Jump to content


Photo

Vlasi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
76 replies to this topic

#16 janos

janos
  • Members
  • 385 posts

Posted 01 October 2006 - 01:16

???

Edited by janos, 01 October 2006 - 14:23.


#17 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 01 October 2006 - 01:23

Da li beše da se na rumunskom oni zovu - Vlauce, ili nešto slično tome?

A, setih se, ima i ona pesma, Tozovac valjda, "Iz Krajine lepa Vlajna..."

#18 Lucifer

Lucifer
  • Members
  • 1,891 posts

Posted 01 October 2006 - 01:48

Vlasi su za Istrane (Istro)Rumuni, za Italijane su to oni iza brda, za Hrvate su Srbi, a za Srbe su opet Rumuni.

Evo i nekoliko istrorumunskih toponima:
- Rumeni
- Romania
- Catun
- Cattun
- Katun
- Vlasici
- Vlasca
- Vlahi
- Vlaskovo
- Vlahobreg

#19 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 01 October 2006 - 02:33

QUOTE(Lucifer @ 1 Oct 2006, 02:48)
Vlasi su za Istrane (Istro)Rumuni, za Italijane su to oni iza brda, za Hrvate su Srbi, a za Srbe su opet Rumuni.

Evo i nekoliko istrorumunskih toponima:
- Rumeni
- Romania
- Catun
- Cattun
- Katun
- Vlasici
- Vlasca
- Vlahi
- Vlaskovo
- Vlahobreg

A, da, kako na Istro - Rumune zaboravih ? A prisetih se sad, i na starijem slovenačkom Laško je Italija, Lahi, Italijani.

#20 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 01 October 2006 - 10:07

Na albanskom se kaze Azem Vlasi.

#21 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 01 October 2006 - 10:10

QUOTE(okisale @ 1 Oct 2006, 01:01)
Idi na google

S obzirom da si ti tražio mišljenja i informacije o Vlasima, zašto ti ne potražiš iste na Google-u, i prestaneš da gušiš ljude ovde sa glupim topicima.

Jebote, jedne obrišu, navaljuju odmah drugi..........

#22 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 01 October 2006 - 10:14

QUOTE(Zmitjkoe @ 1 Oct 2006, 11:07)
Na albanskom se kaze Azem Vlasi.


biggrin.gif


super, haha


QUOTE
Medjutim, na primorju Vlaszi,Vlaji su suprotno od "Talijana",
to jest "Vlaji" su ortodoksni, a "Talijani" su katolici.



nije bre, al' tko ce to tebi sad da objasnjava

#23 Abu Oskar

Abu Oskar
  • Members
  • 90 posts

Posted 01 October 2006 - 10:18

U Češkoj su to Valasi.Žive u srednjoj Moravi, kraju koji se zove "Valašsko"Imaju i svoju "kraljevinu", kralj je poznati glumac, komičar Bolek Polivka.Potpuno su svjesni svoje etničke specifičnosti u okviru češkog naroda, znaju da su došli odnekud sa jugoistoka sa stadima ovaca i tu se nastanili i asimilirali.Važe za probojnije i uspješnije Čehe.

U Bosni se naziv održao samo kao pogrdan, za pravoslavce, iako u semberiji ima sela gdje stanovnici znaju za sebe kao Vlahe. Srednjovjekovna Bosna je bila prilično pusta zemlja, pa kogod je osvajao primjetio da mu fali stanovništva . Tako se još za Nemanjića Hercegovina kolonizira Vlasima, u tom trenutku već slaveniziranim i pravoslavnim. Neki od njih poslije prelaze na katoličanstvo i od niih u 19/20 vijeku nastaju Hrvati. Početkom 16 vijeka , nakon pustošenja od strane srbijanskih Turaka , kad biva i Bosna osvojena , Turci rade isto, dovode Vlahe u velikom broju. Svi su već Pravoslavci ali neki , kad se pomjeri granica na sjever i zapad, prelaze na Islam. (Pomjeranjem granice gube graničarske privilegije) Iz tog doba se u turskim popisima često sreću imena kao - Abdulah, sin popa Radovana isl. Turci u to doba sve pravoslavce , bar u sjeveroistočnoj Bosni, što je meni pouznato, nazivaju Vlasima.Da li je bilo tu i nekog čisto slavenskog življa što je sebe znalo kao Srbe ne znam.

Nevjerojatno žilav i prilagodljiv svijet.
Pozdrav

#24 Croqy

Croqy
  • Banned
  • 3,907 posts

Posted 01 October 2006 - 10:48

QUOTE(DJ_Vasa @ 1 Oct 2006, 01:57)
Ako je Google u pitanju, probaj sa Wallachs ili Vlachs. Tu je i Wikipedia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Wallachs

Ne ulazim u verodostojnost tvrdnji, ali mislim da može da pomogne za početak.


