Jump to content


Photo

pozdravi nekog


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
16 replies to this topic

#1 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 11 November 2006 - 05:21

jel citao neko?
psiholozi?

#2 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 12 November 2006 - 05:38

Jel to od istih autora "Olovka pise srcem"?

#3 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 12 November 2006 - 05:58

QUOTE(Hefestus @ 12 Nov 2006, 05:38)
Jel to od istih autora "Olovka pise srcem"?


zapravo se i ne secam kako se zovu urednici ali slicna je ideja, autenticne izjave dece, s tim da su ovo sve deca iz domova (popravnih ili za nezbrinutu decu).
ja sam plakao ko siroma, a i svi drugi koji znam da su citali. ali nije jeftino pateticno, neke stvari su i urnebesne.
nazalost knjiga je vec jako dugo prakticno nenabavljiva, jednom u mnogo godina neko negde naleti na antikvarnu kopiju (ja bih kupio koliko god primeraka da se nadje), ali bi trebalo da je ima makar u bibliotekama. bilo bi zaista sjajno da neko skenira. sad skeneri valjda mogu i da prepoznaju tekst.

#4 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 12 November 2006 - 06:35

izgleda da jedan autor/urednik, budimir nesic, jeste isti.

nasao sam po drugim forumima i blogovima nekoliko citata. ovi se (nazalost) vise koncentrisu na ocigledniju patetiku nego na neke felinijevske epizode (a ja uzmem grancicu i njom masem, da misle ljudi da i ja imam sume, po secanju), al sta je tu je.

- Ja sam uvek od nekoga morao da bežim. Kad sam krao, bežao sam od milicije, kad sam bio dobar - od drugova.

- Nasred časa bi ušao milicioner i svi bi ustajali. Sem mene. Promenio sam četiri škole. U jednom razredu bila jedna Dragana. Šaputala mi je i pokazivala zadatke i onda kad nisam tražio. Bila je toliko dobra da sam mi­slio da me voli. Posle sam shvatio da je takva prema svima. Ona bi se i sada sa mnom rukovala.


- Ja sam od svoga oca nasledio lošu narav i nesrećno detinjstvo.


Jednom na utakmici „Zvezda"- „Partizan" počnem ja fino. Zavučem ruku u džep i gotovo, novčanik kod mene. Dva novčanika sam izvukao dok trepneš. Stanem pored jednog gospodina, obučen ko bog a zagledao se u fudbal očajno. Ne trepće. Stanem pored njega i gotovo, razumeš. Tri novčanika i ja presrećan. A onda Džaja zgrabi loptu i gol, u same raklje. Kad me taj gospodin zgrabi crkoh od straha. Mislim gotovo, razumeš. Al on poče da me ljubi ko da sam mu sin. Viče nešto iz. sve snage i ljubi me a ja zanemeo. Srce poče da mi lupa ko blesavo. Mene ni otac ni majka nisu tako ljubili, razumeš...
Sva tri novčanika sam bacio pred njega i pobegao. Ne morate da mi verujete, ali tako je bilo. Ne kažem da nisam posle krao, ali sam imao veću pauzu nego posle suđenja.


Majka je bila ovde da me poseti i kaže:
- Ako ne budeš dobar, vodiću te kući.
- - - - - - - - - - - - -
Dečak 9 godina.


Parkovi su najbolji na svetu
zato što nemaju ćoškove kao sobe.
(Devojčica 8 godina)



Moj otac nema nikakvo ponašanje.
Kad se uveče vratim kući, on se sav pretvori u fizički izgled.
Odmah znam šta me čeka.
Dobijao sam od njega batine dok se obojica ne onesvestimo.
- - - - - - - -
Dečak, 16 godina, Stalno nastanjen u Beogradu.
Zajedno sa maloletnim D.M. i B.B. osumnjičen:
"...da su dana 19. maja 1970. u S. nasilno otvorili vrata u dečijem vrtiću "Kekec", ulica Zagorska 2, potom ušli u prostorije vrtića i za sebe zadržali 40 dinara, tri ćebeta i jedan sapun, sve u vrednosti od 260 dinara. Iste noći i u dogovoru, pritiskom na ventilaciono staklo kioska Dunav sačinili otvor, potom kroz nastali otvor ušli u kiosk, te iz ovog uzeli i za sebe zadržali 25 paketa peperminta, četiri kutije sira "Zdenka", šest ribljih konzervi, 11 komada dvojnog C, 20 paketa slanih štapića, četiri čokolade, po 15 grama "Životinjsko carstvo".
(Deo optužnice)

Edited by kurdi, 12 November 2006 - 06:38.


