Jump to content


Photo

Delite li patriotske pesme


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
82 replies to this topic

Poll: Delite li patriotske pesme na normalne i nenormalne? (100 member(s) have cast votes)

Delite li patriotske pesme na normalne i nenormalne?

  1. Ne delim. Podravam postojanje svih patriotskih pesama (17 votes [18.28%])

    Percentage of vote: 18.28%

  2. Ne delim. Ne podravam postojanje patriotskih pesama (24 votes [25.81%])

    Percentage of vote: 25.81%

  3. Delim ih. Postoje normalne i nenormalne (52 votes [55.91%])

    Percentage of vote: 55.91%

Vote Guests cannot vote

#31 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 16 November 2006 - 10:18

QUOTE(mile curcic @ 15 Nov 2006, 23:28)
Спрем`те се, спрем`те, четници је, рецимо, јако лепа песма. То сам изјавио у основној школи кад смо ишли са разредом у биоскоп да гледамо филм  Битка на Неретви, у којем хор пева ту песму. Учитељица је после тога позвала мог оца у школу да разговарају.


QUOTE(Stoprocentni @ 15 Nov 2006, 23:48)
A zasto mislis da je to 'lepa pesma'? Zbog muzike, teksta, dinamike? Adrenalina?
Daj pojasni malo  sleep.gif


Ima dobru hamoniju, durske skale su fino utkane u kostrukciju kompozicije, tako da se, posle nekoliko casica rakije, izmedju ushiju javlja carobni osecaj pripadanja nacionu. Nekome ni rakija nije potrebna ... mada poznajem neke antisluhiste kojima ni dva litra ciste sljivove ne bi otvorilo rajske kapije slushno chulnog uzivanja u ovom remek-delu.

Ja to svetlo jos ne spoznah. Mada, kaze se da "ko ne spava s kokoskama, ne zna draz sodomije".

Glasao za trojku, mada je jedinica politiccki najkorektnija.

edit: patriotska pesma je valjda pesma o zemlji, njenim lepotama, kvalitetima, neka oda potocima, planinama, sljivama, ... dakle svim karakteristicnim biljkama, zivotinjama i ljudima koji u njoj zive. Zvuci naivno, ali i patriotizam je, to je valjda jasno, naivno osecanje.
Pesme posvecene naoruzanim odredima ili propalim (obavezno propalim) ideolozima , djeneralima, krvnicima itd je oda bolesti. Tu zaista ne vidim nikakvo rodoljublje, kad to cujem, cujem patologiju i iscasenost.
Pa prolazili ste valjda pored beogradske zeleznicke stanice, gde neki bradati (obavezno bradati) tip na haubi automobila prodaje te "patriotske" suvenire, gde tresti ta "rodoljubiva" muzika. Nije potrebno da budes Sarajlija kome je neko stradao pa da ti se, od te dreke i tog prizora, place.

Edited by CowBoy, 16 November 2006 - 10:30.


#32 sanja025

sanja025
  • Members
  • 118 posts

Posted 16 November 2006 - 10:21

QUOTE
generalne osobine (Mi smo meraklije, ne možemo bez rakije i slično)


Alkoholizam je bolest. I alkohol je mnoge usmrtio... i doveo do toga da se mnoge "NENORMALNE" patriotske pesme pevaju u "neprimerenom" trenutku. Zašto bi promovisanje rakije (bilo kakvog alkohola) bilo manje strašno od pominjanja pokojnih "vođa"?
I naravno, delim. Meni normalne patriotske pesme su one koje opisuju ljubav prema otadžbini, a nisu ponosni ratni pokliči.

#33 PointTaken

PointTaken
  • Banned
  • 317 posts

Posted 16 November 2006 - 10:31

QUOTE(Grazia @ 16 Nov 2006, 01:23)
Прочитајмо пажљивије текстове песама, рецимо,  «Ој Србијо мила мати...» «Играле се делије...»  «Одакле си селе...»,  «Тамо, далеко»,  "Лађа француска». марш «На Дрину»,  "Војводо Синђелићу",   да наведем само најширем кругу најпознатије,  и најчешће апострофиране као  шовинистичке,  и политичко-идеолошки непоћудне. А спадају у категорију патриотских.

Саме по себи,  оне не вређају никог друге нације вере, расе... 

