Jump to content


Photo
- - - - -

Master disaster


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
636 replies to this topic

#1 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 20 October 2006 - 12:55

Da li neko zna šta sad ovo znači?
(Politika online , 20.oktobar)

QUOTE
Одлука Конференције универзитета Србије

Дипломирани постају „магистри”
Некадашње основне студије по обиму градива и трајању истоветне садашњим мастер школовању, па се звање „дипломирани” изједначава са звањем „мастер” 
– Ректорски савет Конференције универзитета Србије на јучерашњем састанку донео је одлуку да се дипломе основних студија завршених по ранијим прописима изједначавају с дипломама нових, мастер студија. Ова одлука односи се на све оне који су завршили државне, али и приватне факултете по старом закону – изјавио је јуче за наш лист Срећко Шекељић из Савеза студената Београд.

Он је појаснио да ће се ово односити и на оне који тек треба да дипломирају, под условом да су уписали факултет до школске 2004/05. године, јер је прошле године усвојен нови Закон о високом образовању.

На наше питање да ли ову одлуку треба да потврди и Министарство просвете, он је одговорио да „овај пропис нико више не треба да ратификује”.

Ову одлуку нам је потврдио и проректор Београдског универзитета др Александар Липковски.

По речима Шекељића, када ова одлука заживи, то ће значити да сви они који су на домаћим универзитетима стекли звање „дипломирани”, могу поднети захтев матичним факултетима како би се њихова стара диплома поништила и како би аутоматски стекли звање мастера. Ова одлука се односи на све дипломце четворогодишњих, петогодишњих и шестогодишњих студија.

Овим је прихваћен захтев студената проректора Универзитета у Београду, Универзитета у Крагујевцу и Универзитета уметности. Они су се залагали да се досадашње звање „дипломирани” изједначи са звањем мастер по новом систему школовања.

Према речима академаца, радно оптерећење на пређашњим основним студијама било је далеко веће од оптерећења на новим студијама првог степена (бачелор) и више одговара петогодишњим мастер студијама. Они су истицали и да су према годинама трајања старе основне студије ближе новим мастер (пет) него бачелор (три године) студијама.

Наиме, уз, углавном, четворогодишње слушање наставе, досадашњи систем студирања је предвиђао и једногодишњи апсолвентски стаж, па су основне студије, за већину студената углавном трајале минимум пет година. То време је, по старом систему, било довољно за 11 одсто студената да дипломирају, а 19 одсто студентске популације завршавало је студије чак осам година пошто су уписали факултет.

Иначе, у Хрватској су законом изједначени стари дипломци са новим мастерима.
Ј. Стевановић


Pre desetak dana od univerzitetske profesorke čula sam drugačije.
Dakle, šta god da si radio i kad god da si studirao, sleduje te isto: još jedna godina predavanja i vežbi + 1000 evra.

Ima li nekoga ko je krenuo ovog meseca (oktobra 2006) trnovitim putem sticanja titule Mastera svojih nauka, ako jeste, molim lepo neka podeli svoje iskustvo ovde.


edit: evo i linka

Edited by John Finn's Wife, 20 October 2006 - 13:01.


#2 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 20 October 2006 - 13:02

a sta se desava s postojecim magistrima i onima koji su jos na tom putu? pojeo vuk magare ili? unsure.gif

EDIT: cestitke na prvom topiku wink.gif

Edited by Cro-boy, 20 October 2006 - 13:04.


#3 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 20 October 2006 - 13:07

QUOTE(John Finn's Wife @ 20 Oct 2006, 13:55)
Dakle, šta god da si radio i kad god da si studirao, sleduje te isto: još jedna godina predavanja i vežbi + 1000 evra.

Kako bre to blink.gif zvuci nevidjeno blesavo.

Nego kad smo vec kod ovoga, sta biva sa onima koji su zavrsili tzv magistarske studije na stari fazon (znaci ono sto je izmedju diplomiranog i doktora)? Prepostavljam naci cica-macu, nezno je uhvatiti za rep, i zavezati masnicu sa istom diplomicom, ali ipak da pitam.

#4 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 20 October 2006 - 13:08

aaa pa ja nisam uzeo sa faxa ni onu drljavu diplomu u plavoj tubi sve sa grbom sr srbije, do sada mi bile dovolje i potvrde da sam diplomirao a ne bi me cudilo da ako su informacije uz uvodnog posta tacne da ce administracije svih fakulteta okinuti negu gadnu cenu za taksu koja se placa da bi se preregistrovala diploma

o ceni plocica na vratima koje ce morati da se menjaju kod mene na vratima ofisa da i ne pricam tongue.gif

#5 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 20 October 2006 - 13:09

QUOTE(amelija @ 20 Oct 2006, 14:07)
Nego kad smo vec kod ovoga, sta biva sa onima koji su zavrsili tzv magistarske studije na stari fazon (znaci ono sto je izmedju diplomiranog i doktora)? Prepostavljam naci cica-macu, nezno je uhvatiti za rep, i zavezati masnicu sa istom diplomicom, ali ipak da pitam.


