onda smo, tek sasvim naknadno, uvideli i tu kolateralnu korist od naseg odlaska: to sto je vazduh ostao razredjen(iji), pa su nasi dojucerasnji zamenici zaposeli "nasa" sefovska mesta... (jok, nego kako bi trebalo?) Mala bara, puno krokodila - a mi bi ipak da sad pravimo guzvu, a?

Sed'te s mirom, gospodo, po Harvardima. S'a se gurate? A ko bas hoce da se zrtvuje na polzu otadzbine, sama ta rec, zrtva, sobom nosi odredjene neugodnosti...

#17 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 24 May 2002 - 21:11

ne secam se da je bilo ko ovde tvrdio da je otisao u inostranstvo zato da bi srbiji bilo bolje kad se vrati. prema tome, tvoje tvrdjenje da smo mi otisli zbog sebe je truizam kojeg smo svi svesni.

ja svakako ne prigovaram sto neko tamo sada radi posao za koji je nekompetentan, pod uslovom da ih nema kompetentnijih koji su zainteresovani za isti posao. ali pod uslovom da recimo neko zeli tamo da se vrati, a i dalje je drzavljanin srbije, da, imam problem sa tim sto ce tamo da bude guran neko drugi samo zato sto je tamo sedeo, a ne na osnovu toga sto zna, ume i sl. dakle, smatram da je pogresno da se boravak u srbiji uzima se bilo kakvom pozitivnom tezinom u odluci da li neko tamo da dobije posao ili ne. i tako je i u americi, gleda se ko je najbolji, a ne koliko godina je proveo van amerike.

i ko ovde govori o bilo kakvoj zrtvi???? to, da se ja vratim u srbiju nece za mene da bude zrtva, nego nesto sto pod odredjenim uslovima mozda zelim vise nego da ostanem ovde. i zato i hocu da se vratim samo i iskljucivo pod uslovom da padnu na kolena nudeci mi docenturu, posto bi u svakom drugom slucaju moj povratak bio upravo to, zrtva, a ne pada mi na pamet da se zrtvujem.

#18 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 24 May 2002 - 22:30

Pa to ti i pricam - da smo hteli da se zertvujemo (sa ruskim akcentom) ne bi ni potezali ovoliki put, on the first place... :grin:

Drugo & vaznije: kao da je sistem "veze & vezice" od juce! Oduvek je u toj zemlji sve dobijao (posao, stan, pasos, cinove - you name it) onaj sto je duze cekao (a tek onaj koji je imao vezu!) - nego onaj koji je bio bolji. Sto bi ti rekla: truizam, banalni.

Trece: ja bogami svaki dosadasnji posao na ovom kontinentu dobih tako sto sam "znao coveka". A ne na blistav rezime + intervju (mada mi resume uopste ne izgleda lose, dapace). Samo sto je ovde ruzna rec "veza" zamenjena mnogo prihvatljivijim terminom: networking. I sto niko nece da zaposli bas totalnog duleka - samo zato sto mu je cale kucni prijatelj. A inace je slicno. I mene nikako bre da pozovu ovi magarci iz Microsoft-a, a kladim se da 'lebom 'rane neke vece bezveznjake...?

#19 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 24 May 2002 - 22:49

to sto ni ovde nije sve optimalno, ne znaci da nije bolje nego u srbiji, te da je sve to isto, ili slicno. mislim, slicne su i klaudija sifer i mira markovic, ono, obe imaju kosu, ruke, noge i tako to.

ovde cekanje na posao apsolutno nije plus. sto se akademije tice, networking mozda moze da prevagne kada imas dva priblizno ista kandidata. ali apsolutno je kriticno to koliko si objavio, da li imas istrazivacki program, koliko si grantova dobio i sl, i tu nikakav ortakluk nece moci da te progura. a pogledaj kod nas? cele katedre za pedeset godina objave koliko jedan poslediplomac ovde, a neki od tih poslediplomaca su ljudi koji bi se mozda vratili.

