Jump to content

Photo

Izgon iz USA

• Please log in to reply
46 replies to this topic

#1 besana_svetica

besana_svetica
  • Sleepers
  • 64 posts

Posted 05 October 2006 - 14:05

Priča ide ovako....
Mlad bračni par odlazi u USA 1992/3 (bez useljeničkih papira već sa nekom poslovno/turističkom vizom)
....tamo im se za par meseci rodi dete, naravno dete je državljanin USA, oni rade
(ne pitajte me kako jer ne znam kako to tamo funkcionira) i žive normalno, on čak otvara neki obrt na svoje ime i plaća uredno porez, ona radi u prodavnicama i sve je ok. polagano podnose nekakve papire i uredno održavaju opstanak u USA.
...
Drama...
brak ulazi u krizu, sto kojekakvih problema, ne žive više zajedno, čak su potrošili svu ušteđevinu koju su sticali i mislim da su sad u dugovima...
Upravo dobivaju nekakvo (konačno) rješenje o deportaciji iz USA sa datumom (negdje početkom 11 meseca)

Što im savetovati ?
dete već ima 13 god i ne govori naš jezik, mogu li oni nekako isposlovati da ostanu u USA il bar da pokušaju u Kanadu ?
Zna li netko što bi im bilo najpametnije ? :yucky:

#2 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 05 October 2006 - 14:22

Priča ide ovako....
Mlad bračni par odlazi u USA 1992/3  (bez useljeničkih papira već sa nekom poslovno/turističkom vizom)
....tamo im se za par meseci rodi dete, naravno dete je državljanin USA, oni rade
(ne pitajte me kako jer ne znam kako to tamo funkcionira) i žive normalno, on čak otvara neki obrt na svoje ime i plaća uredno porez, ona radi u prodavnicama i sve je ok. polagano podnose nekakve papire i uredno održavaju opstanak u USA.
...
Drama...
brak ulazi u krizu, sto kojekakvih problema, ne žive više zajedno, čak su potrošili svu ušteđevinu koju su sticali i mislim da su sad u dugovima...
Upravo dobivaju nekakvo (konačno) rješenje o deportaciji iz USA sa datumom (negdje početkom 11 meseca)

Što im savetovati ?
dete već ima 13 god i ne govori naš jezik, mogu li oni nekako isposlovati da ostanu u USA il bar da pokušaju u Kanadu ?
Zna li netko što bi im bilo najpametnije ?  :yucky:

<{POST_SNAPBACK}>

Pa sad, malo je kontradiktorno to što pišeš. Ako su podneli papire i uredno održavali boravak u USA, nije mi jasno zašto ih deportuju? Moguće da su utvrdili prilikom obrade papira da su ušli ilegalno.

No, obzirom da ne žive zajedno(ne znam da li je brak zaključen u USA ili negde drugde), trebali bi da pokrenu brakorazvodnu parnicu, a ono što je bitnije(s obzirom da je dete US citizen) da pokrenu pred Family court, parnicu za dodelu staranja nad detetom(custody case). U tom slučaju, pošto je dete američki državljanin, i pošto je u toku custody case, odložiće im deportaciju do završetka spora, a nakon toga barem onaj roditelj kojem je dodeljeno dete na staranje i uzgoj moći će da ostane u US legalno.

Znači, treba da kontaktiraju dobrog advokata za porodično pravo, i nekog ko se bavi imigracionim propisima.

Jeste da će da ih košta dosta, ali to je jedini način da se legalno izbore protiv deportacije.

#3 nonick

nonick
  • Members
  • 1,500 posts

Posted 05 October 2006 - 14:24

sudeci po napisanom trebala si pitati jel je moguce da ih deportuju. ne verujem.
ne bi brinuo uopshte, nego lepo u immigration office i pitao kako da se to lepo sredi, korak po korak.

#4 besana_svetica

besana_svetica
  • Sleepers
  • 64 posts

Posted 05 October 2006 - 14:35

sudeci po napisanom trebala si pitati jel je moguce da ih deportuju. ne verujem.
ne bi brinuo uopshte, nego lepo u immigration office i pitao kako da se to lepo sredi, korak po korak.

<{POST_SNAPBACK}>

Ma već su primili rešenje sa preciznim datumom.
Ona navodno kaže da neće prihvatiti deportaciju i da će pokušati sa advokatima da ostane u nekom centru za deportacije ??
i pokušati da se bori.
On se izgleda pomirio sa sudbinom i rasprodaje imovinu i sprema se na povratak, ali koliko čujem on namerava otići sam par dana prije da izbjegne deportaciju - službenu.

