Jump to content


Photo

Delite li patriotske pesme


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
82 replies to this topic

Poll: Delite li patriotske pesme na normalne i nenormalne? (100 member(s) have cast votes)

Delite li patriotske pesme na normalne i nenormalne?

  1. Ne delim. Podržavam postojanje svih patriotskih pesama (17 votes [18.28%])

    Percentage of vote: 18.28%

  2. Ne delim. Ne podržavam postojanje patriotskih pesama (24 votes [25.81%])

    Percentage of vote: 25.81%

  3. Delim ih. Postoje normalne i nenormalne (52 votes [55.91%])

    Percentage of vote: 55.91%

Vote Guests cannot vote

#61 Nemanja_BG

Nemanja_BG
  • Banned
  • 112 posts

Posted 28 November 2006 - 00:14

QUOTE(CowBoy @ 24 Nov 2006, 16:04)
Ja sam rekao da je Nikola pevao iz inata.

To je lose. Dalje, ako ne razumes sta Edinu moze u tome da smeta, nemamo o cemu dalje da pricamo - radi se o empatiji, ili je razvijena ili je nerazvijena.
Muzika je jedna od stvari koja zivot cini lepsim. Samo kreten moze da je koristi za prepucavanje i provociranje. Ili ratnicki poklic.

edit:
da ne komentarisem ono o Kemalovoj pesmi o Sarajevu. Lose ti je poredjenje.
edit edit:
idi pevaj Lili Marlen po Jerusalimu ako smes.


Ja ti ponovo kazem , da isto tako kao sto mogu da mu smetaju neke rodoljubive pesme , isto tako moze i da mu smeta zastava Srbije , i grb , jer su pripadnici VRS-a , na koje ti ciljas iste nosili na uniformi .

QUOTE
Zakljucak , to sto su neki odredjeni ljudi , pocinili zlocine , protiv nekih drugih ljudi , inspirisani svojom bolescu i etnickom mrznjom , sigurno ne znaci da zbog njihovih zlocina , sve srpske simbole , pesme i tradiciju treba izvrgavati ruglu i povezivati sa tim zlocinima . To je jednostavno besmisleno i totalno pogresno.


Na ovaj deo mog posta , si opusteno izbegao da mi odgovoris , uhvativsi se za Lili Marlen i empatiju.
Ja mogu da se slozim , da je sve sto svesno provocira druge i sto se radi sa tim ciljem , lose , ali u svemu treba imati granice .

#62 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 28 November 2006 - 00:30

QUOTE(Nemanja_BG @ 21 Nov 2006, 17:42)
su takodje na svojim kapama i uniformama nosili obelezja kao sto su srpska zastava i grb Nemanjica .
Da uvedemo onda i zabranu tih obelezja , ili barem , njihovu selektivnu primenu ? ( zastava Srbije , se istice samo u okolnostima u kojim nisu eventualno prisutni svi oni koje pojava zastave vredja i podseca na snajperiste )


o tome je svakako trebalo razmisljati pre nego sto su takva obelezja uvedena. sada kada su uvedena, opet se mogu promeniti. ako ih ne promenimo, moramo biti spremni na to da se neki ljudi osecaju lose u prisustvu simbola ove drzave koji ih direktno asociraju na zlocine koji su pocinjeni u ime cetnistva, s verom u boga, za kralja i otadzbinu.

necu uopste komentarisati cinjenicu da na grbu republike srbije nalazi kruna. cija god. zamisli americku zastavu ili francuski grb sa krunom?! i himnu kralju...

btw, pitanje iz naslova moze se preformulisati u biggrin.gifa li patriotizam moze biti pozitivan?: moj odgovor je ne, ali bojim se da time otvaram vrata pakla na forumu... ohmy.gif

#63 Nemanja_BG

Nemanja_BG
  • Banned
  • 112 posts

Posted 28 November 2006 - 00:40

QUOTE(chandra @ 28 Nov 2006, 00:30)
o tome je svakako trebalo razmisljati pre nego sto su takva obelezja uvedena. sada kada su uvedena, opet se mogu promeniti. ako ih ne promenimo, moramo biti spremni na to da se neki ljudi osecaju lose u prisustvu simbola ove drzave koji ih direktno asociraju na zlocine koji su pocinjeni u ime cetnistva, s verom u boga, za kralja i otadzbinu.

