Jump to content


Photo

Dokle će lekari biti nedodirljivi?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
113 replies to this topic

#16 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 05 November 2006 - 01:14

QUOTE(semele @ 4 Nov 2006, 10:14)
prolaznost do specijaliste je laka, vreme cekanja nije preterano itd.

Srećom po tebe da u takvoj divnoj atmosferi nisi imala hipergalopirajući tumor, ufff.

#17 Isis

Isis
  • Members
  • 513 posts

Posted 05 November 2006 - 01:45

mislim da semele, ako se ne varam, uporedjuje zdravstvo u srbiji sa NHS- om u UK, gde zaista vreme cekanja na specijalisticki pregled jeste duze nego u srbiji.

ne branim zdravstvo u srbiji (niti ga napadam), samo da pojasnim na sta se mislilo...

#18 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 05 November 2006 - 01:54

QUOTE(Isis @ 5 Nov 2006, 01:45)
  uporedjuje zdravstvo u srbiji sa NHS- om u UK, gde zaista vreme cekanja na

U kom se kvadrantu koordinatnog sistema Sveta, Istorije i Politike nalazi Srbija, u kom UK, koliko se te tačke približavaju, koja im je blizina, otkud poredjenje?

#19 Isis

Isis
  • Members
  • 513 posts

Posted 05 November 2006 - 19:01

QUOTE(John Finn's Wife @ 5 Nov 2006, 00:54)
U kom se kvadrantu koordinatnog sistema Sveta, Istorije i Politike nalazi Srbija, u kom UK, koliko se te tačke približavaju, koja im je blizina, otkud poredjenje?


kada bi u UK cekala 9 meseci da vidis (znaci, samo vidis) specijalistu, onda na cinjenicu da u Srbiji kod nekih specijalista mozes da odes direktno znaci da je prohodnost do specijaliste dobra.

poredjenje otuda sto je zdravo s vremena na vreme porediti sebe sa drugima, dodje kao reality check.

#20 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 05 November 2006 - 20:11

QUOTE(Isis @ 5 Nov 2006, 19:01)
kada bi u UK cekala 9 meseci da vidis (znaci, samo vidis) specijalistu, onda na cinjenicu da u Srbiji kod nekih specijalista mozes da odes direktno znaci da je prohodnost do specijaliste dobra.

poredjenje otuda sto je zdravo s vremena na vreme porediti sebe sa drugima, dodje kao reality check.

Hm, ne znam jel svaki reality check ima smisao....evo sad ja sebe recimo poredim sa Havijerom Solanom, npr. šta dobijam pri tome?

UK, okej. Negde mi se čini da su platežne mogućnosti državljana UK bolje, lista prioriteta verovatno nije pravljena po principima baba i stričeva, privatni/državni sistem regulisan prilično strukturirano u odnosu na Srbiju jer je odavno ova podela jasno definisana, dok je ovde jedna smeša raznih vrsta odnosa.

Eto zato pitam otkud poredjenje. Ne bih se usudjivala da sebe poredim sa Teslom, kao što se ne bih usudila da poredim Srbiju sa Velikom Britanijom.
Razlog je vrlo jasan i meriću isključivo mernom jedinicom posledice : o meni niko ne uči, nemam svoj muzej, kult, spomenik, on čovek ima. Srbija je zemlja nedavno izašla iz ratova, u periodu najprimitivnijeg kapitaliozma, sasvim svežeg invertovanog društvenog poretka i sistema vrednosti, nerešenog socijalnog problema, konfuzija u skoro svakom društveno-političkom domenu. UK svakako jeste u zrelom dobu dok je Srbija tek na pragu adolescencije određenog kulturnog obrasca (bez ulaska u vrednovanje).

Da je problem loše zdravstvene zaštite tako izražen u UK, mislim da bi samosvest njenih građana a bogami i prilike u kojima se nalaze, učinili da se oštro pobune protiv toga, pa ipak, ja nemam informaciju o tome. Ako je pre dvadeset godina čaša mleka bila dovoljna, onda bi i ovo bilo daleko upadljivije kao problem građana UK, zar ne? A problem zdr.zaštite u Srbiji može se čak raslojiti na nekoliko nivoa, počevši od studija medicine, gde rade i kako rade lekari, čime su sve plaćeni, kako se stiže do njih, i kad se stigne - šta onda itd. itd. A mogućnost protesta bilo koje vrste svedena na minimum u osnovi vrlo jasno objašnjenog naučenom bespomoćnošću građana, da ne idem dalje.

edit.slova

Edited by John Finn's Wife, 05 November 2006 - 20:15.


