Jump to content


Photo

Dokle će lekari biti nedodirljivi?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
113 replies to this topic

#76 Nicol

Nicol
  • Members
  • 751 posts

Posted 22 February 2007 - 21:52

QUOTE(Ludwig @ 22 Feb 2007, 20:39)
A tek kad odu kod automehanicara, pa samo sto mu se u dupe ne uvuku.

pa normalno, auto ipak (još ako je novi!) vrijedi puno dry.gif
okladila bi se u izvjesnu sumu da je većina populacije redovitija na autoservisu, nego na sistematskom pregledu.

al to ne mjenja puno na stvari da nitko ne zaslužuje opisan zdravstveni sustav (pacijeti ni doktori)

Edited by Nicol, 22 February 2007 - 21:53.


#77 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 25 February 2007 - 00:32

QUOTE(lola79 @ 3 Nov 2006, 20:08)

Ne bih da opterećujem auditorijum detaljima, ali ono što sam doživeo u Klinici za majku i dete prošle godine gde sam odveo dete sa ozbiljnim zdravstvenim problemom bi se ukratko moglo opisati kao horor.

I kada sam u epilogu sve jezivo što nam se tamo dogodilo do detalja preneo nadležnima dobio sam odgovor kako se na neke stvari jednostavno ne može uticati.

Biće nedodirljivi sve dok je nepotizam jedini i najuzvišeniji kriterijum svih procesa u ovoj usranoj državi.

#78 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 27 July 2007 - 18:07

Mozda ce ovo nekom biti zanimljivo. smile.gif

Najcesce zablude nasih pacijenata:

- Kada dolaze na salter u dom zdravlja, vecina pokusava da minimizuje zdravstvenu uslugu, pa kazu "Treba mi samo uput" ili "Treba mi samo lek". Medicinske sestre (u daljem tekstu salteruse) pa i lekari, mnogo mrze tu rec samo. Bolje je preskocite. smile.gif Bolje cete proci. Takodje, izbegavajte rec hitno. Nije kao rec samo, ali je takodje omrazena. I kad smisljate fore kako da dobijete pregled izbegavajte uvek istu foru "imam temperaturu". Budite malo kreativniji. biggrin.gif U principu, onaj ko je bolestan, na njemu se vidi da je bolestan i on ne mora nista ni da kaze. Ko se folira, moze da ocekuje gomile pitanja, sta? gde? kuda? kako? Salterusa mora da radi i medicinsku trijazu da bi mogla da te pusti preko reda kod drugog lekara. Isto neki vole da se prestave kao "kolege". biggrin.gif Ali brzo bivaju otkriveni dodatnim pitanjima, gde radite? na kom odelenju? i sl.

- Dodirnuo sam magicnu rec "drugog lekara". Naime vecina se pita, zasto drugi lekar nece da me primi? Mora da su lenji, boli ih uvo, mrze svoj posao, slabo su placeni. Naime, drugi lekar moze da te primi. Ali mnogi pacijenti ne znaju, da se njima broji ukupan broj izdatih recepata po mesecu, a prema ukupnoj broju pacijenata koje imaju. Pa, ako prekorace onda imaju problema sa zdr. inspekcijom. Jedna doktorka u domu zdravlja gde sam ja radio, primala je i sakom i kapom, kako svoje tako i tudje pacijente. Ali dosla joj inspekcija. Videla prekoracenje recepata. I kaznila je sa 3 meseca suspenzije (moglo je i otkazom). I zamalo jos da dobije i krivicnu prijavu za kradju lekova. Sl. situacija je i sa akutnim i hronicnim terapijama. Ovo se stalno menja. Ali koliko sam upucen za akutnu terapiju, smeju da ti daju lekove samo za 5 dana. Moras opet da dodjes. Za hronicnu do mesec dana. Ako das vise, opet mozes da nastradas od zdr. inspekcije. Naravno, ova doktorka posle toga, retko kad prima tudje pacijente. Zato se insistira da svako ide kod svakog lekara. Izuzev ako je u pitanju nesto stvarno hitno. Ili kad je tvoj lekar na odmoru, onda ce naravno da ga zameni neko drugi, bez ikakvih problema.