Mislim da bi trebalo da traze clanstvo u EU, sada od 1.1.2007.

#25 Sarmatian

Sarmatian
  • Members
  • 712 posts

Posted 01 October 2006 - 12:19

QUOTE(Abu Oskar @ 1 Oct 2006, 11:18)
U Češkoj su to Valasi.Žive u srednjoj Moravi, kraju koji se zove "Valašsko"Imaju i svoju "kraljevinu", kralj je poznati glumac, komičar Bolek Polivka.Potpuno su svjesni svoje etničke specifičnosti u okviru češkog naroda, znaju da su došli odnekud sa jugoistoka sa stadima ovaca i tu se nastanili i asimilirali.Važe za probojnije i uspješnije Čehe.

  U Bosni se naziv održao samo kao pogrdan, za pravoslavce, iako u semberiji ima sela gdje stanovnici znaju za sebe kao Vlahe. Srednjovjekovna Bosna je bila prilično pusta zemlja, pa kogod je osvajao primjetio da mu fali stanovništva . Tako se još za Nemanjića  Hercegovina kolonizira Vlasima, u tom trenutku već slaveniziranim i pravoslavnim. Neki od njih poslije prelaze na katoličanstvo i od niih u 19/20 vijeku nastaju Hrvati. Početkom 16 vijeka , nakon pustošenja od strane srbijanskih Turaka , kad biva i Bosna osvojena , Turci rade isto, dovode Vlahe u velikom broju. Svi su već Pravoslavci ali neki , kad se pomjeri granica na sjever i zapad, prelaze na Islam. (Pomjeranjem granice gube graničarske privilegije) Iz tog doba se u turskim popisima često sreću imena kao - Abdulah, sin popa Radovana isl. Turci u to doba sve pravoslavce , bar u sjeveroistočnoj Bosni, što je meni pouznato, nazivaju Vlasima.Da li je bilo tu i nekog čisto slavenskog življa što je sebe znalo kao Srbe ne znam.

Nevjerojatno žilav i prilagodljiv svijet.
Pozdrav


Ovo mi vuce na onu teoriju Prof. Dr. Ante Hercega i Prof. Dr. Mustafe Banovica o "nepostojecem srpskom narodu i izmisljenoj naciji". Svi srbi u bosni su u stvari posrbljeni vlasi...

#26 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 01 October 2006 - 12:26

QUOTE(Sarmatian @ 1 Oct 2006, 13:19)
Ovo mi vuce na onu teoriju Prof. Dr. Ante Hercega i Prof. Dr. Mustafe Banovica o "nepostojecem srpskom narodu i izmisljenoj naciji". Svi srbi u bosni su u stvari posrbljeni vlasi...



a ne, ne - ovo je prosirena verzija biggrin.gif wink.gif

i to zbog ove recenice


QUOTE(Boze me sacuvaj teorije)
Neki od njih poslije prelaze na katoličanstvo i od niih u 19/20 vijeku nastaju Hrvati.


#27 Kapetan Kuki

Kapetan Kuki
  • Members
  • 211 posts

Posted 01 October 2006 - 12:26

Kad smo već kod toga,neko ko se puunoo Gooogl-a možda bi mogao da pojasni ko su Karavlasi i Kucovlasi?

#28 vasudeva418

vasudeva418
  • Banned
  • 2,635 posts

Posted 01 October 2006 - 12:41

QUOTE
O vlasima postoji i previse teorija ko su i odakle su...tu su gde su i to je to ali bih voleo cuti i vasa razmisljanja o ovoj populaciji..


Nema previše teorija, ima ih taman toliko da zadovoljavajuće objasne njihovo poreklo. Poenta: o etnologiji se ne priča sa ortacima uz pivo, nego se čitaju knjige i konsultuju izvori. Tada ne bi postavljao ovako bezvezne teme.

Drugo: mani se "razmišljanja o populacijama". To ne vodi ničem dobrom.

#29 bodolino

bodolino
  • Members
  • 1,032 posts

Posted 01 October 2006 - 13:27

ja moram uloziti protest. naime, vec je nekoliko forumasa napisalo de se u bih pogrdni naziv vlasi odnosi iskljucivo na srbe. to nije tacno - odnosi se na sve hriscane/krscane.

uz to i prigodna pjesmica:
nina nana svoga pehlivana
pola vlaha, pola muslimana

a sta ovaj topic radi na politici, zar nije primjerenije mjesto podforum drustvo?

#30 Bustin

Bustin
  • Members
  • 4,490 posts

Posted 01 October 2006 - 15:13

Interesantna tema. Iscekuje se zajednicki stav pristalica LDPa i obrazlozenje zasto je Boris Tadic i u ovom slucaju kriv.