Jump to content


Photo

Pavlaka za kuvanje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
36 replies to this topic

#16 nezvanova

nezvanova
  • Members
  • 58 posts

Posted 11 October 2006 - 15:08

hm, pa nisam sigurna da si u pravu...u mom gradu jako, jako retko ima da se kupi slatka pavlaka, retko ko je i koristi za kuvanje, eventualno za slag (nekad je bilo na pijaci, ali u neuporedivo manjim kolicinama od milerama, tete totice nisu videle fajdu od trgovine tom egzotikom).
a ni sa maslinovim uljem nije mnogo drugacije (a ja sam inace iz Zrenjanina, nije bas tako mali grad u pitanju). doduse, soli i bibera imamo, od raznih proizvodjaca... dry.gif

Edited by nezvanova, 11 October 2006 - 15:09.


#17 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 11 October 2006 - 15:46

QUOTE(Teja @ 11 Oct 2006, 03:32)
Za tzv"braon" sosove propasiras malo one sastojke koje si kuvao (shargarepicu,
praziluka ili vec sta),a li ako nije gust onda "no frks" stavis malo nekog gustina.

Ali za svetle uglavom drmnem malo jako ladnog butera pa se zgusti..

Lep pozdrav
Teja


Ok, gustin je nista drugo nego skrob...........samo u kulinarstvu, za zgusnjavanje sosova se koristi baza, tzv roux...........50-50% buter-brasno..........umesto butera moze ulje.........kako ko voli.........

#18 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 11 October 2006 - 16:09

QUOTE(nezvanova @ 11 Oct 2006, 16:08)
hm, pa nisam sigurna da si u pravu...u mom gradu jako, jako retko ima da se kupi slatka pavlaka, retko ko je i koristi za kuvanje, eventualno za slag (nekad je bilo na pijaci, ali u neuporedivo manjim kolicinama od milerama, tete totice nisu videle fajdu od trgovine tom egzotikom).
a ni sa maslinovim uljem nije mnogo drugacije (a ja sam inace iz Zrenjanina, nije bas tako mali grad u pitanju). doduse, soli i bibera imamo, od raznih proizvodjaca... dry.gif

bice ovo troll da se kaci na "kako nas drugi vide" smile.gif ali cu da rizikujem warn
kad sam pre 10 godina dosla u Luxembourg kore za pitu i normalan, nas, srpski jogurt je bila teska egzotika. usta mi se osusila od objasnjavanja kako su "te kore zapravo testo ali tako tanko da je kao svila i providne, ali mogu da se filuju sirom i spanacem..." a "jogurt se zapravo pije iz case" slusali me i gledali cudno blink.gif
Sada mogu da biram i kore i jogurt - zasto? zato sto sam dolazila 10 puta kod sefa samoposluge i trazila "jogurt iz case", i tako i ja i jos 200 nasih zemljaka. Zakon trzista.

Tako sad lepo u prodavnicu pa "dobar dan - dobar dan, imate pavlaku, nemate? pa kad cete da dobijete?" i posle 100x mora da radi smile.gif
a onda ko zec iz vica sa kolacem od sargarepe kazete "sto ja to ne volEm!" biggrin.gif

#19 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 October 2006 - 16:13

Samo, Srbija je to. Moras da trazis pavlaku na cirilici.

#20 Skadi

Skadi
  • Members
  • 1,557 posts

Posted 11 October 2006 - 16:23

U svakoj samoposluzi ima da se kupi slatka pavlaka za šlag, Imlekovo pakovanje od 1/4 litre. U Maxiju, Veru, Merkatoru i ostalim supermarketima, može da se kupi pavlaka i od drugih proizvođača, a ima i nekoliko vrsta pavlake za kuvanje i na biljnoj bazi. I nije samo u Beogradu, ako može da se nađe u Brusu, valjda može svuda... Mislim, kada čovek za početak zna šta traži. Dalje, ima na većim pijacama po Beogradu u domaćem izdanju, za pijace Vanbeograda ne znam, ali bi mi bilo teško da poverujem da po Vojvodini nema.

Da ne trolujem, evo i jednog recepta.

Meso se proprži (belo meso ili svinjetina isečena tanko), odvojeno se proprži razno povrće na kriške (luk, paprika, tikvice, patlidžan, šargarepa, pečurke) i preko svega se sune pavlaka, doda se so, biber i velika kašika ajvara. Meso se vrati u papazjaniju i sve se još malo krčka.