- Kad idete kod drugog lekara da ga pitate da vas primi. Ako ste musko, uvek prvo pitajte da li je neko unutra i da li je zensko. Nema gore stvari, nego da udjete i zateknete golo zensko kako je doktor pregleda. Ovo doktori (i muski i zenski) smatraju nevidjenom nekulturom. I mogu da vas izbace naglavacke, a i ako vas prime, da vas cisto otaljaju. Ako je zensko unutra, bolje sacekajte momenat kad izlazi i onda udjite pa pitajte sta zelite. Isto vazi i za sobe za intervencije gde rade sestre, ili sestre i doktori. Samo ako je musko unutra, onda mozete da udjete.

- U praksi, jako je malo finih i kulturnih ljudi. I ako se pokazete da ste i vi fini, da koristite lep recnik. Npr. "Molim Vas..." i sl. mozete da dobijete povlasceni tretman. Postoji i drugi ekstrem. Da budete izuzetno bezobrazni. I ok, mozete i tada da dobijete to sto zelite, ali licno to ne bih preporucio. To ce biti ili otaljavanje, pa cak mozda i kaznjavanje. Sestra moze npr. namerno da ti da ubrzani penicilin (koji vise boli) zbog toga. I ovi "u sredini" ce proci sasvim ok. Licno ja to ne opravdavam ni u jednoj situaciji, ali znam da neke to rade ako se dobro iznerviraju i ako ih dobro izvredjaju. Ima svakakvih likova. Psuju od ministra, do lekara i celog osoblja... i pri tom koriste jako ruzne reci "kravo", "gusko".

- Zalite se svuda za nesto sto smatrate da je bilo nepravilno. I to u pismenoj formi. Usmena forma i nema neki veci uticaj. Jeste da vezare uglavnom nece biti kaznjene. Ali, sumnjam u to, ako se ponovi nekoliko puta, i oni mogu da nastradaju. U svakom slucaju svaka, pa cak i usmena prijava se makar zavrsi razgovorom sa pretpostavljenim, sta se desilo, kako. Pogotovo pismena. U svakom slucaju, bolje je da se zalite, nego da cutite.

- Pokloni za sestre (cokolade, sokovi...). Mnogi pacijenti veruju da ce time nesto preterano da izmene u njihovu korist. U praksi, maltene je ista usluga kao i da ne donosis nista. Jedino je razlika sto sve postanu malo vise raspolozenije, pa se to odrazava na ukupnu atmosferu i rad tog dana. Ali prema svim pacijentima. Mada, po meni sve to je klosarski. Bolja je fora da kad zavrsite sa lecenjem, dodjete jedan dan da posetite sestre i lekare koji su brinuli o vama. To takodje moze da ima velik uticaj na kasniji rad tog osoblja. Dosta se prica o tome, "kako smo dobri, kad nas posecuju." smile.gif Neki pacijenti cak znaju i pismeno da napisu nesto i da se potpisu, pa onda osoblje to voli da kaci na neka vidna mesta. Jedino posle lecenja je po meni opravdano ako zelite da date neke poklone. Ali ne morate. Jedino ako bas zelite.

- Pacijenti se u domu zdravlja i na odelenjima naviknu na ubrzani tok infuzije. I onda kad dodju u shock, tamo sve infuzije uglavnom idu jako sporo. Maltene deluju kao da ne idu. A u stvari kaplju, ali bas lagano. Nema boljeg nacina da izludis shokovske sestre, nego da ih pitas "zasto ova infuzija ne curi?" Odlepe od toga, zato sto se to masovno desava. Neki pacijenti se posle objasnjenja smire, a neki u toku poseta isti utisak prenesu rodbini, i onda i rodbina pomisli "ovi ovde nista ne rade", "aljkavi su" i onda i oni moraju da te pitaju istu stvar. Ali opet, bolje je i pitati, nego sam ubrzavati infuziju, kao sto neki pacijenti rade. A ne znaju, kako mogu da naskode sebi zbog toga (ako je neki "opasniji lek", npr. lek za obaranje pritiska, koji mora da kaplje odredjenim tempom, a ti ga ubrzas i onda mozes da uletis u jako nizak pritisak, ako nema monitora, mozda i u smrt). Naravno, sestre ce da posmatraju postojece infuzije, ali bolje je spreciti. smile.gif Jedino ako ste bas sigurni da infuzija ne kaplje, uopste nijedna kap ne pada ni posle 1-2 min. onda recite sestri da uopste ne kaplje. Ako kaplje, pa makar i sporo nema potrebe da reagujete. To je tako namerno podeseno.