#21 Miss Moneypenny

Miss Moneypenny
  • Members
  • 344 posts

Posted 05 November 2006 - 20:25

QUOTE(Isis @ 5 Nov 2006, 19:01)
kada bi u UK cekala 9 meseci da vidis (znaci, samo vidis) specijalistu, onda na cinjenicu da u Srbiji kod nekih specijalista mozes da odes direktno znaci da je prohodnost do specijaliste dobra.

poredjenje otuda sto je zdravo s vremena na vreme porediti sebe sa drugima, dodje kao reality check.

Kada bi u Nemackoj mogao (-la?) da odes direktno do gotovo svakog specijaliste, kod vecine relativno brzo dobijes termin i da uglavnom ne moras da sedis vise desetina minuta/satima u cekaonici tog dana kada imas zakazano, to bi valjda znacilo da je sve relativno.

Ali i meni se (kao i JFW, ako sam dobro shvatila) cini da u kontekstu u kome je ova tema postavljena nema mnogo smisla porediti Ujedinjeno Kraljevstvo i Srbiju.

#22 dragance

dragance
  • Members
  • 3,047 posts

Posted 05 November 2006 - 20:32

QUOTE(Celt @ 4 Nov 2006, 13:15)
na Novom Zelandu check-up poziv stize na svakih sest meseci


Nema to mnogo veze sa ovom temom. Tu se radi o programu preventive i ranom otkrivanju raka dojke. I pregledi su besplatni - tacno.

Ali da je ostatak dobar, nije - ne cvetaju ruze na NZ, narocito ne u zdravstvu. Mada, u poredjenju sa Srbijom, to je ko nebo i zemlja.

#23 dragance

dragance
  • Members
  • 3,047 posts

Posted 05 November 2006 - 20:39

Malo o zdravstvu u UK: ne znam danas, pretpostavljam da je isto kao i pre 5 godina, kada bi se recimo neki francuski turista u Engleskoj razboleo ili povredio, francuska osiguranja osposobe hitan avio-prevoz nazad u Francusku. Da napomenem da se to radi jos samo sa nerazvijenim zemljama i onima koje imaju los zdravstveni sistem. UK je jedina zemlja iz EU (tada, ne znam sta danas primenjuju za Poljsku) koja je u toj grupi.

Cak i sam NHS salje pacijente na operacije u Francusku, dodje im jeftinije nego da ljudi cekaju godinama na najosnovnije hirurske zahvate. Svi koji idu kod "drzavnog lekara", se nacekaju, a kvalitet usluge je blago receno - uzasan.

Edited by dragance, 05 November 2006 - 20:39.


#24 Cartman

Cartman
  • Members
  • 343 posts

Posted 05 November 2006 - 20:41

Trenutno sam na odsluzenju vojnog roka u ambulanti koja spada u grupu onih koje pruzaju primarnu zdravstvenu zastitu i tamo radim na unosu podataka o radu lekara (broj pregleda, pruzene usluge i sl.)
Svaki lekar ima u proseku preko 35 pregleda dnevno (ponedeljkom i petkom je taj broj i do 50% veci) iz cega se jednostavnom racunicom dolazi do podatka da lekar pregleda 5-6 pacijenata na sat. U tih 10 minuta ulazi pregled pacijenta, postavljanje dijagnoze ,propisivanje terapije i jos brdo papirologije koja je i vise nego obimna.

Da li stvarno mislite da je moguce odraditi veci broj pregleda a da to ne utice na kvalitet rada?

Po meni mnogo veci problem je taj sto pojedini ljudi dolaze mesecno i do 15 puta kod lekara a da pritom ne pate od hronicnih bolesti. Takav "pacijent" kosta drzavu, otezava rad lekara i ,ono sto je najvaznije, "zauzima" mesto ljudima kojima je pomoc lekara stvarno potrebna. Dokle god nase zdravstvo bude organizovano kao sto je organizovano (i dalje smo po tom pitanju u komunizmu) bice ljudi koji ce visiti po cekaonicama i ljudi koji nece moci da dodju na red za pregled.

#25 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 05 November 2006 - 20:46

QUOTE(dragance @ 5 Nov 2006, 20:39)
Malo o zdravstvu u UK: ne znam danas, pretpostavljam da je isto kao i pre 5 godina, kada bi se recimo neki francuski turista u Engleskoj razboleo ili povredio, francuska osiguranja osposobe hitan avio-prevoz nazad u Francusku. Da napomenem da se to radi jos samo sa nerazvijenim zemljama i onima koje imaju los zdravstveni sistem. UK je jedina zemlja iz EU (tada, ne znam sta danas primenjuju za Poljsku) koja je u toj grupi.