Ja sve pomenute pesme volim od detinjstva. Takođe mi je okej pesma "Od Topole"... One su deo istorije mog naroda i imale su smisao u vremenu kada su nastajale.
Naravno, nemam potrebe da ih pevam pijana.
Ni trezna.

Nije istorija počela od devedesetih.
Niti nakon drugog svetskog rata.

Citiram Namcora: Još nešto - bar u situacijama gde sam bio prisutan, najčešće takve pesme inicira neko bez koga bi "veliki Srpski narod kome ponosno pripada" bio mnogo srećniji...

Ovo je bolno tacno poslednjih deceniju i kusur. mad.gif
Primitivci i kriminalci su oblatili i vulgarizovali te pesme, kao sto su oblatili i vulgarizovali manifestaciju ljubavi prema sopstvenom narodu, pripadnosti istom i njegovoj istoriji.
Na drugoj strani su ostali oni koji se od svega toga skupa zgrazavaju i peru ruke...

Ne znam koja skupina mi je odvratnija, posto obe imaju nesto sto ih povezuje - a to je jeziva povrsnost, pomodarstvo (koje ove primitivne vodi do krvi) i apsolutno neobrazovanje. Idealni clanovi partija smile.gif

Edited by PointTaken, 16 November 2006 - 10:33.


#34 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 16 November 2006 - 11:50

QUOTE(PointTaken @ 16 Nov 2006, 10:31)
Ovo je bolno tacno poslednjih deceniju i kusur.  mad.gif
Primitivci i kriminalci su oblatili i vulgarizovali te pesme, kao sto su oblatili i vulgarizovali manifestaciju ljubavi prema sopstvenom narodu, pripadnosti istom i njegovoj istoriji.
Na drugoj strani su ostali oni koji se od svega toga skupa zgrazavaju i peru ruke...

Ne znam koja skupina mi je odvratnija, posto obe imaju nesto sto ih povezuje - a to je jeziva povrsnost, pomodarstvo (koje ove primitivne vodi do krvi) i apsolutno neobrazovanje. Idealni clanovi partija smile.gif


Podrazumeva se - svako slusa ono sto voli, uziva u stvarima koje voli, pri tome ne ugrozavajuci drugog itd. Moje iskustvo je da me tzv. rodoljubive pesme (kao i ljubavne, svadbene, korporativne itd) ostavljaju ravnodusnim. Oduvek. Ne verujem u zanrove valjda, vise reagujem na snagu i energiju koju neka muzicka (ili likovna, dramska) kompozicija nosi, nezavisno od poruke koju manje ili vise tendenciozno plasira. Sto je tendencioznija i porucljivija, to je losija. Naravno, to je moje misljenje.

Da se vratimo na temu - zasto bi jedan Sarajevac plakao zbog nekog ko peva i zlo ne misli? Kako moze jednog muslimana da povredi pesma o Srbiji? Ja mislim da pesma nije bila o Srbiji , vise je govorila o srpskoj frustraciji. A vecina nasih "rodoljubivih" pesama je nastala iz istorijske frustriranosti, tek poneka iz iskrene ljubavi prema nasim i osobenostima nase zemlje.

#35 PointTaken

PointTaken
  • Banned
  • 317 posts

Posted 16 November 2006 - 12:21

QUOTE(CowBoy @ 16 Nov 2006, 11:50)
Podrazumeva se - svako slusa ono sto voli, uziva u stvarima koje voli, pri tome ne ugrozavajuci drugog itd. Moje iskustvo je da me tzv. rodoljubive pesme (kao i ljubavne, svadbene, korporativne itd) ostavljaju ravnodusnim. Oduvek.

