Jump to content


Photo

Izgon iz USA


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
46 replies to this topic

#46 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 28 January 2007 - 01:20

QUOTE(Nelica @ 9 Oct 2006, 21:07)
Miran Tresko!  biggrin.gif
Nije mi namjera nikoga ubjedjivati, i sama sam postavila pitanje. Jos uvijek nismo iskristalizirali da li je dijete automatski drzavljanin ( i kakve to ima posljedice za roditelje ilegalce) ili nije.

Mozda ce se netko tko zna malo vise od tebe i mene javiti na ovu temu s nekim konstruktivnijim odgovorom.

Pitanje obično postavljaju oni koji NE ZNAJU nešto ili ništa o onome o čemu pitaju. Ti očigledno ne znaš, a kad ti neko pojasni, kreneš da ga ubedjuješ da nije tako.

Znači, ne vrediš da ti objašnjavam bilo šta.

#47 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 28 January 2007 - 21:59

QUOTE(besana_svetica @ 5 Oct 2006, 13:05)
Priča ide ovako....
Mlad bračni par odlazi u USA 1992/3  (bez useljeničkih papira već sa nekom poslovno/turističkom vizom)
....tamo im se za par meseci rodi dete, naravno dete je državljanin USA, oni rade
(ne pitajte me kako jer ne znam kako to tamo funkcionira) i žive normalno, on čak otvara neki obrt na svoje ime i plaća uredno porez, ona radi u prodavnicama i sve je ok. polagano podnose nekakve papire i uredno održavaju opstanak u USA.
...
Drama...
brak ulazi u krizu, sto kojekakvih problema, ne žive više zajedno, čak su potrošili svu ušteđevinu koju su sticali i mislim da su sad u dugovima...
Upravo dobivaju nekakvo (konačno) rješenje o deportaciji iz USA sa datumom (negdje početkom 11 meseca)

Što im savetovati ?
dete već ima 13 god i ne govori naš jezik, mogu li oni nekako isposlovati da ostanu u USA il bar da pokušaju u Kanadu ?
Zna li netko što bi im bilo najpametnije ?  sad.gif

Savet je da odu kod advokata koji se bavi tim pitanjima.Neke od stvari su dosta zbunjujuce kao sto je placanje poreza.Ako su placali porez znaci da su imali SSN sto opet znaci da su barem u jednom trenutku legalno radili u SAD.Dosta je neuobicajeno za evropske imigrante da dobiju deportaciju osim ako nisu prekrsili zakon osim ilegalnog boravka.Svaka odluka INS se moze osporiti na sudu i nije pravosnazna dok se zalbeni postupak ne resi.Imigracione sudije su jako popustljivi ako se radi o deci rodjenoj u SAD.U globalu americki zakoni su prilicno fleksibilni a sudije imaju dosta veliku slobodu u interpretaciji istih.Odluka jednog sudije moze da ima posledice kako se zakon sprovodi u praksi i bez promena istog.Sto se zakona o boravku i drzavljanstvu tice to se od 2001 konstantno menja a najnovija promena je stupila na snagu krajem prosle godine.