PS.
Već su oni nekoliko puta dobivali rešenja o zabrani boravka ali su preko advokata
žalili i ovo je sad konačno - nemaju pravo na ponovne žalbe

No, obzirom da ne žive zajedno(ne znam da li je brak zaključen u USA ili negde drugde), trebali bi da pokrenu brakorazvodnu parnicu, a ono što je bitnije(s obzirom da je dete US citizen) da pokrenu pred Family court, parnicu za dodelu staranja nad detetom(custody case). U tom slučaju, pošto je dete američki državljanin, i pošto je u toku custody case, odložiće im deportaciju do završetka spora, a nakon toga barem onaj roditelj kojem je dodeljeno dete na staranje i uzgoj moći će da ostane u US legalno.

Brak zaključen ovde, mislim da još nisu tamo okončali brakorazvodnu parnicu.
Ne znam ni ja puno detalja, uglavnom njihova (njegova) familija je u šoku jer on se u stvari vraća ovdje sa 45+ god a nema ništa, samo dugove izgleda :yucky:

Edited by besana_svetica, 05 October 2006 - 14:37.

#5 nonick

nonick
  • Members
  • 1,500 posts

Posted 05 October 2006 - 14:54

Već su oni nekoliko puta dobivali rešenja o zabrani boravka ali su preko advokata
žalili i ovo je sad konačno - nemaju pravo na ponovne žalbe

onda izgleda da su svoj status tokom vremena samo pogorshavali, mislim na dugove i stalan posao, itd. ali ona josh ima sanse da ostane sa detetom.

#6 Slobodan

Slobodan
  • Members
  • 862 posts

Posted 05 October 2006 - 19:44

Tvoje pitanje je veoma konfuzno i izgleda kao tri jednacine sa cetiri nepoznate.
1. podnosili nekakve papire
2. radili nekako da ne pitamo kako

Oni su napravili veliku gresku onog momenta kada su prekrsili uslove koje im je obezbedjivala turisticka viza koju su imali. Da rade legalno nisu mogli jer turisticka viza to ne predvidja. Kada bi imali bisiness vizu ona takodje ima striktna pravila za onog na cije ime glasi a posebno za bracnog druga. Da bi se zvanicno radilo mora da se ima SSN. To znavi ili radna viza ili zelena karta. U ostalim slucajevima po sred SSN karte pise "not valid for employment"...
Dakle, tesko je analizirati situaciju kad se ne raspolaze detaljima.

#7 underdog

underdog
  • Banned
  • 2,628 posts

Posted 05 October 2006 - 20:43

THEY ARE FEDERALY FUCKED.KANADA JE RESHENJE

#8 likota39

likota39
  • Members
  • 432 posts

Posted 05 October 2006 - 21:09

Well, jedni od desetine hiljada...

Odmah treba da apliciraju iz USA za Kanadu (ima konzulata svuda) s tim da kazu kanadskim vlastima da se vracaju u Srbiju (ako ce tu biti deportovani) i da daju tu adresu.

Sta je vazno da se uz aplikaciju posalje to su fotokopije placanja takse, posjedovanja bankovnog racuna i kartica, potvrdu da nisu bili bankrot, kopije IRS taksenih formi da su placali "income tax" (u sta nekako ne vjerujem jer nisu imali SIN#), potvrdu da nisu pod sudskom istragom ili kaznjavani, kopiju vozacke... ukratko sve sto bi moglo da kanadsku vladu uvjeri da nisu lezi-ljebovici nego radini ljudi koji imaju cist rekord za vrijeme boravka u USA.

Sve se to lijepo napravi: pismo-aplikacija, "tab lista" gdje se nalaze pojedini dokazi oko gornjih elemenata, sve fino i profesionalno uvezano (Kinko Printing) tako da neko ko to gleda moze da sve lako razumije i da je konzularni sluzbenik u stvari prijatno iznenadjen profesionalnim izgledom molbe.

To sto im se sin rodio u USA, ne pije vode.

#9 besana_svetica

besana_svetica
  • Sleepers
  • 64 posts

Posted 05 October 2006 - 22:32

QUOTE(Slobodan @ 5 Oct 2006, 19:44)
Tvoje pitanje je veoma konfuzno i izgleda kao tri jednacine sa cetiri nepoznate.
1. podnosili nekakve papire
2. radili nekako da ne pitamo kako

1. ne znam kakve papire su podnosili ali muškarac je fakultetski obrazovan i verujem da je vodio računa o tome da obavi što je potrebno.

2. meni je i sad nejasno kako je on (njegova tvrtka) mogla svojedobno raditi i to sa prilično ozbiljnim kompanijama u USA a da nije imao kako bi ja to rekla "čiste papire s dozvolom boravka i dozvolom za rad" -porez je uredno plaćao.
-možda su imali takve dozvole privremeno tj. na neki rok ako je to moguće
*nejasno mi je zbog toga jer nisam nikad bila u USA i ne poznajem njihove propise

Well, jedni od desetine hiljada...

Znam, ali eto poznam ljude tj. rodbinski sam vezana i time zainteresovana za detalje.