Uh.
Nije to muzika koju ja slušam, mislim, nije to moj muzički izbor. I nisam pričala o umetničkim vrednostima iste... biggrin.gif
Jednostavno, drage su mi te pesme. Podsecaju me na neke pretke, na detinjstvo... Osećaj bi se mogao uporediti sa osećajem koji imam kad odem u Konak Kneginje Ljubice (a idem često) i boravim u tim prostorijama, što ne znači da bih svoj stan uredila tako biggrin.gif

#36 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 16 November 2006 - 13:05

QUOTE(PointTaken @ 16 Nov 2006, 12:21)
... Osećaj bi se mogao uporediti sa osećajem koji imam kad odem u Konak Kneginje Ljubice (a idem često) i boravim u tim prostorijama, što ne znači da bih svoj stan uredila tako  biggrin.gif


Ma naravno. Ja to napisao onako, uopsteno - i za mene neke od tih pesama imaju sentimentalnu vrednost, ali ih ne povezujem sa rodoljubivim osecanjima. Meni je , na primer, "rodoljubivija" Azrina "Kamo Dalje Rodjace" od "Ko To Kaze Ko To Laze", ako gledamo rodoljubivu pesmu kao angazovanu. Inace, prava rodoljubiva pesma je, po meni, ona koja nije angazovana, vec - kao sto sam pomenuo - pozitivna, zahvalna i naivna, zbog koje niko ne moze da se oseti lose.

#37 Lavirint Li

Lavirint Li
  • Members
  • 453 posts

Posted 16 November 2006 - 13:33

QUOTE(dragance @ 15 Nov 2006, 21:44)
Pa svadba, tj. brak je jedan vid rata  tongue.gif
Prvo, ne postoje normalne i nenormalne patriotske pesme.

Ovo sto je Lavirint opisao kao "nenormalnu pesmu" (velicanje ideologije, religije) po samoj njegovoj definiciji nije patriotska pesma.

Nije ovo  prvi put da doticni lupa gluposti i povrsno "daje cinjenice" (videti primer "zabrane nosenja verskih simbola u Francuskoj" i slicne gluposti koje je izvalio).

Edit: slovo


Uh što si sitničarka, ali ja se ne bunim.
Ja i priznajem da nije sve što kažem ,,superpametno'',
ali i ne treba da bude.
Oo je na kraju krajeva samo običan forum, a ne naučna studija,
a svraha ovakvih foruma nije da na njemu pišu magistri sociologije
već da svako, od nas običnih smrtnika iskaže svoje mišljenje,
pa ako su nam stavovi krivi, eto prilike da nas neko pametniji
i upućeniji razuveri.
(Ipak razuveravanje treba da izgleda nevređajuće)

Bavljenje verskim simbolima u Francuskoj
nije glupost jer se u francuskim školama,
koliko znam, ne smeju nositi feredže ni krstovi.

Edited by Lavirint Li, 16 November 2006 - 13:58.


#38 Lavirint Li

Lavirint Li
  • Members
  • 453 posts

Posted 16 November 2006 - 14:07

QUOTE(Grazia @ 16 Nov 2006, 01:23)
И,  даље... « Ко то каже ко то лаже Србија је мала...»   шта је ту шовинистичко?  Србија није мала, мисли аутор песме, не  у смислу територијалном,  мада и иначе ту нема изражених никаквих претензија, него хоће рећи, јака  (онолико јака колико може бити једна «мала» земља, јер је учествовала у победи у три рата.


Da. Kad je ta pesma nastala imali smo iza sebe tri rata i dobar skor od tri pobede.
Tokom devedesetih imali smo tri poraza što znači da smo došli na nulu.
Pesma je dakle obesmišljena.

QUOTE(Grazia @ 16 Nov 2006, 01:23)
Ако на трен изоставимо шири контекст и  улогу (или њена различита тумачења) ген. ДМ  у историји, оно што се говори у овој конкретној песми  је пука алегорија на...  зна се шта. а ла црвен бан» у којој се каже и «иструли ми дуња у фиоци",
девојке траже да им пусти на  одсуство момке. Шта је ту лоше? Као и многе друге војничке песме,  свих ратова и епоха.


Priznajem ovde si mi otvorila oči.
Tekst ove pesme je ovakav:

- Procvala mi dunja u fioci, dunja u fioci
dragi mi je kod Draže u vojsci.

Čiča Dražo mole te devojke, mole te devojke
da im pustiš na odsustvo momke

Da ih pustiš na nekol'ko sati
na nekol'ko sati,
pa ih opet u kasarnu vrati.

