Jump to content


Photo

Mit o stetnosti aspartama


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
104 replies to this topic

#1 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 26 September 2006 - 06:07

Mit o stetnosti aspartama

Aspartam, uobicajeni zasladjivac u niskokaloricnim picima, nije imao prijatan tretman od javnosti, otkad je odobren za koriscenje u USA 1981. Danas, oko 100 milona ljudi konzumira aspartam u preko 1500 proizvoda. Medjutim, cuveni "e-mail Nancy Markle" krivi aspartam za neka 92 poremecaja, pocev od glavobolje, umora, multiple skleroze, pa do vrtoglavice, dijabetisa i kome.

Aspartam nastaje kombinovanjem dve amino-kiseline: fenilalanina i aspartske kiseline. Ove amino-kiseline se, kao i preostalih 18 uobicajenih amino-kiselina, nalaze u proteinima koje konzumiramo i koji su deo nase normalne ishrane. U aspartamu, fenilalanin je modifikovan tako sto mu je pridodat jedna metil grupa. Posao digestivnog trakta je da hranu preradi tako da moze da udje u krvotok. Posto je aspartam suvise veliki molekul da bi usao u krvotok, digestivni trakt ga razlaze na manje komponente - fenilalanin, aspartsku kiselinu i metanol.

Kao i svi dobri mitovi, i ovaj u sebi ima zrnce istine. Pod odredjenim uslovima, dve od ovih hemikalija - fenilalanin i metanol - mogu biti toksicne.

Prva od njih je prirodna amino-kiselina, fenilalanin. Neki smatraju da je ona otrovna, jer na konzervama sa dijetalnim picima stoji natpis: "Fenilketonurici: sadrzi fenilalanin."

Fenilalanin je doista toksican za ljude sa fenilketonurijom, veoma retkim oboljenjem (1 osoba u 15.000). Oni koji imaju tu urodjenu bolest su obicno dijagnostifikovani vrlo brzo po rodjenju uz pomoc tzv. Gatrijevog testa. U ovih ljudi, fenilalanin se ne razlaze, jer im nedostaje jedan esencijalni enzim. Stoga se fenilalanin kod njih nagomilava do toksicnih koncentracija, uzrokujuci ostecenje mozga. Fenilketonurici, kada su na specijalnoj dijeti koja minimizira unos fenilalanina, mogu normalno da zive.

Ima vise fenilalanina u "normalnoj" hrani nego u dijetalnim picima. Npr konzerva dijetalnog pica ima 100 mg fenilalanina, jedno jaje 300 mg, solja mleka 500 mg, a veliki hamburger 900 mg. Ovo su proizvodi koje fenilketonurici moraju da izbegavaju. Medjutim, preostalih 14.999 ljudi na svakih 15.000 ne moraju da misle o toksicnim efektima fenilalanina.

Druga hemikalija je alkohol metanol. Istina je da je on toksican u velikim dozama. Medjutim, konzerva dijetalnog napitka sadrzace svega 20 mg metanola, veoma malo, sto telo moze lako da preradi. Kao i fenilalanin, metanol je normalan deo nase ishrane. Casa vocnog soka (koji aspartam-paranoicni roditelji obicno daju deci kao zamenu za dijetalnu kolu) sadrzi 40 mg metanola, a casa vina (koje vecina smatra zdravim) sadrzi 60-100 mg metanola.

I, na kraju, ne postoji ni jedan referirani naucni rad u medicinskoj literaturi koji pokazuje vezu izmedju konzumiranja dijetalnih napitaka i bilo koje od 92 bolesti koje aspartam, navodno, izaziva. I sta bi sa "Nancy Markle"? Nikad nije pronadjena.



(Prema knjizi "Great Mythconceptions", autor Dr Karl Kruszelnicki, 2004.)

#2 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 26 September 2006 - 06:34

Nemam pojam
Ja sam na 4l Diet Koke na dan bio par mjeseci - pa ostadoh ziv.

#3 FriendOfTheEarth

FriendOfTheEarth
  • Members
  • 590 posts

Posted 26 September 2006 - 10:15

Mislim da u tim stvarima preovladjuje zdrav razum a ne kojekakva propaganda.

Dovoljno je procitati etikete namirnica koje sadrze vestacke zasladjivache i procitati maximalnu dozvoljenu dnevnu dozu.
Slucajno, zar ne?

ph34r.gif

Edited by FriendOfTheEarth, 26 September 2006 - 10:17.


#4 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 26 September 2006 - 12:37

QUOTE(FriendOfTheEarth @ 26 Sep 2006, 19:15)
Mislim da u tim stvarima preovladjuje zdrav razum a ne kojekakva propaganda.

Ovo sto sam preveo nije nikakva propaganda, vec (vrlo elementarna) biohemija.

#5 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 26 September 2006 - 12:42

QUOTE(FriendOfTheEarth @ 26 Sep 2006, 19:15)
Dovoljno je procitati etikete namirnica koje sadrze vestacke zasladjivache i procitati maximalnu dozvoljenu dnevnu dozu.
Slucajno, zar ne?

Nije me mrzelo da odem do kuhinje i pogledam proizvode koji sadrze aspartam - nema pomena ni o kakvoj "maximalnoj dozvoljenoj dozi", ni na jednom od njih.

No, pretpostavljam da za paranoju treba neki jaci lek. dry.gif

#6 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 26 September 2006 - 13:12

QUOTE(Indy @ 26 Sep 2006, 14:42)
Nije me mrzelo da odem do kuhinje i pogledam proizvode koji sadrze aspartam - nema pomena ni o kakvoj "maximalnoj dozvoljenoj dozi", ni na jednom od njih.