necu uopste komentarisati cinjenicu da na grbu republike srbije nalazi kruna. cija god. zamisli americku zastavu ili francuski grb sa krunom?! i himnu kralju...

btw, pitanje iz naslova moze se preformulisati u biggrin.gifa li patriotizam moze biti pozitivan?: moj odgovor je ne, ali bojim se da time otvaram vrata pakla na forumu...  ohmy.gif


Poenta cele price je to da ce se uvek neko negde osecati neugodno . Jevrejin kada cuje ``Deutschland uber alle `` , Srbin kad vidi sahovnicu , Musliman kad vidi dvoglavog orla i sta ti ja znam .

I sta sad ? Menjati simbole koji imaju vekovnu tradiciju i uskladiti ih tako da nikoga zivog ne budu u stanju da uvrede ? Kapiras , koliko je to neizvodljivo ?
Sta mislis kako je Vijetnamcu kada vidi stars & stripes , pod kojom su mu Ameri popalili pola zemlje i pobili 1 000 000 + , stanovnika , ili stanovniku Hirosime i Nagasakija ?
Koliko je ratova bilo u svetu , koliko zlocina ...

Grb Srbije , koji danas imamo je spoj istorijskih simbola , i jedini grb koji je Srbija kao drzava imala . Moze on nekome da se svidja , ili da se ne svidja , ali on je odraz tradicije , kao sto su i to svi grbovi u svetu .

Sto se patriotizma tice , tvoje pravo je da mislis , kako mislis , ja mislim suprotno , a patriotizam , ili srpski rodoljublje je u svim svetskim recnicima opisano kao pozitivno osecanje.

#64 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 28 November 2006 - 00:54

QUOTE(Nemanja_BG @ 27 Nov 2006, 23:40)
Poenta cele price je to da ce se uvek neko negde osecati neugodno . Jevrejin kada cuje ``Deutschland uber alle `` , Srbin kad vidi sahovnicu , Musliman kad vidi dvoglavog orla i sta ti ja znam .

I sta sad ? Menjati simbole koji imaju vekovnu tradiciju i uskladiti ih tako da nikoga zivog ne budu u stanju da uvrede ? Kapiras , koliko je to neizvodljivo ?
Sta mislis kako je Vijetnamcu kada vidi stars & stripes , pod kojom su mu Ameri popalili pola zemlje i pobili 1 000 000 + , stanovnika , ili stanovniku Hirosime i Nagasakija ?
Koliko je ratova bilo u svetu , koliko zlocina ... 

Grb Srbije , koji danas imamo je spoj istorijskih simbola , i jedini grb koji je Srbija kao drzava imala . Moze on nekome da se svidja , ili da se ne svidja , ali on je odraz tradicije , kao sto su i to svi grbovi u svetu .

Sto se patriotizma tice , tvoje pravo je da mislis , kako mislis , ja mislim suprotno , a patriotizam , ili srpski rodoljublje je u svim svetskim recnicima opisano kao pozitivno osecanje.


ako mozes da biras simbole, onda ne izaberes one koji vredjaju tvoje susede. sto se tice tradicije, argument je bezveze. na primer, duze je himna ove zemlje bila 'hej sloveni' nego boze pravde. pa smo tu tradiciju bacili i popljuvali i izvizdali.

srpska zastava je mogla da bude cista trobojka. to ne vredja nikoga.

pricas o vijetnamu i gledas u tudje dvoriste. pocisti prvo svoje.

grb srbije je nesrecni hibrid svega i svacega. tupavo je do bola da republika ima monarhisticki grb. ekvivalent bio bio da monarhija na grb stavi petokraku.

patriotizam: nisam imao priliku da zavirim u sve svetske recnike. recnici su svakako odlicna referenca kada je kriticka diskusija u pitanju. lepo je kad je neko tako obavesten kao ti.