- Zasto kod operacija organa digestivnog trakta ne smeju da piju vodu prvih par dana? Ne smeju. I onda, ok ti im objasnis. A oni opet u poseti, pitaju rodbinu. I ajde da te rodbina i pita zasto. Nego, neki samoinicijativno bez pitanja, sami idu do cesme i natoce casu i pokusavaju da im daju. Na srecu pazljivo osoblje ce ovo da primeti i spreci. Ali bolje spreciti.

- Sve lose sto se primeti, treba odmah obavestiti sestru ili lekara. Ne samo bol, nego npr. i vrtoglavicu, iznenadnu slabost, glavobolju, SVE...

- Poneki pacijenti nisu zadovoljni objasnjenjima doktora o nekim stvarima koje se ticu njihovog zdravlja, a plase se da pitaju doktora, ili mozda jednostavno misle da ce ih ovi napenaliti zbog toga. I onda pitaju medicinske sestre. A u praksi, ona ne sme apsolutno nista da ti kaze, cak i da zna nesto (a ima ih koje dosta znaju). Moze jedino da ti kaze nesto jako, jako uopsteno. Za detalje uvek cete morati doktora da pitate.

- Sl. je i kod poseta. Samo lekar sme da ti kaze sta se desava tvom rodjaku, prijatelju... Sestra ne sme nista da ti kaze, ma koliko je ti terao i mrzeo. Takva su pravila i ovde i u svetu. U svetu ti cak ako izustis i sitnicu, mozes da dobijes i otkaz zbog toga. Ovde bi te eventualno klepili po plati, a i taj doktor (dezurni) bi te uzeo na zub.

- Moguce su i posete van vremena predvidjenog za posete. Ali tada uvek morate prvo da cekate na dozvolu dezurnog lekara (ako se radi o shocku). U principu, uvek ce da je dozvole. Jedino ako je neka frka, e onda nece. Trazice da dodjete drugi put ili da sacekate. Pri tom ne mora da bude frka sa vasim rodjakom, prijateljem. Moze i sa nekim drugim.

- Sledeca zabluda "muski doktori, fizioteraputi i medicinski tehnicari" mora da ce da me uniste kako su grubi. U praksi, to ne mora tako da bude. Naprotiv. Naslusao sam se jako puno prica o neznijim fizioterapeutima, ginekolozima, medicinskim tehnicarima... Nije pravilo, naravno. Generalizacije su uvek lose.

- Takodje, neki se plase pocetnika, bilo hirurga ili medicinskog tehnicara. I ovo ne mora da bude tacno. Pocetnik ce vam pruziti mnogo vise vremena, pazice sta radi, dok stariji rade sve po nekoj rutini, i da otaljaju posao. Te moze takodje da im se potkrade neka sitnica. Cesto pacijenti jure profesore da ih operisu za neke banalne operacije (npr. slepo crevo (ne retrogradno), kamen u zucnoj kesi). Profesori ne rade svaki dan te operacije, i bolje ti je da odes nekad kod nekog mladjeg, koji se plasi, koji zbog straha pazljiviji. Profesori su naravno dobri samo za neke komplkovanije zahvate. Ali opet, generalizacije ni ovde ne valjaju.

Neki pacijenti sami znaju ove 2 poslednje stvari. A neki su mi rekli da se nikad ne treba plasiti pocetnika i ovih pred penziju. Dok se uvek treba plasiti ovih "u sredini", kojima je to rutina, i samo da otaljaju.