ANALIZA:
Poruka pesme je čisto žensko hedonistička.
Devojke, koje je pevaju nisu ni pro ni antičetnički raspoložene.
One su jednostavno zagorele jer su svi muškarci
iz njihovog kraja (od Topole pa do Ravne Gore)
otišli u rat.
Pri tom one ne žale za ljubavlju, za nekim dugim provođenjem vremena s momcima (Da je tako zar bi precizirale: Da ih pustiš na nekol'ko SATI)
One jednostavno poručuju:

- Hoćemo naše hebače. Zagorele smo ko dinje na ringlama,
a kad se zasitimo seksa, onda nam je sve ravno do Ravne Gore.
Onda vraćaj Dražo momke nazad,
radi s njima šta hoćeš,
š'a nas bole pizze.

Edited by Lavirint Li, 16 November 2006 - 14:11.


#39 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 16 November 2006 - 16:10

Te je, dakle, doticna pesma zapravo veoma dobra, jer je u stvari - antiratna.

(Kao zapravo i Lili Marlen).


Inace, ne slazem se da ako je pesma sama po sebi lepa, ma kolika bila zloupotreba, ona moze da ogadi. Meni barem nije ogadila nijedna. Naravno, od onih koje su mi se i inace i pre svidjale.

Prema tome, nijedna ne moze bit obesmisljena. Sem ako vec pre toga sama nije bila besmislena.

Edited by Grazia, 16 November 2006 - 16:11.


#40 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 16 November 2006 - 16:28

QUOTE(sanja025 @ 16 Nov 2006, 10:21)
Alkoholizam je bolest. I alkohol je mnoge usmrtio... i doveo do toga da se mnoge "NENORMALNE"  patriotske pesme pevaju u "neprimerenom" trenutku. Zašto bi promovisanje rakije (bilo kakvog alkohola) bilo manje strašno od pominjanja pokojnih "vođa"?
I naravno, delim. Meni normalne patriotske pesme su one koje opisuju ljubav prema otadžbini, a nisu ponosni ratni pokliči.


Живот сам је болест, ако га тако схватиш и претпоставиш.
Исто је и са кориштењем алкохола.

#41 dragance

dragance
  • Members
  • 3,047 posts

Posted 16 November 2006 - 22:09

QUOTE(Lavirint Li @ 16 Nov 2006, 12:33)
Bavljenje verskim simbolima u Francuskoj
nije glupost jer se u francuskim školama,
koliko znam, ne smeju nositi feredže ni krstovi.


Rekao si da je zabranjeno nositi verse simbole u Francuskoj. Skole nisi pomenuo. A ni to nije najtacnije, jer se to odnosi samo na drzavne skole, ne na privatne kojih ima koliko i drzavnih. Razlog tome je da Francuska strogo drzi do odvajanja religije i drzave. Nema to nikakve veze sa onim sto si hteo da kazes.

Ali da ne trolujemo ovu temu sa tim. Jednostavno ne postoje normalne i nenormalne patriotske pesme. Patriotska pesma je da se iskaze ljubav prema dopmovini/otadzbini (precrtaj nepodoban primer), sve ostalo - ukljucujuci pozive na klanja, na ljubav prema religiji ili partiji/stranci to nije.

#42 mr.bond

mr.bond
  • Members
  • 197 posts

Posted 16 November 2006 - 22:40

Taj Edin mi je nasmesniji, place zbog pesme, kao da je devojcica od 5 godina.
A sto se tice ovog Crnogorca, ne treba mu pevanje uimati za zlo, jer je pevanje junacima iz CG nesto kao deo njihovog indetiteta. biggrin.gif

#43 PeraZdera

PeraZdera
  • Members
  • 1,289 posts

Posted 17 November 2006 - 03:06

QUOTE(mile curcic @ 15 Nov 2006, 17:28)
Спрем`те се, спрем`те, четници је, рецимо, јако лепа песма.


yucky.gif

#44 Nemanja_BG

Nemanja_BG
  • Banned
  • 112 posts

Posted 18 November 2006 - 02:50

-Marsirala Kralja Petra garda - je jedna lepa patriotska pesma . Moja omiljena .
-Tamo Daleko- , je recimo antologijska rodoljubiva pesma. Kome ta pesma smeta , i ko u njoj vidi nesto lose i nazadno , je prilicno dobar kandidat za lecenje .

#45 Lavirint Li

Lavirint Li
  • Members
  • 453 posts

Posted 20 November 2006 - 13:11

A šta mislite o pesmi
,,Trubite braćo naša silnije bolje,
opet će biti naše Kosovo polje!''