#65 Nemanja_BG

Nemanja_BG
  • Banned
  • 112 posts

Posted 28 November 2006 - 01:06

QUOTE(chandra @ 28 Nov 2006, 00:54)
ako mozes da biras simbole, onda ne izaberes one koji vredjaju tvoje susede. sto se tice tradicije, argument je bezveze. na primer, duze je himna ove zemlje bila 'hej sloveni' nego boze pravde. pa smo tu tradiciju bacili i popljuvali i izvizdali.


Hej Sloveni nikada nije bila himna Srbije .
Ma da svakako , sve zemlje su kada su birale simbole , vodile racuna o tome da li ce mozda uvrediti njihove susede , u pravu si ... laugh.gif


QUOTE
srpska zastava je mogla da bude cista trobojka. to ne vredja nikoga. 


Mogla je al` nije . Jel` si siguran da ona nikog ne vredja ? A sta je ono Ratko Mladic nosio na kapi , nego tu istu trobojku ... rolleyes.gif

QUOTE
pricas o vijetnamu i gledas u tudje dvoriste. pocisti prvo svoje.


`Ajde polako , ti si prvi poceo da spominjes Marseljezu i americki grb , zasto bi tebi bilo dozvoljeno da dajes takve primere a meni ne ?

QUOTE
grb srbije je nesrecni hibrid svega i svacega. tupavo je do bola da republika ima monarhisticki grb. ekvivalent bio bio da monarhija na grb stavi petokraku.


Taj grb je bio grb Kraljevine Srbije . Jedini je grb moderne srpske drzave . Tebi kapiram smeta i ime Srbija , i pridev srpski , zar ne ?
Bilo kako bilo , to je vec tvoj problem , ja ti tu ne mogu pomoci .
Ja sam zadrti republikanac , pa mi ne smeta kruna , niti Kralj u himni ( koji je budi receno izbacen , iz iste ) , jer je to deo necega sto se zove tradicija .


QUOTE
patriotizam: nisam imao priliku da zavirim u sve svetske recnike. recnici su svakako odlicna referenca kada je kriticka diskusija u pitanju. lepo je kad je neko tako obavesten kao ti.


Vidim da si osim recnika , preskakao i udzbenike iz gramatike , ali te razumem ... Jedan pravi ``gradjanin`` i kosmopolita , kakav si ti ne pristaje da uci jedan tako retrogradan i zaostao predmet kao sto je ``Srpski jezik i knjizevnost `` . wink.gif

Edited by Nemanja_BG, 28 November 2006 - 01:06.


#66 freak

freak
  • Members
  • 1,723 posts

Posted 28 November 2006 - 02:24

ja ne znam sta su patriotske pesme, jer nazalost kada sam odrastao zadnjih 15.tak godina, nisam stekao osecaj patriotizma dry.gif

#67 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 28 November 2006 - 08:31

moderna srpska drzava nikada nije postojala. niti ce uskoro.

tradicija je podlozna vrednosnim procenama. ako je nesto 'tradicionalno', ne znaci i da je samim tim dobro. vrlo cesto je obrnuto.

ovde mi je posebno zabavan kreativan pristup tradiciji. kao sto je to slucaj sa izbacivanjem kralja iz teksta 'tradicionalne' himne.

nisam pominjao ni marseljezu, ni americki grb. pomenuo sam francuski grb i americku zastavu i kako bi bilo nezamislivo da se na prvom nalazi kruna, a na drugom crvena petokraka. da ne pricamo o tome da francuska ima malo duzu tradiciju monarhizma od srbije. ako je ideja da grb predstavlja ono sto drzava jeste, a ne ono sto je bila tokom jednog kratkog istorijskog perioda, ili sto neki zele da bude ponovo, onda je kruna na grbu debilna.

zemlje su obicno odavno birale svoje simbole. ove nesrecne koje su to radile u poslednjih 20 godina cesto su svojim simbolima nadoknadjivale manjak sopstvene suverenosti.

trobojka je krajnje neutralan simbol. potice od zastave koju je papa poklonio sarlemanjima. ne znam sta je ratko mladic nosio na kapi. ali bolje me nemoj ubedjivati da su zlocini u bosni pravljeni sa petokrakom, a ne kokardom na celu.

ako govoris o gramatici srpskog jezika, svakako je poznajem bolje od tebe. ako govoris o srpskoj knjizevnosti, mislim da se nisi makao dalje od ducica i obavezne skolske lektire. ako govoris o pravopisu... bolje cuti. o tudjim gramatikama, knjizevnostima i pravopisima necu ni da mislim.