- Pojedini pacijenti smatraju da mogu da primaju inekcije gladni. Velika greska. Uvek treba da se pojede makar jedna kifla pre inekcije. Ne mora da znaci da ce se nesto strasno desiti, ali opet bolje spreciti. Sestra ce da te pita da li si nesto jeo, ali moze da joj se desi i da to slucajno preskoci. Ako nisi jeo, ona ce da te zamoli da odes do obliznje pekare ili kioska da pojedes nesto i da onda dodjes.

- Pusenje za pacijente je dozvoljeno, ali samo u predvidjenim prostorijama. Van tih prostorija, ili van bolnice (ako se setas u pidzami) takodje kao i zdr. radnik, mozes biti kaznjen sa 5 000din. na licu mesta, ako te uhvati zdr. inspekcija. U isto vreme, bice kaznjen i glavni i odgovorni odelenja na kome lezis. Van bolnice bi ti dali pusenje, jedino ako bolnica ima neki park. Ako pusis na ulici, onda mozes da nastradas.

- I ovo je jedna velika zabluda, da su muskarci kao pacijenti hrabriji od zena. biggrin.gif Muski pacijenti su nevidjene kukavice. Mnogo vise kukaju, tokom svih intervencija, a kamoli bolnih inekcija. biggrin.gif I moze da se desi da poneki posle prve bolne inekcije npr. penicilina pobegnu. biggrin.gif Ne pojavljuju se vise. biggrin.gif Neki cak beze i od prve inekcije, ma koliko ih ti ubedjujes da su bezbolne (ima smesnih inekcija - koje nista ne bole). Meni se NIKADA U ZIVOTU nije desilo da mi zena ili devojka pobegne od inekcije ili od nekog previjanja (a pri tom neke primaju pet puta gore inekcije, npr. "gvozdje" - Fedex (npr. trudnice), a neke pored gvozdja i neke bolne antibiotike, pa se opet ne zale). A tek kakvi su muskarci kad idu kod urologa za "onu stvar". biggrin.gif Znaci, pitas ko je sledeci na redu? Svi cute. biggrin.gif Pitas nekog direktno, on kaze neka ja cu posle njega. biggrin.gif Jedino kod urologa im ne smeta sto cekaju. biggrin.gif Svi bi hteli da su poslednji. laugh.gif

Edited by tiger, 27 July 2007 - 22:39.


#79 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 27 July 2007 - 20:48

QUOTE(tiger @ 27 Jul 2007, 19:07) <{POST_SNAPBACK}>
Mozda ce ovo nekom biti zanimljivo. smile.gif
...
insajderski simpatichno thumbsup.gif

#80 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 27 July 2007 - 21:00

narocito ovo:

QUOTE(tiger @ 27 Jul 2007, 19:07) <{POST_SNAPBACK}>
Nema gore stvari, nego da udjete i zateknete golo zensko kako je doktor pregleda... Samo ako je musko unutra, onda mozete da udjete.

biggrin.gif


kad sam vec ovde da dodam jos nesto. u srbiji je 'opste poznato' da se samo u srpskim domovima zdravlja i bolnicama ceka. zabluda! u nemackoj se uvek zakazuje termin, i opet mi se nijednom nije desilo da ne moram da cekam biggrin.gif
ako je hitan slucaj, ne mozes da hodas, da cekas itd., zovu se kola hitne pomoci ili slicno, ali to sve kosta i pitanje je da li ce osiguranje platiti za svaki nas hir...

Edited by nickie, 27 July 2007 - 21:01.


#81 loshmmee

loshmmee
  • Members
  • 1,037 posts

Posted 28 July 2007 - 02:13

QUOTE(tiger @ 27 Jul 2007, 19:07) <{POST_SNAPBACK}>
... Ako pusis na ulici, onda mozes da nastradas.


laugh.gif
Pojačan rizik dobijanja raka pluća usled izduvnih gasova?



QUOTE
Nema gore stvari, nego da udjete i zateknete golo zensko kako je doktor pregleda...


Posebno na ginekologiji. biggrin.gif Mislim, ne zbog prirode pregleda, nego ako ste muško.

Edited by loshmmee, 28 July 2007 - 02:17.