Cak i sam NHS salje pacijente na operacije u Francusku, dodje im jeftinije nego da ljudi cekaju godinama na najosnovnije hirurske zahvate. Svi koji idu kod "drzavnog lekara", se nacekaju, a kvalitet usluge je blago receno - uzasan.

Moguće. Ali ako sagledavaš u kontekstu, a to je neophodno, i dalje mislim da se porede babe i žabe, ako je već načeta tema Serbija sproću Jukej.

#26 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 05 November 2006 - 20:48

a kod nas je postalo "moda" da ljudi idu na hitnu pomoc za svakakvu glupost, jer im se ne ceka u cekaonici kod lijecnika opce prakse. I onda vam se recimo desi da ulazite u cekaonicu hitne i sjedite tamo skupa s ekipom koja je dosla zbog temperature i gripe ph34r.gif

#27 dragance

dragance
  • Members
  • 3,047 posts

Posted 05 November 2006 - 20:53

QUOTE(John Finn's Wife @ 5 Nov 2006, 19:46)
Moguće. Ali ako sagledavaš u kontekstu, a to je neophodno, i dalje mislim da se porede babe i žabe, ako je već načeta tema Serbija sproću Jukej.


Totalno si u pravu. Ali i dalje mislim da lekari u Domu zdravlja u BG, tj. GP u UK rade u slicnim uslovima i da se kvalitet njihovih usluga ne razlikuje.

Ne znam sta je sa ostatkom Srbije.

E sad, sto oni barem imaju zdravstveno kao NHS koje i pored toga sto su u govnima ipak mogu da plate boravak u opremljenim bolnicama sa strucnim lekarima je druga tema.

#28 Cruella De Ville

Cruella De Ville
  • Members
  • 1,490 posts

Posted 05 November 2006 - 20:53

QUOTE(John Finn's Wife @ 5 Nov 2006, 02:14)
Srećom po tebe da u takvoj divnoj atmosferi nisi imala  hipergalopirajući tumor, ufff.

ah, draga, pa takve pacijente ne primaju , jer ne mogu da im pomognu... ako nisi znala, sad znas.

QUOTE(Cro-boy @ 5 Nov 2006, 21:48)
a kod nas je postalo "moda" da ljudi idu na hitnu pomoc za svakakvu glupost, jer im se ne ceka u cekaonici kod lijecnika opce prakse. I onda vam se recimo desi da ulazite u cekaonicu hitne i sjedite tamo skupa s ekipom koja je dosla zbog temperature i gripe  ph34r.gif

ja imam (ne)posrednog iskustva samo s beogradskim UC-om. fakat je da su tamo najpreduzimljiviji i najvredniji. istina je da ljudi za svaku tegobicu idu kod njih, a moze biti da je razlog upravo taj sto je samo u urgentnom moguce sve obaviti.

edit: glede primarne zdravstvene zastite poznatije u narodu pod firmom `dom zdravlja`, samo ih treba malo ispostrojavati i odmah je sve u redu, naprasno pocnu da rade kako treba. ja, zahvaljujuci samo jednom, hm, da kazem dramskom istupu, dan-danas, mada jaaaaaaaaaako retko tamo idem, imam adekvatan tretman. zalosno je, ali je tako ph34r.gif

Edited by Cruella De Ville, 05 November 2006 - 20:56.


#29 dragance

dragance
  • Members
  • 3,047 posts

Posted 05 November 2006 - 20:55

Toliko su vredni i preduzimljivi da se u slucaju smrti pacijenta, pobrinu za pogrebne usluge i pre nego sto je pokojnikova familija obavestena. dry.gif

#30 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 05 November 2006 - 20:57

QUOTE(Cartman @ 5 Nov 2006, 20:41)
Da li stvarno mislite da je moguce odraditi veci broj pregleda a da to ne utice na kvalitet  rada?


To se rešava na drugi način. Nedavno je smanjen broj zapslenih u zdr. ustanovama, a elem i lekarima se određuje koliko će pacijenata voditi pod svojim imenom, ne određuje se to tek tako paušalno.

QUOTE
Po meni mnogo veci problem je taj sto pojedini ljudi dolaze mesecno i do 15 puta kod lekara a da pritom ne pate od hronicnih bolesti. Takav "pacijent" kosta drzavu, otezava rad lekara i ,ono sto je najvaznije, "zauzima" mesto ljudima kojima je pomoc lekara stvarno potrebna.


E vidi ovako, hmh, teško baš nailazim na ljude koji ne pate od hroničnih bolesti a baš da toliko vise, hipohondara verujem ima manje od 1%, a i mislim da odrednice ko je bolestan ko ne - treba da da lekar.