No, pretpostavljam da za paranoju treba neki jaci lek. dry.gif


i voda ima ima max dozvoljenu dozu, teoretski bi dnevnim unosom preko 5l mogla da se poremeti koncentracija elektrolita u organizmu...

#7 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 26 September 2006 - 13:14

QUOTE(Celt @ 26 Sep 2006, 22:12)
i voda ima ima max dozvoljenu dozu, teoretski bi dnevnim unosom preko 5l mogla da se poremeti koncentracija elektrolita u organizmu...

Jos je bolji primer soli, mislim da 20-30 g najobicnije kuhinjske soli za dan moze da ubije coveka.

Mene vise zanima psihologija paranoje od hrane i psihologija zelje za cistunstvom i "nedirnutim prirodnim stanjem"... na zalost svoju, slabo sam strucan za te oblasti. Ali se ucim.

#8 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 26 September 2006 - 13:54

QUOTE(Celt @ 26 Sep 2006, 14:12)
i voda ima ima max dozvoljenu dozu, teoretski bi dnevnim unosom preko 5l mogla da se poremeti koncentracija elektrolita u organizmu...

ali prakticno nema nikakvih problema

#9 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 26 September 2006 - 13:58

QUOTE(amelija @ 26 Sep 2006, 22:54)
ali prakticno nema nikakvih problema

Valjda niko ne pije 5L vode dnevno. Inace, to je stara maksima, "doza nesto cini otrovom".

#10 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 26 September 2006 - 14:00

QUOTE(Indy @ 26 Sep 2006, 14:58)
Valjda niko ne pije 5L vode dnevno.

Ja ne pijem 5, pre ce biti oko 6.
A znam jos jednu slicnu osobu + dve koje piju jos i vise.

#11 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 26 September 2006 - 14:01

QUOTE(Indy @ 26 Sep 2006, 14:58)
"doza nesto cini otrovom".

A s ovim se slazem (osim za H2O).

Inace jednom se neko silno cudio kad je cuo da persun u velikim kolicinama moze biti otrovan.

#12 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 26 September 2006 - 14:04

Pa ne znam, mnogo nesto vode pijes... da je pivo, jos i nekako.

#13 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 26 September 2006 - 14:23

"On September 30, 1980, a public Board of Inquiry advised against the approval of aspartame, stating: "The Board has not been presented with proof of a reasonable certainty that aspartame (NutraSweet) is safe for use as a food additive under its intended conditions of use." In 1981, however, the FDA approved aspartame for consumer use based on studies that seem tainted by heavy financial interest in its approval. To many medical practitioners and consumer interest groups, the approval was a gross betrayal of public trust."

"The chemical sweetener aspartame, when exposed to warm temperatures for only a few hours, begins to break down into chemicals like formaldehyde and formic acid. Formaldehyde is a potent nerve toxin and causes damage to the eyes, brain and entire nervous system. Aspartame has been strongly linked to migraines, seizures, blurred vision and many other nervous system problems. See articles on aspartame."

Enough for me.

#14 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 26 September 2006 - 14:27

QUOTE(Tresko @ 26 Sep 2006, 23:23)
"On September 30, 1980, a public Board of Inquiry advised against the approval of aspartame, stating: "The Board has not been presented with proof of a reasonable certainty that aspartame (NutraSweet) is safe for use as a food additive under its intended conditions of use." In 1981, however, the FDA approved aspartame for consumer use based on studies that seem tainted by heavy financial interest in its approval. To many medical practitioners and consumer interest groups, the approval was a gross betrayal of public trust."

"The chemical sweetener aspartame, when exposed to warm temperatures for only a few hours, begins to break down into chemicals like formaldehyde and formic acid. Formaldehyde is a potent nerve toxin and causes damage to the eyes, brain and entire nervous system. Aspartame has been strongly linked to migraines, seizures, blurred vision and many other nervous system problems. See articles on aspartame."

Enough for me.

Nije za mene, jer ovo sto si citirao ne znam sta je, a mogu sa velikom verovatnocom, tj. 100% sigurnoscu (buduci da znam ko je Dr Karl), da pretpostavim da nije referirani rad objavljen u naucnom casopisu.

Ovo sto si naveo je klasicna teorija zavere i primer unosenja panike. Neko kaze (a ne znamo ko, ni sa kakvim autoritetom) da su "studije pristrasne zbog finansijskog interesa" - necijeg, ne kaze cijeg; - taj ko je to napisao ocito nije ni izbliza upoznat sa peer review procesom u nauci. Ali, sto se ono kaze "mud sticks". Pljuni na nekoga bez osnova, ne opra ga ni Dunav ni Sava.

Edited by Indy, 26 September 2006 - 14:28.


#15 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 26 September 2006 - 14:29

QUOTE(FriendOfTheEarth @ 26 Sep 2006, 11:15)
Mislim da u tim stvarima preovladjuje zdrav razum a ne kojekakva propaganda.

Dovoljno je procitati etikete namirnica koje sadrze vestacke zasladjivache i procitati maximalnu dozvoljenu dnevnu dozu.
Slucajno, zar ne?

ph34r.gif

Na koli je dnevna doza zbog kofeina
A zbog kofeina je i pijem
+ 12 espreso na dan i u medjuvremenu zvake sa kofeinom.


QUOTE(Indy @ 26 Sep 2006, 14:58)
Valjda niko ne pije 5L vode dnevno. Inace, to je stara maksima, "doza nesto cini otrovom".

Pa pazi sad... u prosloj firmi su predlagali da ja odvojeno placam vodu. pa ti vidi smile.gif