#82 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 28 July 2007 - 17:54

QUOTE
HVALA DO NEBA

Ovim putem želim da izrazim zahvalnost predivnom osoblju ZZZZ – Mikrobiologija na ljubaznosti, na obraćanju pažnje na pacijenta ipak nešto više nego na uginule pse kraj puta. Zahvaljujem se i na brzini prijema (na predavanje uzorka donetog od kuće čeka se samo sat-sat i po, a na pregled još i više). Rezultati stižu za rekordnih 4-5 dana. Posebno ističem majstorski urađen šalter: pacijenti moraju da se saginju u maniru "sluga sam pokorni" (sa sve izvijanjem glave u stranu), a na staklu koje jedino omogućava vizuelni kontakt stoji papir sa radnim vremenom. Genijalno je rešeno i prozivanje: uglavnom bez razglasa, a kad je s razglasom – tu je i maska na licu da olakša razumevanje izgovorenog. To posebno raduje starije osobe, a bogami i mlađe koje vole kad stariji stoje pripijeni uz sam (jedan jedini) šalter jer – oslobađaju ionako nepostojeća mesta za sedenje. Neizbežno treba podržati praksu nezatvaranja vrata prilikom direktnog uzimanja nekih uzoraka od pacijenta (nos, grlo, oko) – svi sve vide, sve je transparento.

Hvala i laborantkinji u OB koja je zamenila uzorke i zabavljala pacijente svojim maestralnim zapažanjem kako su se neke novodoseljene (a bogami i starosedelačke) nacije (obe vizuelno "drugačije") nakotile, sestri koja uvodi poznanike preko reda i koja je sa svima na ti, hvala lekarima što vam zbog trovanja hranom non-stop rade EKG (i naplate ga) i šalju vas oftalmologu ili endokrinologu... Spisak je podugačak i ne bih stigla svima da izrazim svoje neizmerno divljenje i zahvalnost jer to zaista zaslužuju.
Ko drukčije kaže – kleveće i laže. I sigurno nikad nije koristio njihove usluge.

Hvala im do neba. Vidi se da smo nebeski narod, iako se lečimo na zemlji.

Edited by FranziskaKafka, 28 July 2007 - 17:56.


#83 garcia

garcia
  • Members
  • 231 posts

Posted 28 July 2007 - 17:59

@FranziskaKafka:
bravo!

@tiger:
šta si ti u bolnici? šef protokola?

"ovo će da ga uvredi," "ovo mu neće biti milo"... ko da se srećem sa krunisanom glavom a ne sa službenikom plaćenim da me leči. džiz ph34r.gif

#84 greeneyes

greeneyes
  • Members
  • 1,109 posts

Posted 28 July 2007 - 18:26

QUOTE
"Posebno ističem majstorski urađen šalter: pacijenti moraju da se saginju u maniru "sluga sam pokorni" (sa sve izvijanjem glave u stranu), a na staklu koje jedino omogućava vizuelni kontakt stoji papir sa radnim vremenom."

Srbija se saginjati nece, a Srbi i ostali gradjani se moraju istrenirati da se klanjaju ispred njegovog velicanstva Saltera. On je izvor hleba i za na hleba za mnoge lenje i nesposobne, ali podobne. dry.gif

#85 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 28 July 2007 - 19:40

@FranziskaKafka, jel taj ZZZZ koga pominjes, u stvari GZZZ u 29. novembra? rolleyes.gif

EDIT: Ok, nasao sam nesto. ZZZZ bi trebalo da je Zavod za zdravstvenu zastitu studenata?

Kako sam radeci u zdravstvu radio i sa osobama obolelim od HIVa, hepatitisa B, C i ko zna sve cega, i kako nema uvek rukavica, nego ponekad moras sve raditi golim rukama (KATASTROFA, ali ovo je druga tema)... Iako sam prao ruke ko manijak, opet sam resio da se posle 6 meseci proverim i odem prosle jeseni na Infektivnu kliniku u BGu. I pitam jednu salterusu: "Dobar dan. Gde je laboratorija?" Ona se tako izdrala na mene kao da sam je pitao koje su joj boje gacice ili koji broj brushaltera nosi. laugh.gif

I ja je onda pitao gde je glavna sestra da je prijavim. A ona me molila da je ne prijavim. I posto sam insistirao ona mi rekla gde je.

