Jump to content

Photo

Kako izgleda Vama najbliže more?

• Please log in to reply
83 replies to this topic

#1 Lavirint Li

Lavirint Li
  • Members
  • 453 posts

Posted 27 November 2006 - 17:52

Pošto sam veliki ljubitelj mora voleo bih da imamo jednu temu, u kome bi predstavnici dijaspore opisali kako izgleda more pored grada u kom žive (a ako ne žive na moru, onda opis reke ili jezera)

NA PRIMER:

Živim na Oklendu, ima morske obale sa obe strane grada. Temperatura na severnoj strani je 22 u najtoplijem mesecu a s južne strane tolika i tolika...
Ima pirana i morskih pasa... bla bla bla... Retko ko se kupa... Pada često kiša... ima kupača... slika u suton izlgleda tako i tako...
(A možete i da priložite neku sliku)

Da vidimo gde bi vredelo otputovati i otići, ako se nađemo u blizini.

#2 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 18,477 posts

Posted 27 November 2006 - 18:00

Izgleda ovako

#3 yossarian

yossarian
  • Members
  • 2,431 posts

Posted 27 November 2006 - 18:35

Najčešće izgleda kao na prve tri fotke, a onda slede zima i leto:

Attached Files

#4 banecare1

banecare1
  • Members
  • 674 posts

Posted 27 November 2006 - 19:00

kod mene je bas gadno

cca 100km od pekinga je tjencin (tianjin), tihookeanski grad od 10mil ljudi, centar teske industrije i druga luka po velicini u Kini.

narodski receno - china asshole

nema suncanih dana, posto se sunce samo nazire za slojevima smoga, a vazduh je veoma opipljiv yucky.gif

#5 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 27 November 2006 - 19:08

Heh...

Mi ovde nemamo ni more, ni reku, ni jezero sad.gif
A ja obožavam vodu (sve, a pogotovo more).

A najbliže more mi je ono na yossarianovim sličicama (i da, galebovi su nevidjeni ludaci tamo, a ima ih mali milion!)

#6 yossarian

yossarian
  • Members
  • 2,431 posts

Posted 27 November 2006 - 22:16

QUOTE(amelija @ 27 Nov 2006, 18:08)
Heh...

(i da, galebovi su nevidjeni ludaci tamo, a ima ih mali milion!)

Hmmm, da znaš da su ludaci... To je razlog što u letnjim danima, kada rano svane, i ja i ceo komšiluk na dan sakupljanja đubreta (koje se u crnim plastičnim kesama tog jutra iznosi na ulicu) te kese iznosimo na prstima, obučeni kao nindže... da se galebovi ne probude. Mission Impossible. To su, bre, leteći džiberi i barabe. Ako se probude, neko od njih, sa IQ većim od 15, kljunom raspori kesu, a onda se skupi još pet-šest baraba (a umeju da budu veliki ko guske) pa počne kreštanje i pičkaža. A vrane se skupe u krug oko njih pa navijaju.
Pet minuta kasnije, ulica izgleda tako grozno da se uvek priupitam zašto uopšte i koristim kantu za đubre. Bolje da sam ga sve vreme bacao kroz prozor, krajnji rezultat je isti.

Al opet ih volim, šta da radim kad sam lud za morem, a galebovi su deo atmosfere. Lepi su mi, čak mi se i sviđa njihovo kričanje, iako mnogo ljudi koje znam kažu da ih to iritira i para im uši.

More je čarobno. Odrastao sam u Panoniji, 500 kilometara od Jadrana, ali mi je more osvojilo srce još prvi put kad sam ga video i to više niakda nisam preboleo.

O, da, Lavirint Li je tražio i dodatne podatke... o temperaturi i sličnom.
Elem, Severno more je uglavnom sivo. Manje je slano od Jadrana, ukus mu je mnogo slabiji. Na Jadranu plutam, u Severnom moru tonem k'o sekira. Hladno je; ako neko leto ispadne toplo i sunčano, ume da se ugreje i do bajnih 20 stepeni... Vreme je vetrovito i Beograđani ne bi osećali nostalgiju za košavom jer jak vetar duva nekih 250 dana godišnje --- leti još kako-tako, zimi pada drveće i lete crepovi.

Edited by yossarian, 28 November 2006 - 06:45.

#7 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 28 November 2006 - 12:00

Galebovi su nevidjeni razbojnici. I onaj oblik kljuna im ne deluje nimalo prijateljski. I kriče ko blesavi. Nekad prosto da čovek ne zna jel mačka, jel kuče, jel ptica, jel neka čudna sprava, jel šta.
A kad je hrana tu, to su ratovi nevidjeni. U Oostendeu sam par puta prisustvovala pravim ratovima. Jednom dva galeba otimala jedan drugom iz kljuna neku budjavu ribu. A drugi put ljudi ono bacaju hranu i onda bude svako protiv svakog. Uz kričanje naravno. I intenzivno klepetanje krilima. A pojavi se tu i tamo neki zaludni golub koji nema pojma o čemu se radi.
Neverovatni spektakl. Neki mi rekoše i da sam krvoločna biggrin.gif , al nisam ja kriva što galebovi prave predstavu.