Inače ide uz bilo koje meso, kada se sipa u tiganj, pa pavlaka pokupi sve sokove od mesa - odmah se dobije sos sa aromom. Odličan sos se dobije kada se u pavlaku usutu u tiganj odmah posle prženja mesa ubaci zeleni biber, pa sve prokrčka dok biber ne omekša. Posle sve zajedno u blender, pa ko preživi pričaće wink.gif

Ovde govorim o prženju mesa sa minimumom ulja (1 kašičica) a ne o šniclama udavljenim u zejtinu wink.gif

#21 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 11 October 2006 - 17:57

QUOTE(nezvanova @ 11 Oct 2006, 16:08)
hm, pa nisam sigurna da si u pravu...u mom gradu jako, jako retko ima da se kupi slatka pavlaka, retko ko je i koristi za kuvanje, eventualno za slag (nekad je bilo na pijaci, ali u neuporedivo manjim kolicinama od milerama, tete totice nisu videle fajdu od trgovine tom egzotikom).
a ni sa maslinovim uljem nije mnogo drugacije (a ja sam inace iz Zrenjanina, nije bas tako mali grad u pitanju). doduse, soli i bibera imamo, od raznih proizvodjaca... dry.gif


To je bre to!!! Totice znaju sta je prava stvar..
creme fraiche,mileram,kisela pavlaka ,jedno te isto..

A jos ako ima 40% masnoce kao izvorni francuski onda ne treba ni da
kuvas. Jedes ga onako wink.gif

Lep pozdrav
Teja

#22 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 October 2006 - 17:59

Mileram je banovan, koliko mi je poznato. sad.gif

#23 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 11 October 2006 - 18:01

QUOTE(Skadi @ 11 Oct 2006, 17:23)
Inače ide uz bilo koje meso, kada se sipa u tiganj, pa pavlaka pokupi sve sokove od mesa - odmah se dobije sos sa aromom. Odličan sos se dobije kada se u pavlaku usutu u tiganj odmah posle prženja mesa ubaci zeleni biber, pa sve prokrčka dok biber ne omekša. Posle sve zajedno u blender, pa ko preživi pričaće wink.gif

Ovde govorim o prženju mesa sa minimumom ulja (1 kašičica) a ne o šniclama udavljenim u zejtinu wink.gif


Bas tako Skadi!

Ja pravim po istom sistemu i sos uz ribu tako sto u tiganj gde sam przila ribu
stavim malo lukca,belog vina i pavlaku (uz neke finije ribe) estragon
kao zacin ali uz one "prostije" i mirodjiju na primer.

Lep pozdrav
Teja

#24 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 October 2006 - 18:04

Teja, al' ti pricas o kiseloj, a pokretac topika misli na slatku pavlaku... nevidjena zabuna.

#25 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 11 October 2006 - 18:32

QUOTE(Indy @ 11 Oct 2006, 19:04)
Teja, al' ti pricas o kiseloj, a pokretac topika misli na slatku pavlaku... nevidjena zabuna.


Nije zabuna,nako u principu!

Ja uglavnom ove "sve stvari radim" sa slatkom, ali u principu moze i kisela,
narocito francuski creme fraiche sa 40% masnoce.

Ovde ljude zbunjuje izraz" pavlaka za kuvanje"!


BTW , a kakva su tvoja iskustva sa pavlakama?
Sigurna sam da dobro kuvas wink.gif

Lep pozdrav
Teja

Edited by Teja, 11 October 2006 - 18:33.


#26 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 11 October 2006 - 20:07

"Pavlaka za kuvanje" jeste pogresan termin, ja sam radio kao profesionalni kuvar i nikada nisam cuo za taj izraz, slatka ili kisela pavlaka da, obe su za kuvanje........

#27 Sombra

Sombra
  • Members
  • 48 posts

Posted 11 October 2006 - 23:57

Evo mog omiljenog recepta sa slatkom pavlakom:

Belo pilece meso se isecka i isprzi na malo ulja, paralelno se skuvaju njoke i svez brokoli. Zatim se u meso doda slatka pavlaka, ispasiran brokoli, so i biber i vrati na vatru da baci kljuc. Sos je gotov, dodati njoke i to je to. Brzo, zdravo i vrlo ukusno.

#28 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 12 October 2006 - 01:57

...

>> ... Oduvek me je mučilo pitanje zašto se na našim prostorima ... <<

Nema potrebe da te muci, - jednostavno, to je pitanje civilizacijskog napretka i tehnologije.
Navika.