#5 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 12 November 2006 - 07:36

Bas hoces da se potresas smile.gif Jeste taj Budimir i neka Vanja, jedna ima crvene a druga plave korice koliko se secam. Citao sam je kada je izasla, davnooo.
huh.gif Sada jos da nadjes "Dobro drvo" (slikovnica prevedena) pa da ti ugodjaj bude potpun.

#6 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 12 November 2006 - 22:09

QUOTE(kurdi @ 12 Nov 2006, 06:35)
Majka je bila ovde da me poseti i kaže:
- Ako ne budeš dobar, vodiću te kući.
- - - - - - - - - - - - -
Dečak 9 godina.


ph34r.gif

Nisam citala... Ali sam skoro listala "Kako raste pamet". Ali to je vise za smeh nego za plakanje.

Jedan moj prijatelj ima tako velika stopala da pantalone mora preko glave da oblaci.
Sta je tu glupo?

- Tako moze da obuce samo ako ima neku strasno dugacku glavu.


ili:

- Ja mislim da treba da ima najmanje dve glave pa da mu prodju kroz obe nogavice.


(no iskreno - kada covek mora da prolazi primer po primer i razlaze na elemente decijeg misljenja za odredjeni stadijum, pomalo se gubi char)

#7 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 12 November 2006 - 22:46

citao davno, mislim da u bgd imam primerak. gorko... u, bas gorko. postojala je i knjiga sa literarnim radovima (ozbiljnih) zatvorenika. ne mogu da se setim naslova, ali neki od priloga su bili veoma dobri (ma sta dobri?! genijalni u zemlji gde gpetrovic dobija nagrade).

#8 Strawberry

Strawberry
  • Members
  • 19 posts

Posted 16 November 2006 - 22:24

Pozdravi nekog je genijalna knjiga, ja imam primerak u Srbiji - hvala što ste me podsetili, planiram opet da je pročitam! Toliko potresna, a opet na momente urnebesna... ima tamo neki lik što se zove Džez Bod Zvani Gorilo....

#9 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 16 November 2006 - 23:50

QUOTE(Strawberry @ 16 Nov 2006, 22:24)
Pozdravi nekog je genijalna knjiga, ja imam primerak u Srbiji - hvala što ste me podsetili, planiram opet da je pročitam! Toliko potresna, a opet na momente urnebesna... ima tamo neki lik što se zove Džez Bod Zvani Gorilo....


a ceduljice sa casa

- slavice, samo da ti javim da cu posle skole da te bijem...
- nemoj ti biti slavicu nego ti bi mene
- kopile, tebi smrt

#10 copkillah

copkillah
  • Members
  • 4,075 posts

Posted 17 November 2006 - 00:29

Imam ja.
Hvala na podsećanju.

#11 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 17 November 2006 - 01:14

samo da podsetim ove koji imaju kopije da sam tamo negde gore spominjao i neke scanere...

#12 Strawberry

Strawberry
  • Members
  • 19 posts

Posted 17 November 2006 - 10:06

Jedna od fenomenalnih izjava iz knjige ide ovako nekako (pišem iz glave, po sećanju)

"ja sam polutan, pola seljak, pola ciganin. Leti sviramo, zimi jedemo. Ja prodajem češljeve u prolaz. Em duva, em te juru. Mama radi po gospojama i pere stepenice u neku zgradu na Slaviju. A ćale tamo u Nemačku uživa. Ima sopče i furunu. Pa onda on i ujak kupe kilo rakije i nove karte pa samo piju onu rakiju, baru krompir i zezaju se"

mislim.... šta reći?

#13 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 17 November 2006 - 14:05

da, to je klasik biggrin.gif
samo dal je "zezaju se" ili "zezu se"?

#14 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 17 November 2006 - 14:59

QUOTE(kurdi @ 17 Nov 2006, 00:14)
samo da podsetim ove koji imaju kopije da sam tamo negde gore spominjao i neke scanere...



skener, flip flop, nigrutin i to, to znam

nego nemam original bre bre smile.gif

#15 Paris-Texas

Paris-Texas
  • Members
  • 244 posts

Posted 18 November 2006 - 16:08

Knjigu sam procitao (pozajmio od drugaroce) i stvarno je genijalna. Topla preporuka svima.

Edit: @ Strawberry.
Risajzuj malo taj avatar, 350 kb je mnogo cak i za one sa brzom vezom.

Edited by Paris-Texas, 18 November 2006 - 16:09.