Ali svejedno su mi interesantni nekako, na neki neobičan način ih volim. A i povezani su sa morem, vodom smile.gif

A što se tiče Severnog mora, moji utisci su slični: prilično je sivo a ne plavo, zamućeno je zbog peska i talasića, nije prozirno, prilično je plitko (treba da odeš daleko od obale da bi ti voda stigla do vrata), hladnije je nego Sredozemno ali nije hladno blush.gif (meni je voda od 18-20°C skroz ok za kupanjac), i stalno duva taj seljački vetrić koji ume da iritira ali dobro.
Inače ja ranije pojma imala nisam da tamo može da se kupa, i onda gle uzbudjenja kad sam otkrila Oostende sa jednim drugom, ala smo se bili razduševili, ko totalni klinci smile.gif

P.S. I ja rodjena i odrasla ~500km od Jadrana, al svake godine provodila po par nedelja tamo tako da luda za morem 111%

Edited by amelija, 28 November 2006 - 12:02.

#8 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 28 November 2006 - 12:08

Moje najblize more u turistickim brosurama:

Moje najblize more u vestima:

#9 Lavirint Li

Lavirint Li
  • Members
  • 453 posts

Posted 28 November 2006 - 13:11

A ima li ikoga from England or South Africa?

#10 MilanNY

MilanNY
  • Members
  • 104 posts

Posted 28 November 2006 - 13:33

Zivim na ostrvu u Severnom moru (Nordsee) i izgleda upravo kao sto je Yossarian predstavio, sa sve galebovima. Zaista su razbojnici. Zanimljivo je leti posmatrati turiste koji uprkos upozorenjima da ne konzumiraju hranu na plazama, ipak to rade (a kako da odole, i ja to obozavam), a potom se galebovi strmoglavo sjure na njihove sendvice, sladolede i voce i jos im skacu po glavama... uzasne pticurine...
Imam privilegiju da zivim na samoj obali, i bez obzira sto uglavnom siba vetar jacine od preko 60 km/h, i nanosi na prozore i u stan, i pesak i kojekakva druga strana tela,nekih 60-tak dana u godini mogu da uzivam u predivnim zalascima sunca, vecno fascinirana smenjivanjem plime i oseke(voda se povlaci cak i do 300 metara ostavljajuci za sobom na pesku pregrst zivotinjskog sveta (uglavnom rakova i meduza ).
Dubina mora ne moze da se nazove "dubina", kada se voda povuce stvaraju se pescani sprudovi, pa je jako zanimljivo posmatrati foke koje odmah tu iskoce da se suncaju.
Temperatura vode ne prelazi leti preko 22 stepena, ali je uglavnom izmedju 18-20, meni licno je to uglavnom nedovoljno, u kombinaciji sa izuzetno peskom zamucenom sivom bojom mora.
Nisu Karibi, daleko od toga, ali za setnju, suncanje i brckanje nije lose.

#11 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 28 November 2006 - 13:51

QUOTE(MilanNY @ 28 Nov 2006, 13:33)
fascinirana smenjivanjem plime i oseke

A da! Zaista potpuno fascinantno.
Dok se u Jadranu onako primete neke algice i travkice i gluposti u širini od max 1/2m, na Severnom moru se voda povlači i nadolazi i do par stotina metara. I to plima ne dodje onako direktno nego se provlači kroz pesak na sve strane. Što može da bude jako opasna. Ako se za vreme oseke nadješ na nekom peščanom sprudu pa te opkoli voda a ni ne primetiš. Itd. Zato na mnogim mestima postoje i upozorenja tipa "opasno! peščani sprud" sklonite se na obalu!"

#12 tamarindajuice

tamarindajuice
  • Members
  • 223 posts

Posted 28 November 2006 - 14:21

Kod mene je more dosta pitomije, galebovi nisu toliko nasilni/gladni wink.gif
Nema moskih stvorova koji te mogu pojesti, uglavnom ti jedes njih...
Temperatura je skoro ista tokom citave godine, sunce sija vise od 300 dana godisnje. Utopija...

Attached Files

Edited by tamarindajuice, 28 November 2006 - 14:24.

#13 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 28 November 2006 - 14:26

A evo kako izgleda najbliza (ili jedna od najblizih) reka:

Attached Files

#14 MilanNY

MilanNY
  • Members
  • 104 posts

Posted 28 November 2006 - 14:52

QUOTE(tamarindajuice @ 28 Nov 2006, 14:21)
Kod mene je more dosta pitomije, galebovi nisu toliko nasilni/gladni wink.gif
Nema moskih stvorova koji te mogu pojesti, uglavnom ti jedes njih...
Temperatura je skoro ista tokom citave godine, sunce sija vise od 300 dana godisnje. Utopija...

a gde je to ?

#15 tamarindajuice

tamarindajuice
  • Members
  • 223 posts

Posted 28 November 2006 - 15:02

QUOTE(MilanNY @ 28 Nov 2006, 13:52)
a gde je to ?

lisboa