Jump to content


Photo
- - - - -

Šume u Beogradu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
184 replies to this topic

#1 cika tale

cika tale
  • Members
  • 312 posts

Posted 25 November 2006 - 22:39

Sa Banjice se baš lepo vidi: miljakovačka šuma se bitno proredila, vide se čak i kranovi.. Topčidersku padinu ne želim ni da komentarišem, zvezdarska šuma..

Ko i da li dozvoljava gradnju?

#2 BraveMargot

BraveMargot
  • Members
  • 626 posts

Posted 26 November 2006 - 01:37

QUOTE(cika tale @ 25 Nov 2006, 22:39)
Sa Banjice se baš lepo vidi: miljakovačka šuma se bitno proredila, vide se čak i kranovi.. Topčidersku padinu ne želim ni da komentarišem, zvezdarska šuma..

Ko i da li dozvoljava gradnju?


cula sam da je na zvezdari prilicno lose, tj da je deo sume prema naselju bitno proredjen od silne gradnje. topcider, prolazeci letos, delovao je pristojno, isto kao i moja lokalna suma kosutnjak. Cinjenica je da se u bgdu puno zida a o prirodi ne znam koliko se vodi racuna prilikom toga...

#3 maksas

maksas
  • Members
  • 1,625 posts

Posted 26 November 2006 - 02:15

Ne znam ko tacno dozvoljava gradnju, ali da se sume proredjuju, proredjuju se. Pored navedenih primera, pogledati deo oko Belog dvora kada se ide niz Lisiciji potok. Tamo je ostalo svega par stabala! sad.gif

Negde sam nedavno procitao, da je nakon izgradnje naselja "Panorama Dedinje", odluceno da se na tom potezu vise nista ne gradi, upravo zbog zastite sume. Medjutim, kako kod nas stvari funkcionisu, ko prvi dobro podmaze, moze da gradi gde hoce. dry.gif

Prosle godine sam se setao sa devojkom, miljakovackom sumom i naleteo na par ljudi koji su sekli sumu i koji grade kuce na svega nekoliko metara od sume. Taj deo sume gleda na Rakovicu i jedan deo, koliko se secam pripada rakovackoj crkvi. Uglavnom, prisli smo tim ljudima i pitali zbog cega seku sumu i da li imaju dozvolu. Odmah smo bili najureni i jedan od njih je poceo da se dere na nas i da vice sto ne pitamo one u vrhu vlasti sto su opljackali sve zivo! ph34r.gif

Kapiram da su ljudi izfrustrirani, ali mi je zao sto uopste nemaju svest o zastiti prirode. Pa i samim tim ljudima je (valjda) bolje da im se preko puta kuce nalazi suma, a ne nekoliko blokova zgrada.

#4 cika tale

cika tale
  • Members
  • 312 posts

Posted 26 November 2006 - 10:50

Da, ali to više nisu kuće u šumi.. To su već postali blokovi kuća - zgrada. Pogotovo u miljakovačkoj šumi..

Beograd će ostati bez svojih "pluća", ovo više nije samo problem nedozvoljene gradnje.

#5 maksas

maksas
  • Members
  • 1,625 posts

Posted 26 November 2006 - 11:00

Pa upravo je problem sto su to postali blokovi, ali ranije nije tako bilo. Cak su krenuli i da grade nove zgrade na Miljakovcu 3, takodje blizu sume. Ako se ovako nastavi, za par godina, ta suma ce nestati. sad.gif

Ista stvar i sa delom oko Belog dvora. Pre par godina tamo je bilo svega par kuca, dok je danas izgradjeno citavo jedno naselje, tj. blok stambenih zgrada.

edit: naselje -> deo

Edited by maksas, 26 November 2006 - 11:06.


#6 diplomata

diplomata
  • Members
  • 90 posts

Posted 26 November 2006 - 15:54

ja sam vrlo zabrinuta zbog istog..na primer banjicka suma-gledam kako je proredjuju-privatna lica,gradsko zelenilo,hram sv.vasilija ostroskog,gasovod..... posto je za mene to jedno od "najdragocenijih stvari" u ovom gradu,nisam mogla da cutim,ali nisam napravila ni veliku stvar,sve u svemu,na moju "poruku" je jedna tv kuca napravila reportazu ,ali nazalost to je bilo to ... nadlezni iz zelenila su im rekli kako oni samo seku dotrajala stabla....
da,da...
ne optuzujem nikoga,samo bih zelela da se sve to kontrolise i planira

Attached Files


Edited by diplomata, 26 November 2006 - 15:59.


#7 diplomata

diplomata
  • Members
  • 90 posts

Posted 26 November 2006 - 15:58

i jos banjice

Attached Files



#8 ToniAdams

ToniAdams
  • Members
  • 1,311 posts

Posted 26 November 2006 - 15:59

QUOTE(BraveMargot @ 26 Nov 2006, 01:37)
cula sam da je na zvezdari prilicno lose, tj da je deo sume prema naselju bitno proredjen od silne gradnje.

komadant arkan je za zivota zestoko proredio sumu.
trebalo mu za ogrev, valjda...

#9 cika tale

cika tale
  • Members
  • 312 posts

Posted 26 November 2006 - 17:20

QUOTE(maksas @ 26 Nov 2006, 11:00)
Pa upravo je problem sto su to postali blokovi, ali ranije nije tako bilo. Cak su krenuli i da grade nove zgrade na Miljakovcu 3, takodje blizu sume. Ako se ovako nastavi, za par godina, ta suma ce nestati.  sad.gif

Ista stvar i sa delom oko Belog dvora. Pre par godina tamo je bilo svega par kuca, dok je danas izgradjeno citavo jedno naselje, tj. blok stambenih zgrada.

edit: naselje -> deo


Mislim da već sledeće godine tamo neće biti prave šume.. Skoro sam prošao pravcem koji se odvaja desno od tog glavnog puta ka Miljakovcu 3 i sišao sam na samu krivinu kod DMB na rakovačkom putu (posle manastira).. Između te dve tačke šume i nema, ali postoje placevi i kuće..