#20 Jovana

Jovana
  • Members
  • 694 posts

Posted 24 May 2002 - 23:05

Otisli smo da ne bi bili zrtve... Moze i tako da se gleda, ali bih pre rekla da nismo hteli da trpimo odredjene stvari koje su tamo postale uobicajene, plus imali smo petlju/rodjake/varijante/neku paru itd.

I ovde ima veza (networking - bas dobro receno) ali za razliku od Srbije ako imas posao, ako si u njemu dobra onda te plate adekvatno, plate i honorari su ionako charges koje je neko ukucao u svoj excel sheet.

Ja sam imala srece da sam iz filijale u Beogradu prekomandovana u ovdasnju filijalu. Bez obzira sto je ista firma, isti nacin rada ovde se snima spot za 1 milion, u Srbiji sve preko 25.000 USD je senzacija.

Jos ce puno vremena tamo proci dok se ne odlucim na vracanje .....

[ Izmena poruke: Jovana na dan 2002-05-25 00:07 ]

#21 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 24 May 2002 - 23:10

Ma okej, to ja malo glumim djavoljevog advokata, vidis da je totalno mrtvilo na forumu... :grin:

Naravno da cekanje na posao ovde ne predstavlja nikakvu prednost. Heck, tesko da takva institucija i postoji: ili imas posao, ili kopas i rukama i nogama da ga nadjes - ili si bum. Ne znam (t.j. ne znam iz prve ruke, a imam podosta drugara koji su u tome) kako izgleda job-market severnoamerickih univerziteta i naucnih instituta - ali ti tvrdim da je ovaj neakademski pun gluposti i apsurda, od kojih mnogi podsecaju (pogotovo u Kanadi) na samoupravni socijalizam... Naravno, o tim stvarima je pred yu-domorocima najuputnije cutati, jer oni jedva docekaju da kazu: "pa da, vidis da je svuda isto s*****e!" - a s*****e nikako nije isto, nego vazi otprilike ta razmera poredjenja Klaudija Sifer - Mira Markovic.

I potpuno ti verujem da je cvet srpske nauke van Srbije - k'o sto vec rekoh, puno mojih drugara predaje po univerzitetima sirom sveta. E sad - ako zaista hoces da se vracas i karijeru nastavis u Srbiji - moj savet bi ti bio da ipak poradis na networkingu... :smile:

#22 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 24 May 2002 - 23:53

[ Izmena poruke: Indy na dan 2002-05-27 10:51 ]

#23 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 25 May 2002 - 00:22

Trebalo bi djuture da se vratimo .
Istog dana .





edit: Razlog broj 2 : moj se odgovor nadovezao na Indijev tekst
Razlog broj 1 : Vlada 92 je u pravu

[ Izmena poruke: elle na dan 2002-05-27 14:53 ]

#24 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 25 May 2002 - 00:57

mrtvilo na forumu. treba da posetis forum koji je za nas emigrante organizovan u svrhu odrzavanja veza sa maticom, http://www.braindrain.eu.org.

nego koliko mislite da nas ima? nas - onih koji su emigrirali u poslednjih deset godina, i koji jos razmisljaju o mogucem povratku bar jednom u dva meseca. ja mislim da nas ima vrlo malo, iz vise razloga:

- uglavnom su odlazili ljudi sa fakultetima, a ljudi sa fakultetima je vrlo malo u srbiji (6%, znaci ukupno oko 450,000)
- ljudi u srbiji je mnogo manje nego sto se pricalo
- nisu mogle da se dobiju vize itd.

zbog toga imam utisak da bi i savrseno sinhronizovani povratak svih nas (samo po sebi nemoguce i nepotrebno) imao kao rezultat nekoliko hiljada entuzijasta koji bi u sustini ostali neprimeceni.

#25 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 25 May 2002 - 01:43

A mozda nije toliko stvar u profesionalnoj ljubomori i cuvanju svoje male pozicije (mada sigurno ima i toga, a i ljudski je) - nego u necemu drugom...? U necemu sto ne umem da objasnim drugacije nego malom pricicom:

Elem, kada sam poslednji put bio u Beogradu, leta 2000-te (jos je Slobica bio uredno u ofisu) niko me, i slovima n-i-k-o nije pitao sta ja to tamo, u tom belom svetu radim i od cega zivim!!!