A. Proizvodnja "belog sira". Tradicionalno, uobicajeno kod nas.
(U Evropi samo za proizvodnju skupih "masnih" sireva).
100% punomasno mleko
-> [Proces proizvodnje sira]
.......... sir (48,5%)
.......... mlecna surutka (48,5%)
.......... gubici (4%)

B. Proizvodnja putera.
100% punomasno mleko
-> [Proces separacije]
................... mleko posno (65%)
................... mileram tecni (34,5%)
-> [Proces proizvodnje putera]
..................................... puter (30,04%)
..................................... mlacenica (4,35%)
......... ukupni gubici (0,61%)

C. Proizvodnja "shvapskog sira".
100% punomasno mleko
-> [Proces separacije]
................... mleko posno (60,54%)
................... mileram tecni (38,62%)
-> [Proces proizvodnje sira]
.................................. sir posan (20,66%)
.................................. surutka od sira (38,06%)
.......... ukupni gubici (2,66%)

/ Obratiti paznju na % gubitaka! Na nekoliko miliona litara - to su znacajne brojke /

Kod nas, tradicionalno, stocarstvo je bilo ekstenzivno, tj. na ogromnoj povrsini si gajio onoliko stoke koliko je bilo ispase, vode, ljudi, i trzista za osnovne proizvode: sir (punomasni, tvrdi), kajmak, i tek ponegde maslo.
Surutka i mlacenica iz kojih se mogla dobiti poveca kolicina i sira, putera, i druguh proizvoda - ili je isla za ishranu stoke, ili je bila koriscena u "lokalu". Mnogi od tih stocarskih proizvoda su otisli u zaborav.
Opet, s druge strane, - treba zamisliti kako izgleda muzha 2-3.000 ovaca u planini, kada je u baciji samo 20-30 ljudi i desetak cuvara. Ili, kako tek izgleda kad na prolece, tih vise hiljada ovaca pocnu istovremeno, u 3-5 dana da se jagnje.
A moze i sneg da padne.

Ekstenzivno (stajsko stocarstvo ili kombinacija ispasa + staja) je nesto drugo. Smanjen je broj zivotinja, poboljsana rasa, kvalitet, prinos. To daje mogucnost da se planira, pruza mnogo siri izbor.
Otud i "mileram", puter, "shvapski sir", "zuti" sir - i ostale stvari.

Opet, postoje zemlje gde se ovce samo koriste u proizvodnji vune, mesa a ostalo (mleko) je stvar izbora specificnih farmi / farmera, mahom ne-domacih.

Kao proizvodi: mileram, "shvapski sir", kao i "zuti" - tj. sirevi koji moraju da "sazrevaju", pa i puter, kod nas su mahom bili vezani za Vojvodinu, ili za Sloveniju, Hrvatsku i one delove Bosne koji su bili pod Austrougarskom.

Od nekih nasih naprednijih proizvoda, u tehnoloskom smislu, (potpunog iskoriscenja mleka u proizvodnji) pre mnogo godina se proizvodio jedan bio-napitak od soka cvekle sa povecim sadrzajem surutke. Osvajao je neke nagrade na mnogim sajmovima, pa onda nekako nestao?
Mislim, - sta se sve moze napraviti od te surutke, i gde se sve moze upotrebiti - pa to je cudo.
Znaci, - tajna milerama je u napredim tenologijama i ... navikama potrosaca.

Btw, - slatka i kisela pravlaka nisu jedno isto. Kisela pavlaka je prosla proces fermentacije.
Slatka pavlaka ce bez emulgatora + stabilizatora i etc. - poceti da fermentira.
Uskisnuce.

...

#29 Ledolomac

Ledolomac
  • Members
  • 379 posts

Posted 12 October 2006 - 08:57

QUOTE(Sombra @ 12 Oct 2006, 00:57)
Evo mog omiljenog recepta sa slatkom pavlakom:

Belo pilece meso se isecka i isprzi na malo ulja, paralelno se skuvaju njoke i svez brokoli. Zatim se u meso doda slatka pavlaka, ispasiran brokoli, so i biber i vrati na vatru da baci kljuc. Sos je gotov, dodati njoke i to je to. Brzo, zdravo i vrlo ukusno.


Da ne bude ni malo zabune: to se može praviti sa onom slatkom pavlakom, onom Imlekovom od četvrt litra?

I ja sam navikao samo na mileram, ovo sa slatkom mi i izgleda - slatko, ne usuđujem se da eksperimentišem :)

#30 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 12 October 2006 - 09:44

QUOTE(Ledolomac @ 12 Oct 2006, 09:57)
Da ne bude ni malo zabune: to se može praviti sa onom slatkom pavlakom, onom Imlekovom od četvrt litra?

I ja sam navikao samo na mileram, ovo sa slatkom mi i izgleda - slatko, ne usuđujem se da eksperimentišem smile.gif


Ma samo izgleda tako slatko, eksperimentisi slobodno a mozes i malo
belog luka da stavis wink.gif

Lep pozdrav
Teja