#68 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 28 November 2006 - 10:19

QUOTE(Nemanja_BG @ 28 Nov 2006, 00:14)
Ja mogu da se slozim , da je sve sto svesno provocira druge i sto se radi sa tim ciljem , lose , ali u svemu treba imati granice .


Pa o cemu onda diskutujemo?

Nemoj mi samo reci da prodavci npr. srpskih suvenira (poster Karadzica i Mladica, kokarde, kraljevska znamenja , rodoljubive pesme i sve to na haubi automobila) SLUCAJNO pustaju sa zvucnika najcetnickiji tresh da se sve ori. Uzivaju u melodiji?
Ne bih rekao. Meni se cini da provociraju sve sto nije cetnicko. Bas da vidim tog tolerantnog uzivaoca u melodiji da preko puta njega neki penzionisani oficir parkira Ladu i krene da prodaje pionirske marame, petokrake i titove slicice uz trestanje "hej vojnici vazduhoplovci" (vrlo rodoljubiva) "Zivijo nam drugar Tito" (jos rodoljubivija) ili "Oj Kozaro" (pastoralna).

Pobili bi se sluhisti dok kazes "znachka". Ponavljam - Nikola je ocigledno provocirao.

#69 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 28 November 2006 - 11:19

Neki nikako da shvate da ne žive više u SFRJ!

#70 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 28 November 2006 - 12:51

Neki nikako da shvate gde zive i gde ce ziveti ako stvari budu prihvatali zdravo za gotovo.

#71 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 28 November 2006 - 13:02

QUOTE(CowBoy @ 28 Nov 2006, 11:51)
Neki nikako da shvate gde zive i gde ce ziveti ako stvari budu prihvatali zdravo za gotovo.

Ali će im sigurno biti lakše ako zamisle da SFRJ i dalje postoji! wink.gif
Država Srbija ima svoja obeležja koja su prihvaćena od većine a što se pojedincima ne dopada to nije problem Srbije već tih negativaca.

#72 Hella

Hella
  • Sleepers
  • 6,199 posts

Posted 28 November 2006 - 13:03

QUOTE(perkos)
Neki nikako da shvate da ne žive više u SFRJ!

Неки никако да схвате било шта.

#73 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 28 November 2006 - 13:37

QUOTE(perkos @ 28 Nov 2006, 12:02)
Ali će im sigurno biti lakše ako zamisle da SFRJ i dalje postoji! wink.gif
Država Srbija ima svoja obeležja koja su prihvaćena od većine a što se pojedincima ne dopada to nije problem Srbije već tih negativaca.


biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

tako se tim negativci nije dopadao ni predsednik prihvacen od vecine... pa ko im je bio kriv... vazno da je demokratski. samo imam mali problem sa pamcenjem, pa sam zaboravio da smo imali referendum o drzavnim simbolima. no vazno da je bradonji suza kanula dok se kruna na zastavi dizala pred republickim parlamentom Hail.gif

#74 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 28 November 2006 - 13:40

QUOTE(chandra @ 28 Nov 2006, 12:37)
biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif

tako se tim negativci nije dopadao ni predsednik prihvacen od vecine... pa ko im je bio kriv... vazno da je demokratski. samo imam mali problem sa pamcenjem, pa sam zaboravio da smo imali referendum o drzavnim simbolima. no vazno da je bradonji suza kanula dok se kruna na zastavi dizala pred republickim parlamentom Hail.gif

Izgleda da imaš problem ali to već prelazi u mešanje u privatnost...

#75 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 28 November 2006 - 16:37

argumentovano kao i uvek. pa necemo valjda da izneverimo tradiciju...