Eventualno bi me pitali koji auto vozim, i tu bi obicno bio kraj prekomorskih interesovanja. A ja sam bas tih dana, eto potrefilo se, imao onako pokrupnijih profesionalnih desavanja i bogami veliku volju da o njima pricam. Pa bih jedno vreme uzalud cekao doticno pitanje, a onda bih ipak otpoceo pricu. E, tu su me gledali sa jedno 90% "nemo' me gusis" i 10% "mene si nas'o da se pravis vazan". Ama, zakleo bih se da su bili iskreno nezainteresovani za bilo sta sem uskog & zacaranog kruga "Sloba - Kostunica - Hag - Vuk - NGO - ko je oteo Ivicu Stambolica".

Zanima me da li neko od vas ima slicna iskustva?

#26 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 25 May 2002 - 02:15

moj brat ima slicna iskustva - on je zimus drzao predavanje na etfu, i pojavila su se dva profesora, njegovi poznanici. sala je (navodno :smile:) bila puna, ali su sve bili studenti.

i inace mi je pricao da ljude tamo jednostavno ne zanima da znaju vise nego sto znaju - ne zanima ih sta on radi, znaci sta bi oni mozda mogli da rade, sta sve to tamo ima i sl.

sto se mene licno tice (ja sam u psihologiji), imala sam proslog leta razgovor (sa jednim docentom sa kojim odrzavam slabu vezu) o tome, sta to sve ovde ima. iako je postojala odredjena radoznalost, postojala je po meni neka iracionalna skepsa, i prilicno sam sigurna, odluka da je psihologija devetnaestog veka ipak bolja. da je to bila odluka ubedila me i cinjenica da nekog dodatnog interesovanja, zahteva za literaturom itd, vise nije bilo.

tako da mislim da u mom slucaju bi dva nepovoljna faktora bila u sinergiji 1) to, da mi za doktorat treba manje od decenije 2) i to, da oni bolje od glupih amerikanaca znaju sta valja.

[ Izmena poruke: Sioran na dan 2002-05-25 03:41 ]

#27 aenima

aenima
  • Members
  • 2,025 posts

Posted 25 May 2002 - 02:46

Samo nesto u vezi "veza", kako neko mudro rece "net working"-a: razlika je pre svega u tome sto je u Srbiji veza nesto sto pomaze a priori (samo da se vidi cija je jaca). Ovde te niko nece preporuciti, niti ces ti ikoga preporuciti samo po prijateljskoj ili slicnoj osnovi, vec pre svega zato sto si ubedjen da ce taj neko svoj buduci posao izvanredno obavljati. Niko po Amerikama nije lud da preporuci nekog totalnog luzera i tako usput diskredituje sebe i ojadi neciji biznis.

I to je jedna od stvari koja mi se ovde najvise dopada: jedna perpetuuum mobile teznja za usavrsavanjem; mesto na kom vodis racuna o svom interesu ( i tu ne govorim samo o $$$), ali isto tako ne zaboravljas ni tudji.

#28 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 25 May 2002 - 12:28

[ Izmena poruke: Indy na dan 2002-05-27 10:52 ]

#29 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 25 May 2002 - 16:08

:smile: sinhronozovani povratak - ma, naravno da se zezam

ili

#30 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 25 May 2002 - 18:07

sto se tice toga da su mnogi po poziciji vise nego sto bi trebalo da budu, cisto sumnjam da ce se bila sta promeniti. mislim da je razlog zasto sada skidaju bojica politicki, a ne profesionalni, i svi koji su trenutno politicki korektni ma koliko bili neprofesionalni ce ostati.

pitam se ko bi tamo uopste mogao da bude motivisan da zahteva vise profesionalne standarde i slobodnu konkurenciju. ljudi koji su na pozicijama sada to sigurno nisu, posto bi vecina ostala bez tih pozicija. cak i oni koji trenutno nisu na tim pozicijama bi rizikovali da udju u utakmicu sa ljudima iz emigracije, umesto da po takoreci prirodnom zakonu napreduju ma sta uradili.