Otisao tamo. Kad nema nikog. Cekao jedno 15-tak min. i kako se nije pojavila, a ja zurio, nisam je prijavio. Imala je srece. smile.gif

Inace, za ove u laboratoriji nemam zamerke, kao ni za lekare (bio sam 2 puta svaki put kod drugog infektologa). Sasvim su ok. E sad, sto se ceka iako dodjes relativno ranije, to je drugi problem.

I na srecu, nalazi su bili negativni. smile.gif

Mada, licno mislim da ako je u stalnom radnom odnosu, ne bi mogla nesto ekstra da nagrabusi. Tako ti je to u drzavnoj sluzbi. Onaj ko je u stalnom radnom odnosu mora bas zesce da zgresi ili da napravi nekoliko manjih gluposti, da bi bio kaznjen, a kamoli isteran. Ovi "ugovorci" na odredjeno, oni se mnogo paze, bas zato sto i sitnica moze da ih izbaci napolje (tj. da im ne produze ugovor). Ne kasne, rade ko konji, ljubazniji su... Samo da niko nema zamerku na njih. A cim dobiju za stalno, ako u novije vreme uopste i dobiju (tek posle nekoliko godina, a neki ni tad) e onda se i oni promene. Pocnu i da kasne, zabusavaju, maltretiraju ugovorce...

Edited by tiger, 28 July 2007 - 20:06.


#86 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 28 July 2007 - 20:24

Hehe, hvala. Ali to je samo surova stvarnost.
ZZZZ je Zavod za zastitu zdravlja, tj. ime je sad vec i promenjeno, ali je tabla stara... sad.gif I uopste nije u Beogradu, al' opet kao da je u bilo kom mestu u Srbijici...
Doduse, sve zavisi i od samog lekara, sestre itd. Valjda smo svi za njih u startu stoka, al' kad slucajno saznaju da ste npr. profesor, arhitekta itd. (a pogotovo lekar biggrin.gif), onda tretman obicno biva drugaciji.

#87 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 28 July 2007 - 20:38

Nisam primetio da visokoobrazovani imaju neku preteranu prednost, izuzev mozda lekari. Ali ne vole bas ni lekare. Dace im preko reda da budu pregledani i sl. Ali primetio sam da ih bas ne vole zdr. radnici, jer oni skoro sve znaju sta se desava, i ne mozes da im cutis. I onda pitaju i zahtevaju odgovore na sva moguca pitanja. Kad se to poveze sa nasim lekarima, koji opet ne znam zbog cega, ne vole pacijentima mnogo da pricaju sta se desava, onda je jasno zasto bas ne vole lekare kao pacijente.

Medicinske sestre vole druge sestre kao pacijente, i vaspitacice (njih posebno cene i uvek im mnogo ugadjaju (bilo da imaju srednju ili visu skolu) - vaspitacice se takodje skoluju u medicinskim skolama - postoji smer medicinska sestra - vaspitac).

Laborante, fizoterapeute, farmaceute i ostale medicinare, neke vole, neke ne vole. Zato sto neke smatraju da su oni lencuge, povlasceniji, da ih zezaju i sabotiraju u poslu. Ima ustanova gde laboranti znaju npr. da uvaljuju koske ili fizioterapeuti da zabusavaju i ne rade svoj posao pa onda sestre rade i njihov posao. Sestre su posebno osetljive na cinjenicu da su one te koje moraju UVEK da prilagodjavaju svima, i laborantima, i farmaceutima, i rendgen tehnicarima, i fizoterapuetima. Niko se ne prilagodjava njima. A i one zbog prirode posla, ne mogu da im uvale neku kosku. A njima svako drugi moze.

Znaci, sve zavisi kakvi su unutrasnji odnosi izmedju ovih grupa u odredjenoj zdravstvenoj ustanovi. Najvaznije da li su korektni sto se tice posla? Ako jesu onda ce biti sve u redu. Mada, bitno je malo i da li se druze medjusobno? I ako da, koliko se druze medjusobno?