I ja sam ozbiljno zabrinut. To se sve dešava suviše tiho..

#10 vmechanin

vmechanin
  • Members
  • 152 posts

Posted 01 December 2006 - 07:10

Pozdrav,
super sto je ova tema pokrenuta, Beograd ce uskoro ostati bez svega sto je makar i licilo na shumu....

I ne radi se tiho, motorne testere se vrlo daleko cuju.....samo sto ljudi cute i niko se buni, ma sta se desavalo po pitanju prirode i zastite zivotne sredine.....

Sve o cemu pisete, o bivsim sumarcima po gradu, mogu samo da dodam da je na Avali, koja je pluca Beograda, situacija isto tako tragicna....
Ovoga leta je jako puno shume poseceno, na delu su i sumokradice.....
A seklo se puno i prethodnih godina....

Uostalom o svemu sto se desava na Avali, zapocela sam Temu na Forumu Zivotinjskog Carstva, Suma Avala je ugrozena.....

A za Miljakovacku shumu je odavno poznata stvar da ce biti oduvana, u korist bespravne gradnje, zbog koje ovaj grad ne lici vise ni na sta... sad.gif

Link:http://www.zivotinjsko-carstvo.com/forum/index.php?act=ST&f=9&t=2681&view=getlastpost

Edited by vmechanin, 01 December 2006 - 08:25.


#11 diplomata

diplomata
  • Members
  • 90 posts

Posted 01 December 2006 - 09:20

QUOTE(vmechanin @ 1 Dec 2006, 07:10)
Pozdrav,
super sto je ova tema pokrenuta, Beograd ce uskoro ostati bez svega sto je makar i licilo na shumu....

nazalost, ovo pisanje ovde nece nista da promeni... trebalo bi pokrenuti jos "nesto"

#12 cika tale

cika tale
  • Members
  • 312 posts

Posted 01 December 2006 - 22:04

Naravno, ali šta i gde? dry.gif

#13 vmechanin

vmechanin
  • Members
  • 152 posts

Posted 02 December 2006 - 02:54

Da, treba pokrenuti, ali kako i koga?
Kako se mi vec dugo bavimo prirodom, gledali smo mnogo zlodela i nasilje koje se nad prirodom vrsi, sistematski, neprekidno.
Najcrnje je to sto su najveci unistavaci suma i prirodnog blaga uopste, oni koji su korisnici istih prostora, koji bi i po sada vazecim Zakonima, trebalo da budu i zastitari. Ali, nije tako, to su samo eksploatatori bez vizije sta ce biti sutra, o cemu najbolje govori podatak da je Srbija posumljena sa svega 27%teritorije, sto se smatra nepovoljnim.
Avala je pre vise godina okarakterisana kao slaba suma, a sta li je tek sada?

Pisanije mora da bude, jer ako niko nista ne pise znaci problem ne postoji.... I ako se moze dokumentovati, bar fotografijom, utoliko bolje....
I kada pisete nadleznima, sto smo mi vec puno puta cinili, to treba da bude kratko i sazeto, i sada imamo mogucnost da im prosledimo i link, sa Zivotinjskog Carstva.

Ne znam da li ste upoznati sa secom u Petom parku, pa Manjez itd....

Ako znate sta je to "nesto", sto bi trebalo pokrenuti za ocuvanje suma i prirode uopste, Beogradskih parkova i suma, pisite....
Kako je u sumi Kosutnjak, ili na Adi? Jel i tamo seku?

#14 cika tale

cika tale
  • Members
  • 312 posts

Posted 02 December 2006 - 18:55

Problem i jeste u tome što nadležni žmure, baš oni koji bi trebalo da sačuvaju te šume, oni koji su dozvolili da se iste seku i da se u njima grade objekti. Kako se baš njima obratiti? I na koji način? Ako već žmure, da li to znači da ne vide (jer ni ne rade svoj posao) ili to znači da ipak postoji neka dozvola? Ako postoji, zašto baš tamo? Šume i parkovi su najveći filter otrova u ovom gradu!

Ima toliko zemlje duž ibarske magistrale, sve do Rušnja; pored novosadskog puta, tamo nema smisla koristiti je za uzgajanje žita, kukuruza ili suncokreta - dovoljno je zagađeno.. dry.gif

#15 vmechanin

vmechanin
  • Members
  • 152 posts

Posted 03 December 2006 - 00:42

Danas prodjoh, posle duzeg vremena putem zvanim Ibarska magistrala...
Ono je stvarno horor, divlja gradnja, djubreta, ruzno i tuzno.....

Na putu do Lajkovca jedini potez pod sumom je Lipovica, gde se mnogo sume sece.
Ali ne uz put, da se vidi, nego dalje od puta, vide se gomile i gomile iskubiciranog drveta...i drugi deo sume koji je loviste, ogradjeno...
I ima jako puno zemlje za gradnju, ali nece ljudi tako daleko, svi koji dodju u Beograd hoce bar u centar grada s okolinom....bolje kuce nego suma....
Nema, divlja gradnja je definitivno unistila ovaj grad mad.gif

Mislim da je prvo posecena suma, pa sagradjeni objekti, pa onda neko dao dozvolu itd...