Pa eto, moci ces se kurchit da si studirala jos 1 ili 2 godine vise da bi dobila isti "akademski cin". dry.gif

#6 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 20 October 2006 - 13:10

QUOTE(amelija @ 20 Oct 2006, 22:07)
sta biva sa onima koji su zavrsili tzv magistarske studije na stari fazon

Pa, prosto, automatski dobijaju doktorate. biggrin.gif

#7 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 20 October 2006 - 13:11

QUOTE(Pontijak @ 20 Oct 2006, 14:08)
o ceni plocica na vratima koje ce morati da se menjaju kod mene na vratima ofisa da i ne pricam  tongue.gif


laugh.gif

ili one plocice na kucnim vratima.

pa zamisli samo situaciju kad ti zazvoni telefon... "dobar dan, da li je to stan inzinjera Milica?"... "magistra Milica, MAGISTRA..." tongue.gif

#8 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 20 October 2006 - 13:14

QUOTE(amelija @ 20 Oct 2006, 13:07)
Kako bre to  blink.gif  zvuci nevidjeno blesavo.

Nego kad smo vec kod ovoga, sta biva sa onima koji su zavrsili tzv magistarske studije na stari fazon (znaci ono sto je izmedju diplomiranog i doktora)? Prepostavljam naci cica-macu, nezno je uhvatiti za rep, i zavezati masnicu sa istom diplomicom, ali ipak da pitam.


Eh da malo da razjasnim, dakle: NE MORAŠ ti na Master, ali ako želiš, onda je tako, bar na Filozofskom , tamo sam pitala.
Odgovor na tvoje pitanje je tek enigma vredna za upitati Velikog kosookog Učitelja, jer se temelji na razumevanju metafizike + poznavanju činjenica šta se dešava u katakombama planaternih tajnih transakcija kojima barataju slobodni zidari.

QUOTE(Cro-boy @ 20 Oct 2006, 13:02)
EDIT: cestitke na prvom topiku  wink.gif

nije wink.gif

#9 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 20 October 2006 - 13:15

QUOTE(Cro-boy @ 20 Oct 2006, 14:11)
laugh.gif

ili one plocice na kucnim vratima.

pa zamisli samo situaciju kad ti zazvoni telefon... "dobar dan, da li je to stan inzinjera Milica?"... "magistra Milica, MAGISTRA..."  tongue.gif


dorbo ste ovo primetili postovani Magistre Cro-boy laugh.gif

da uputimo peticiju upravi foruma da nam dozvoli da te nove titule stavimo i ispred nickova, sta mislis o ovoj inicjativi? laugh.gif

Edited by Pontijak, 20 October 2006 - 13:16.


#10 paculla

paculla
  • Members
  • 4,099 posts

Posted 20 October 2006 - 13:16

QUOTE(amelija @ 20 Oct 2006, 14:07)
Kako bre to  blink.gif  zvuci nevidjeno blesavo.

Nego kad smo vec kod ovoga, sta biva sa onima koji su zavrsili tzv magistarske studije na stari fazon (znaci ono sto je izmedju diplomiranog i doktora)? Prepostavljam naci cica-macu, nezno je uhvatiti za rep, i zavezati masnicu sa istom diplomicom, ali ipak da pitam.


bas tako!

na etf su zadrzali stare magistarske studije, koje su sad preudslov da doktoriras na etfu. dakle, master mozes da dobijes automatski a magistarske moras da radis u toku doktorskih studija. nisam bas 100% sigurna da sam ove vratolomije razumela, pa bi bilo lepo da neko to malo lepse objasni...

imam i ja jednu dilemu vezanu za nas koji smo u belom svetu (iliti u beloj evropi) i kojima su priznali da je nas dipl.-ing. ekvivalentan diplomi iz zemlje u kojoj zivimo (recimo: nemacka). moje nemacke kolege vec sad pisu za svoju diplomu sa osnovnih studija m.sc. ja se sve nesto snebivam da napisem taj m.sc. posto ne znam na osnovu cega sam ja sad master. ili mi etf direktno priznaje, ali onda moram da podnesem molbu, ili sam master po tome sto je svaki dipl.-ing. u nemackoj automatski master po novom zakonu o obrazovanju. da li neko ima iskustva sa ovim?

#11 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 20 October 2006 - 13:17

a sto onda meni uvalili naucni rad za mastera? huh.gif

#12 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 20 October 2006 - 13:18

QUOTE(Pontijak @ 20 Oct 2006, 13:08)
o ceni plocica na vratima koje ce morati da se menjaju kod mene na vratima ofisa da i ne pricam  tongue.gif

indid, jer dug je naziv (kosmičko sa - biće - pa još i ceo naziv mog nicka) a ako naplaćuju po slovu ....

heart.gif

#13 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 20 October 2006 - 13:19

QUOTE(Atreid @ 20 Oct 2006, 14:17)
a sto onda meni uvalili naucni rad za mastera?  huh.gif


Pa valjda zato što je u pitanju doktorat blink.gif

#14 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 20 October 2006 - 13:21

Onda bi bilo fer preispitati i diplome srednjih skola i one sa maturom. Mislim da su zasluzili barem jedno 'ing' ispred imena... Cas posla ima da dignemo obrazovnu strukturu zemlje na vrh Evrope.

#15 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 20 October 2006 - 13:21

ja mislim da u nemaclandiji sigurno vec sad oma mozes da kazes da si master

mada meni ono dipl-ing jebes ga nekako deluje mocnije biggrin.gif (znas ono, plocice na vratima, javljanje na telefon i tako slicne sitnice koje zivot znace tongue.gif )

za druge zemlje i zemljice nisam sigurna kako ide, ali mislim da je etf sigurno svugde ekvivalentan masteru jerbo traje 5 godina

@ JFW: za filozofski vec ne bih smela nista da tvrdim

znam da su npr u nemcolandiji terali ljude sa PMFa (matematika) jos 2 godine na taj novi master jer im diploma nije ekvivalentna nemackoj posto traje samo 4 godine

tako da najverovatnije zavisi od fakulteta do fakulteta + od zemlje do zemlje