Ono sto sam takodje primetio je da ima jako puno visokoobrazovanih nekulturnih ljudi (nemedicinskih profesija). Tako drskih i bezobraznih i to ono u startu. Bez ikakvog razloga.

Jasno mi je i nisam uzimao za zlo kad je neki nekvalifikovani pacijent nekulturan i nevaspitan, ali visokoobrazovan? blink.gif

Da ne veruje covek...

Zdr. radnici uglavnom vole da jure neka "egzoticna zanimanja" koja ce im mozda zatrebati, ili im vec trebaju... Npr. profesora da upise dete u skolu, advokata, majstora da im popravi nesto... Ali samo ako im trebas. Ako im ne trebas, ne vredi ti puno ni ako si profesor. Isto ce se ponasati prema tebi kao i da si neki obican worker.

Mada, ne juri svako kontakte te vrste. Vecinu boli uvo.

Edited by tiger, 28 July 2007 - 21:24.


#88 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 28 July 2007 - 20:49

Pa rekoh da tretman OBICNO bude drugaciji. smile.gif
Da, da, a pogotovo ako si im "potreban". biggrin.gif Mada umeju da budu fini, cak i da caskaju, pa makar da im ne trebas...
Sve zavisi.
Al' kad cujem da su i sa starijim ljudima na ti, ili kad sestre nepokretnom pacijentu nece da donesu "gusku" ili "lopatu", i jos se svadjaju kao da pacijent namerno hoce da obavi nuzdu... smuci mi se. Kao i u svim zanimanjima: ne umes, ne volis, tesko ti je, smara te, moras a ne bi, mala ti plata, bolesno ti dete pa mislis samo na to itd.? - nadji drugo/bolje, ima ko bi to isto radio i "pevao" (mozda cak i za manje pare).

Edited by FranziskaKafka, 28 July 2007 - 20:52.


#89 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 28 July 2007 - 20:53

Ovo je velika istina. Ima ih koje bi stvarno radile i bolje i za duplo manje pare, a ne mogu da dodju do posla.

Moracu jednom da nadjem vremena da napisem nesto kako izgleda selekcija kadrova kako prilikom upisa u skolu, kako prilikom zaposljavanja. I kakvo je prosecno obrazovanje jedne medicinske sestre. Cemu te uce u skoli? A cemu na praksi, staziranju, poslu?

Edited by tiger, 28 July 2007 - 20:56.


#90 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 28 July 2007 - 21:26

Eh, cula sam juce nesto o "selekciji" pre upisa u srednju medEcinsku, kao i pre upisa na dalje skolovanje. Smejurija. sad.gif

Kao sto je i smejurija sto nema tzv. provere sklonosti. Npr. ne znam da li je ista promenjeno na Filozofskom (cisto sumnjam), ali psihologiju je mogao da upise ko hoce. A upravo su tu vrlo "klimavi" motivi, odn. nije uvek jasno zasto se studira psihologija: zato sto ti je samo zanimljivo, zato sto zaista zelis da pomognes drugima, zato sto nesvesno trazis resenje za svoje probleme... I onda mnogi sa sumnjivim motivima i zavrse faks, i pocnu da rade...

Na praksi, staziranju, pa i samom fakultetu mnogi ne nauce mnogo (generalno; npr. secam se izjave jedne devojke koja je posle zavrsenog francuskog jezika (a uci ga od osnovne, nije, dakle, u pitanju neki turski itd. s kojim se susrece prvi put) glasno pitala da li sad SME da tvrdi da zna francuski (a da ne pricam da li sme da se usudi da prevede nesto "ozbiljnije"))... Sve je to ovde svedeno na "pretrcavanje" i "zadovoljavanje forme".

Osim toga, jako je bitno i ko radi na salteru, tj. sa pacijentima koji cekaju, bolesni su i nervozni. Salter i u zdravstvu "zaradite" verovatno po kazni, tako da u startu ima "varnica"...

Edited by FranziskaKafka, 28 July 2007 - 21:38.