PS.
Kad su išli tamo za njega znam da mu je njegov kolega koji je vlasnik velike građevinske firme osigurao vizu (kao da ide u istraživanje tržišta ili šta već ?)

THEY ARE FEDERALY FUCKED.KANADA JE RESHENJE

i meni se čini

Edited by besana_svetica, 05 October 2006 - 23:10.

#10 Kinik

Kinik
  • Members
  • 19,189 posts

Posted 06 October 2006 - 02:02

...

"Nase" tupadzije pod hitno ekspedovati iz USA, dete dati nekoj domicilnoj AM porodici.

The End.

...

#11 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,048 posts

Posted 06 October 2006 - 03:34

QUOTE(Kinik @ 5 Oct 2006, 20:02)
...

"Nase" tupadzije pod hitno ekspedovati iz USA, dete dati nekoj domicilnoj AM porodici.

The End.

...

Ili to, ili dete nazad sa njima u... pa nije jasno odakle su tačno, ali pretpostavljam Srbiju ili Hrvatsku. To što je dete državljanin a maloletno neće majci omogućiti ostanak u SAD. Vidim neko pominje emigraciju u Kanadu, ali opet se pominje otac koji ima 45+ godina, pa nešto ne verujem da je i to mnogo verovatno sa tim godinama.

#12 subidu

subidu
  • Members
  • 315 posts

Posted 06 October 2006 - 19:15

prica je nejasna, al' meni lici kao da je muz usao preko neke polu fiktivne radne vize (prijatelj ga sponzorisao, al' mu nije stvarno dao posao, ili je posao bio privremen). Posto ta viza traje 3 godine, onda kad je doslo vreme da se obnovi, on prosto nije imao osnov za produzenje (zaposlenje u firmi koja hoce da ga sponzorise).

I zato je verovatno odlucio da trazi azil, ali, posto to dugo traje, situacija na balkanu se promenila. Rezultat: nije im dat azil.

I tu su pukli, jer, ako ne dobijes azil, onda vise nema solucija, osim odugovlacenja deportacije.

#13 Nelica

Nelica
  • Members
  • 2,870 posts

Posted 06 October 2006 - 20:06

Tuzna prica. Samo sam htjela reci da dijete nema americko drzavljanstvo jer niti jedan roditelj nema am drzavljanstvo. Fakt da je rodjen u USA mu omogucuje da kad napuni 18 aplicira za US drzavljanstvo. sad.gif

#14 extremist

extremist
  • Members
  • 276 posts

Posted 06 October 2006 - 20:45

vrlo je moguce da su trazili azil a da on na kraju nije odobren...u svakom slucaju prekrsili su uslove turisticke vize, a to sto su uredno radili nije nista toliko cudno pogotovo imajuci u vidu vremenski period u kom su dosli u USA, cuo sam za gomilu slucajeva onih koji su u USA usli krajem osamdesetih ili pocetkom devedesetih preko turisticke vize, pa su vremenom regulisali svoj status ( ranije je bilo moguce sa turistickom vizom upisati skolu u USA, time produziti svoj boravak legalno uz pravo na rad ( doduse ograniceni ) )...najbitnije u ovom slucaju je da li je uredno placan porez, da li je turisticka viza prekoracena tj. da li su svo ovo vreme u USA boravili LEGALNO, i da li im je "record clean" sto se tice zakona...ukoliko su im ove tri stavke ciste, onda imaju argumente za borbu, u suprotnom moze biti tesko... svakako, dobar advokat je neophodan u ovom slucaju
srecno

p.s. ekstremna varijanta bi bila da posto on zeli da se vrati a ona hoce da ostane, brak im je u krizi, da se lepo razvedu a ona da se brze-bolje venca za americkog drzavljanina, ni to ne garantuje 100 % njen ostanak ali recimo da bi u 99% slucajeva pomoglo...mada, ukoliko je moguce, ipak predlazem onu "normalnu" varijantu

Edited by extremist, 06 October 2006 - 20:46.

#15 besana_svetica

besana_svetica
  • Sleepers
  • 64 posts

Posted 06 October 2006 - 21:03

QUOTE(Nelica @ 6 Oct 2006, 20:06)
Tuzna prica. Samo sam htjela reci da dijete nema americko drzavljanstvo jer niti jedan roditelj nema am drzavljanstvo. Fakt da je rodjen u USA mu omogucuje da kad napuni 18 aplicira za US drzavljanstvo.  sad.gif

Pored toga što je priča tužna, poprilično je i bizarna (samo eto bolje je neke detalje držati u diskreciji.)
...život piše romane rolleyes.gif
Uglavnom hvala na komentarima, mislila sam da je netko upoznat sa takvim slučajem pa da se malo informišem.

Edited by besana_svetica, 07 October 2006 - 12:31.